ken, verdeeld in twee klassen, van ƒ350 tot ƒ1200; van de opzigters. ver deeld in twee klassen, van ƒ800 lot ƒ2000; van de Ipwachters van ƒ500 tot ƒ800, en van de bestellers van ƒ150 tol 700. Aar. de telegrafisten, op de kantoren werkzaam, kunnen, boven hun vaste bezoldiging, belooningen per berigt worden toegekend. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen, vermeld in art. 1 van het kon. besluit van 12 Febr. 1874, een tijdelijke maatregel ter voorziening in de behoefte aan ambtenaren voor de regterlijke magt in NedcrI. lndië. Voor dat examen, dat van 7 tot 10 Julij te 's [lage gehouden werd, hadden zich 25 candida- tenallen meesters in de reglen, aangemeld, van welke er 2 wegens onge steldheid niet opkwamen en 21 een voldoend examen aflegden. Op 77-jarigen ouderdom is overleden de heer dr. Joannes Bosscha, een man die het grootste gedeelte zijns levens aan de wetenschap heeft gewijd en in verschillende, soms hoogst gewigtige betrekkingen, is werkzaam ge weest. Als vaderlandsch historieschrijver verwierf hij een eervollen naam. In 1858 trad hij op als minister van eeredienst, welke betrekking hij tot 18G0 bleef vervullen. De vereeniging het Roode Kruis, aan het hoofd waar van hij vroeger als voorzitter stond, mogt Bosscha bij zijne aftreding tot heden als haren eere-voorzilter tellen. De ridderorde van den Nederland sehen Leeuw en het groot-officierskruis der orde van de Eikenkroon, sier den, met vele buitenlandschc orden, zijne borst. Op Donderdag 31 December zal aan het dep. van binnenlandsche zaken te 's Hage worden aanbesteed: het maken van de pijlers voor de brug over de Waal beneden Nijmegen, ten getale van 7, aanvangende bij den Noorder Waaldijk, liet bedrag der bcgrooting is ƒ909,000. Het geheele werk moet uiterlijk 1 November 1877 zijn opgeleverd. Onder Koudekerk is eergisteren avond eene turfschuur van de kalk branderij "Meerwijk", met het daarin aanwezige, 1000 ton turf en 1200 hectoliter steenkolen, een prooi der vlammen geworden. Door den hevigen wind had die brand eene groote uitgebreidheid kunnen verkrijgen, dat ech ter, dank zij de ijverige pogingen van de brandweer, in vereeniging met die der nabijgelegene gemeenten, werd verhoed. Te Hellevoelsluis zijn door een visschersschuit 11 personen aangebragt, die van eene Noordsehe bark gered waren. Te Haarlem is een valsch halfguldenstuk ontdekt, met het jaartal 1847. Het verschilt van de echte stukken door het gemis van den gekartelden rand, alsmede van het merkleeken onder aan den hals van de beeldtenis van Willem II. Naar men van Urk meldt, slaat het lagere gedeelte van dat eiland geheel onder water. De dijk, bij den laatstcn storm doorgebroken, was bijna hersteld, doch door den hoogen waterstand en krachligen wind is het nieuwe gedeelte wider bijna geheel weggeslagen en de dijk op eene andere plaats doorgebroken. Het prov. gereglshof van Gelderland heeft Willem Willemsen, 'Smids knecht, oud 20 jaar, wegens op den 30slen September 11. op den doofstom men Gerril Jan Freriks, te Winterswijk, gepleegden manslag, tot vijfjaren tuchthuisstraf veroordeeld. De beschuldigde had dien dag, mei twee andere kennissen door het Naauwe Jodensteegje aldaar gaande, den verslagene, die uil de grap met zijn geweer tegenover hem ging staan schermen, met den kolf van zijn geweer zulk een hevigen slag loegebragt, dat hij op den grond was gevallen, o.ver hevige hoofdpijnen klaagde en in den nacht van 7 op 8 October overleed. Door deskundigen was verklaard dat, bijaldien niet te laat hulp was aangebragtgenezing zeer wel mogelijk zou geweest zijn. Voor de arrondissementsregtbank te Maastricht stond Woensdag II. teregt de oud-notaris J. E. G.vroeger residerende te Kcrkrade, laatstelijk zonder vaste woonplaats of beroep, beklaagd van het verduisteren 1°. van pachtsommen, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 500 gulden; 2". van eene som van ƒ277.13, hem als bewindvoerder eener onbeheerde nala tenschap toevertrouwd. Zoowel uit de afgelegde bekentenis als uit het ver hoor van 19 getuigen bleek voldoende de schuld van den beklaagde. liet M. requireerde dan ook schuldigverklaring en veroordeeling tot de hoogste toepasselijke straf, zijnde eene eenzame opsluiting voor den tijd van één jaar. benevens 12 geldboeten, ieder ten bedrage van ƒ12.50. Het wees er tevens op dal in de laatste maanden niet minder dan drie notaris sen uit het arrondissement naar den regler waren verwezen, en drukte de hoop uit, dat de regering daarin aanleiding mogt vinden, om, in de toe komst, bij de benoeming van notarissen in de provincie Limburg, niet dan met de uiterste omzigtiglieid te werk te gaan. De uitspraak zal in de vol gende week plaats hebben, Dingsdagavond heeft aan het station van den Grand Central Beige te Maastricht een droevig voorval plaats gehad. De geëmployeerde J. Nolle had het ongeluk onder een locomotief te geraken; kort daarna is hij overleden. De heer van den Berch van Heemstede heeft op het \IIe hoofdstuk B (depart, van financiën) der staatsbegrooling voor 1875 bij de afdeeling her vormde eeredienst drie amendementen voorgesteld van den volgenden inhoud: l". Op te nemen een nieuw onder-artikel 57a, luidende: "Traclementen Christelijk-Gereformeerde predikanten f 100.500." In zijne toelichting van dit amendement vermeent de voorsteller dat de thans bestaande 335 Christelijk-Gereformeerde gemeenten naar billijkheid aanspraak hebben op toelagenevenals de overige kerkelijke gemeenten. Het amendement strekt om ƒ300 te verleenen aan iedere gemeente voor één predikant, en waar twee of meer predikanten zijn, voor eiken predi kant f 300. Hierdoor zal z. i. ecnigzins de ongelijkmatigheid ophouden ten nadeele van dit kerkgenootschap. Zoolang uil 's lands kas toelagen gegeven zullen worden aan de kerkelijke gemeenten, mag. wil men allen schijn van par tijdigheid vermijden, aan de Chrislelijk-Gereformeerden eene toelage niet bee' 1 onthouden worden. raamd 2". Art. 64 te lezen: "Kinder-, school- en academie-gelden bij de Her- bet 01 vormden, Christclijk-Gereformeerdcn, Evangelisch-Lutherschen, Hersteld Evan- «rzc'' gelisch Lulherschen, Doopsgezinden en Remonstranten, te verhoogen met ƒ8625 en aldus dezen post te brengen op ƒ136.625. 3°. Art. 65 te lezenKweekscholen der godgeleerdheid voor Christelijk- Gereformeerden, Ev. Lutherschen en Remonstranten, mitsgaders kosten van opleiding van studenten bij de Hersteld Evangelisch Lutherschen, te verhoo gen met ƒ5600 en den post te brengen op i 15000. De Xe afdeeling mitsdien te verhoogen met ƒ114,125, en uit te trekken op ƒ2,176,024.29. De voorgestelde wijzigingen der arlt. 64 en 65 gaan uit van hetzelfde beginsel. Aan de theologische school te Kampen studeren 31 jongelingen in de godgeleerdheid en 39 in de Ietteren, onder leiding van vier docenten en één onderwijzer. De voorsteller meent dal losmaking van de banden, die de kerkelijke ge meenten nog aan den staat verbindenmet ernst in het oog gehouden en zoo spoedig doenlijk verwezenlijkt moeten worden; zoolang echter art. 168 der Grondwet geldt behoort een geest van billijkheid de handelingen van den staat te besturen ook ten aanzien van de Christelijk-Gereformeerden. 'sGRAVENHAGE, 11 December. Tot burgemeester der gemeente Njjkerk is benoemd de heer J. H. Krudoponder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoevelaken. De 2e luit. A. A. C. Harting, van het 2e reg. infanterie, is overge plaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. De geheele zitting van de tweede kamer van heden was gewijd aan de voortzetting der discussie over het hoofdstuk Marine. De algemeene be raadslaging is bereids afgeloopen en, op enkele aangehouden artikelen na, ook die over de onderdeelenzoodat morgen de eindstemming te verwach ten is. Bij een zeer breedvoerig arrest en ten aanhoore van een talrijk publiek deed het provinciaal gereglshof in Zuidholland heden ochtend ten II ure uitspraak in de zaak van den gewezen policie-agent Hendricus Werson te dezer stede. Na opsomming der uit de getuigen-verklaringen gebleken om standigheden en het onderzoek der deskundigen;, met wier oordeel, dat de dood het gevolg was van de verwonding, het hof zich vereenigde en tot het zijne maakte, overwoog het hof dat de verklaringen van besch,, als zou hij door meerdere personen dan den verslagene flansen zijn mishan deld, strijden met de daaromtrent d or getuigen afgelegde verklaringen. Het achtte de schuld en het moedwillige van de daad volledig bewezen, dit laatste vooral door het terugkeeren van besch. naar zijne zich verwijde rende tegenpartij, zijne toen gesproken woorden en den aanval uitsluitend van hem uitgegaan; terwijl voor de bewering van den verdediger van den besch., dat hij zou verkeerd hebben in een staat van waanzin en geprovo ceerd zijn, naar 's hofs oordeel iedere feitelijke grondslag ontbrak, zoodat die bewering den hove ongegrond voorkwam. De alzoo wettig bewezen daadzaken werden ten slotte gequalificeerd als moedwillige doodslag. Hen dricus Werson werd aan deze misdaad schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De veroordeelde, in den aanvang diep bewogen was bij het vernemen van ziiu straf zeer kalm. lieden ochtend zijn alhier 78 man supplctie-troepen voor het Oost- Indische leger met een trein uit Harderwijk aangekomen en vervolgeus naar Nieuwe Diep vervoerd. senaat vacatt nemer gelijkt den v In werd ming den; wann naar plaat! znllei der l be.i. zijnet ken. van: ambt ben wedt grafe Bij was, keelt cipli voor V reek dert buit den de wor 0 te i BU1TENLANDSCHE BERIGTEIN. ENGELAND. LONDEN 10 December. De Times meldt, dat de Engclsche regering, in antwoord op de uit- noodiging der llussisc e regering om de werkzaamheden der Brusselsche conferentie te St. Petersburg voort te zetten het voornemen heeft te ken nen gegeven aan de beraadslagingen deel te nemen, doch levens zijn ge voelen heeft kenbaar gemaakt, dat er weinig kans bestaat een praclisch resultaat van deze nieuwe bijeenkomst te verwachten. Volgens berigten uit Alc-xandrie zijn op last van den onderkoning twee expeditiën naar Sudan vertrokken, welke ieder 8 Europesehe, 12 Egyptische officieren en 63 manschappen sterk is. Zij zijn uitgezonden om het tusschen den Nyl en de Egyptische provinciën Darfur en Kordofan gelegen gebied op te nemen en in kaart te brengen; wanneer deze opmetingen zijn afgeloopen zullen zij met hetzelfde doel lol aan de Evennachtslijn, ten westen van het meer Alberl-Nyanza, hare onderzoekingen uitstrekken. Eene deputatie der inteekenaars voor een ter eere van den onderkoning op te rigten gedenkteeken heelt aan dezen een adres overgebragt. De on derkoning antwoordde dat hij zeer gevoelig was voor de belangstelling, welke de buitenlandsche kolonie jegens het land en jegens hem persoonlijk aan den dag legt. Het welzijn van Egypte was zijne eenige en uitsluitende zorg. Hij drukte de hoop uit dat de spoorweg naar Sudan binnen vijl jaren voltooid zou zijn en sprak ook van de inlijving van Darfur. FISASHSWH. Volgens den Univcrs bedragen de inschrijvingen ten behoeve van de kerk voor het Heilige hart eene som van 1.676,255 fr. Hierbij moeten 68000 fr. worden gevoegd, voor rente van belegde gelden ontvangen. -- Naar men verneemt zal de nieuwe opera op 25 December aanst. inge wijd worden. In den nacht van Zondag op Maandag is de drukkerij van den heer Danel te Itijssel, eene der grootste van geheel Frankrijk, in korten tp ge- de stel gr» alst de, liet kri vai zoi ne lij'

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2