LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 30 DECEMBER. 305. STADS-BE RICH TEN. NATIONALE MILITIE. BIMTENLANDSCHE BERtGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.jranco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn veikrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1 4,regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augintus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstfn Januari 1875 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar S&54S, alsmede ben, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20slc, ingezetenen zijn geworden de verplichting tot het doen van de aangifie voor de nationale militie, in de maand Januari 1875. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lstcn Januari van het jaar hun 19de jaav waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sleD Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Kijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Slaat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesclte bezittingen of koloniën woont, dat, in welke gemeente men inoet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, lijn beiden overleden, de voogd woont; 2'. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoor', te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven lusschen den lsle0 en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ofzijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 12 a »4en5, Woensdag 13 6, Donderdag »14 7 Vrijdag 15 8 en 0 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorle-actendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des vooriniddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter veikrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16tenden 23,tc0 en den 30sLcn dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 15 December 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat de Genteenleraadingevolge arl. 265 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n". 85), in zijne vergadering van heden, hel 3e suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor liet jaar 1874 heeft vaslgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslagbij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 29 December 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd tot commissarissen voor de bank van leening de bh. mr. J. T.Buys, mr. C. Cock en H. W. F. Bakker; tevens is de heer W. de Jongh, onlangs lot kassier bij de bank aangesteld, in zijne betrekking van hoogsten beambte aan die instelling bestendigd, tot dat tot de benoeming van een controleur zal zijn overgegaan, ingevolge art. 7 van het nieuwe reglement. Daar de betrek king van amanuensis thans is opgeheven, werd, op voorstel van den voor zitter, besloten aan dien titularis, door wien die betrekking gedurende 36 jaren was waargenomenden dank der vergadering te beluigen voor den ijver in die betrekking beloond. Tot leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer mr. A. Nortier. Tot leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der stad werden benoemd de bh. P. L. C. DriessenJ. L. Cornet en B. F. Krantz. Aan de orde was verder eene concept-verordening omtrent het gebruik van gas, door particulieren, ter wijziging van de bestaande van 14 Mei 1858. lil den loop der discussien werden op verschillende artikelen wijzi gingen voorgesteldwaarvan slechts enkele werden aangenomen. Commis sarissen der gasfabriek en ook de vergadering vereenigden zich met het denkbeeld van den beer Bijleveld, om aan bel hoofd niet te gebruiken het woord «verordening", maar reglement"; bij eene verordening toch werden geregeld zaken van publiek-regterlijken aard, hetgeen bier het geval niet was. Commissarissen vereenigden zich ook met het denkbeeld van den heer van Ileukelom, om bij den bloeijenden toestand der fabriek den prijs van het gas per kub. meter, komende op 12,niet Ie berekenen in het voor deel der fabriek, maar in het voordeel van den verbruiker, en dus den prjjs te stellen op 12 '4, in plaats van op 12% ct. Een voorstel van den heer Dercksenom den prijs te bepalen op 10 ct. per kubiek meter, werd door commissarissen bestreden, op grond dal de quaestie eener prijsverlaging eerst onlangs bij de behandeling der begrooling was besprokenen dat men nu moest afwachten wat zij ten dien aanzien zouden kunnen voorstellen, na af loop van de aanbesteding van grondstoffen in Maart aanstaande. Op voorstel van den heer ie Poole werd besloten den aanhef van art. 22: «de administratie zal alles aanwenden om eene goede en zuivere verlichting te bezorgen en verwacht van de verbruikers eene redelijke en goede behandeling", weg te laten, als zijnde geheel doelloos. De geheele concept-verordening (reglement) werd ten slotte aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Vervolgens werd de voordragt lol uitbreiding van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermogenden goedgekeurd, en, overeenkomstig de daar over uitgebragle rapportenafwijzend beschikt op het verzoek van J. Zwet sloot. tol aankoop van twee percelen weiland; de raad persisteert dus bij zijn besluit om die percelen in het openbaar te verburen. Het verzoek van H. A. van Ingen Schenau, pachter van het Leiderdorpsche hek, om verlen ging van zijnen pachttijd met 5 jaren, op grond dat hij zou bijdragen in de kosten aan bet verbouwen zijner woning verbonden, vond bedenking bij den heer Cock. Een pachttijd, die nog 4 jaren duurde, nu in eens met 5 jaren te verlengen achtte hij wat te voorbarig, met welk gevoelen de heer Bijleveld zich vereenigde. Met 9 tegen 7 slcmmen werd, in weerwil van de daarvoor gunslig luidende rapporten, het verzoek afgewezen. De voordragt betrekkelijk de verbouwing van een gedeelte van het voormalig Nosocomitim

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1