de Maas door het jjs wordt ook toegeschreven aan de pijlers der spoor- en gemeentebruggen, die den afvoer van het drijfljs naar zee beletten. Te Bodegraven is tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager ondervvjjs benoemd de heer J Jansenvan Voorschoten. De persoon van Gerardtts Vervoorn, die dezer dagen te Gorinchem aan het geleide van eenen rijksveldwachter ontsnapteheeft zich tc Rotterdam vrjjwillig in arrest begeven. Rergisteren stond voor het prov. gereglshof in Utrecht teregt de per soon van D. A. R., vroeger secretaris van de gemeente Soest, beschuldigd van verduistering van stukken en bescheiden, hem in zijne betrekking toe vertrouwd. verschillende valschheden en het gebruik maken van valsche of vervalschle stukken De procureur-generaal eischte zijne schuldigverklaring, met een tuchthuisstraf van zeven jaren en vier geldboeten, ieder van ƒ50. Zijn verdediger drong op vrijspraak ten aanzien van hel eerste punt van be schuldiging aan en trachtte vtorts aan te toonenwat als verzachtend ten voordeele van den beschuldigde kon worden aangevoerd. Over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Naar men uit Opheusden aan de IV. B. C. meldt zijn aldaar de twis ten op kerkelijk gebied verre van geëindigd. Voor cenigen tijd werden door kerkvoogden der oude partij publiek verpacht pastoriegronden der herv. kerk; niettegenstaande de kerkvoogden der nieuwe partij daartegen protest hebben aangeleekend, is de verpachting toch doorgegaan en zijn verscheiden percelen aan pachters gegund, waarvoor deze de onkosten heb ben betaald. Thans verneemt men dat eerstdaags dezelfde percelen grond door kervoogden der nieuwe partij zullen worden verpaeht. Gisteren nacht is de oranjerie van den baron van Pallandt, te Keppel, geheel verbrand. Niets is gered, zoodat de geheele verzameling kostbare planten, oranjeboomen en heesters door de vlammen is verteerd. De schade moet zeer belangrijk zijn. Bij eene op den 24slt0 dezer, door eenige jagers uit Schijndel en an dere plaatsen van Noordbrabant, gehouden klopjagtis het gelukt een wild zwijn, dat zich sedert lang in die streken ophield, te vellen. Het dier had eene lengte van 1.53 M., was 0.93 M. hoog en had een gewigt van bijna 200 kilogr. De kop was buitengewoon lang en spits; de haren waren zwart grijs cn uiterst stekelig. De heer van Zinnicq Bergmann heeft eene wijziging in art. 37 van het reglement van orde der tweede kamer voorgesteld, tot strekking hebbende om dit artikel zoodanig te wijzigen, dat in den regel de openbare verga dering des Maandags niet voor een ure geopend en des Zaturdags niet later dan ten één ure gesloten wierd. Hierover heeft in de afdeelingen eene breedvoerige gcdachtenwisseling plaats gehad, die geleid heeft tot drieërlei meening. De commissie van rapporteurs was, na van deze gedachtenwisseling ken nis te hebben genomen, van meening, dat veel pleit voor het denkbeeld om de openbare vergadering voorlaan in den regel ten een ure te openen en des Zaturdags geen vergadering te bouden. Hare meerderheid heeft zich echter niet kunnen overtuigen, dat het, na al het vroeger en later daar over verhandelde, goed en raadzaam is Ie dezer gelegenheid het vraagstuk omtrent de zelfstandige rapporteurs ter sprake te brengen. Terwijl de com missie dus dat punt ter zijde laat, is het haar gepast voorgekomen, de drie hoofddenkbeeldenin de afdeelingen naar aanleiding van het voorstel van den heer van Zinnicq Bergmann ontwikkeld, te formuleren in even zoo veie voorstellen tot wijziging van art 37 van het reglement van orde. Zij geeft in bedenking om die voorstellen in de orde, waarin zij hieronder vol gen, aan de beslissing der kamer te onderwerpen. Wierd hel eerste ver worpen. dan zou het tweede in aanmerking kunnen komen, en zoo vervol gens. Door het achtereenvolgend verwerpen van al de drie voorstellen zou de kamer beslissen, dat zij de zaak, die het hier geldt, wil laten zoo als zij is. De drie voorstellen van de commissie zijn van den volgenden inhoud; I. Het tweede lid van art. 37 van het reglement van orde wordt aldus gelezen: «liet uur der bijeenkomst is des namiddags ten een uur, ten ware dc voorzitter, naar mate van dc aan de orde van den dag zijnde zaken, het doelmatig oordeelt, dc bijeenkomst vroeger of later tc stellen, of de kamer anders beslist. Op Zaturdag wordt in den regel geen zitting ge houden." II. Het tweede lid van art. 37 van het reglement van orde wordt aldus ge lezen: »!Iet uur der bijeenkomst is eiken Maandag des namiddags ten een ore en op de volgende dagen der week des voormiddags ten elf ure, ten ware de voorzitter, naarmate van de aan de orde van den dag zijnde zaken, liet doelmatig oordeelt, de bijeenkomst vroeger of later te stellen of de ka mer anders besluit Op Zaturdag wordt in den regel geen zitting gehouden. III. In den eersten regel van het tweede lid van art. 37 van het regle ment V3ii orde wordt, in plaats van: «des voormiddags ten elf ure," gele gen: "des namiddags ten een ure." De heer van Zitinincq Bergmann heeft breedvoerig geantwoord op bet voorloopig verslag. Hij laat aan de ontwerpers van het plan «om het uur der bijeenkomst steeds des namiddags ten één ure te stellen," de aanprijzing en verdediging daarvan over; maar meent meer dan ooit zijn voorstel Ie moeten handhaven, terwijl hij van oordeel is dat geen e kei ander voorstel, tenzij als amendement, kan in aanmerking kouien, zoolang daaromtrent de vormen, bij liet reglement van orde voorgeschreven niet zijn in acht genomen. De commissie meent op hare beurt de door haar gedane voorstellen, die eigenljjk niet de hare zijn, maar uit den boezem der afdeelingen zijn voort gekomen, ie moeten handhaven, en acht liet wenschelijk, dat de kamer daarover beslisse. 'sGBAVENHAGE, 31 December. t. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer dr. J. van der Scheer, gepens. officier van gezond heid le kl te Leeuwarden. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. F. H. A. von Weckherlin, secretaris van H. M. de koningin, tol het dragen der versier selen van ridder le kl. der orde van de Wurtembergsche Kroon, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. De heer jhr. mr. W. V. B. K. Baud, adjunct-commies bij het dep. van koloniën, is bevorderd tot commies. Aan den heer C. d'Orelli is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Zurich. Bij gelegenheid van het Nieuwjaar zal morgen middag om 1 ure ten hove eene receptie plaats hebben van de leden der koninklijke en prinse lijke hofhoudingen, de ministers en verschillende hooge staatsambtenaren. Na afloop van die ontvangst familie-dejeuner, waaraan ook de prins en prinses zn Wied zullen deelnemen. II. M. de koningin reed gisteren en heden in eene sierlijke narrenslede verschillende gedeelten der stad door. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden, aanbesteed: het maken van de pijlers voor de brug over de Waal beneden Nijmegen Daar voor waren derlieu billetten van inschrijving ontvangen. Het minst is inge schreven door dc hh. W. P. cn 11. de Vries, le Rossum, voor 844.354. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ1.025.000. Na afloop van de voorstelling in den Franschen schouwburg, zal den directeur der opera. dr. Campbell, door het koorpersoneel eene serenade worden gebragt, waarbij verschillende zangslukken zullen worden uitgevoerd. ULITIviNLAiM>SCI 1K BKIUGTKN. ElteELANB. LONDEN 30 December, olgens de Times zal de hier te lande ontworpen Noordpool-expeditie at voorjaar van 1875 uilzeilen. Twee goed uitgeruste en voor het doel 'likle stoomschepen, elk met omstreeks 60 koppen bemand, zullen den s der Polaris volgen, en een hunner zal met 25 personen in de nabij- j van Smiths Sond als reserve gestationeerd blijven, terwijt het andere n in de rigting der Pool een weg zal banenzorg dragende, een zekeren atand van het eerstbedoelde schip niet te overschrijden. Het najaar van 875 zal door het zuidelijke schip worden besleed aan het vestigen van depótsten einde gemeenschap met het noordelijke schip te kunnen ondcr- ouden, en het noordelijke schip zal in dien tijd in dc rigting van de Pool Jepots vestigendie voor de operatien van het voorjaar zullen kunnen die nen. In het voorjaar van 1876 zal men in sleden en booten noordwaarts gaan, om het onbekende Noordpool-hassin te doorzoeken, en in het najaar van hetzelfde jaar zal de expeditie, indien niet nog een winter kan worden afgewacht, de Deensche nederzetting van Upernavik opzoeken. Op deze wijze zou, indien de winter gunstig mogt zijn, hel voorste schip tot op een afstand van 500 mijlen van de Pool kunnen doordringen. 1 Omtrent het verbranden van het schip Cospatrick deelen de dagbladen o. a. de volgende bijzonderheden mede: liet vaartuig verliet Gravesend op il September met beslemming naar Nieuw-Zeeland. Zij had aan boord, behalve een bemanning van 43 koppen, en 4 gewone passagiers, een partij van 429 landverhuizers 177 mannen, 125 vrouwen, 58 knapen, 53 meisjes, en ifi kiiidereu beneden het jaar), in 't geheel 476 zielen. De meesten dier emigranten waren veldarbeiders, ambachtslieden en dienstboden, die op kos ten der regering van Nieuw Zeeland werden overgevoerd. Het laatst werd het schip gepraaid den 28>l<° Oclober, op 11° ZB. In den nacht van 17 Nov., toen hel zeilende was op ongeveer 218 Eng. mijlen tin ZW. van de Kaap, werd er brand ontdekt in het ruim; alle pogingen tot blusschcn waren vruch teloos; in weinige uren was hei fraaije en sterke schip verleerd. Wat er van de 476 schepelingen geworden is, weet men niet. Er waren zes sloepen aan boord, waarin heel wat volk zich moet hebben kunnen bergen, doch voor welke de kans om veilig land te bereiken zeer luttel was. Van vijf dier sloepen heeft men niets vernomen. De zesde is, na tien dagen zwalkens, gevonden door liet Engelsche schip Sceptre, van Calcutta naar Dundee. Deze boot bevatte slechts vijf levenden, die zich, naar hel schijnt, voor honger dood bewaard hebben door het verslinden van het vleesch hunner gestorven lotgenooten. Voor twee der vijf geredden kwam de hulp te Iaat; zij bezwe ken spoedig aan boord van de Sceptre. Dc drie overige zijn le St. Helena aangebragt, en van daar per stoomboot iVyanza via Madera naar Southamp ton vertrokken. Allerwaarschijnlijkst zijn de overigen in de vlammen of in de golven omgekomen. Volgens beriglen uit Indie blijkt het meer en meer dat de beweerde Nana Sahib de echte persoon niet is. De bedoelde persoon kan echter niet vervolgd worden wegens het afleggen van een valsche verklaring, omdat lig zich, toen hij die deed, op vreemd grondgebied en buiten hel bereik van de Engelsche wet bevond. FRANKRIJK. De Mmiteur deelt het volgende mede: Eeltige Parijsche corresponden ten van Duitsche dagbladen hebben dezer dagen gezinspeeld op de mogelijke aftreding van den Franschen ambassadeur tc Berlijn. Er is ons niets be kend geworden wat dit gerucht zou kunnen bevestigen, en wij hebben reden om te geloovendat het noch met de wenschen der Duitsche, noch met die der Fransche regering overeenstemt. Volgens den (jouluis zou de Fransche gezant te naanwc betrekkingen met de leiders der tiliramoniaan- sche partij in Duilschland hebben aangeknoopt. Te dezen opzie te doen wjj opmerken dat tot de geruchten aanleiding gegeven is door de mededeelin- gen van eenige dezer dagen uit Berlijn teruggekeerde Franschen, welke be weerden dat dc Fransche ambassadeur door de zaak van graaf von Arnim sterk gecompromitteerd was. Het Bien Public vestigt er de aandacht op dat de nationale verga-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2