leipsc courant. 290. VRIJDAG 11 DECEMBER. BIN N EN LA N DSC HE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.35. tlei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expedttiekosten. Afzonderlijke noMitiers o'er Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 10 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd door den voor zitter medegedeeld dat ingekomen was eene missive van de commissie voor het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool en ingediend een suppletoire staat van begrooting daarop betrekking hebbende Voorts was ingekomen eene missive van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, houdende ken nisgeving dat hij, ten einde gevolg te geven aan het in zijne vergadering van 10 Oct., in zake de wcezenverpleging, b'eslolene, eene voorloopige com missie van beheer heeft benoemd. Overgaande lot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werden tot leden der plaatselijke schoolcommissie benoemd de aftredende bh. dr. P. L. Rijke, mr. J. E. Goudsmit, 11. C. Juta en dr. J. H. C. Kern; tot lid der commissie voor de bewaarscholen werd benoemd het aftredend lid de heer dr. J. E. van Iterson JAz.en tot lid der commissie voor het akadcmisch ziekenhuis het aftredend lid de heer mr. R. Th. Bijleveld Het verzoek van A. Vink, om een dam te leggen in de Singelsloot bij de voormalige lloogewoerdspoortwerd op de gestelde voorwaarden toegestaan. Betreffende het verzoek van W. A. van Lit li en J.C.Rijk, ter bebouwing van een gedeelte der voormalige stadskwcckerij, werd overeenkomstig de conclusie van het rapport der Commissie van Financiën beslist. Daarbij was voorgesteld het verzoek van de hand te wijzen en burg. eu weth. uit te noodigen gevolg te geven aan het raadsbesluit van 19 Maart 11., waarbij hun werd opgedragen de voorwaarden vast te stellen waarop bouwgrond zal worden afgestaan. De heer Cock vroeg wat nu de bedoeling was, of de grond in percelen af te bakenen of, die zonder verkaveling verkrijgbaar te stellen. De voorzitter zeide dat men in deze aan burg. en weth. moest overla ten, of zij, al naar gelang dit in de toekomst meer voor de stad beloolde, dien grond bij gedeelten of en bloc zouden verkrijgbaar stelleningevolge de bewoordingen van het besluit van 19 Maart. Omtrent het verzoek van B. E. Spijker, om pensioen ol toelage uit de gemeentekas, was door burg. en weth. afwijzend geadviseerd; de commissie van financiën daarentegen meende dat er in dit geval wel termen aanwezig waren om eene toelage te verleenen, en zoo de raad daartoe niet mogt besluiten, stelde zij voor het adres aan te houden tot dat burg. en weth. de beloolde algemeene regelen voor het pensioneren zoude hebben in gediend. De heer Stoffels zeide dat hij zich met de afwijzende beschikking van burg. en weth. niet kon vereenigen; de man had gedurende 60 ja ren de gemeente gediend en hij kon dus wel aanraden hem een wacht geld van 100 toe te kennen. Zoo men in deze eene beslissing uit stelde, had de man het misschien niet meer noodig. De heer du Rieu ondersteunde dit voorstelmaar vond de som van 100 wel wat te weinig voor eene zoo langdurige dienst. Liever zou hij hem 2/3 van zijn tractement willen toekennen. De hh. Dercksen en van Outeren waren mede die meening toegedaan, liet voorstel om den adressant 2/3 van zijn tracte ment, dat gewoonlijk 6.60 bedroeg, toe te kennen, werd met 20 legen 2 stemmen aangenomen. De voordragt betrekkelijk eene uitbreiding van de toepassing van het Lier- nurstelsel gaf weder tot uitvoerige discussiën aanleiding. Vooral gold het hier de vraag of men dat stelsel thans ook zou toepassen op de Maren- dorps-achtergraclit. Dejheer van Iterson trad in eene uitvoerige beschouwing ter aanprijzing van de verdere uitbreiding van het Liernnrstelsel. De bodem toch verkeerde in een slechten toestand, zoodat men slechts zelden goed drinkwater kon verkrijgen, dat ongunstig werkte op het sterftecij fer. Ieder zou erkennen dat in dien toestand verandering moest ge- bragt wordende zorg voor de gezondheid was toch een pligt voor staat en gemeente. Verbetering kon verkregen worden door Liernur's pneumatisch rioolstelsel. Alvorens tot den algemeenen invoer daarvan over «ver te gaan, moest men echter te rade gaan met zijne financiële krach ten. Ook meende hij dat de tijd nog niet gekomen was om tot de alge meene invoering te besluiten. Maar op een enkel punt verkeerde men in een toestand die onhoudbaar was, en in dat geval beval zich het Liernnr stelsel aan, omdat het was eene afdoende verbetering en omdat daardoor niet werd geprejudiceerd op verdere plannen. Hij stond hierbij tegenover de commissie van financiën die allereerst een besluit wilde genomen zien omtrent de gchecle toepassing. Wat men ook deed, al staakte men het Liernurslelsel of eenmaal of successivelijk zou men moeten komen tot ver betering van het rioolstelsel. Het dilemma: of staking ol algchcele toepas sing achtte hij onjuist. De commissie van financiën verlangde een plan voor de geheeic staddat zou veel geld kosten cn had dan toch slechts eene betrekkelijke waarde; om een zoodanig doel te bereiken, kon men ook een anderen maatstaf, b. v. de bevolking of de privaten, nemen. Hij wist niet hoe er voor de Marendorps-achtergracht een ander plan zou kunnen worden voorgedragen, builen het tonnenstelsel, dat reeds door den raad was verworpen. De heer van lleukelom meende ook dat een toestand, zooals die op de Marendorps-achtergracht aanwezig was, niet mogt bestaan. Hij kon echter zijne goedkeuring aan de plannen der commissie van fabri cage niet schenken, t. w. om eene machine te zetten aan de Marendorps- achtergracht, die tevens de Koepoortsgracht zou exploiteren. Dat zou op teleurstelling uilloopen. Hij wilde gevolg geven aan een vorig raadsbesluit. De heer Krantz geloofde niet dat het Liermustelsel het stelsel der lockomst was, daartoe was het te kostbaar. De ondervinding verkregen met den verkoop der fecale stoH'en. waarop het stelsel steunde, drong tot voorzigtighcid. Hij wilde nog afwachten om te welen of de schatten, die men in den grond zal leggen, vruchtbaar zullen zijn. De heer StoHelswees er op dat de toestand zoodanig was dat er iets moest gedaan worden, of voortgaan met het Liernur slelsel, of nieuwe riolen, of het tonnenstelsel. In den Iaatsten tijd was de uitvoering van het Liernurstelsel door vele vreemdelingen, Franschen, En- gelschen en Russen onderzocht. Allen hadden betuigd dat het stelsel, zooals het te Amsterdam was ingevoerd, niet was aan te bevelenhier was het anders. De heer Buys verdedigde de zienswijze der commissie van financiën. Niets was vol gens hem ongelukkiger dan dat men eene radicale verbetering wenschle, maar tegen het nemen van een radicalen maatregel opzag. Was daartoe eene groote som noodigLeiden kon in dat geval wel eene leening doen. De lieer Cock verklaarde mede op het standpunt der commissie te staan. Nadat nog vele leden het woord hadden gevoerd en de voorzitter de voordragt van burg. en weth. had verdedigd, werd het voorstel van de commissie van financiën in stemming gebragt en verworpen met 17 tegen 5 stemmen. Daarna werd de voordragt van burg. en weth. in stemming gebragt cn ook deze werd verworpen, met 13 tegen 9 stemmen. Na deze stemmingeu vroeg de lieer Goudsmit of het nu niet de bedoeling van den raad zou zijn dat werd voortgegaan met de uitbreiding van het stelsel aan de Koepoortsgracht. De voorzitter zeide dat men eene nadere voordragt moest afwachten. De heer Goudsmit nam daarmede genoegen, als men de zaak maar ï.ht als afgedaan beschouwde. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te verzenden met het stoomschip Prins Hendrik, van de stoomvaart-maatschappij "Nederland", geschiedt te Helder den li116" December, na aankomst van trein II (Noord- Iloll. spoorweg), ten 7.32 des avonds. De laatste ligting der brieven, met die gelegenheid te verzenden, heeft alhier plaats ten 1 uur 'snamiddags; voor drukwerken een uur vroeger. De gepens. gencraal-majoor F. M. E. van Thielen, militie-commissaris in het 3dc district van Zuidholland is heden alhier overleden. Zoowel in deze betrekking als in andere kringen had hij zich veler achting verworven. Tot tijdelijk adsistent bij de scheikunde aan de hoogeschool alhier is benoemd de heer dr. F. Ivessel. Bij kon. besluit van 8 December jl. is, op voordragt van den minister van biniienlandschc zaken, tot het geven van advies betreffende de behar tiging van de belangen der Nederlandsche inzenders bij de Internationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid, kunst enz., die in 1876 Ie Philadelphia zal worden gehouden en tot het bevorderen van genoemde belangen onder oppertoezigt van den voormelden minister, eene hoofdcom missie ingesteld cu benoemd: a. tot lid eu voorzitter: de heer dT. E. H. von Baumhauer, honorair hoogleeraar te Haarlem; b. tot leden, de hh.:jhr. F. de Casembroot, gepensioneerd schout bij nacht te 's Gravenhage; A. H. Eigeman, voorzitter der vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen te Leiden; jhr. P. llartsen, voorzitter der kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdam; jh'. J. E. van Hccmskcrck van Beest, kunstschilder te 's Gravenhage; 11. C. van der llouven van Gordt, secretaris der afd. Over- Veluwe van de Geldersche maatschappij van landbouw; dr. W. J. A. Jonk- bloei te 's Gravenhagevoorzitter der commissie van toezigt op de rijks

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1