Dit boekje is nu bij velen reeds een oude bekende gesvorden, dien zij met graagte ontvangen, als zijnde eene vraagbaak die in verschillende omstan digheden goede diensten bewijst. Behalve de zamensiclling van de verschil lende collcgiën, besturen van vereenigingen enz. vindt men daarin eene uitgebreide lijst van namen van ingezetenen, met opgave hunner betrekkingen en woonplaatsen, tevens met duidelijke aanwijzing hunner kiesbevoegdheid voor de tweede kamer, provinciale stalen ol gemeenteraad. De uitgevers, die streven naar de meest mogelijke volledigheid, en verklaren te rekenen op de welwillendheid van ieder die hen daartoe met eenige aanwijzing van dienst zou kunnen zijn mogen weder door een ruim debiel vergoeding vinden voor de veie moeiten en zorgen aan eene dergelijke uitgave verbonden. Te Kampen werd gisteren door den kommandant der genie in de 4llc stelling aanbesteed het maken van een schoolgebouw bij de kazerne aldaar en het aanbrengen van gasverlichting in die kazerne. Van dit werk is aannemer geworden de heer Jac. van der Kamp alhier, voor de som van 61302.fiJ. De raming bedroeg 60000. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van liet examen, vermeld in art. 4 van het kon besluit van 10 Sept. 1864, zoo als het is gewijzigd bij art. 1 van het kon. besluit van 30 Oct. 1872. Dat examen had plaats van 15 Junij lot 5 Julij II. Van de 67 candidatcn, tot wier toelating voor het afleggen van het examen door de commissie besloten was, overleed er écu voor den aanvang van het onder zoek en trokken zich 12 terug, zoodat in het geheel slechts 54 aan het examen deel namen. Daarvan werden 39 toegelaten. liet hoofd comité voor de oprigting en instandhouding van het seminarie nabij Batavia heelt tol director dier stichting benoemd d». E. C. Segcrs te Leiden. Ook ziet hel comité om naar een "bekwaam hoofdonder wijzer, die den director in het geven van onderwijs zal ter zijde slaan. Naar wij uil goede bron vernemen beslaat het vooruiizigtdat hel seminarie 1 Januarij 1876 zal geopend worden. (/7. C) Op de Haarlemmervaart is eergisteren een jongeling uit Amsterdam, die op schaatsen van Haarlem huiswaarts keerde, door het ijs gezakt en verdronken. Onder Haulerwijk zijn mede drie personen door het jjs gezakt, waarvan er een is verdronken. Te Amsterdam is in eene bijeenkomst van de Sarphali-comuiissie be sloten dat het gedenkleeken ter eere van wijlen dr. Sarphati zal bestaan uit een monumentale watergevende fontein, Sarphati en zijne werken plas tisch voorstellende. Ook werd besloten een wedstrijd uit te schrjjvcn, tot het inzenden var. plannen voor een monument. De heer m'. C. M. J. Willeumier, hoogleeraar in de regtcn en praeses van de orde van professoren aan het Athenaeum Illustre aldaar, stond gis teren voor het derde kantongeregt aldaar terégt ter zake van het, bij de inschrijving van studenten, niet vragen van een bewijs van inenting.' Hel openb. ministerie eischic vcroordceling tot eene geldboete van 5 tot 25. De hooglecraar droeg zelf zjjne verdediging voor. De uitspraak is bepaald op 5 Januarij aanst. De feestcommissie van 12 Mei in de hoofdstad is thans ontbonden. Eene som van ongeveer ƒ1000, batig slot barer rekening, zal den koning worden toegezonden, als bijdrage voor het nationaal huldeblijk. Te Arnhem is gisteren mede de schipbrug weggenomen. Voor Schoon hoven op de Lek zat het ijs vast. Nabij Almelo is bij het vallen van een boom, dien men bezig was te roojjen, een bejaard man verpletterd. Te Leeuwarden is. naar aanleiding van de moeijelijkhcden, welke de oprigting van het standbeeld voor Thorbeckc te 'sGraveiihage ondervindt, eene meeling gehouden, belegd door de daar bestaande sub-commissie voor dat standbeeld. In die bijeenkomst is de volgende motie aangenomen. »l)e vergadering spreekt haar leedwezen uit over de beslissing van den minister van binnenlandschc zaken, waarbij bezwaar is gemaakt Mcgen de plaatsing van het standbeeld van mr. J. B. Thorbecke, op de daarvoor bestemde plaats te 'sGravenhage, en uit den wensch, dat zoo spoedig mogelijk eene beslissing worde genomen, waarbij aan eene andere plaats dan 'sGraven hage de plaatsing van dat standbeeld worde aangeboden. Vervolgens zijn aangenomen twee andere voorstellen, waarvan het eene strekte om een adres in te dienen aan het hoofdcomilé voor de oprigting van het standbeeld met het dringend verzoek, dal zoo spoedig mogelijk door dat comité worde geprovoceerd eene beslissing, waarbij aan eene andere plaats dan 'sGraven hage het standbeeld worde aangeboden: het andere om zich hij eerbiedig adres te wenden tot Z. M. den koning en daarin Z. M kennis te geven van het innig leedwezen, dat de beslissing van den minister van biunen- landsche zaken bij de vergadering heeft gewekt. Gisteren is de eerste trein van Nietiweschans naar Harliugen nabij Sappemeer ontspoord. 3 waggons liepen van de rails; één is omgevallen. Er waren geen gekwetsten. 'sGRAVENHAGE, 30 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Neder!. Leeuw mr. B. J. Muller, luit.-kolonel, kommandant der dienstd. schutterij te Haarlem. Tot adjunct.-cominies bij liet dep. van marine is benoemd de heer I). J. R. li. Ronbol, en de eerste teekenaar bij 's rijks werf te Amsterdam, de heer A. C. van Lao, is benoemd tot adjunct-bouwkundige bij de dienst van hei loodswezenenz. Aan den heer J. Blaauboer Az. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- 1 leend als ontvanger der directe belastingen Ie Beemster. Ten gevolge van de te hooge aannemingsom werd niet goedgekeurd de aanbesteding van het werk, uitmakende het derde perceel van de ver bouwing van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwardendie jl Ding-dag aan bet departement van justitie plaats had. Toen bedroeg de min te inschrijving 89GÜ0. Voor de hcrbestcding van dat werk, welke gisteren werd gehouden, waren drie billetten ontvangen. Thans waren wederom minste inschrijvers de heer Th. G. Bekhuis en D. Damstra te Leeuwarden doch nu voor ƒ89300. Overmorgen, den I,n Januarij, is de tijd gekomen dat de particuliere gasfabriek van gemeenlewege zal worden geëxploiteerd. De gasverbruikers, die zich met de hoop vleiden van goedkooper gas te zullen verkrijgen, zullen zich vooralsnog teleurgesteld zien. Na de overdragt aan de gemeente zal voorloopig de levering van gas op onveranderden voel en volgens de be staande overeenkomsten worden voortgezet. PKNMEiNLAiNDSC 11E BKilGTEN. EHVeELANB, LONDEN 29 December. Het regtsgeleerde comilé van den geheimen raad in Engeland heeft het vonnis van het admiraliteitshof, waarbij de Fransche Compagnie Transatlan- tiqiic veroordeeld was om eene som van 30000 te betalen wegens de red ding van het, door bemanning en passagiers verlaten, pakkelechip Amèriqve door drie Engelsche schepen, van welk vonnis de veroordeelde maatschappij in hooger beroep gekomen was. vernietigd voor zoo ver de bepaalde som betrof eii het bedrag der schadeloosstelling vastgesteld op 18000 rKAA Bi K O SS. De vice-admiraal Jaurégtiiberry, maritiem prefect te Tonlon, heeft zijn ontslag ingediend, naar men voorgeeft omdat geen der onder zijne bevelen slaande officieren bij de jongste promotie bevorderd werd; maar de waar- beid is dat de vice-admiraal slecht bij de regering aangeschreven staat, daar hij onlangs eene burgerlijke begrafenis heeft bijgewoond. De regering heeft van een dnivenfokker te Antwerpen 380 fraaije post duiven ten geschenke ontvangen. Met deze dieren en hunne nakomelingen wil de minister van oorlog eene geregelde dienst organiseren tusschen alle Fransche vestingen en oorlogshavens. Daartoe zal bij de nationale vergade ring een erediet worden aangevraagd. Van Garibaldi is, gelijk men weet, een antwoord verschenen op de beschuldigingen, door den lieer Perrot in diens rapport aan de Fransche kamer tegen zijn krijgsbeleid ingehragt. De generaal verklaart in dal ant woord dat Frankrijk nog nooit een tijdperk van zoo groole vernedering en domheid heelt beleefd als tegenwoordig. De geheelc nal'e is verdorven, deels tengevolge van despotisme, deels door een leugenziek priesterdom. De ware reden, zegt Garibaldi, van den haat, die zich in Frankrijk tegen mijn leger heeft geopenbaard, is deze: dat wij ons niet hebben laten verslaan of gevangennemen evenals de legers der groole maarschalken van het keizer rijk. Garibaldi constateert voorts dat zijn leger in Januarij drie dagen lang onophoudelijk in liet vuur is geweest, ondanks zijne minder gunstige stel lingen, en dat men hem slechts hulp heeft doen toekomen toen het reeds te laat was. SPAKJE Op last van maarschalk Serrano is te Logrono eene dagorder open baar gemaaktwaarin de geheele sierkle en indeeling van het Spaansche noorderleger met de namen der generaals die over de afdeelingen het bevel voeren, de sterkte der garnizoenen, enz., opgegeven worden. De openbaar making van dit stuk heeft te Madrid veel afkeuring verwekt, omdat liet openbaren van gegevens van dezen aard aan de dagbladen streng verboden was, ten einde de vijand niet met die berigten zijn vóordeel zou doen. Dat thans deze berigten van officiële zijde werden uitgegeven wordt toegeschre ven aan Serrano s toeleg om den vjjand ontzag en vrees in te boezemen voor de groole magl. welke tegenover hem staal. Naar men uit Madrid meldt zijn Ie Esletla een aantal Carlislische sol daten wegens insubordinatie gefusilleerd. De Carlislen zouden door koude en gebrek zwaar geteisterd worden, hetwelk nu en dan aanleiding gaf tot insubordinatie. DVIT8CHLAND. De keizer heeft zijn levensgroot portret, door Karl Arnold geschilderd, als kersgeschenk aan koning Victor Emanuel doen toekomen. De keizer is voorgesteld, staande voor den troon, in groole generaals-uniform. versierd met de Italiaansche Annunciata-Orde. Te YVeenen heeft het gedurende tweemaal 24 uur onophoudelijk zwaar gesneeuwd, zoodal de stad in een dik en zeer belemmerend sneeuwgewaad gehuld werd. In den nacht van 22 op 23 dezer brak bovendien een storm met zwaar ouweder los, die alle weggeruimde sneeuw weder door de straten joeg, terwijl een sterke sneeuwjagt de sneeuwlaag nog ver dubbelde. Een ganscbe dag werd besleed om de gemeenschap althans in de meest bezochte straten te herstellen en op verschillende plaatsen was de massa sneeuw tot heuvels van 4 tot 6 voet bijeengevoegd. Op bjjna alle spoorweglijnendie op Wcencn uilloopen, was de dienst gestremd, DEP» TELEGRAAF. STRAATSBURG, 29 December. Het bestuur van Elzas-Lotharingen beeft te Berlijn voorgesteld de bijeenkomst van de districls-raden tot verkiezing der leden van de commissie voor Elzas-Lotharingen te bepalen op 11 Januarij. MARSEILLE, 29 December. Uit Rome wordt gemeld, dat aldaar eerst daags eene deputatie van Belgische katholieken verwacht wordt, met een aanzienlijke som als St -Pieterspenning voor den Paus. BERLIJN, 29 December. Naar men zeker verneemt, zal het openbaar ministerie hooger beroep aanleekenen tegen liet vonnis, in hel proces-Arnim gewezen. Heden nacht 12 tuir is de termijn lol het aanleekenen van be roep verstreken. PARIJS. 29 December. Het officiële Carlislische blad Cuartel Real meldt dat Espartero den 2if"D dezer is overleden. BERLIJN, 29 December. De Reichs.-Anz. maakt een der officiële acten openbaar, waaromtrent bjj het proces-Arnim door het />Stadtgericht" geheim-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2