neemt, dat de scliuur, benevens het koren, geassureerd is, doch het vee niet. De waarde van het verbrande wordt op 25 30 duizend gulden geschat. -• fn den kelder van het Maria-weeshuis te Buren heeft men onlangs een vrouwengeraamle gevonden. Bij nader onderzoek is thans gebleken, dat er nog een tal van geraamten in opgehoopd lagenzoodat men besloten heeft het gewelf weder te sluiten. Donderdag avond 11. zijn van den sneltrein van Zwolle naar Friesland en Groningen, nabij de brug over de Dedemsvaart, de locomotief, een goe derenwagen en drie waggons uit het spoor geraakt. De reizigers, ten getale van ongeveer 150, hebben zich te voet naar het station Dedemsvaart begeven. Eerst omstreeks 11 bragt een inlusschen uit Meppel aangeko men trein de reizigers verder; omstreeks 2 uur in den)nacht kwam de trein te Groningen aan. Zaturdag morgen is het paard, dat de trekschuit van Leeuwarden naar Bolsward zon brengen, door de gladheid van den weg gestruikeld en met zijn berijder, een 17-jarigen jongen, in het water geraakt. Het paard is er levend uitgehaald, maar de jongen, de zoon eener weduwe, is verdronken. 's GRAVENIIAGE, 28 December. Door Z. 31. is de heer jhr. mr. R. A. A. E. von Peslel, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd tot minister-resident le Washington. -~ Aan den beer jhr. mr. J. H. Singcndonck is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het depart, van financiën. De heer J. L. E. J. Burgers, thans landmeter van het kadaster 2e kl., is bevorderd tot landmeter lc kl. Bij kon. besluiten van den 14den en 26sttn dezer is met den l,tcn 31aart 1875 het getal van de thans bestaande directiën der registratie en domeinen van acht tot zes teruggebragt; is dientengevolge bepaald, dat er, te rekenen van dat tijdstip, zullen zijn de navolgende zes directiën der registratie en domeinen, te weten ééne: 1°. voor de prov. Zuidholland; 2". voor de prov. Noordholland en Utrecht; 3°. voor de prov. Gelderland en Overijssel; 4°. voor de prov. Friesland, Groningen en Drenthe; 5°. voor de prov. Zeeland en het derde arrondissement (het arrondissement Breda) en het vierde kanton van het le arrondissement het kanton Heusden der prov. Noordbrabant; <3°. voor de prov. het hertogdom Limburg en het l' en 2e arrond. der prov. Noordbrabant (de arrondissementen 's Hertogenbosch en Eindhoven), met uitzondering van het 4e kanton van het le arrond. dier provincie (het kanton lleusden); is voorts bepaald dat de heer H. J. Vonk. thans directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Noordholland en Utrecht, standplaats Am sterdam, bij voortduring op die standplaats zal belast blijven met hel beheer der directie voor de registratie en domeinen dier beide provinciën; en zijn benoemd tot directeur der registratie en domeinen: o. voor de provincie Zuidholland standplaats 's Gravcnhage, de heer J. L. Becking, thans voor Limburg; b. voor Gelderland en Overijssel, standplaats Arnhem, de heer W. T. Gratama, thans voor Overijssel en Drenthe; c. voor Friesland. Groningen en Drenthe, standplaats Leeuwardende heer H. H. Schotanus a Steringa Lèmke, thans voor Friesland en Groningen; d. voor Zeeland enz. standplaats Middelburg, de heer E. H. F. W. Mathon, thans directeur der registratie voor de prov. Zeeland. e. voor het hertogdom Limburg enz. standplaats 3Iaastricht, de heer 31. A. J. Losgert, thans directeur der registratie en domeinen voor de prov. Noordbrabant. Gisteren middag is Z. K. 11. de prins van Oranje naar Ede vertrokken ter bijwoning van eene jagtpartij aldaar. Z. Exc. de nieuw benoemde landvoogd in Nederl. Indie, de heer van Lansberge, heeft de residentie verlaten en is naar Brussel teruggekeerd. ÜININEiNLANDSCilE BlOltIGTËM. KXGELANS. LONDEN 27 December. Naar men verneemt bedragen 's lands inkomsten dit jaar veel minder dan in het vorige jaar. De uitgaven zouden reeds een miliiocn hooger zijn dan de inkomsten. Op den Wester-spoorweg bij Shiptown beeft een verschrikkelijk onge luk plaats gehad. Een expreslrein is uit bet spoor geraakt en verscheiden rijtuigen zijn in het kanaal gestort. 30 dooden zijn uit het water gehaald; men verwachtte nog meer lijken te zullen vinden. Vele personen zijn ge kwetst. liet ongeluk is veroorzaakt door het breken der wielas van een der rijtuigen, terwijl de trein in volle vaart was. De koppelkettingen braken, zoodat de locomotieven op de rails bleven, doch de andere wagens, plotseling gestuit terwijl zij met een snelheid van 35 mijlen per uur over de rails vlogen, stortten een voor een over den spoorwegdijk omlaag. Zij, die in de laatste wagens zaten, voelden eerst de wagens horten, sloolen, heen en weder slingeren en toen met een vervaarlijk gekraak over den dijk gaan. Hoeden en andere voorwerpen dreven op bet water boven de ver brijzelde wagens. Een rijtuig ging dwars door de leuning van de brug in het water. De twee allerachterste wagens bleven op de rails. De reizigers In deze wagens klommen in de grootste ontzetting er uit, doch een hunner had de tegenwoordigheid van geest om een grooten rooden spoorwegdeken, dien hij bij zich had, op te nemen en er mede over de brug naar de zijde van Woodstock te loopen, om een trein, dien hij wist dat binnen enkele minuten van die zijde moest voorbijkomente waarschuwen. Dc kreten der ontzettend verminkte reizigers, eenige van welke door splinters doorboord tegen den grond waren genageldwaren zoo hartverscheurenden velen waren zoo verschrikkelijk gewond, dat de ongedeerde reizigers grooie zelf- beheerscbir.g uoodig hadden, om in staat te zjjn te helpen. Van de gebro ken rijtuigen werden groote vuren gemaakt, in wier nabjjheid de gewonden gelegd werden totdat een extratrein hen afhaalde en naar Oxford bragt. De dooden werden naar de Hampion papiermolens gebragt, die in de onmiddellijke nabijheid lagen. De arbeid in de fabriek werd onmiddellijk gestaakt, en, door de twee meesterknechts aangevoerd, wisten de werk lieden op verstandige wijze hulp te geven. Anderhalf uur na het ongeluk kwam eerst een geneeskundige uit Oxford, weldra door vele andere gevolgd, bjjstand verleenen. Zeven gewonden stierven eer de geneesheeren waren aangekomen. In de dagbladen staat de lange iijsl van de gedooden, met de beschrijving van hun uiterlijk; opdat de familiebetrekkingen hen zouden kunnen herkennen. Mannen, vrouwen, jongelingen, meisjes en kinderen zijn er onder. Enkelen zijn ontzettend verminkt, doch de meeslen zien er uit als sliepen zij. j Een zware mist veroorzaakte in hel noorden van Engeland nog twee spoorweg-ongelukken, waarbij omstreeks een 50-lal passagiers min of meer letsel bekwam. In eene kolenmijn in Noord-Staffordshire heeft eene gasontploffing plaats gehad, waarbij 20 mijnwerkers zijn omgekomen. Te Sheffield is in de messenfabriek van den heer Hyde de stoom-machine gesprongen. Alleen de onderste verdiepingen zijn voor het grootste gedeelte weggeslagen. Verschillende werklieden en ook de heer Hyde zelf ontvingen min of meer belangrijke verwondingen. Van de visschersvloot van Greenwich hebben bij den jongsten storm niet minder dan 20 man het leven verloren, allen gehuwd en vader. De kustbewoners verzekeren, in dertig jaar niet zulk een hevigen storm te hebben beleefd. Blijkens een door den directeur-generaal voor de internationale ten toonstelling, te Philadelphia in 1876 te houden, aan den president der Vereenigde Staten ingediend verslaghadden vóór December de regeringen der volgende staten haar voornemen om aan die tentoonstelling deel te nemen te kennen gegeven; Belgie, Brazilië, Chili, de Argenlynsche republiek, Ecuador, DnitschlandGualimala, San Salvador, Hayti, Japan, Liberia, Mexico, Peru, de Sand wichs-eilanden, Spanje, Nederland, Frankrijk, Venezuela, Zweden en Noorwegen, Algerie, de vereenigde stalen van Columbia, Nica ragua en Honduras. Sommigen dezer regeringen hadden levens kennis gegeven van de benoeming van commissiën. Voor de tentoonstelling is eene oppervlakte vhn 450 acres (ruim 182 bunders) in het Fairmouut Park te Philadelphia beschikbaar gesteld: daarin zal worden opgerigt het hoofd gebouw, hetwelk 485,090 vierk. voeten [van 0.09 vierkante el] oppervlakte beslaan zal, en afzonderlijke gebouwen voor kunstvoorwerpen, maehineriën, werktuigen en voortbrengselen van landbouw, werktuigen en voortbreng selen van tuinbouw. In het hoofdgebouw is voor Nederland eene ruimte beschikbaar gesteld van 7776 vierk. voeten. FBASHR IJ Si- Door den minister van binnenlandsche zaken is een overzigt medege deeld van den uitslag der laatste herzieningen van de kiezerslijsten, volgens de in den loop dezes jaars aangenomen kieswet, Niet uitzondering van zes departementen, waar het getal kiezers een weinig vermeerderd is, heeft die herziening overal tol vermindering van hel kiezerspersoneel geleid. In ge heel Frankrijk is het verminderd van 9.791,559 lot 9,549,640; de grootste vermindering kwam voor in hel departement der Seine, waar het getal kiëzers vóór de herziening 447,627 en na de herziening 407,999, dus 39628 minder bedroeg. Men wil weten dat de heer de Bourgoing, wiens geloofsbrieven zoo veel parlementaire moeijelijkheden opleverden, zijn ontslag genomen heeft. Aan de prefectuur in de hoofdstad is een belangrijke diefstal ontdekt door een der voornaamste ambtenaren gepleegd. Bedoelde ambtenaar, bezit ter van een aanzienlijk vermogen, en daarbij een tractement genietende van 13000 fr., had verschillende stukken van waarde verduisterd, om galante betrekkingen, sedert hel laatste jaar door hem aangeknoopt, te bekostigen. De ontvreemde som bedraagt 200,000 fr.maar zij wordt nagenoeg gedekt door de gestorte waarborgsom van 150,000 fr. Eerstdaags zal te Marseille voor de correctionele regtbank eene opligt- ster teregtstaan, die, zich voor eene aartshertogin van Oostenrijk, zuster des keizers, uitgevende, wegens onverdiende rampen gedwongen het hof van haren broeder te verlaten en bij de aristocratie in Frankrijk eene schuilplaats te zoeken, een aantal hooge personages en winkeliers heeft welen le misleiden en ettelijken financiers geld afhandig gemaakt heeft tot een bedrag van 120,000 fr1 S A Nü J E. Volgens eene door den Amerikaanschen gezaut te Jladrid aan zijne regering gezonden opgave zijn sedert het begin van den opstand op Cuba niet minder dan 82500 manschappen uit Spanje naar dat eiland gezonden. Hiervan zijn 36412 man gcsneuvclld of aan ziekten bezweken, zoodat de gehcele troepenmagt op Cuba uit niet meer dan 46000 beslaat. Ook de wapening dezer wapenmagt moet veel te wenschen overlaten, omdat reeds meermalen geweren uit Cuba zijn terug ontboden om aan de legen de Car- listen oprukkende troepen te worden verstrekt. BVITSCIlliAK». Naar men gelooft heelt er in het berigt betreffende den aanval der Carlisten op de 3Iccklenburgsche brik Gitstav eene vergissing plaats gehad. 3Ien gelooft, dat als het reeds den lide" dezer was gebeurd en de bemanning den volgenden dag te San Sebastian was aangekomen, het tele grafisch berigt niet eerst den 2l8,'D zou zijn afgezonden en de Duitsche kanonneerbooten niet den l9drD de Spaansche wateren zonden hebben ver laten. Volgens nader berigt zouden de Carlisten zich hebben bereid ver klaard de brik tegen betaling van douaneregten terug te geven. De Aöln. Zeit. meldt uit Bayonne van den 26"" Dec., dat de marine- kommandant te San Sebastian den 20sUn een schip naar Sarauz heeft ge-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2