Garreweer, kapt. Mulder, dal gedurende dezen zomer wegens den lagen waterstand te VVinschoterzijl moest blijven liggenop de Engelsche kust met man en muis vergaan. Naar men thans weder uit Vlissingen aan het Vad. schrijft, zouden aldaar voorwerpen zijn ontdekt, afkomstig van wijlen mevr. de wed. van der Kouwen. 's GRAVENIIAGE, 21 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder-grootkrnis der orde van den Nederl. Leeuw den heer M. M. d'Antas, laatstelijk buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Z. M. den koning van Portngal bij het Nederl. hof. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan J. K. Meijer, te Amsterdam, wegens de redding van drenkelingen, verleend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lofïelijk ge tuigschrift. Z. M. heeft 'vergunning verleend aan den lsteD luit. S. M. S. de Ranitz, van den groolen staf, ordonnanee-officier van Z. M., tot het dragen der ver sierselen als ridder 3C kl. van de orde van St. Annahem door den keizer aller Russen geschonken. Door Z. M. is aan den den heer mr. .1. Loudon, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, op zijn verzoek, ver leend een eervol ontslag als gouverneur-generaal van Nederl. Indië, met in gang van den dag waarop hij zijne functien als zoodanig aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, en Zijner Majeslcits buitengewone gezant en gevol- inagiigde minister in België, de heer mr. J. W. van Lansberge, benoemd tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië. Door Z. M. is aan den heer mr. F. P. Bijleveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nijfflegcn, met dank betuiging voor de langdurige belangrijke diensten in die betrekking bewe zen en lol burgemeester der gemeente Nijmegen benoemd mr. P C. Bijle veld, aan wien tevens eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zalt- Ilommel is toegekend; aan den heer J. 11. Eussen, burgemeester der ge meente Spanbeek op zijn verzoekeervol ontslag uit die beirekking verleend met dankbetuiging voor de gedurende vele jaren door hem bewezen diensten, en in zijne plaats tot burgemeester dier gemeente benoemd J. A. Kallen; aan den heer J. W. Henfling, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Ilerkenbosch eu Melick, met dank betuiging voor de door Item in die betrekking gedurende vele jaren bewezen diensten, en in zijne plaats tol burgemeester dier gemeente benoemd J. Vv. Klomp. Z. M. heeft aan den ltn luit. 11. J. C. Bonemeijer, van het lc reg. infanterie, en aan den 2'° luit. A. van der Voort, van het 4e reg. infan terie, op hun verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De kapitein W. C. de Vree, van het 8e reg. infanterie, is op non- activileit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De lnit. ter zee 2e kl. A. van Hengel, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Tot consul der Nederlanden in den Oranje-Vrijstaat is benoemd de heer VV. 11. Canisius. Het hof heeft den ligten rouw aangenomen voor den tijd van 8 dagen, wegens hel overlijden van den aartshertog Carel Ferdinand van Oostenrijk. De minister van oorlog zal Donderdag geen gehoor verleenen. - Maar men verneemt zal Z. K. II. prins Hendrik binnen enkele dagen zich van Luxemburg naar Weimar begeven om aldaar cenigen tijd door le brengen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn aangenomen al de aan de orde gestelde ontwerpen, waaronder de hoofdstukken Huis des konings, Ilooge collegiën en Nationale schuld der staalsbegrooting voor 1875. In de zitting van de tweede kamer van Zaturdag heeft de minister van koloniën, betreffende de aanvrage om ontslag van den heer Loudon als gouverneur-generaal van Indie, medegedeeld dal hij den 27e" Aug., op zijn departement komende, eene voorwaardelijke aanvrage tot ontslag vond. Later werd zij eene stellige, nadat zich omtrent één punt verschil van inzigt tusschcn den minister en den gouverneur-generaal had geopenbaard, dat eindelijk geleid heeft, om het gevraagd ontslag te verleenen. Waarin dat verschil van inzigt bestond, daarover liet de minister zich niet uit. In de Zaturdag avond door de tweede kamer gehouden zitting is de wet op de middelen met algenieene stemmen aangenomen. In antwoord op de daarbij gevoerde beschouwingen, heeft de minister verklaard, dat hij zich nog niet kan uitlaten over zijne plannen nopens de herziening van het belastingstelsel in het algemeen; dat hij overigens alles wil aanwenden tot wegneming van hetgeen den handel of wat den toegang tot onze havens bezwaart; dat de zoutbelasting kan verminderd en in de heffing verbeterd worden; dat hij geen voorstander is van meerdere verhooging der belasting op het gedistilleerd; dat hij groot voorstander is van het denkbeeld om de 4/5 van de personele belasting voor het rijk terug le nemen; dat de zeep belasting, schoon hij haar niet verdedigt, evenwel niet gezegd kan worden onhoudbaar te zijn; dat hij tot nu toe geen het minste voornemen heeft de suïkerbelasling al te schaffen, daar onze financiële toestand dit niet toelaat en ook omdat de minister wil afwachten wat Frankrijk zal doen. De behandeling der conclusie van het rapport in zake het adres van inge zetenen van Strijp is, op voorstel van den heer van Houten, uitgesteld. De kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De-heer Fransen van de Putte, oud-minister van koloniën en lid van de tweede kamer, heeft zich, na afloop van de werkzaamheden, dier vergade ring voor geruimen tijd naar het buitenland begeven. Het meisje, dat jl. Maandag voor de arrond.-regtbank alhier teregt stond weaens verschillende oneerlijkheden te hebben gepleegd, is bij vonnis van heden veroordeeld tol twee jaren gevangenisstraf. BlNNENLANDSCilE BEHIGTEN. ëngelanb. LONDEN20 December. In verschillende oorden des lands wekt de gedruktheid en slapte in de groote takken van nijverheid, met het oog op den winter, groote bezorgd heid. De arheidsloonen, vroeger zoozeer verhoogd, zijn het gehcele jaar door maand aan maand verlaagden op hel oogenbük dat de behoefte der huis gezinnen het grootste is, wordt eene nieuwe verlaging onontbeerlijk geacht. En zoo dit slechts hel eenige ware, zou de toestand nog zoo ongelukkig niel zijn, doch er is in het geheel geen werk voor een groot deel der werk lieden. Te Sheffield zijn de werklieden, die ijzeren en stalen rails smeedden, en andere bekwame werklieden ontslagen, omdat er geen werk is, en zij, die vroeger zoo ontzaglijk veeleischend waren, hebben thans gevraagd te worden aangenomen op het loon en de voorwaarden van gewone daglooners. Tc Middlesboroughde hoofdplaats van hel Cleveland-district, waar steeds werk te vinden is, wanneer in de andere ijzerdistricten de werklieden wor den afgedankt, zijn thans ook 800 man zonder werk. Hetzelfde aantal werklieden is te Stockton afgedankt, terwijl in verschillende der voornaam ste ijzerwerken in het noorden de ovens geheel zijn uitgedoofd. Het stoomschip Japanvan Jokohama naar Hongkong bestemd, is op 17 dezer in de nabijheid van laatstgenoemde haven door brand vernield. Er zijn r.og slechts weinig passagiers en manschappen der equipage aangeko men en men vreest dat velen bij deze ramp het leven hebben verloren. Dingsdag 11. is in het dorp Ilordle eene gemeente van //Shakers" uit het door haar bewoonde huis, New Forest-lodge, op last van de hypotheek houders, met al haar have en goed, die eene waarde van 1000 verte genwoordigde, met den sterken arm op de straat gezet. Terwijl alles uit het huis gedragen werd, waren de bewoners er dansende, biddende en zingende getuigen van. De gemeente bestaat uit 132 personen, ongeveer 20 mannen, 50 vrouwen en 60 kinderen, en aan haar hoofd staat zekere mevrouw Girling. Die allen hebben de onstuimige nachten der afgeloopen week onder den blooten hemel, met de voeten in het water en met geene andere beschutting dan eene heg, veeltijds psalmen zingende, doorgebragt. De sheriff had mevrouw Girling tien dagen te voren gewaarschuwd en den raad gegeven tijdig hare goederen te pakken en naar eene andere woning uit te zienmaar hij vond geen gehoor. FKANHBSJK. Bij de nationale vergadering is een wets-ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij aan de spoorwegmaatschappij //Paris-Lyon-Méditerranée" concessie wordt verleend voor het aanleggen van twintig nieuwe lijnen, ter gezamen lijke lengte van 855 kilometers, en waarvan de aanlegkosten op 280 mil- lioen worden geraamd, liet meerendeel dezer nieuwe lijnen is in de departementen Gard en Haules-Alpes gelegen. De nationale vergadering heeft den 17e0 geene zitting gehouden, nadat zij de vorige dagen slechts zeer korte bijeenkomsten bad gehouden. De Rëp. franc, zegt dientengevolge: Wij hebben hier te doen met eene diep gewor telde en inwendige oorzaak: met de onverbeterlijke magteloosheid van de nationale vergadering. De nationale vergadering heeft hare krachten verlo ren; zij is uitgeput en kan niets meer uitrigten. Hare pluimstrijkers maken haar diets dat zij nog altoos even krachtig, levendig en werkzaam is als ooit te voren; zij stellen vleijende programma's voor haar vast; zij vleijen haar brandenden wensch om eene reeds lange loopbaan nog langer te makenmaar dal alles is ijdel en vruchteloos, liet is met de nationale vergadering gedaan. Waarom eene waarheid verbloemd, welke door alle feiten bevestigd wordt? Wij spreken niet uit partijgeest, maar omdat wij de feilen voor oogen hebben. De zaken zijn zóó verre gekoa en dat de nationale vergadering zelve geen bewjjs van leven durft geven om het over schot harer krachten niet le verspillen. Zij vreest voor opteren harer laatste hulpmiddelen door onvruchtbare pogingen. Zij zou wel gaarne nog iets groots verrigten, en daarom ontziet zij i.are krachten en drijft zij de zorg voor zich zelve tot hel uiterste, even als de grijsaards die hun leven trach ten te verlengen out iels le volbrengen dal zij zich tot taak hebben gesteld, en van welks voleindiging zij ccnc wonderdadige krachtsvernieuwing ver wachten. Met 333 tegen 202 stemmen heeft de nationale vergadering besloten een commissie te benoemen, aan welke zal zijn opgedragen het ontwerpen van een wet op het beheer van Algerië. liet daartoe strekkende voorstel had heftige bestrijding ondervonden van den kant der vertegenwoordigers dier kolonie. De Parijsche correspondent van de Times zegt teregt dat men niet le veel gewigt hechten moet aan hetgeen de Fransche dagbladen zeggen over den indruk, dien de stukken van het proces van von Arnim hebben gemaakt. Zij gebruiken deze eenvoudig om elkander te bestrijden en ieder heelt dus zijne lezing over hetgeen von Bismarck eigenlijk met deze onthullingen heeft bedoeld. MSJITSCHii A M SS. De door den president van het hof voorgelezen motiven van het von nis in zake von Arnim sluiten hiermede, dat deze overtuigd is geworden, dertien staatsstukken opzettelijk te hebben achlergchouden. Voor de mate der straf kwam het hooge ambt van den beschuldigde en de belangrijkheid der bedoelde stukken in aanmerking. Wel waren er voor het overige ver zachtende omstandigheden, maar geene gronden lot vrijspraak. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat de keizer den graaf kwijlschelding van straf zal verleenen. Mogt de graaf echter in hooger beroep komen, dan moet de uitspraak afgewacht worden. De uitspraak van het vonnis kon, gelijk reeds gemeld is, ten 4 ure niet geschieden; Arnim was niet versche nen en weigerde in persoon de voorlezing van het vonnis te komen aanhoo- ren. De regtbank achtte echter, uil overweging dal de beklaagde, hoewel

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2