PER TELEGRAAF. en eene hulde aan den //geest der eendragl en der liefde". De uitkomst is geweest, dat van de ingeschreven 1559 kiezers 1207 opkwamen, zoodat niet meer dan 352 zich hebben onthouden, en dat van de drie orthodoxe candidaten twee elk 1152 stemmen verkregen, terwijl op den derden 1148 werden uilgebragt. SPANJE. De correspondent vanj de Augsb. Allg.', Zeit.* meldt het volgende: Door je op den 7"i<n en 8slc° dezer bij Urnieta voorgevallen gevechten zijn de kansen der Carlislen aanmerkelijk verbeterd. Begane fouten worden in den oorlog bijna altijd gevoelig gestraft. Zoo gaat het ook hier. Voor den generaal Laserna zou het vier weken geleden gemakkelijk geweest zijn met zijne 18000 man naar Tolosa door te dringen; het zou zelfs zijn pligt ge weest zijn eene poging daartoe te doen. In plaats daarvan bleef het leger ruim eene week lang werkeloos te San Sebastian; later keert heimei aan zienlijke verliezen aan manschappen en materieel naar de rivier van den Ebro terug, en negen dagen later verschijnt weder de voorhoede van eene nieuwe aldeeling des Noorderlegers te San Sebastian. Zulk eene wijze van oorlog voeren is beneden alle kritiek. Den dezer des morgens tegen 11 ure tastte de generaal I.oma deze stelling langs den hoofdweg naar Urnieta aan, en bemagtigde na een hevig gevecht de noord- en oostzijde van dat dorp. De generaal Egagna, die zijnen linkervleugel hierdoor bedreigd zag, snelde terstond met twee batail- lons derwaarts, en wierp na een scherp gevecht van drie uren de regerings- iroepen terug. Gelijktijdig met den aanval op Urnieta deboucheerde de generaal Lorna uil llemani en Astigarraga, en tastte de daartegenover lig gende sterk verschanste hoogten aan, kon echter niet doordringen en zag zich na een gevecht van vier uren genoodzaakt met verlies naar llernani en Astigarraga terug te trekken. De verliezen waren zeer aanzienlijk en hoofzakclijk daaraan toe te schrijven, dat de naar Hcrnani vluglende af- deelingcn door een hollen weg moesten trekkendie door het vuur der Oarlislen bestreken werd; zoo ver tot heden bekend is hebben de regerings troepen den 7Jen verloren 122 dooden386 gekwetsten en 39 vermisten. De magtwaarover de generaal Lorna dien dag beschikte, was voor eenen aanval op zulke sterke posilien veel te gering, en het is een raadsel, waarom hij den aanvalin plaats van met zijne 8000 manslechts met 4000 ondernam. Aangaande het gevecht van den 8sten zijn nog geene juiste bijzonderheden mede te deelenalleen kan gemeld worden dat de generaal Lorna dien dag den aanval met zijne geheele divisie herhaalde, maar na een bardnekkigen strijd van 10 uren teruggeslagen werd. ISlIITSCHLAaia In zake het proces Arnim heeft de advocaat-generaal, na in het bij zonder gewezen te hebben op de verzwarende omstandigheden van het ge val, met het oog op de positie van den beschuldigde en het groote aantal en gewigt der zoek gemaakte stukken, voor graaf Arnim eene gevangenis straf geeischt van twee jaren en zes maanden. Op het ontnemen der bur gerlijke regten drong hij niet aan, omdat hij bij den beschuldigde geen reden vond tot het vooronderstellen vari baatzuchtige bedoelingen. De Köln. Zeit. wijdt eiken dag een aantal kolommen aan het verslag van de reglszaak tegen von Arnim. Zij heelt daartoe een telegraaflijn afge huurd en betaalt daarvoor ongeveer ƒ1500 daags. Constantijn von Teschendorf, professor aan de universiteit te Leipzig, dezer dagen overleden, was den 8sU" Januari) 1815 te Langenfeld geboren. Aan de universiteit te Leipzig gevormd in de jaren 1834—38, ging hij in 1840 met een ondersteuning van de Saksische regering naar Parijs, verder door Nederland, Engeland, Zwitserland, naar Egypte, de kloosters van de Nilrische woestijn, naar den berg Sinaï, Palestina enz., om overal oude, nog onbekende en nog niet onderzochte handschriften van den bijbel op te sporen. Zijn onvermoeide pogingen werden met tal van belangrijke ont dekkingen bekroond. Voorts hernam hij zijne reizen in 1849 1859, waaronder nog twee naar liet Oosten, welke laatste op kosten van keizer Alexander van Rusland. Op deze laatste reis ontdekte hij den beroemden Codex Sinaïticus, het oudste Griekschc handschrift van den bijbel, liet werd bij gelegenheid van het 1000-jarig jubilé van het Russische rijk in 4 folio banden op kosten van keizer Alexander uitgegeven en de ontdekker zelf met de vereerendste onderscheidingen overladen. SINGAPORE, 14 December. Door storing op den kabel naar Batavia is de telegraphische gemeenschap derwaarts gestremd. BERLIJN, 14 December. De Post verneemt, dat de keizer laatstleden Vrijdag, na afloop der zitting van den rijksdag, schriftelijk aan Bismarck zijne tevredenheid heeft betuigd wegens den ijver, waarmede deze bij de bcgrootings-discussifen eenige bestreden posten met betrekking tot verhooging der soldij voor de gardetroepen heelt verdedigd. PARIJS, 14 December. Na verdaging der aan de orde zijnde ontwerpen is de nationale vergadering gescheiden. In eene bijeenkomst van de leden der uiterste linkerzijde heelt de voor zitter, de heer Brisson, zijne blijdschap te kennen gegeven over de eensge zindheid van de groepen der linkerzijde, llij zeide, dat er voor dè nationale vergadering, na de verwerping van het voorstel Pe'rier, niets overbleef dan ontbinding. Volgens gerucht zijn de onderhandelingen tusschen het regter-centrum en de uiterste regterzijde niet gelukt. BERLIJN, 14 December. (Proces-Arnim.) In de middagzitting heeft prof. Holzendorfl, een der verdedigers van Arnim, de wetenschappelijke zijde der zaak toegelicht en aangetoond, dat zelfs ingeval aan de aanklagt ten volle kon worden toegegeven, Arnim op zuiver juridieke gronden moest worden vrijgesproken. Het overige gedeelte der verdediging liet hij aan zijn col lega over. LONDEN, 14 December. Op last van de koningin zal het onlangs haar overhandigde Fransehe dankadres //Hommage national" publiek worden ten toon gesteld in het Britsch museum. BERLIJN, 14 December. Gisteren avond ten 10 ure beeft de huishoude lijke commissie uit den rijksdag de discussie over het voorstel-Lasker, in zake Majunke, geëindigd. De beraadslagingeu hebben lot geen resultaat ge leid. Drie voorstellen werden in omvraag gebragt, doch geen er van er langde de meerderheid van stemmen: zij strekten: 1°. tot wijziging van art. 31 van het huishoudelijk reglement, door er in op te nemen de bepaling dat een vonnis, over een lid van den rijksdag uitgesproken, niet mag ten uitvoer gelegd worden zoolang de zitting duurt; 2°. tot den rijks-kanselier de uitnoodiging te rigtenbij de regeringen der bondstaten de herhaling van zulke gevallen te voorkomen; 3°. tot onmiddellijke invrijheidstelling van Majunke. ROME, 14 December. De Paus heeft den heer Borzak van de lijst der geheimkameraars geschrapt en hem den titel //Monsignore" ontnomen, om dat hij 1°. vroeger in betrekking stond met wijlen pater Theiner; 2°. deel had aan de uitgaven van het (oorspronkelijk op aanraden van den Paus zeiven geschreven) werk van Theiner over het concilie van Trenle; 3°. aannam de betrekking van directeur der bibliotheek-Vallicelliana. WASHINGTON, 14 December. In het rapport van het departement van den landbouw wordt, op gezag van de schattingen door katoenplanters ge maakt, de katoenprodructie voor 1874 geschat op meer dan 3,500,000 b.; oogst per hectare is minder dan in 1873 in de Verecnigde Staten; het weder was voor den oogst gunstig. IJiCEZffiKDEIÏ. TOONEEL VOORSTELLING. In alles is het op te merken dat de lust voor het tooneel en tooneelspelen bij de burgerij zich ontwikkelt, want nu en dan komt een nieuw liefheb berij tooneelgezelschap te voorschijn en wonder is bet, geen van allen heeft gebrek aan werkend personeel, dat een goed leeken is voor de alge- meene beschaving en aantoont dat de liefde voor kunst en letteren meer en meer veld wint. De tooncel-voorstelling van een dier vereenigingen, nl. //Kunst door Vriend schap", woonden wij Zaterdag avond 11. bij en het verheugde ons zeer, daartoe in de gelegenheid te zijn gesteld Er werden drie blijspelen gege ven, waarvan het eerste zeer gebrekkig werdt uitgevoerd, waarover wij dus liever zwijgen; alleen de nicht van den notaris deed haar best, maar werd niet door de anderen gesteund. Wij raden het bestuur aan, wanneer de muziek niet beter wordt bestudeerd en uitgevoerd, dan stukjes met zang liever weg te laten. Rijke vergoeding gaf het aardige stukje //Papa gaf permissie" en wij roemen de verdiensten van allen die hierin medewerkten; bovenaan staal bij ons freule Aurora. Zij had eene vrij moeijelijke rol als schrijfster van come- diestukken, in ellenlange benaming en in omvang van tafereelen (a la Mina Kruseman), maar bij haar allereerste optreden verwonderde ons de goede opvatting van die rol; toon, gang. houding, costuumin een woord, alles was in harmonie met het karakter der freule en dan was het eerst de tweede maal dat zij voor het publiek optrad. Deze lieve jonge dame, wij durven bet gerust zeggenis voor het tooneel geboren er is zooveel aanleg bij haar, bovendien is haar spel zoo rein en zoo zeker, dat men in de meening verkeert eene actrice van een goed geordend tooneelgezelschap voor zich te zien. Jonge dame, wier naam wij niet mogen noemen, zoo ge gevoel hebt voor de tooneclspeelkunsl, ga dan niet weer terug van dat gebied, waarbij, in later leven, zooveel lauweren voor u te plukken zijn. Voor het overige werkten allen in dit stukje en in //Het consigne is snor ken" uitmuntend mede om een zeer aangenamen avond te verschaften. In bet laatste mogen wij dan ook Landerman, den soldaat-oppasser, vooral niet vergelenzijne navalging van den beer Bigot was zeer gelukkig en hij speelde tot aan de grens der overdrijving, waartoe dit stukje zoo gemak kelijk verleidt, maar die, wij moeten het zeggen, flink is vermeden. Verder wenschen wij allen een goed succes en lust tot ijverige studie. d. R. ADVËKTfilTIËN. Bevallen van een Zoon C. REIMERINGER VOGEL. Leiden, 14 December 1874. Eenige kennisgeving. Onze geliefde Vader en Behuwd-vader, de Heer HERRM. KAUFMANN te Keulen, overleed op 29 Oct. jl. M. CAHEN. AMALIE CAHEN, Kaufmann. Strekke deze tot eenige en algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Wegens familie-omstandigheden eerst heden geplaatst. Heden overleed zacht en kalm, tijdig voorzien van de IIH. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare Moeder en Behuwd-moeder, Mevrouw de Wed. 11. II. SCHOLTE, geboren SENNIGE, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Uit aller naam, Leiden, 12 December 1874. J. H. H. SCHOLTE. Heden overleed, na een kortstondig lijden, ons geliefd Zoontje WILLEM SIMON, in den aanvalligen leeftijd van 6 jaren. W. F. JONGBLOED. Leiden, 14 December 1874. A. JONGBLOED, Richter.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3