door een ander verduisterd. Het wedervinden van deze is de hoofdgedachte j van de derde novelle, Burgemeester Swanenburgh. Vinding, conceptie, be werking dezer trilogie zijn voortreffelijk, de teekening der karakters uit muntend. Kennis van de schoone kunst, aesthetisch gevoel, fijnheid van opmerking, juistheid van blik, onbevangenheid van oordeel verraadt schier elke bladzijde. Een gouden draad knoopt natuurlijk, doch ook kunstig, de novellen aan een, en zoo veel mogelijk is de geschiedenis trouw gevolgd; zelfs in de tweede novelle vindt men bijzonderheden omtrent van flout, die uit zeldzame bronnen geput zijn. Wij wensehen den schrijver geluk met deze pennevrucht, de tweede, die wij in een kort verloop van tijd van hem tnoglen ontvangen. Zij wekke den lezer op, zich naar het oudheidkundig museum alhier te spoeden, ten einde, nog vervuld van den indruk, dien dit geschrift op hem maakte, het meesterstuk van Lucas van Leiden te bewonderen. In het jaar 1874 zijn van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Indië uitgezonden: 1818 onderofficieren en manschappen. Daarvan waren 11G5 Nederlanders; 137 Duilsehers; 251 Zwitsers; 177 Belgen; 76 Franschen; 7 Luxemburgers; 1 Rus; 1 Pool; I Italiaan; 1 Afrikaan en 1 Amerikaan. Gedurende dal jaar zijn 2200 personen gekeurd geworden, waarvan er 220, j dus een tiende gedeelte, als ongeschikt voor de dienst zijn afgekeurd geworden. Naar men verneemt heeft Z. M. den duur der gevangenisstraffen waar toe de bij het bij Berg en Dal plaats gehad hebbend duel betrokken personen J door het hof van Gelderland veroordeeld zijn. op een derde gedeelte ver minderd. -- Men meldt uit Amsterdam: De prefect der Seine heeft per telegram den burgemeester van Amsterdam uitgenoodigd Dingsdag 5 Ja nu a rij a. s. de feestelijke opening van het nieuwe gebouw der Franschc opera te Parijs te komen bijwonen, en te dien einde den heer den Tix met echtgenoote twee plaatsen in zijne loge aangeboden. Donderdag avond 11. wilde de bouwman R. Bloothoofd zich van Schel- luinen naar Gorinchem begeven om eenige boodschappen te verrigten. Onder weg moet hij door de koude bevangen en op het ijs gevallen zijn. Men heeft hem dood gevonden. Te Nieuwe Diep werden Donderdag 11. aangebragt 2650 kabeljaauwen 5700 schelvisschen en 155 lengen. De levende kabeljaattw gold ongeveer 3.50, de doodc i .75. Uit Arnhem meldt men dat gisteren morgen ten 7 ure in Klarendil, hoek Pulstraat, een hevige brand is ontslaan in de boerderij van Spanjaard, die 2 uren aanhield De woning is geheel uitgebrand. Eenige beesten, een paar ezels en varkenskwamen bij deze gelegenheid om. In den oudejaarsnacht is in het dorp Rolde, bij Assen, in eene bak kerij brand ontstaan, waardoor twee huizen en eene schuur geheel zijn in de ascli gelegd. Een paard en veertien schapen zijn in de vlammen om gekomen. Te Oost-Souburg in Zeeland is op 1 Januarij overleden de heer A. J. de Smit van den Broecke, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst, gepen sioneerd vice-admiraaloud-minister van marine, enz. enz. De antwoorden der regering op de verslagen der eerste kamer omtrent de hoofdstukken koloniën, justitie, oorlogen marine zijn-verschenen. De minister van koloniën acht het bemoedigend dat zijne beginselen en voorne mens, mondeling en schriftelijk uiteengezet, geen aanleiding gaven tot on gunstig oordeel. Niemand meer dan hij is overtuigd van de noodzakelijkheid om onzen bestuur-slaat in Indie niet boven onze krachten uit te breiden en de financiële toekomst niet in de waagschaal te stellen. Niet te ontken nen is het dat de berigten der laatste maanden omtrent den oorlogstoestand in Atchin, voor zoover de krijgsoperaliën betreft, gunstig waren. Wat mogelijk is tot het behoorlijk onderhoud en de versterking onzer krijgsmagt geschiedt. Bij de behandeling der begrooting zal de minister gaarne om- jrent hel ontslag van den gouverneur-generaal verlangde inlichtingen, die hij geven kan, verstrekken. De minister van oorlog acht het aan geen twijfel onderhevig dat ons land nog altijd kan worden verdedigd. Hij erkent dat de voltooijing van ons vestingstelsel meer zal kosten dan geraamd is. 's GRAVEN1IAGE, 4 Januarij. Bij kon. besluit van 28 Dec. is de betrekking opgeheven van ingenieur in algemeene dienst bij de rijkstelegraaflijnen, en mitsdien aan den heer J. ,1. van Kerkwijk een eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dank betuiging voor de in zijne betrekking lol den rijkstelegraaf den lande be wezen diensten. Door Z. M. is de hoofdcommies-reglsgeleerde bij het departement van oorlog, rar. J.A.Kramer, benoemd tot referendaris bij dal departement, mede in zijne hoedanigheid van regtsgeleerdeen de adjunct-commies bij gemeld departement mr. 11. C. P. de Bruyn benoemd lot commies bij dat departement. Tol burgemeester der gemeente Hoevelaken is benoemd de heer jhr. G. W. 11. Mollerus. De officier van gezondheid le kl. P. J. A. Siuys, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, die gedurende ruim 3 jaren in Japansche militaire dienst is gedetacheerd geweest, is weder ingedeeld bij het leger hier le lande, bij hel garnizoen te Maastricht. -- De minister van binncnlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat niet ingang van 1 Jan. bij het rivierbeheer zullen dienst doen de na volgende vaste opziglers: J. L. Weys, 2" kl.en W. G. van Veen, 2C kl. tLans in het 4e district; J. Konwenberg, 2" kl., Th. Lanrentius, 2C kl., H. J. Weehuizen. 3e kl., C. J. E. La Fonlyn. 3e kl.J. P. van Balgooy, 3C kl. li. Boerëc, 4e kl.en II. de Kiewit, 4e kl., thans in het 5e district; J. Ver doorn Rz.le kl., 11. Baerents, 3e k!., J. A. van der Kallen, 3e kl., thans in het 6C district; J. Haringx, 4' kl.thans in het 7' district; J. van der Harst, 2e kl., thans in hel 8" district; 0. A. Koorevaar, 4e k).thans in hel 0' district. De heer D. C. Ozorio is toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Columbia le Amsterdam. Op Hd. buitengoed het Huis de Paauw wordt morgen avond ten 6 ure door Z. K. H. prins Frederik een groot diner aangeboden aan het geheele corps diplomatique, aan verschillende leden der hofhoudingen en eenige andere autoriteiten. 11. K. II. prinses Marianne is Zalurdag avond uit Duitschland op haar buitemerblijf Rusthof te Voorburg aangekomen. Ilet prov.- geregtshof in Zuidholland (burg. kamer) deed heden uit spraak in het proces van heeren curatoren in het faillissement van de ban kiersfirma O. C°., waarbij het betrof een verzet van eerstgenoemden tegen eene vordering van den vader der voortvlugtige leden van die firma tot teruggave van effecten uit den onder curatoren berustenden boedel, welke actie door de Haagsche reglbank is toegewezen. Het hof heeft zich met het reeds vroeger gemelde oordeel van het openb. min. vereenigd, het von nis des eersten reglers bevestigd en mitsdien de afgifte der effecten aan den heer d. G. bekrachtigd. HT1TF,SNLAM)SCiiE KKMGTE1S. ENGELANl», LONDEN3 Januarij. Macdonald en dc twee andere geredde schepelingen van de Cospatrick zijn in Engeland aangekomen. Blijkens het verhaal van eerstgenoemde, moet de oorzaak dat het vuur zoo spoedig de overhand kreeg, gezocht worden in de verwarring, die de radelooze passagiers op het dek veroor zaakten; en vooral, in het feit dat het schip niet voor den wind kon ge houden worden, doch met den brandenden voorsteven windwaarts zwenkte, zoodat de vlam over de geheele lengte van het schip naar achteren gedreven werd. Twee sloepen, aan het voorschip bevestigd, waren verbrand vóórdat ze konden neergelaten worden. In een andere sloep hadden zich, terwijl zij nog in de davits hing, een 80 passagiers geborgen, meestal vrouwen. De davits zwikten onder die vracht door, de sloep plofte te water, liep vol, en al de 80 verdronken. Door het omslaan van de masten werden mede veel menschen gedood. De kapitein moet, toen liet vuur begon te naderen, zijne vrouw overboord hebben geworpen, en haar dadelijk zijn nagesprongen, terwijl de scheepsdokter in zee sprong met het vierjarig zoontje van den kapitein in zijn armen. De brand brak uit in den nacht van 17 op 18 November; eerst des namiddags van den 19t,e0 zonk het brandende wrak; al dien tijd bleven de twee sloepen in de nabijheid er vanin de hoop dat de vlam een schip op hen zou doen afkomen. De eene sloep had geen roer en slechts één riem; de andere had twee riemen en een roer; provi and, water, zeilen, kompas, al het meest onmisbare ontbrak aan beide teneenemale. Een vrouwenrok diende aan Macdonald's boot tot zeil. Te Sheffield heeft op oudejaarsavond, te 11 uur, een hevige gas-ont- ploffing plaats gehad in een huis in Rockingham-street. De dame die het huis bewoonde werd door den schoorsteen omhoog geworpen. Twee meisjes werden door de vensters op straat geslingerd, en verschillende andere personen werden gewond. Het huis is geheel ineengestort. FRANIiE a H ai. Omtrent de zamenkomslen van mannen van verschillende rigting, bij den president der republiek dezer dagen gehoudenworden onderscheidene bijzonderheden medegedeeld. Bij de opening der vergadering moet de maar schalk gezegd hehben, dat hij de genoodigden beschouwde als mannen van goeden wil, op wie hij meende te mogen rekenen om het land uit de moeiielijkheden, waarin het zich bevond, te bevrijden, en hen verzocht, beurtelings hunne gedachten bloot te leggen over de verschillende voor stellen, ten aanzien van de constitutionele wellen gedaan. Verscheidene sprekers weidden daarop uit over het hagchelijke eener ontbinding van de nationale vergadering, welke evenwel onvermijdelijk worden zou, indien deze van onvermogen overtuigd werd, en bij de tegenwoordige betrekkingen tot het buitenland uitermate ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Drie verschillende zienswijzen kwamen nu op den voorgrond. De vertegenwoor digers der gematigde regterzijdc wilden het gezag van den maarschalk orga niseren, volstrekte vrijheid van handelen voorbehoudende aan de kamer of de kamers voor het geval dat de maarschalk kwam te sterven; zoodat ook voor het koningschap na het verscheiden of aftreden van den maar schalk de deur niet zou gesloten zijn. Die van het regter-cenlrum wilden liet //onpersoonlijk septenaal", dat wil zeggen: de republiek voor den tijd van zes jaren. Die van het linker-centrum eindelijk zetten een vierledig program uiteen, waarbij verlangd werd: 1". eene eerste kamer; 2°. de over- dragt van het gezag gedurende de zes jaren en daarna; 3". regeling van het regt ter ontbinding; 4". regeling van het regt ter herziening. Voorts beraadslaagde men over de wet op den senaat, waarbij met eenstemmigheid de noodzakelijkheid erkend werd om eene .volstrekte onafscheidelijkheid vast te stellen van de wet op den senaat en de overige constitutionele wetten. In eene Zaturdag gehouden zamenkomst heeft elk afgevaardigde zijn ge voelen met rondborstigheid bloodgelegd. Mac Malion heeft derhalve het doel kunnen bereiken dat hij zich had voorgesteld, namelijk het gevoelen van ieder in te winnen. Het schijnt echter moeijelijk eene overeenstemming te verkrijgen. De Bonapartistische partij is, naar men zegt, voornemens op 9 Jan. de missen voor Napoleon III op groolcr schaal te vieren dan ooit te voren, In verband met dit plan deelt I'Orclre mede dal de geestelijkheid, //dankbaar voor de bescherming haar door den doorluchligen overledene verleend", in alle departementen gereed staatlot deze //vrome demonstratie" hare hulp te verleenen. Te Parijs is de gewezen directeur-generaal der posterijen onder de Commune. Theise, sedert eenige dagen aldaar teruggekeerdin hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2