ÜlNNKÏSLAiNÜSCIIK HEIUGTEN. Aangaande het voorval in de herberg op den Kloveniersburgwal le Amsterdam meldt het Hbl. het volgende: De verwonde vrouw is vrij wel. Zij heeft eene ernstige wonde boven aan het voorhoofd en heeft hevig gebloed. Een zeeman, reeds meermalen in handen der justitie geweest, is de dader. De verwonding schijnt toegebragt te zijn met een mes. De dader is naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Loffelijke vermelding verdienen vier burgers, die de dienaren van politie bij de arrestatie de behulpzame hand boden. De twee kameraads van den beklaagde zijn in vrijheid gesteld omdat zij aan het gebeurde geen deel hebben genomenalthans een hunner niet. De twist had niet plaats tusschen den kastelein en zijne habitués, maar het tumult werd veroorzaakt door vreemde zeeliedendie nog nooit het kofïijhuis bezocht hadden. Door gedeputeerde staten der provincie Overijssel is aan den heer W. P. Osinga, te Leiden, vergunning verleend voor het uitoefenen van eene sloomsleepdienst tusschen Zwolle en Kraggenburg, langs Hasselt, Zwartsluis en Genemuiden. De behandeling der zaak van de ex-directeuren der Overijsselsche bank voor het provinciaal gercgtshof in Overijssel is bepaald op 5 Januarij e. k. Daar een der beschuldigden zich buitenslands bevindt en wel niet verschij nen zal, is te verwachten eene verdaging der behandeling om den voort- vlugtige nader op te roepen. De gezondheidscommissie te Deventer heelt ter algemeene kennis ge- bragt, dat eenige soorten van karnemelk, door haar onderzocht, volgens dat onderzoek bevatten: 5.03 tot 7.50 pCt. aan vaste stoflen, de rest aan water, zoodat er van li tot 41 pCt. aan water was toegevoegd, en van de 100 liters melk gemaakt zijn 113 tot 170 liters karnemelk. Te Stratum is Zondag nacht brand ontstaan in de fabriek van de hh. van Dijk C°. De geheclc fabriek, alsmede het kantoor en de woning van den fabrikant met alles wat zich daarin bevond, is een prooi der vlam men geworden. Een en ander was verzekerd voor eene som van ƒ25000. Door bet provinciaal geregtshof van Friesland is P. S.laatstelijk wo nende le Terband, van beroep klerk ter gemeente-secretarie van Aengwirden en agent van de algemeene Friesche levensverzekering-maatschappij, geves tigd te Leeuwarden, ter zake van: 1°. valschheid in negen authentieke ge schriften, gepleegd door een openbaar ambtenaar, tot wiens post het opma ken van die geschriften behoorde; 2". het desbewust gebruikmaken van die negen valsche geschriften; 3°. valschheid in achttien onderhandsche geschrif ten door het versieren van eene bevrijding en het namaken eener hand- teekening en 4°. het desbewust gebruik maken van die achttien valsche acten. veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den lijd van 5 jaren, en 54 geldboeten, tik van ƒ50. Te Roermond hebben de commiezen een belangrijke vangst gemaakt. Op de Maas haalden zij een boot aan, waarin 1300 kilogr. zout was ge borgen, dat drie personen frauduleus over de grenzen trachtten te brengen.. Een der smokkelaars is in handen der ambtenaren gebleven; de beide an deren ontsnappen. Blijkens het eindverslag der commissie van rapporteurs van de eerste kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling der middelen voor het dienstjaar 1875, is met het oog op den korten tijd die overblijft om het nog in openbare beraadslaging le brengen, bij het onderzoek in de afdeelin- gen de wensch uitgedrukt dal men zich de daarbij besproken punten zou voorbehouden op te nemen in het verslag van de algemeene beschouwingen over de geheele slaatsbegrooting voor het dienstjaar 1875, opdat ook aldus de regering in de gelegenheid worde gesteld daarop des verkiezende te kunnen antwoorden. Zonder dus te treden in eenige vermelding van bij zonderheden, bepaalt de commissie zich bij de opnoeming van de punten, die in afzonderlijke aldeclingen te dezer gelegenheid zijn besproken: 1". de grondbelasting; 2°. het 4/5 gedeelte van de personele belasting, in verband inct de verklaring van den minister van financiën, dat hij het nuttig zou achten die voor het rijk terug te nemen en de gemeenten schadeloos te stellen door de toewijzing van een gedeelte van de opbrengst van het pa- tentregt; 3*. de patentbelasting; 4". de afschaffing der accijnsen op het zout en dc zeep; 5". de suikcrbelasting; 6". de staatsloterij. 's GRAVENHAGE, 23 December. Aan den heer T. E. van Popta is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente IJlst. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer jhr. m'. W. F. de Jonge, als rcgtcr-plaatsvcrvanger in de arrond.-reglbank te Utrecht; en aan den heer mr. M. van der Ttiuk, als procureur bij de arrond.-regtbank te Winschoten. Tot ontvanger der directe belastingen te Wijk bij Duurstede is benoemd de heer G. J. ifuckcrs, thans te Werkhoven. Tot commies der posterijen 2e kl. is benoemd de heer A. Muller, thans 3e kl. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij de administratie der dir. bel. in- en uitgaande regten en accijnsen, de hh.: C. C. A. M. Domi- nicus, le llellevoclsluis; J. H. H. Eelsingh. te Delfzijl; IS. Bibbink, teZutphen; R. U. Mesdag, te Doetinchem; E. Uamslra, te Zoltkamp; Schindler, te Roosendaal; E. E. J. V. Genet, te Rotterdam; L. W. van der Ivuyp, te Dordrecht; jh'. S. Trip, le Assen; jhr. J. Hora Siccama, te Lonneker en G. li. W. A. Lautcn, te Rotterdam. Bij kon. besluit van 20 Dec. 11. zijn tot leden van den geneeskundigen raad voor Zuidholland benoemd de hh. dr. II. J. Lulofs, te Hardinxveld; dr. J. A. Boogaard, te Leiden; J. Broeksmit, te Zwijndrecht: J. F. Schuld, te Meerkerk; A. van Scherpenzeel, te Schoonhoven; J. A. J van de Ven, te Dordrecht; mr. J. L. de Bruyn Kops, te 's Gravenhage; en lot plaatsver vangende leden de hh. d'. J. C. G. Evers, tc 'sGravenhagedr. P. M. Mess, te 's Gravenhage (Seheveningen); dr. C. J. Snijders, le 'sGravesandc; dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; W. A. G Kaptevn, te Nicuwveen; G. J. Jacobson, te Schiedam: mr. J. G. Patijn, te Rotterdam. Bij kon, besluit van 19 Dec. jl. zijn bij het wapen der iulanlerie van bet leger in Nederl. Indië benoemdtot 2tn luit.de sergeanten J. L. Kos ter, van het instructie-bataillon; A. A. Veenhuyzen, van het 5e reg. inf.; D. A. Okhuyzen, van het instructie-bataillon; F. L. Nix, van het 5*, M. C. F. Cayaux, van het 1'; J. A. P. Geill en J. W. Sanders, beiden van hel3e; F. T. S. Verhofstad, van het 5e; J. R. Jacobs, van het 1® reg. inf.; R. Bakkers, van het reg. grenadiers en jagers; 11. L. Kusky, van het 6e; W. Lemke, van het le; J. W. Stoutjesdijk, van het O'; J. C. C. Six Dijkstra, van het 3'; L. van Haften, van het 6e: J. W. van den Broek, van hel 5'; C. F. H. Campen, van het 4C; P. C. Koopmans; van het 8'; F. C.Thomson, van het 3'; E H. Waleson, van het 5e; K. H. van Swighem, van het 8e; J. Hazenberg, van het 3'; J. A. Sinnighc en W. G. A. C. Christan, beiden van het 2e; D. W. A. Graichen, van het 7e; benevens G. W. Beekman en B. E. de Vries, beiden van het 2s. reg. inf.; bij hel wapen der cavalerie van het leger in Nederl. Indië: tot 2eD luit., de wachtmeesters-titulair F. W. M. Coster, van het 2e, en W. F. Sloltenhoff, van het 4e reg. huzaren; benevens de wachtmeesters A. M. Hoogeveen, van het 3®, en F. D. E. A. J. M. Rudolph, van het 2e reg. huzaren, Voorts is aan den 2«° luil.-kwar- tiermeester van het leger in Nederl. Indië D. van der Groen eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luitt. ter zee 2de kl. W. C. P. E. de Klopper, C. Hoffman, H. H. Hora Siccama. J. G. Snethlage en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wjjborgh en de scheepsklerk S. J. A. Deyll, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren werd door den voor zitter medegedeeld dat in de geldleening van ƒ550,000, rentende 4% pCt. was ingeschreven voor 1,148,000, te zamen 533 aandeelen, en voorgesteld om die inschrijving van verschillende daarbij opgegeven firma's te zamen tegen 93%, en de 17 nog ongeplaatste open te laten lot 1 Januarij aan staande mede tegen 93%. Nadat aan burg. en weth. daartoe magtigingwas verleend, is aan het eind der zitting nog ingekomen eene missive van de firma Lissa en Kann, verzoekende om te worden toegelaten tot inschrijving van die 17 aandeelen tegen 93%, zoodat de bedoelde geldleening een voor de gemeente hoogst gnnstig resultaat heeft opgeleverd. Gisteren avond werd in het gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier eene uilvoering gehouden der zangvereeniging van de afdeeling 's Gra venhage der maaischappij tot bevordering der toonkunst. Daarbij werd ten gehoore gebragt het oratorium /'die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. De solo-partijen werden vervuld door mej. Lioba Clemens, uit Keulen, sopraan; den heer Ledercr, uit Rotterdam, tenor, en den heer v. d. W.mede uit Rotterdambas. De directie werd gevoerd door den heer Aug. Seyffert. EMGELASB. -«ij. LONDEN 22 December. Onder voorzitting van het parlementslid Guildford Onslow is Woens dag te Guildford een. meeting gehouden, waarin een resolutie werd aange nomen, houdende dat men zich bij adres tot het lagerhuis zou wenden om een nieuw onderzoek in de Tichborne-zaak le verkrijgen. In een schrijven uil Calcutta, naar aanleiding van de onlangs in Kabul plaats gehad hebbende twisten, werdt eene zeer ongunstige schets gegeven van de Engelsche krijgsmagt in Indie. Het zou, schrijft men, ons niet mogelijk zijn een leger van 30000 man te velde te brengen. Het zooge naamde inlandsche leger is niets meer dan een zamenraapsel van mannen, die de vermoeijenissen van een zeer korten veldtogt niet kunnen doorstaan. En bovendien verkeert bet geheele in een toestand van desorganisatie. De officieren klagen en zijn ontevreden, de soldaten hebben tegenzin tegen de dienst, en het stelsel van werving is van dien aard, dat het onmogelijk zou vallen de inlandsche troepen, in het geval van eenen opstand, daaraan le onttrekken. Geen onderwerp vereischt dringender eene grondige en af doende hervorming dan de gesteldheid van het inlandsche leger. Die ge steldheid is van dien aard. dat partiële hervormingen geen baat meer kun nen geven, en dat eene radicale verandering alleen nuttig kan zijn. Zoo danige verandering levert echter geen groot bezwaar op. Nu het onderwerp reeds 8 of 10 jaren in behandeling en overweging is geweest, zijn de des kundigen het over het algemeen over de grondtrekken der reorganisatie eens, terwijl zij even eenstemmig zijn in het erkennen dat de tegenwoor dige toestand onhoudbaar is, en de reorganisatie zoo spoedig mogelijk tot stand moet komen. FRANKRIJK. De repnblikeinsche linkerzijde heeft Zondag II. eene bjjeenkomsl ge houden, waarin de behandeling der constilutionele wetten in de nationale vergadering een onderwerp van bespreking uitmaakte. Na eenige discussie werd, in overeenstemming met vroegere uitspraken der partij, een gelijk besluit genomen als dat, hetwelk in de bijeenkomst van het linker-centrum vastgesteld was, namelijk dat de linkerzijde niet mede zal werken tot be handeling van het wetsontwerp betrekkelijk den senaat, zoo lang de com missie van dertigen niet alle resultaten van haren arbeid ter tafel zal hebben gebragt. De Moniteur maakt gewag van een brief, waarin de heer Thiers zal beantwoorden heigeen omtrent hem voorkomt in de diplomatieke stukken, welke ter gelegenheid der behandeling van het proces-von Arnim zijn open baar gemaakt. De heer Labadié en de stad Marseille zijn ieder tot 20000 fr. schade- i loosstelling veroordeeld aan de weduwe Gaillardonwier echtgenoot bij de onlusten, vóór vier jaar te Marseille voorgevallen, door eerstgenoemde ge vangengezet werd en zich in zijnen kerker van het leven beroofde. In een groot deel des lands is dezer dagen eene ontzaggelijke hoeveel heid sneeuw gevallen, vooral op dc bergen van Amergne cn in de Vogcsen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2