LEIDSCIIE COURANT. 1S74 ZATERDAG S9 DECEMBER. niNNENLANDSCHE BER1GTEN. i°. m De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaats j 3.franco p. p. f 3.50; met het erslog der Handelingen van den tieineenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaars, buiten de expeditiekoeten. Af zonderlij Ite notntners der Courant zijn vet krijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliën is van 1 4 regels f I.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 18 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene dispositie van gedep. staten houdende goedkeuring der gemeente-begrooting: eene voordragt betrekkelijk den aanvoer van duinwater; alsmede eene mis sive van den ontvanger der registratie alhier, waarbij deze mededeelt dat hij, zich niet kunnende vereenigen met de zienswijze van den raad in zake de adressen van sollicitanten voor eene benoeming bij het onderwijs, die ongezegeld worden aangenomen, zich lot den minister heeft gewend om diens zienswijze te vernemen. De minister had hem te kennen gegeven dat er geen termen waren om die stukken van zegel vrij te stellen en hem verzocht den raad omtrent deze zijne zienswijze in te lichten, met verzoek dergelijke ongezegcldc stukken niet meer aan te nemen of daarop geen regard te slaan. Van A. Spijker was nog ingekomen de kennisgeving van het overlijden van zijnen vader. Tot hulponderwijzeres aan de meisjesschool der 2,le ld. werd benoemd mej. J. P. M. H. Gordon, en aan den heer mr. J. T. Buys, werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Met algenteene stemmen werd aangenomen de voordragt van commissarissen der bank van leening, betrekkelijk de invoering van het gewijzigd regle ment voor die instelling, en werden de onderdeelen van dat reglement achtereenvolgens goedgekeurd. Op gelijke wijze werd aangenomen de voor dragt betrekkelijk de viering van het derde eeuwfeest der hoogeschool. Ingevolge die voordragt zullen de akademischc autoriteiten, lot bijwoning der feestviering uitgenoodigd. van wege de gemeente op eene waardige wijze in de stadsgehoorzaal worden ontvangen. Verder bestaat het plan om de feestviering op te luisteren door verlichting van eenige openbare gebouwen, het houden van muziekuitvoeringen enz. De toegestane gelden zullen dus hoofdzakelijk worden aangewend voor de feestviering van 8 Febr. en slechts een gering bedrag bestemd worden voor de feestelijkheden in de maand Junij. Vervolgens werden nog aangenomen de voordragt tot onderhandsche verhu ring van de woning boven het telegraafkantoor en die tol verkoop van boomen. Voor de stemming over dit laatste punt vroeg de heer Verster of het een imperatief voorschrift was dat de gemeenteraad magtiging moest verleenen tot den verkoop van boomen. De voorzitter zeide dal de wet dit voorschreei. De heer Verster vroeg daarop of de voordragt dan ook moest geacht worden te slaan op de boomen, onlangs op het plantsoen gerooid voor het zetten van een gebouw. De voorzitter zeide hierop dat te dier plaatse alleen sprake was van hakhoutniet van boomen. De heer Verster meende dal er op die wijze veel onder hakhout kon begrepen worden. Ten slotte werd nog op het verzoek van P. van Dtiuren, tol het maken eener waterloozinggunstig beschikt, Heden werd onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog aan den eerstaanwezend ingenieur der genie alhier in hel openbaar aanbe steed hel verbeteren van het exercitie-terrein genaamd het schuttersveld, te Leiden. Van dat werk is aannemer geworden de heer Jac. van der Kamp alhier, voor 5043. In den internationalen wedstrijd voor looneelwerken in één bedrijf, door de zorgen der provinciale Antwcrpsche tooucel commissie geopend, wa ren 54 stukken ingezonden. De jury, bestaande nit de bh. Jacobs Beeckmans, P. Génard, Ed. Bigoli, Jan van Beers en F. Jos. van den Branden, heeft, bij meerderheid van stem mende prjjzen toegekend als volgt: le Prijs, aan het tooneelspel n°. 28, De Kleinzoon, voor kenspreuk dragend: Eerst gedaan en dan gedacht, heelt menig in 't verdriet gebragt. Schrijver: de heer A. F. Reiger, le Amsterdam. 2' Prijs, aan het tooneelspel nc. 54, Een strijd tusschcn twee, kenspreuk: Geene karakters zonder strijd. Schrijver: de lieer Jos. van Hoorde, le Gent. 3e Prijs, aan het blijspel n°. 53, Bromhof de Perrader, kenspreuk: XX. Schrijver de heer A. Ilksz. van Dam, te Pingjum, bij Harlingen. i' Prijs, aan het blijspel n°. 7, Het Stekelvarken, kenspreuk: Wacht u voor huichelaars en razende honden. Schrijver: de heer W. Ivnibbeler, te Namen. Eervolle meldingen werden toegekend aan: Het blijspel n°. 4, Een advo- katenkaterkenspreuk: Gewoonten zijn tirannen; het blijspel n°. 54, De kwaadspreeksterkenspreuk: Manque de grives, on mange des merles; het tooneelspel 11°. 14. Hoed adelt, kenspreuk: Wat ook val, trouw slaat pal; bet tooneelspel ir. 42, Vergiffeniskenspreuk: Vergiffenis. De schrijvers dezer werken zijn verzocht zich den secretaris der tooneelcommissie te doen kennen. Aangaande de bemoeijingen van bestuiirdcren van het kon. zoölogisch genootschap Natura Arlis Magistra te Amsterdam, in zake de kunstmatige vischteelt, gedurende het loopende jaar, wordt het volgende medegedeeld: Uit de keizerlijke inrigting voor vischteelt te Iluningen werden op 9 Ja- nuarij 11. 150,000, op 11 Januarij 100,000 bevruchte zalmeijeren ontvangen, alzoo te zamen 250,000, waarvan 225,100 gezonde kweekelingen verkregen zijn. Hiervan zijn in vrijheid gesteld: den 27,ten April, in den IJssel bij Zutpheu, 40000; den 2Dln April, in den IJssel bij Zulphen, 50000; den 15le° Mei, iu de Vecht bij Zwolle. 30000; den 2Istcn Mei, in den IJssel bij Zutphen, 40000; den 20st"> Mei, in de groole karen van het genootschap, 15000; den 5J,D Junij, in den IJssel bij Zulphen, 40000, terwijl in de bas sins van het genootschap verbleven 10100. Het verdient opgemerkt te wor den dat het getal volkomen ontwikkelde kweekelingen, onder behooriijk toezigt in vrijheid gesteld, van jaar tot jaar is toegenomen, hetgeen daaraan mag worden toegeschreven, dat met de meeste zorg elke verbetering wordt aangebragt, door de ervaring aan de hand gegeven. De Arnh. C. berigt dat Dingsdag avond 11. in het genootschap »Physïca" eene spiritistische séance is gegeven, niet door de heeren Bastian en Taylor, hoewel deze zich hadden bereid verklaard dit als eene groote gunst en voor eene groote som gelds te doenmaar door sladgenootendie op zich hadden genomen hetzelfde werk gratis te verrigten. Voor de talrijk opge komen leden werd door den heer Cattie, lecraar aan de hoogere burger school. ontvouwd hetgeen door de zoo gewilde Amerikaansche mediums tij dens hun bezoek hier ter slede was verrigt en het middelwaardoor zij als alledaagsche en nog niet eens behendige goochelaars waren ontmaskerd. Vervolgens geschiedde de proefneming, waarbij de heer C. zelf als het zoo genaamde physieke medium fungeerde. Alles ging ook ditmaal best; de 15 in een kring gezeten gasten kregen beurtelings attouchementen of werden beladen met een guitaar, eene speeldoos en andere voorwerpen. Deze voor werpen zeiven zweefden suizend over de hoofden der deelgenootende gui taar begeleidde het geestenlied. Op een gegeven sein werd het licht plot seling ontstoken en werd hel physieke medium ontmaskerd. Het bleek bjj licht bezien zelfs, dat de heer C.. zonder dat iemand er iels van had be speurd nu en dan uit zijne schoenen was gestapt en in den kring had rondgeloopen, terwijl zijn overbuurman stevig op de schoenen drukte en waande, dat hij op zijnen stoel zat. liet handgeklap werd nagebootst op het achterhoofd. Voor ieder, die de séances bijwonen, is het raadsel opge helderd als het meest eenvoudige boerenbedrog. Te Zwolle zijn dezer dagen de scholieren van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs en die van de bijzondere school der Chr. ger. gemeente aldaar slaags geweest. Een 15-jarige jongen van laatstgenoemde school heeft een drietal jongens der andere school met een scherp voorwerp eenige verwondingen in hel aangezigt toegebragt. Een huuner bekwam een drietal wonden aan het hoold, zoodal de policie onmiddellijk geneeskun dige hulp moest inroepen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De arrond.-reglbank te Deventer heelt de 8-jarige knaap, aldaar ia hechtenis wegens het ontvreemden van geld uit winkelladen, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Door den gemeenteraad van Middelburg is op het verzoek van de concessionarissen der gasfabriek, om het contract dat met 1882 eindigt, met 10 jaren te verlangen, onder bereidverklaring de gasprijzen te vermin deren, op voorstel van burg. en wetb. afwijzend beschikt. Naar men uit Maastricht meldt zullen bij het aldaar le houden XIV^ Nederlandsch taal- en letterkundig congres de »openbare" feesten worden weggelaten, daar de ondervinding geleerd heeft dat deze allengs van neven- tol hoofdzaak waren geworden. 's GRAVËNI1AGE. 18 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den 2'° luit. 11. van Hogendorp, van het reg. veld-artillerietot het dragen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1