LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 16 DECEMBER. STADS-BERÏCHTEN. NATIONALE MILITIE. BÏNN EN LA N DSCHE BEU IGTEN 1874, W°. 294. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.«5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden Dl". 66 blad 75) der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag den 18<,tD De cember 1874, 's namiddags te half vier uren. BURGEMEESTEB en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den ID"1®0 Augu>tus 1861 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lstcn Januari 1875 bun 19dc jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar BS5©, alsmede ben, die eerst na liet intreden van hun 19dc jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20stc, ingezetenen zijn geworden de verplichting tot liet doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1875. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l8len Januari van het jaar hun ÏO1^ jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slcn Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2". hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot eenen Staat, waar do Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid hel beginsel tari wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19Je jaar, doch vóór liet volbrengen van zijn 20slcingezeten wordtis verplicht.zich. zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2®. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den huiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lstcn en den 31slen Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- tniddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 12 o 4 en 5 13 z> 6 14 7 15 8 en 9 of de. buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-aclendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geborenaanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16'leD, den 23stm en den 30slen dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiben, 15 December 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. i LEIDEN, 15 December, j Door eene gunstige beschikking van curatoren der Leidsche lioogeschool I is een belangrijk deel der bibliotheek van wijlen dr. Beima voor de akade- I misclie boekerij aangekocht. Daarbij bevinden zich de beste werken over geologie en natuurkundige aardrijkskunde, de uitgebreide collectie over vul- kanen en aardbevingen (250 nommers) en verscheidene wetenschappelijke reisbeschrijvingen. Sinds eenige dagen loopt bier ter stede het gerucht dat zich eene moeder met twee kinderen zou hebben verdronken. Hel is ons gebleken dat er bij de politie niets bekend is van pen dergelijk geval, zoodat men veilig mag aannemen dat dit gerucht van allen grond is ontbloot. De gemengde commissie uit de beide kamers der staten-generaal heeft bekend gemaakt, dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaph bij de staten- generaal, den 18deo Januarij 1874 een zesden jaarlijkschen cursus voor ste nographic zal openen. Het stoomschip Voorwaarts is op 12 December van Aden naar het Nieuwe Diep vertrokken. Volgens de wijzigings-wet betreflende de militaire akademie is een eerste vereischte dat de kring tot toelating wijder worde gemaakt, opdat de toevloed van jongelingen grooter worde. Daarom wordt nu als minimum van leeftijd 14 jaren gesteld, met wijziging van het toelatings-examen, zoo dat leerlingen eener hoogere burgerschool 3e klasse gemakkelijk aan de vereischten van liet programma kunnen voldoen en ook de leerlingen van bijzondere inrigtingen van onderwijs een grooter contingent voor de aka demie te Breda zullen kunnen leveren. De toevloed van adspirant-ka- detten zal dus aanmerkelijk toenemen, terwijl het tegenwoordig stelsel, bij mindere vooruitzigten, vele ouders afschrikt, liet verblijf aan de akademie zal nu noodwendig langer moeten zijn, en meerdere eenheid van rigting en studie zal daarvan het gevolg zijn. Door de Nedcrl. maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn, in het belang van het lager onderwijs in den landbouw, den minister van bin- nenl. zaken aangeboden twee tabellen, bevattende de gekleurde afbeeldin gen van al de vogelsdie in Nederland door het vernielen van ongedierte voor den landbouw nuttig zijn. Deze tabellen zijn ontworpen naar aanlei ding van eene dergelijke tabel, die vanwege de Belgische regering is uiige- geven ten dienste van het onderwijs, doch voor Nederland, wegens het verschil in namen en het ontbreken van vele vogels, niet geschikt was. Bij de tabellen door de maatschappij ingezonden is eene zoo naauwkeurig mo gelijke naamlijst gevoegd, waarop, behalve de wetenschappelijke, de meest gebruikelijke inlandsche namen (ook voor de verschillende provinciën) zijn vermeld. De maatschappij heelt aan den minister verzocht, te overwegen, of in Nederland van regeringswege dergelijke tabellen zouden kunnen uit gegeven en ten dienste van hel onderwijs algemeen verspreid worden. In het Alg. Politieblad komt onder de ontvreemde of vermiste voor werpen voor een opgaaf van hetgeen in den nacht van 2 op 3 Decem ber ten nadeele van den heer W. de Heer te Nieuw-Beijerland door middel van binnenbraak ontvreemd werd. Aan bank- en munlbilletten benevens specie, bedraagt hel gestolene ƒ3283 of 3287. Uit bet verslag van den landbouw over 1874 in de gemeente Haar lemmermeer blijkt het volgende: De algetneene loesland is vrij gunstig. De koopprijzen der landerijeu zijn stijgende. De tarwe is gering in waarde; anders zou dit jaar onder de voordeelige voor den landbocwer kunnen wor den gerekend. De prijzen van haver, boonen enz. zijn zeer boog. De landen gaan vooruit, machines worden meer gebruikt en de bewerking van den grond verbetertvooral door diep ploegen. De walersland in den pol der is gunstig. De veestapel vermeerdert, vooral de paardenfokkerij geeft goede resultaten. - Te Woerden bad dezer dagen een treurig voorval plaats. Van een

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1