LEIDSCIIE COURANT. 1874. ft0. 304. DINGSDAG 29 DECEMBER. STADS-BER IC UT EN. STEMPELING VAN GASMETERS. B U IT EN LAM i IE HERIG s KN De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den het»eentergad t 3.35, franco p. p, f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de ewpeditiekosien. Afzonderlijke nonntiers o'er Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tien is van i 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n". 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór I Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binncnlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8st'n Septem ber jl.houdende bepaling dal het merk, in hel aangehaalde wets-artikel bedoeld, zal zijn de Esculaap-Staf Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat, tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal va den Uk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheek, en wel: Voor de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, ol wel belanghebbenden verzoeken dalter vereenvoudiging van de werk zaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich be vindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELEB, Burgemeester. Leiden, 5 October 1874. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag den 29slfD De cember 1874, 's namiddags te twee uren. 1°. Benoeming van drie commissarissen voor de Bank van Leening. (314). 2°. Idem van een leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis aan de hoogere burgerschool. (315) 3°. Idem van drie leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. (322) 4". Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermogenden. (296 en 302) 5". Verzoek van J. Zwetsloot, lot aankoop van twee perceelen leelland. (309 en 3l7) 6°. Idem van H. A. Van Ingen Schenaupachlcr van het Leiderdorpsche hek, om verlenging van den pachttijd. (310 en 3i8) 7°. Voordracht betrekkelijk de verbouwing van een gedeelte van het voor malig Nosocomium. (311 en 319) 8». Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (312) 9». Idem betrekkelijk den aanvoer van duinwater. (313) 10". Verzoek van J. Koppers, om een stoep te doen leggen. (316) 11". Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van den tol aan den Rijnsbnrgervliet. (320) 32®. Voordracht betrekkelijk den afstand in gebruik van het schuttersveld aan het Rijk. (321) 13". Idem betrekkelijk de verhuring van liet schuurtje aau de llaarlemsche trekvaart. (323) 14". Suppletoire staat van begrooting, dienst 1874 (Kosten van de feest viering in October). (305 en 324) 15". Derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874. 16°. Concept-verordening omtrent het gebruik van gas. (288) LEIDEN, 28 December. In eene vergadering van de commissie voor het gedenktceken van Leidens ontzet, dezer dagen gehouden, is mededeeling geschied van de laatst ingeko men gelden. Daaronder was I". de som van ƒ100 door den hoogleeraar R. Fruin aangeboden, zijnde de helft van het honorarium van zijn geschrift over hel beleg en ontzet van Leiden (het ander gedeelte had de schrijver aan de kweekschool voor de zeevaart alhier afgestaan); 2°. j 119 door den heer Brnining geschonken, zijnde de geheele opbrengst van de in October verkochte photographiën van het model van het monument, en 3°. ƒ34.14 door de werkmansvereenigingen afgestaan, zijnde het overschot van de gel den die voor den op 3 October gehouden optogt waren brjeengebragt. Om trent het beleggen op de meest soliede wijze der gelden, die thans ruim 15000 bedragen, zijn de vereischle besluiten genomen, zoodal Leiden zich zoo al niet dadelijk dan toch over eenige jaren zal mogen verheugen met het gewenschle gedenkteeken aan het beroemde beleg en gelukkig ontzet. Men verneemt dat door de zorg van heeren curatoren der Leidsche hoogeschool eene medaille wordt vervaardigd, ter herinnering aan het derde eeuwfeest der akademie, dat op den 8sttD Februari] 1875 zal worden gevierd. Bij de op lieden gehouden openbare aanbestedingen van; 1°. liet onderhoud van hel gebouw genaamd raadhuis; 2°. het onderhoud van eenige openbare gehouwen en verhuurde huizen, en; 3°. het onderhond der ge houwen en hel ameublement behoorende tot de openbare scholen, gedu rende de jaren 1875, 1876 en 1877, is aannemer geworden J. H. Carlier, timmerman alhier, voor ƒ740, ƒ1650 en ƒ3700. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ50, ƒ25.--, ƒ6.60 en ƒ2.70 en de laagste prijzen ƒ50. ƒ25, ƒ5.10 en ƒ2.60. j Door de leden van de kleedermakers-vereeniging «-Eendragt door Vriendschap' alhier werd Zaturdag avond 11, aan haren voorzitter, den heer W. Metselaar, bij gelegenheid dat hij die betrekking gedurende zés jaren had bekleed, een blijk van achting en vriendschap aangeboden, bestaande in een prachtige lamp en zes fraaije stoelen met fauteuil. Dit voor hem zoo verrassend geschenk mag wel als bewijs gelden dat men zijne zorgen voor den bloei der vereeniging op prijs stelt. Onder hartelijke dankbetui ging gaf hij dan ook op nieuw de verzekering dat hij sieeds volijverig naar dat doel zou blijven streven. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende de vorige week dagelijks van 83 tot 90 volwassen personen en 26 tot 35 kinderett. Met het oog op de buitengewone behoefte aan manschappen voor het Oost-Indisch leger zal er van wege het depart, van oorlog een proef worden genomen om, door het uitzenden van geschikte onderofficieren als wervers op het platte land, het getal der zich voor gemeld leger aanmeldende vrij- i willigers te vermeerderen. Hiervan door middel cener circulaire aan de heeren bevelhebbers in de militaire afdeelingen kennis gevende, worden door den lieer minister van oorlog verschillende wenken voor de toepassing van den maatregel gegeven als o. a. het uitzeilden van onderofficieren van tact en goed gedrag, het beschikken over een drietal wervers van dat gehalte per provinciehet verleenen van toelagen hoven hunne soldij enz. Door den minister van oorlog is de medewerking van zijnen ambtgenoot van binnenl. zaken ingeroepen, opdat de wervers bij hunne taak gesteund wor den door de hoofden der door hen le bezoeken gemeenten. Hel verslag van den arbeid der vereetiigingen voor volksvoordragten en volksvermaken iii Nederland over 1873/74 is openbaar gemaakt. Daar uit blijkt, dat meest alle besturen op den ingeslagen weg zijn voortgegaan en getracht hebben het aangename met het nuttige (e vereenigen, overtuigd zijnde, dat hun publiek meer behoefte heeft aan ontspanning dan aan inspanning. Te Amsterdam is Vrijdag en Zulurdag gehouden het algemeen Nedcr- landsch werklieden-verbond en het tweede Coöperatieve congres. Men meldt uit Gorinchem: Zekere Gerardus Vervoorn, een knaap vaii 19 jaar, die door de arrond.-reglbauk bij twee vonnissen, wegens het toe brengen van moedwillige verwonding en mishandeling, lot gevangenisstraf was veroordeeld, werd Donderdag 11, onder geleide van den rijksveldwachter Bakhuis, naar de stoomboot De Merwede gebragt, om elders zijne gevan genisstraf te ondergaan. Bij het openen van liet portier van den gevangen- wagen wierp Vervoorn onverhoeds dien rijksveldwachter op den grond en ging ijlings op de vlugt, den weg inslaande naar Schellninen langs den Dordrechtschen dijk. Ondanks alle nasporingen is het niet mogen gelukken den vlugteling te vinden. Zaturdag nacht is op liet eiland Tien Gemeten een hevige brand uitge broken in eene vóór weinige jaren nieuw gebouwde korenschuur. Bclialvc eene groote hoeveelheid gedorsclil en ongedorscht koren zijn er nog 23 stuks vee en 2 paardni verbrand. Aan Ulusschen viel niet te denken. Men ver-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1