iH ITKNLANÜSCHE BER1G TEN. gezelschap van vijf personen, die zich naar het statition begaven, zijn, door de duisternis misleid, drie le water geraakt, met het gevolg dat slechts twee (kinderen) levend gered zijn, maar een volwassen persoon, naar gissing lusschen 30 en 40 jaar oudhet met den dood moest bekoopen. De ongelukkige had zijne tamilie bezocht en wilde naar Amsterdam terug- keeren; Tc Vlaardinger-Ambachl is eergisteren nacht eene herberg, een houten gebouw, dat des nachts onbewoond was, met al het daarin aanwezige een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Te Overveen, bij Haarlem, heerscht sedert eergisteren (Zondag) middag een onbeschrijfelijke ontsteltenis. Omstreeks 10 uren gingen van daar een knaapje van 7, een van 6 en een meisje van 5 jaren naar de duinen, om zich er met spelen te vermaken. Toen de tijd van tehuiskomst aanbrak, wachtte men echter de kleinen te vergeefs, en ook den geheelen namiddag bleef men vruchteloos in spanning. Gisteren avond ten half tien waren de kinderen nog niet teregt, ofschoon tO personen zich op weg hegeven hadden om hen te zoeken. Waarschijnlijk zijn de kinderen in het duin verdwaald geraakt. De angst der betrekkingen gaat alle beschrijving te boven. (St.) Te Amsterdam had in den afgeloopen nacht weder een hevige brand plaats. Op de Brouwersgracht zijn de bovenverdiepingen van twee pakhui zen uitgebrand. Zij waren gevuld met kajapoelolie, tabak, granen, hen nep en meekrap. Vijf brandwaehters, die in gevaar verkeerden hun leven te verliezen, werden door hunne makkers gered. Zeven handspuiten, een drijvende spuit en twee stoomspuiten hebben gewerkt. Ten acht ure was men de vlammen meester. Tegen den middag rukten ook de stoomspuiten, die nog water waren blijven gevenin. Een partijtje tabak is gered. De Brouwersgracht ligt vol van door meekrap roodgekleurde olie. Voor het prov. geregtshof in Noordholland zal morgen tereglstaan H. K. P. Meijer, oud 44 jaren, sjouwer, wonende te Amsterdam, ter zake van moedwilligen doodslag. Ten laste van den besch. blijkt, dat hij op 30 Aug. des namiddags, in de Laurierstraat te Amsterdam, zijn 14-jarigen zoon Heinrich moedwillig aangegrepen en met zooveel geweld met zijn hoofd tegen de straat geworpen heeft, dat die knaap ernstig aan het voorhoofd verwond is geraakt en hevig gebloed heeft, en na door zijne zuster naar een heelmeester gebragt en aldaar verbonden te zijn, op 1 September in het Binnengasthuis te Amsterdam ter verpleging is opgenomen, alwaar bij op 13 September daaraanvolgende is overleden. Volgens getuigenis der ge- buren van den besch. leidt deze een hoogst ergerlijk leven, geeft hij zich voortdurend over aan het misbruik van sterken drank en draagt weinig of geen zorg, ofschoon hij redelijk goede verdiensten heelt, voor het onder houd en de opvoeding zijner kinderen. De besch. geeft op, zijn zoon slechts een klap te hebben gegeven waardoor hij gevallen is, omdat hij toen on deugend was en dat hijbesch., te dien tijde beschonken was. Volgens de Ensch. Ct. moet zekere v. d. B., van Enschedé, door F., mede van daar, te Ibbenburen gedood zijn. De dader, die thans in handen van het geregl is, werd verleden jaar, wegens mishandeling van v. d. -B. tot gevangenisstraf veroordeeld. Ilij nam, om die te ontgaan, de wijk naar het buitenland, maar zwoer wraak le nemen. Die bedreiging zou nu ver-; vuld zijn. Vrijdag 11. is te Nieuw-Amslerdam, in de gemeente Emmen, een schip persknecht, die de luiken van het schip wilde verleggen, over boord ge vallen, cn alhoewel spoedig uit het water opgehaald, had hij reeds den geest gegeven. Naar men zegt, heelt men den drenkeling op den wal ge legd, totdat de policie als getuige werd gehaald, alvorens moeite te doen om te beproeven of de levensgeesten nog konden opgewekt worden. Bij de sneeuwjagtdie Vrijdag avond 11. in de provincie Groningen plaats had, is de geneesheer dr. C. Swalue, van Ulrum, terugkeerende van de Zoutkamp naar zijne woonplaats, in eene sloot geraakt en verdronken. 's GRAVE Nil AGE, 15 December. Tot burgemeester der gemeente Koewacht is benoemd de heer P. F. Dicrick, en aan den heer A. van Os is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Brakel, Poedcroijen en Zuilichem, roet dankbetuiging voor de vele diensten in die betrekking bewezen. Aan den heer D. 11. van der Poel is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der registratie en domeinen voor de provincie Gelder land met dankbetuiging voor de getrouwe en goede diensten door hem den lande bewezen. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlecnen. 11. M. de koningin heeft gisteren avond den heer Westenberg, verte genwoordiger van Nederland bij het Italiaansche gouvernement, met zijne echtgenoote ten afscheid ontvangen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na breedvoerige discussie over de afd. posterijenbij de afdeeling herv. ceredienst het amen dement van den heer van den Berch van Heemstede, tot het subsidiëren der Christelijk gereformeerden, verworpen met 46 tegen 26 stemmen. Het hoofdstuk financiën is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Morgen is het hoofdstuk oorlog aan de orde. lieden gedenkt de wel-eerw. heer G. Eisen, pastoor der H. Theresia- kerk, in het West-Einde alhier, zijn 50-jarig jubilaeum. Deze dag is door de parochianen feestelijk gevierd en lieden morgen had te dezer gelegenheid eene indrukwekkende plegtigheid in het bedehuis plaats. Zij werd opge luisterd met de tegenwoordigheid van mg'. Wilmer, bisschop van Haarlem, en den pauselijken nuntius bij het Nederlandsche hof', mg'. Capri. Een feest rede werd gehouden door den eerw. heer llische, pastoor der H. Jacobus- kerk en kanunnik van het kapittel te Haarlem. De kerk was inwendig prach tig versierd en het zangkoor voerde met medehulp der andere zangkoren uit de Groole Mis van Beethoven in D, een Veni Creator, alsmede het Te Dettm van Verhulst. De Scheveningsche bouwvereeniging heeft dit jaar 8 pCt. aan hare aandeelhouders uitgedeeld. ENGELAND. LONDEN14 December. Een onzer oorlogschepen is teruggekeerd van een ontdekkingstogt, die vier jaar geduurd heelt. De Basilisk heeft 1200 Engelsche mijlen van een onbekende kust opgemeten an de wereldkaart verrijkt met verschillende be vaarbare rivierenmeer dan honderd eilanden en twaalf voortreffelijke natuurlijke havens, terwijl zij tevens een kortcren weg ontdekte van Aus tralië naar China. De Times verklaart, dat de bemanning gelukgewenscht mag worden met haar veilige tehuiskomst en met het goede werk door haar verrigt. Op de Noordoostelijke kust van Nieuw-Guinea werden twee hooge bergen ontdekt van 11000 voet hoog, die tegenover elkander staan als de Rigi en Pilatus bij Lucerne. Deze bergen zijn Mount Gladstone en Mount Disraeli genoemd. De brieven-sortccrders aan het groot centraal-postkanloor alhier had den onlangs verhooging van loon gevraagd. In antwoord daarop heeft de postmeester-generaal hun doen wetendat hij niet slechts hun verzoek weigert toe te staan, maar bovendien verklaart, dat hij hen feitelijk als ontslagen beschouwt, wanneer zij binnen drie dagen niet verzoeken, hun betrekking te blijven vervullen. Ook dit verzoek zal geweigerd worden, als het niet ondersteund wordt door een aanbeveling van de directe supe rieuren. In dit antwoord toont de postmeester-generaal tevens aan, dat de loonen van adressanten in de laatste jaren aanmerkelijk verhoogd zijn. Ten gevolge van de in het begin van December plotseling ingevallen koude is de sterfte in de hoofdstad buitengewoon groot geweest. In een enkele week stierven 2122 personen, hetgeen 60 pCt. meer was dan in een der vorige zes weken. Voor kinderen en lieden boven de 60 jaren was de koude, vochtige lucht, die door orkanen in de huizen werd gedreven, het noodlotligst. De Times, sprekende over het proces Arnim, zegt dat de diplomatieke dienst van ieder land daaruit eene nuttige les kau trekken. Ziedaar een man van lioogen stand, met groote kunde toegerust, die groote dien sten aan zijn land heeft bewezen, een man, die overal, waar hij kwam, eerbied inboezemen moest, teregtstaande wegens aanklagtendie hem, in dien zij gestaafd worden, voor altijd moeten doen vallen. De vervolging beschuldigt hem van niets minder dan diefstal en bedrog, en heeft hem reeds tot de meest vernederende bekentenissen genoodzaakt. Deze ervaren en aan ondervinding rijke diplomaat schijnt, even als andere, in de hoo- gcre kringen te Parijs onder een noodlottigen invloed te zijn gekomen en jegens de regering van den heer Thiers, bij welke hij geaccrediteerd was, zeer vijandig gezind te zijn geweest. De regering des keizers te Berlijn deelde in die meeningen niet, en het is waarschijnlijk, dat hij niet genoeg gezorgd heeft, zijne persoonlijke mceningen le Parijs geheim te houden. Zoo werd de kloof tusschen den graaf en den kanselier hoe langer hoe breeder, totdat de graaf teruggeroepen werd en in ongenade viel. Ten dezen nu is het niet twijfelachtig wat het belang der staatsdienst vordert. Er moet bij de leiding van de zaken der natiën subordinatie bestaan, en de vertegenwoordiger van eene mogendheid in eene vreemde hoofdstad is verpligt van de instructien van zijne regering kennis te nemen en er aan te gehoorzamen. Daily Neics heeft het berigt ontvangendat de verschillen tusschen Jacub Khan en zijnen vader vereffend zijn, dat hij in vrijheid gesteld is en als gouverneur naar Herat terugkeert. F tl A N K IS IJ K. De geldleening, waartoe de gemeenteraad van Parijs besloten heeft, en waarvoor de regering thans magliging bij de nationale vergadering heeft aangevraagd, moet in de eerste plaats strekken om de vlottende schuld, door de gebeurtenissen vad 1870—71 in het leven geroepen, te converteren. Aan het einde van het dienstjaar 1873 had de gemeente van die schulden een bedrag van 505,784,600 fr. vereffend en bleef er nog aan vlottende schuld in omloop eene som van 138,769,810 fr. Hiervan zal eene som van 120,269,810 fr. uit de opbrengst der leening gekweten worden: van het tekort van het dienstjaar 1874 zal daaruit 7 millioen worden gedekt en de kosten der geldleening worden geschat op 7,200,000 fr. In de tweede plaats zullen uit de opbrengst der leening, welke 220 millioen groot is, de kosten van openbare werken bestreden worden, cn wel 25 millioen lot voltooijing van werken in aanleg, of lot welker aanleg besloten is, 59% millioen voor nieuwe openbare werken, als: restauratie van gedenkstukken, aanbouw of uitbreiding van hospitalen cn de lokalen bij het hooger onder wijs in gebruik 11%, aanleg en verlegging van straten, uitbreidingen verbetering der riolen 36, aanleg van eene algemeene begraafplaats te Méry-sur-Oise en van eenen spoorweg daarheen 12 millioen Ir. Uit Versailles wordt aan Havas gemeld, dat er nog geene beslissing genomen was ten aanzien van het comité voor het beroep op het volk. Volgens den Moniteur is er, in verband met deze zaak, zeer ernstig sprake van, den procureur-generaal bij het hof van Parijs te vervangen, cn wel door den tegenwoordigen prefect van het dep. der Seine et Oise, den heer Limbourg. Te Parijs hebben op 6 en 7 December de verkiezingen plaats gehad ter vervulling van drie plaatsen in den presbylerialen raad der protestantschc gemeente in de hoofdstad, opengevallen door het overlijden van de hh. de Pourtalès, Triqueti en Guizot. Een dertiental predikanten der regtzinnige partij hadden eene circulaire gerigt lot de kiezers en een dergelijk stuk was aan den anderen kant uitgegaan van het comité der liberalen. In dit laatste werd den kiezers op het hart gedrukt, van de gelegenheid gebruik te maken om zich aan de verantwoordelijkheid voor den onregtmatigen staat van zaken te onttrekken, door zich te onthouden of le stemmen voor mannen, die een protest zonden beteekenen tegen de "onverdraagzaamheid"

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2