BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 4 Januari) .-1X75, 4", 2. Hel comité heeft niet geaarzeld aan 'skonings edelmoedig verlangen ge volg te geven. «Wanneer Z, M." zegt hei«het schoone kunststuk in gips eeren wil en het zilver aan den krijgsman schenkendat past ons slechts aan het koninklijk verlangen te voldoen. Wij hopen, dan het daarbij mogelijk zal zijn, de gedachtenis aan 'skonings jubilé en aan het kinder geschenk duurzaam te maken. De officier van justitie te Deventer heelt berigt dat den 19d,n Dec. jl. aldaar is in besjag genomen een volgens opgave te Amsterdam ontvangen rijksdaalder met het borstbeeld van koning Willem III en het jaartal 1858, naar uitspraak van het munt-collegie valsch en nagemaakt. Volgens berigt van den officier van justitie te Zutphen, zijn in dat arrondissement ontvan gen vijl valsche guldenstukken waarvan te Zutphen 3. te Varsseveld en te Lochem, respectiveiijk 1; voorts te Bredevoort een 25-centsstuk. Het munt- collegie heeft de valschheid bjvestigd. D». van Maasdijkpred. bij de Ned. herv.-gemeente te Haarlem, heeft voor het beroep van de Waalsche gemeente aldaar bedankt. Te Utrecht is Donderdag avond bij de godsdienstoefening in de Jacobi- kerk voor de armen een bankbillel van 1000 gecollecteerd. In de stoombranrierij en distilleerderij van den heer E. Kiderjen, te Delfshaven, had Woensdag II. een treurig ongeluk plaats. De distilleerketel moest gerepareerd worden en men had deze eerst voorzien met water doch hierna het mangat openende, verspreidde zich nog zulk een spirilus- lucht door het gebouw, dat er ten gevolge van een aanwezig licht een ont ploffing plaats greep, waardoor 4 knechts van de hh. Walker en Stronck, die de reparatie zouden ver.rigten, min af meer ernstig werden gekwetst. Te Nieuwe Diep kreeg dezer dagen de aannemer voor de lossing van een kolenschip verschil met zijne werklieden over het dagloon; een dier werklieden pakte hem in de borst, waarop de aannemer een pistool voor den dag haalde en bet op den aanvaller afcchoot, ten gevolge waarvan deze ernstig aan het gezigt werd verwond Waarschijnlijk was het wapen slechts met los kruid geladen. Door den gemeenteraad, van. Amersfoort i& tot leeraar in de Neder- landschc en Hoogduitsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer 4. Leopold, leeraar in de Hoogduitsche taal en let terkunde aan de inrigtingen. van hooger en middelbaar onderwijs te Leiden. Met den benoemde was op de aanbevelingslijst geplaatst de heer J. C. van Dralenleeraar aan de; hoogere burgerschool te Zaandam. Te Leeuwarden is door een onbekende, een som van tOÖ0 geschonken voor een exlra-bedeeling aan de armen, bij gelegenheid van het nieuwejaar. 's GRAVENHAGE, 2 January. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. J. H. de Sloppelaar, .eervol ontslagen president van de arrond.-regt- bank te Middelburg. Tot commiesen 'bij het dep. van justitie zijn benoemd de hh. L. E. T. Anderegg, J. Strang en mr. A. Teixeira de Mattos, thans adjunct-commiesen bij genoemd departement. Door Z. M. is, aan den heer W. Brand, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Simpelveldmet dankbetuiging voor de vele diensten in die betrekking gedurende ruim eene halve eeuw bewezen, en zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Zaltbommel de heer W. F. Ketjen, thans burgemeester van EIburg, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; tot burgemeester der gemeente EIburg de heer mr. H. T. Gregory, thans burgemeester der gemeenten Colhen en Langbroek, mede met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekkingen; tot burgemeester der gemeente Beusichem de heer H. F. W. de Bruyn. Tot schoolopziener in het derde schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer dr. J. A. van Ketwich Verschuur, te Deventer. Tot commissaris van politie te Hoorn is benoemd de heer A. Heg, thans adjunct hoofdinspecteur van politie te Utrecht. Door Z. M. is de luit. ter zee lc kl. L. C. Hollzapffel, op zijn ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en zijn bevorderd: tol kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. jhr. J. H. P von Schmidt auf Altenstadt; tot luit. ter zee le kl., de luitt. ter zee 2« kl. F. J. Beekman en P. C. Pabst; en tot luit, ter zee 2e kl.de adelborsten 1' kl. jhr. S. B. Ortt, C. Moll en A. Seret. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzer U. W. Praas- terink en de hulponderwijzer W. Hiemstra gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot onder wijzer 3e klasse voor de dienst daar te lande. De heer J. A. A. Mutsaers is toegelaten als consul-generaal van Monaco te 's Hage. Bij de officiële nieuwjaarsreceptie die ten hove werd gehouden hebben HH. MM. de koning en de koningin gisteren middag ten 1 ure ontvangen de ministers, de leden van IID. civiel en militair huis, de adjudanten der koninklijke en andere hofhoudingen, de ordonnance-officieren en eenige militaire autoriteiten. Omstreeks half twee ure was deze receptie afgeloo- pen, waarna I1H. MM. zich aaneen collation vereenigden, waaraan de prinsen van Oranje. Alexander en Frederik allen in uniform benevens de prins zu Wied en gemalin deelnamen. Men verneemt dat het gala-bal, gewoonlijk eenige dagen na het nieuw jaarsfeest ten hove gegeven, ook dit jaar niet zal plaats hebben, doch dat medio Februarij eene reeks van soirées een aanvang zal nemen. Z. M. de koning, H. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben aan de uitgevers van den Rijks- en Residentie-Almanak, de heeren Gebroeders Belinfante alhier, HD. welgemeenden dank doen betuigen voor de aanbieding van den 50« jaargang van dit handboek, dal met welgevallen door hen is aangenomen. Op de Voldersgracht verzetten zich gisteren een huzaar met twee burgers, die te diep in het glaasje gekeken hadden, tegen een politieagent, die hen had aangemaand rustig te blijven. De militair ink zijn sabel en de politieagent zag zich genoodzaakt eveneens ter zijner verdediging zijn harstvanger te trekken. Ten laatste kwamen de bewoners van die wijk tusschenbeiden om den agent te ontzetten en hem verder bij te staan. De huzaar werd naar de hoofdwacht overgebragt en tegen de burgers is proces verbaal opgemaakt. BI IT KM A MISLUK BKBILIKN ENGELA NDb LONDEN1 Jannarij. De Times geeft van de in eene vergadering van houders van Spaan- sche eflècten aangrnomen voorstellen der Spaansche regering, betreflende de betaling der onbetaalde coupons, de volgende uitlegging: «Onderstel, dat een houder van Spaansche effecten tot een bedrag van 300 aan on betaalde coupons bezit, dan ontvangt hij daarvoor lOO in pandbrieven op de Rio Tinto-mijnen, en voor elke 40 van de overige 200 ontvangt hij een eflect ter waarde van 100 dus 500 nominaal voor zijne schuld van 200 Volgens den Financier hoort men thans beweren dat de Great Western spoorweg-maatschappij geen schadevergoeding zal behoeven te betalen aan de gekwetste passagiers bjj de jongste ramp, omdat die van onvermijdelij- ken aard js geweest, en geene voorzorgen haar zouden hebben kunnen voorkomen. Maar die beweringen, zegt het blad. zijn volkomen ongegrond. Van alle zjjden is men het er over eens, dat het ongeluk is veroorzaakt door het springen en wegvliegen van den band van een der rijtnigraderen, en indien men kapitein Tylers jongste rapport over spoorwegongelukken naleest, zal men bevinden, dat deze gebeurlijkheid wordt aangemerkt als volstrekt voorkomen kunnende worden. In zjjn rapport over 1873 zegt de regerings-inspecteur. dat in dat jaar negen ongelukken zijn voorgevallen, die dezellde oorzaak hadden, en hij merkt op. dal. indien de spoorweg maatschappijen blijven nalaten de door het bureau van koophandel aanbevo len wijze van de banden aan te brengen te volgen, zjj zeiven de gevolgen zullen moeten lijden. Volgens hier le lande ontvangen berigten is de stoomboot Drlfina aan de Westkust van Zuid-Amerika op een blinde klip gestooten. Negen tien manschappen en passagiers vonden daarbij den dood. Men verneemt dat men tot de ontdekking is gekomen wie de persoon is geweest, die sedert jaren aanzienlijke sommen schonk aan verschillende inrigtingen van weldadigheid. Hij is dezer dagen overleden in de nabijheid van Chersuntin den ouderdom van 80 jaren. Het was een oud, rijk, óénloopeud gezel met name Altwood. die zeer matig en zuinig leefde. Uit zijne boeken blijkt dat hij 350 maal giften van 1000 altijd naamloos, aan godshuizen heeft weggeschonken, en alleen in 1874 45000 heeft besteed. Hij is zonder testament gestorven en laat meer dan een millioen na. In den verloopen zomer had te Philadelphia de ontvoering van den kleinen Charlie Brewster Ross uit het huis zijner ouders de algemeene aan dacht gelrokken. Hij was door twee manuen in een rijtuig weggevoerd, en destijds had alle nasporing tot niets geleid. Zijn vader was door het leed zoo overmand, dat men een tijd lang aan zijn levensbehoud wanhoopte. Vier maanden geleden echter vond de polilie een spoor van de misdaad, en viel de verdenking op twee mannen. Mosier en Clark genaamd, die eenigen tijd te Philadelphia hadden doorgebragt, maar die, toen de argwaan tegen hen te sterk werd, uit Philadelphia verdwenen. Men vond hun spoor naar New- York terug, ontdekte, dat zij de schuldigen waren en dat de knaap op eene schuit in een der wateren nabij New-York moest verborgen zijn Men vond echter noch de schuldigen, noch den knaap, maar in den nacht van den 14llen December 11. werden bij eene poging tot inbraak, in het huis van den voormaligen regter van Brunt, te Nieuw-York, een der misdadigers doodgschoten en de andere zwaar gewonden de gewondedie spoedig daarna stierf, verklaarde, dat hij Clark, en dat de gedoode Mosier was, en dat zij beiden den jongen Ross hadden ontvoerd. Clark wist echter niet, waar Mosier den knaap verborgen had, en deze was op 16 December nog niet gevonden. FRANKRIJK. De bekende Ledru Rollin is, ten gevolge eener hartkwaal, in den ouderdom van 66 jaren overleden. Voor de regtbank te Parijs stond in den loop dezer week teregt een hoofdinspecteur van policie, George Dermenon, beschuldigd van geheime ver standhouding met de zakkenrollers, die van tijd tot tijd uit Londen naar Parijs waren gekomeu, om er hunne industrie uit te oefenen. Het bewijs was geleverd, dat de aanklagt gegrond was. Hij wees hun o. a. de open bare inrigtingen aan, waar op zekere tijden geen geheime politie-agenten verschijnen zoudenzoodat zij er met meer veiligheid dan elders de zakken der bezoekers kouden ledigen; ook gaf hij hun een wenk om te vertrek ken, als hij in calé's en herbergen, in hunne tegenwoordigheid zijnde, on verwachts politie-agenten zag komen. Dikwijls ook gebeurde het, dat de zakkenrollers geslolene portemonnaies onmiddellijk hem ter hand stelden, om niet in het bezit van die voorwerpen te worden gevonden; maar dan kwamen de zakkenrollers steeds bedrogen uil; want Dermenon. in de eerste plaats voor zich zelf zorgende, maakte de portemonnaies ligter vóórdal hij ze aan zijne Engelsche vrienden teruggaf. De regtbank heeft hem veroor deeld tot eene gevangenisstraf van vijf jaren, terwijl hij na dien termijn voor even langen lijd onder policigloezigt zal blijven. De openings-voorstelling van de nieuwe opera blijft bepaald op 5

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5