LEIDSCHE CiEIllSf. H°. 288. WOENSDAG 9 DECEMBER. ST A DS-BE RICHTEN. STEMPELING VAN GASMETERS. 1874- Ol'ZI lag SCll ibe en er]);. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Uandelingen van den <>emeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. ICat? IT- IZSëStitt -? rl Bij deze Courant wordt verzonden IV". 65 [blad 73) der Handelingen tan den Gemeenteraad. ei BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n". 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1870 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binuenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 85t Septem ber jl.houdende bepaling dat het merk, in hel aangehaalde wels-artikel bedoeld, zal zijn de Esculaap-Staf Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt jD gehouden in hel lokaal van den Uk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheek, en wel: Voor Wijk VII, op 9, 10, 15, 16 en 17 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, o! wel belanghebbenden verzoeken datter vereenvoudiging van de werk zaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich be vindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de meters geheel gereed zjjn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 October 1874. E. KIST, Secretaris. id! er BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4'1™ Mei 1872 (Gemeenteblad n». 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingenvoor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est; voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het tijdelijk schoollokaal in de Stads- Zual; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat der 2® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breêstraat; en wel van den 7dtn tot en met den ÏO"1'" December e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. Eu geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 December 1874. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 10(ltn De cember 1874's namiddags te twee uren. 1'. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (278) 2". Idem van een lid der commissie voor de bewaarscholen. (287) 3'. Idem van een lid der commissie voor het Akademisch Ziekenhuis. (297) 4°. Verzoek van A. Vink. om een dam le leggen in de Singelsloot bij de voormalige Iloogewoerdspoorl. (300) 5°. Idem van W. A. Van Lith en J. C. Rijk, ter bebouwing van een ge deelte der voormalige Stadskweekerij. (274 en 294) 6®. Idem van B. E. Spijker, om pensioen of toelage uit de gemeentekas. (281 en 298) 1". Voordracht betrekkelijk eene uitbreiding van de locpassing van het Liernurstelsel. (195, 236, 238, 279 en 293) 8". Ontwerp-vcrordcning omtrent het gebruik van gas. (288) BINNENLANDSCI1E BEMGTEN. LEIDEN, 8 December. Bij de uitgevers de Breuk Smits alhier verscheen dezer dagen het laatste deel van «Het godgeleerd onderwijs in Nederlandgedurende de 16® en 17® eeuw; door Christiaan Sepp, predikant bij de Doopsgezinde gemeente le Leiden." Met dit lijvig boekdeel van meer dan vijfhonderd bladzijden compressen druk is een hoogst belangrijke arbeid voltooid. lil de vroeger verschenen werken Pragmatische geschiedenis der theologie r.an 1787 tot 1858" en n Johannes Stinstra en zijn tijd" heeft d®. Sepp de lotgevallen der godgeleerde wetenschap geschetst, zooals zij van het begin der achttiende tot het midden der negentiende eeuw zich hier te lande ont wikkeld heeft; het thans voltooide is aan een vroeger tijdvak gewijd en be vat de geschiedenis dier wetenschap van hel laatste gedeelte der zestiende lot het begin der achttiende eeuw. In een /'terugblik", aan het ntt verschenen deel toegevoegd, zegt de geleerde schrijver o. a.: Dankbaar gestemd ben ik; sedert ik in 1858 de poging waagde, om de door Teyler's godgeleerd ge nootschap begeerde pragmatische geschiedenis der theologie in Nederland, gelijk die van 1787 zich ontwikkeld had, te beschrijven, is mij de gang dier wetenschap in ons vaderland het onderwerp geworden, aan welks be schouwing ik tot op het verschijnen van dit deel bijna allen vrijen tijd heb gewijd. Jaren, de schoonste jaren mijns levens, zijn onder dien arbeid vervlogeneen goed deel mijner krachten daaraan besteed geworden. Onder de tallooze zegeningen die de God mijns levens mij schonk, tel ik ook de gelegenheid en den lust, om die, eens met moed aanvaarde, taak te vol brengen, zonder door de daaraan verbonden bezwaren afgeschrikt en ont moedigd te zijn". Dat die arbeid door belangstellenden voortdurend op hoogen prijs zal worden gesteld, is met zekerheid te verwachten. De rederijkerskamer Borger alhier zal op Dingsdag 15 December aanst. in de stadszaal haar 5-jarig bestaan vieren. Behalve de voordragten, die alsdan zullen gehouden worden, waaronder het declamalorium "Bij den dood van een landmeisje," vanSlessah, zullen ook opgevoerd worden: «Een proces in den dop" blijspel in twee afdeelingen door J. M. E. Dercksen, en "Uit Indië terug," blijspel in e'én bedrijf door D. F. van Heyst. - Bij kon. besluit van 5 Dec. jl. zijn o. a. herbenoemd: als burgemeester van Hazerswoude de heer mr. C. van der Vlies; als burgemeester van Voor schoten de heer J P. Treub; als burgemeester van Warmond de heer mr. A. Nederburgh, en als burgemeester van Nieuvvveen en Zevenhoven de lieer S. van Driel. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken is bekend gemaakt dat in het tijdperk van vier weken (i November lot 28 November jl.), blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte zijn aangetast: in Noord brabant 2 runderen, in Zuidholland 25, in Noordholland 1, in Utrecht 6, in Friesland 38; totaal in het rijk 72 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 116 runderen door die ziekte aangetast. Z. M. de koning heeft de bepaling, bctrcfTende de opleiding van adspi- rant-onderofficicren en adspirant-korporaals bij het wapen der infanterie, ook toepasselijk gemaakt voor het wapen der artillerie, met dien verstande, dat de termijn van zes maanden voor den adspiranl-korporaal of onderoffi cier der artillerie wordt gebragt op één jaar. Door het hoofdbestuur van het Ned. onderwijzers-genootschap is aan de heer mr. S. van Houten het honorair lidmaatschap aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor zijne aanvankelijk welgeslaagde pogingen, lot wettelijke regeling van den fabriekarbeid. Te Moerkapelle is Zondag II., na de godsdienstoefening, in de kerk brand ontstaan. Terwijl de kerkdeur gesloten was, bespeurde men builen, dat de gordijnen in brand stonden. Door spoedige hulp heeft de brand zich bepaald bij eenige gordijneneen bank en een gedeelte van het plafond. Het prov. geregtshof in Noordholland heelt in liooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerie tegen F. Heinrich, voerman, in dienst, bij den Oosterspoorweg te Amsterdam. Hij was door de arrond.-rcgtbank tot een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden ver oordeeld ter zake van een op 28 Sept. II. aan liet station plaats gevonden diefstal van een pakket, inhoudende 2000 aan bankbillellen, aan de Hol- landsche spoorweg-maatschappij tot vervoer gegeven en geadresseerd naar Amersloort. Het hof heeft het vonnis der reglbank vernietigd, o. a. omdat

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1