Januarij. De 9742 sleutels van het gebouw zijn door den bouwmeester aan den directeur overhandigd. Door een groot aantal artisten is aan den beroemden hoogbejaarden landschaps-schilder Corot eene gouden medaille, ler waarde van 5000 Ir. aangeboden, als een blijk van vereering en tevens als eene mauileslalie tegen de jury der jongste tentoonstelling, die Corot passeerde bij het toe kennen der eere-medaille, SPANJE. Aan de voormalige koningin Isabella is uit Madrid het volgende berigt gezonden: Het leger van het centrum en het Noorderleger, de gar nizoenen van Madrid en in de provinciën hebben prins Alfonsus tot koning geproclameerd. Madrid en alle sleden in Spanje beantwoorden deze procla matie met geestdrift. Primo de Rivera is kapitein-generaal van Madrid. Canovas Castillo is hoofd van de Alfonsistische partij. Wij verzoeken Uwe Majesteit dit berigt aan haren doorluchtigen zoon mede te deelen, want wij weten niet waar deze zich bevindt. Wij wenschen Uwe Majesteiten geluk met deze groote overwinning, die zonder strijd en zonder bloedvergieten verkregen is. Deze depêche was geteekend door Primo de Rivera en Cano vas Castillo. Isabella heeft aan Castillo en de Rivera geantwoord, dat de nieuwe koning onmiddellijk naar Spanje zou vertrekken. Alfonsus heeft per telegraaf den Paus om diens zegen gevraagd en verzekerd, dat hij, evenals zijne voor ouders. een verdediger zou zijn van de regten van den H. Stoel. De correspondent van de Times te Parijs meldt een onderhoud te hebben gehad met don Alfonsus. Op de vraag of hij dacht dat de Carlisten den oorlog zouden voortzetten was het antwoord: //Ik geloof dat de oorlog aanvankelijk hardnekkig zijn zal, maar het volk zal mij geleidelijk gaan aanhangen en dan zal de oorlog geëindigd zijn. Ik ben geen koning van eene partij; het ministerie, zamengesteld uit mannen van verschillende poli tieke nuancen, is liberaal-constitutioneel; zoo ben ik zelf ook opgevoed en ik ben het opregt. Ik weet weldat het op het oogenblik geen aangename taak is koning van Spanje te zijn, maar ik zal trachten mijn pligt te door gronden en te vervullen." Op de vraag, ol de koningin-moeder hem zou vergezellen, antwoordde Alfonsus met levendigheid; 0 neen! Het is reeds beslist dat zij hier zal blijven." De minister van binnenlandsche zaken heeft aan al de provinciale gouverneurs getelegrafeerd, dat Allonso XII eenstemmig tot koning van Spanje is geproclameerd door de natie en het leger. De heer Castillo bezit sedert eenigen tijd het vertrouwen van den nieuwen monarch en ik hoop, zoo vervolgt de minister, dat gij, door plistsbesef en vaderlandsliefde be zield, de gewigtige, u toevertrouwde belangen met vastberadenheid zult blijven handhaven. In de eerste veertien dagen kan men de hervatting der krijgsoperatiën niet verwachten. De groote hoeveelheid sneeuw, in Navarra gevallen, nadat eene afschuwelijke regenweek den weeken kleibodem van het voor den veldtogt bestemde terrein reeds onbegaanbaar gemaakt had, bemoeijelijkt zelfs de meest onbeduidende troepenbewegingen. Zelfs uit het zuiden des lands, alwaar het klimaat zoo zacht is, wordt van zware hagel-en sneeuw- buijen melding gemaakt. DUITSCHLAND. De sterrenwacht te Berlijn heeft van den directeur der' sterrenwacht te Greenwich het telegraphisch berigt ontvangen, dat de doorgang van Venus voorbij de Zon op de Sandwich-eilanden, een der gewigtigste stations, over het algemeen goed waargenomen isen daar in het geheel 60 photo- graphiën zijn gelukt. Een van de drie Engelsche expeditien, welke zich op deze eilanden bevonden, werd echter in haar arbeid belemmerd door wolken. De vereeniging voor de Duitsche Noordpoolvaart, te Bremen, heeft zich vereenigd met het plan voor een nieuwen ontdekkingstogt, in Jttnij aanst.of uiterlijk in 1876. naar de oostkust van Groenland. De expeditie zal bestaan uit twee stoomschepen, ieder van ongeveer 300 ton en bemand met 25 a 30 man Voor de reis wordt gerekend op twee, doch voor het proviand op drie jaren. De bisschop van Trier is thans uit zijne gevangenschap ontslagen. In het Zeilerdal, in Stiermarken, is dezer dagen eene boerderij afge brand, waarbij de boer en een knecht met veel moeite aan de vlammen zijn ontkomendoch de boerin met vier kinderen en twee meiden het leven hebben verloren. De boer verkeert, ten gevolge van brandwonden, in een gevaarlijken toestand. PER TELEGRAAF. LONDEN, 2 Januarij. 50000 mijnwerkers in Wales hebben heden den arbeid gestaakt. Volgens de Times heeft de maarschalk Serrano zich uit Spanja naar Portugal begeven. HAVANNA, 1 Januarij. De maarschalk Concha heeft don Altonsus als koning geproclameerd. Raad aan huismoeders. Voor huisgezinnen waar veel kinderen zijn. is het Eau d'Anvers onont beerlijk. Indien men er 's morgens van in het water giet waarmede men de kinderen wascht, versterkt het de gezondheid. Om een heerlijke guur in vertrekken te doen ontstaan, waar hel zeer warm is, is het uitnemend geschikt. Het Eau d' Anvers bevordert, daar het op aromatische en zuivere planten gestookt is, de gezondheid zeer. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6