LESBISCHE 1874. DONDERDAG 31 DECEMBER. ST A DS-BERICHT EN. 300. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 sjaarsbuiten de expeditiekosten. afzonderlijke nonnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ^mg-'BsaaggsiEa Uithoofde Tan den Kicunjaarsdag zal Vrijdagavond deze Courant niet worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het Raadsbesluit van den 29(D December 1870, gewijzigd den 3D"1 November 1871, regelende de heffing eener plaatselijke directe belas ting, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den li™ Januari !872, N°. 20, waarbij tevens is aangehaald de verordening regelende de invordering dier belasting; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat met de uitreiking der beschrijvings-biljetten voor die belasting voor hei jaar 1875, op Zaterdag den 2cn Januari 1875 een aanvang wordt gemaakt, wordende de belasting schuldigen uilgenoodigdde daarin vervatte vragen behoorlijk, bepaald en zonder voorbehoud te beantwoorden, en daarbij tevens mede te werken tot datgene wat noodig is om deze beschrijving ordelijk te doen afloopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. i). BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Hendrik Van Soest en Gerrit Verwer, en 2". Willem Christiaan Smit Junior, banketbakker, waarbij zij vergunning vragen tot hel bonden eener bergplaats van brandstoffende l'D in het pakhuis in de Bokken- of jVlaria-Gijzensteeg n°. 6, en de 2e in het perceel in de Diefsleeg n". 13; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incominodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 4d*a Januari aanst. 's voormiddags te e//uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 December 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter alge- meene kennis dat, blijkens mededeeling van den beer Dijkgraaf van Rijnland, door bet voortdurend SPUIEN te Katwijk liet IJS zeer gevaarlijk is te achten. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 December 1874. v. d. BRANDELER. BUITENLANDSCIIE BE BIG TEN LEIDEN30 December. De geneeskundige raad in deze provincie vergaderde gisteren te 's llage onder voorzitterschap van den provincialen inspecteur van de geneeskundige dienst, den heer dr. L. J. Egeling. Daarin werd eene betrekkelijk korte bespreking gevoerd over sommige onderwerpen der gedrukte mededeelingen. Bij die betrefiende typhus werd van gedachten gewisseld over bet niet opge ven door de Leidsche medici van lijders aan die ziekte, aan het gemeente bestuur of den inspecteur. De vraag of bij het voordoen van besmettelijke ziekten aan den burgemeester daarvan behoort te worden kennis gegeven, werd bevestigend, die of de burgemeester op zijne beurt aan den inspecteur opgaven moest gevenontkennend beantw oord. Het voorkomen van geval len dier ziekte, die gebleken is niet hel minst bij den gegoeden stand in Leiden te heerschen, werd door eenige leden bevesligd, die, met afkeuring van het achterhouden der aangifte, tot eene strafvervolging wenschten over te gaan, een maatregel welke den inspecteur minder doeltreffend voorkwam uit vrees dat men daarin niet slagen zou. Overeenkomstig zijn voorstel om den burgemeester van Leiden inlichtingen le vragen en de medici, ook die bij hel academium nosocomium, bij wijze van circulaire aan hunne verplig- ting tot aangifte te herinneren, werd besloten. Naar aanleiding van eene veroordeeling tot drie maanden celstraf en geld boeten, welke een schoenmaker te Alblassei'dam, wegens onbevoegde uitoefe ning der genees- en artsenijbereidkunst, had ondergaan, wees prof. Evers op de gestrengheid dier straf en vroeg deswege inlichtingen, welke door den heer adjunct-inspecteur dr. Carsten verstrekt werden, die mededeelde dat de veroordeelde zesmaal de wetten op de geneeskunst had overtreden. Vervolgens kwam ter sprake bet algemeen verslag over de winkelvisitatiën. Uit een daarbij overgelegde label bleek, dat gedurende dit jaar door 11 coinmissiën 429 winkelvisitaliën zijn verrigt, waaronder er slechts 11 on voldoende zijn bevonden. Bij 8 dezer is eene hervisitatie bevolen; daaren boven zijn 12 waarschuwingen gerigl lot hen bij wie aanmerkingen van minder ernsligen aard gemaakt waren. De hervisitaliën gaven geene aan leiding tot vervolging. Over het algemeen genomen is de uitslag van de winkelvisitatie dit jaar gunstig geweest. De onderwerpen, ter behandeling aan de orde gesteld, geëindigd zijnde, bragt prof. Evers den ellendigen toestand der militaire kazernen op hygië nisch gebied ter sprake, wijzende hij daarbij op vele zaken die daar met de gezondheid strijdig zijn. De schadelijke iarigting dier gebouwen, verre beneden die van cellulaire gevangenissenis de oorzaak dat jongelieden, die er gezond aankomenna korten tijd met ongeneeseiijke ziekte naar huis keeren, waarvan bet gevolg is, dat de staat berooid wordt van menig nut tig soldaat'. In den pligt om daartegen te waken vond hij aanleiding om de kazernen te doen uitmaken een punt van onderzoek bij den werkkring van den geneeskundigen raad, weshalve bij een onderzoek naar den toe stand der kazernen aanbeval. De inspecteur en verschillende leden stemden met den lieer Evers in. Een hunner gaf inlichtingen omtrent den ellendigen toestand van de infanterie- kazerne bij de Morschpoort te Leidenwaarvan door den heer Evers was gewaagd, zoowel wat betreft de ongezondheid van het gebouw als de voch tige almospheer die er heerscht. Ook werd zij bevestigd door den adjunct- inspecteur, die zich overigens vcreenigde met het denkbeeld tot het instellen van een onderzoek, er bijvoegende dat dit ook den ellendigen voor de gezond heid hoogst nadeeligen invloed van andere kazernen zou aan het licht brengen, o. a. van die te Gorinchem, waaromtrent dr. Boot bijzonderheden mededeelde. Het voorstel van den heer Evers droeg de goedkeuring der vergadering weg. Het onderzoek naar den toestand der kazernen zal door hem met den inspecteur worden ingesteld, een rapport deswege aan de vergadering uilgebragt met bijvoeging van eene uniforme handleiding over de inrigting dier gebouwen. Ook ten aanzien van een ander deel der hygiëne zal een onderzoek worden ingesteld en voor de zomervergadering daaromtrent wor den gerapporteerd door de heeren prof. Evers en dr. VaillaTil, naar de inrigting van een of meer normaalscholen tot vorming van leeraren in de gymnastiek. Ten slotte werd eene breedvoerige discussie gevoerd otcr hel in de tweede kamer aanhangige wetsvoorstel, waarbij de tandmeesters tot de uitoefening van bun beroep worden toegelaten zonder daarom genees- en heelkundige te zijn. Na breedvoerige gedachtenwisseling. waarbij zich een groot ver schil vanjmeening omtrent deze zaak openbaarde, is ten slotte aangenomen een voorstel van den lieer Vaillant, luidende; //De geneeskundige raad betreurt het voorstel om met betrekking tot de tandheelkunde thans reeds wijziging te brengen in de wet van 1865 en geeft biervan aan de hooge regering mededeeling." Gisteren avond omstreeks 7 ure geraakten drie schaatsenrijders, jon gelieden, in den Nieuwen Rijn nabij de brug aan de Wafersleeg, door de zwakte van het ijs, in bel water. Twee hunner konden nog met moeite gered worden, maar de derde, een 18-jarig jongeling, die ijlings toegescho ten was om zijnen broeder te hulp te komen, verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk is eerst heden middag ten hall 1 uur opgehaald en onder toczigt der politie naar de ouderlijke woning op de Oranjegracht gebragt. Aangezien wegens den hoogen stand van bet boezemwater te Katwijk sterk wordt gespuid, kunnen zij, die zic'i op het ijs begeven, niet genoeg voor het passeren onder bruggen worden gewaarschuwd, omdat het ijs daaronder meestal blijft vastgeklemd zitten en niet met het vallende water medezakf. Vail de Breuk en SmitsAlgemeen Adresboek voor de gemeente Leiden ziet thans weder een nieuwe jaargang, de zestiende, het licht.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1