BUlTENLANDSCllE ÜEKIGTEN. zeer uitvoerige rede gehouden tot ontwikkeling zijner grieven legen de tegenwoordige inrigting van liet lager onderwijs, waardoor de regton der minderheden worden gekwetst. De heer Jonckbloet besprak den slechten toestand van het kabinet van munten en penningen te Leiden. Spr. leest omtrent deze inrigting cenc zinsnede voor uit een opstel van mr. Victor de Stuers in de Gids, wiens tjver op dit gebied niet genoeg lof verdient. Daaruit blijkt, dat voor deze instelling zeer weinig belangstelling beslaat, ofschoon de tegenwoordige directeur een man is van groolcn ijver en bekwaamheid. Spr. mag wel zeggen, de eerste van wien dit kan worden gezegd. De tegenwoordige directeur geeft zich thans ougeloofelijk veel moeite, want toen hij zijn ambt aanvaardde, was er geen catalogus en geen inventaris. Uit de me morie van beantwoording leidt spr. afdat belangrijke stukken uit deze inrigting verdwenen zijn. De tegenwoordige directeur houdt zich thans onledig met inventariseren en catalogiseren, waardoor controle mogelijk gemaakt wordt. Maar dit neemt niet weg, dat die onvoldoende toestand zoo 30 jaren lang beslaan heeft. Hij hoopt dat verbetering in dien toestand zal worden 'gebragt. De localen zijn erbarmelijk, de custos is er niet, zelfs geen bedienden. De directeur moet alles doen. Steeds wordt hjj gepaaid met dc belofte van een beter locaal, dat hij niet krijgt. De bezol diging van den directeur, die ƒ1200 bedraagt, is al te karig. De vorige directeur ontving meer; hij ontving ƒ2000. De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde den heer Jonckbloet, die een goed woord over had voor den directeur van het penningkabinet te Leiden. Hij waardeert die poging, erkent den onvoldoenden toestand der localen. Gelijk men weet is er een beter lokaal, het huis, dat vroeger aan den heer Bodel Nyenhuis heeft toebehoord. Wanneer de nieuwe hoogeschool op de Ruïne mogt komen (eene beslissing zal zeer spoedig genomen worden) dan bestaat er geen bezwaar het penningkabinet in dat huis over te bren gen. Binnen korten tijd zal de regering eene beslissing kunnen nemen om trent de Leidsche akademie. Di,e beslissing is niet zoo eenvoudig als spr. meende. Doch daarover kan by zich thans niet verder uitlaten. generaals, 60 officieren en 500 soldaten, die hg nog als krijgsgevangenen in zijne magt had, zou fusilleren. DilTSCIILlSiD. ESGELASD. LONDEN5 December. De kapitein ter zee Nares is tot opperbevelhebber der Noordpool expeditie benoemd. Hij zal onverwijld uit de Chinesche wateren, alwaar hij over een schip bevel voert, herwaarts lerugkeeren. De koningin heeft te Windsor eene Fransche deputatie met den graaf de Serrure aan het hoofd ontvangen, welke haar de adressen van dankbe tuiging van een groot aantal sleden en gemeenten overbragt voor de door de Britsche natie gedurende den laatsten oorlog tot leniging van den nood verstrekte bijdragen. Het huldeblijk is een prachtwerk, drie voet hoog en twee voet breed. Het draagt tot opschrift: //Brittanniae grata Gallia" en bevat meer dan een half millioen handteekeningen uit Parijs, van 900 gemeen* teraden, van den aartsbisschop van Parijs, den opperrabbijn, het protestanl- sche consistorie en verscheidene duizenden handteekeningen uit Elzas-Lotha- ringen. zoomede van 26 algemeene raden. Volgens een berigt uit Calcutta aan de Times, heeft de Britsch-Indische regering thans de overtuiging erlangddat de aangehouden persoon niet Nana Sahib is. Ook maharajah Scindia, de inlandsche vorst die den man greep, heelt erkend dat hij zich vergist moet hebben. FKANHKM1L Volgens le Temps heeft dezer dagen »een man van grooten staatkun digen invloed" den maarschalk overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de overdragt van zijn gezag aan anderen geregeld wordt, en zou Mac Mahon mitsdien voor dc vestiging van een onpersoonlijk septennium gewonnen zijn. Door den republikeinschen afgevaardigde Turquet is een wetsontwerp ingediend tot couslituering van Frankrijk. De korte inhoud daarvan is, dat de republikeinsche regeringsvorm definitief wordt aangenomen. In Februarij 1875 zal een congres worden gekozen om eene constitutie zamen te stellen, die uiterlijk den 8"en Mei a. s. zal moeten gereed zijn. De maarschalk Mac-Mahon blijft in elk geval in functie tot 20 November 1880. In Junij 1875 wordt de nieuwe constitutie onderworpen aan eene volk slemming en in de volgende maand zullen verkiezingen plaats hebben voor een nieuwe kamer en een senaat. SPAVJE. In een schrijven uit Madrid aan de Times wordt gezegd dat de onte vredenheid der bevolking over de regering zeer diep geworteld en zeer alge meen is. Met wien men spreekt, in welke klasse der maatschappij men zich beweegt, overal hoort men klagen over de laauwheid, welke de gene raals in den burgeroorlog aan den dag leggen, over hun kennelijken toeleg om den oorlog slepende te houden, blijkbaar uit het verzuim van elke ge- tegenheid om dc vruchten van behaalde voordeelen te plukken, en de over winningen nutteloos te maken, over het uitzenden van onbekwame leger hoofden die de energie der onderbevelhebbers uitdoovcn. Men verwijt der regering dat zij op dien rampzaligen toestand speculeert ten gunste harer dictatoriale magt en in het eigen belang van de leden der regering en hare vrienden. Voorts zegt de schrijver: De onbekwaamheid van den minister van financiën verhaast den geheelen ondergang der financiën, en de regering staat voor een staatsbankroet, niettegenstaande de bovenmatige opdrijving der belastingen en het met willekeur uitstellen en onregelmatig voldoen der bezoldigingen van alle ambtenaren en zelfs van het leger; want, gelijk ik uit eigen ondervinding weel, aan invoerregten wordt niets meer ontvangen, daar de smokkelhandel ongehinderd te land en te water gedreven wordt; in sommige provinciën worden de belastingen, hetzij in het geheel niet, hetzij door de Carlisten geïnd en het lands-geld, dal met zoo veel moeite word! bjjeengebragtwordt met eene grenzelooze roekeloosheid verspild. Volgens den correspondent van de l'nivers te Madrid heaft Saballs aan Serrano geschreven, dat wanneer Lozano gefusilleerd werd, hij, Saballs, 2 ggg] dag Varnbn gen be De opschuddingdie in de zitting van den rijksdag van Vrijdag plaats Itilie", had, was het gevolg van eenige scherpe uitdrukkingen van een lid van het mgr. 1 regter-centrum in zake de houding van den rijks-kanselier bij de erkenning bergscl der Spaansche regering. De heer von Bismarck zeide bij die gelegenheid: PAR De vorige spreker (dr. Jörg) heeft ter loops gewag gemaakt van het gebeurde te Kissingen en Kulmann een dolkop genoemd. Dat was hij niet. Ik be grijp dat gij geen gemeenschap met hem wilt hebben, maar hij houdt u aan Parijsc keinen MAD de rokspanden vast. Toen ik hem vroeg waarom hij mij had willen dooden, met b kreeg ik ten antwoord: om de kerkewetten en omdat gij mijne fractie hebt beleedigd. En op mijne vraag, tot welke fractie hjj dan behoorde, was het antwoord: tot die van het centrum in den rjjksdag. Derhalve, al stoot den man terug, hij behoort toch tot u." Te midden van een algemeen alarm in het centrum, verweet de heer Windthorst den rijkskanselier, na den aanslag te Kissingen het sein te hebben gegeven tot een aanval op de fractie van het centrum. Tegen dat verwijt kwam Bismarck ten krachtigste op, waarna de heer Lasker zulk een heftigen uitval tegen den heer Windt horst rigtte, dat de voorzitter hem tot de orde moest roepen. Bij de Zaturdag gehouden beraadslaging over de begrooting voor builen- landsche zaken heeft de heer Windhorst zijn leedwezen betuigd over de opheffing van den gezantschapspost bij den Pauselijken Stoel. Namem de regering is daarop geantwoord, dat de rijksregering geenszins weigert den Paus als het hoofd der katholieke kerk te erkennen; dit sluit echter niet in, dat een gezant bij het Vaticaan aangesteld behoort te zijn. Indien er aanleiding mogt komen om diplomatieke betrekkingen met de Curie aan te knoopen, dan had de rijksregering daartoe een diplomaat'te Rome. Op dit oogenblik bestond daartoe echter geene reden, dewijl de anderhalf jaai geleden opgewekte verwachtingen niet vervuld waren geworden. Zoolang het hoofd der katholieke kerk zijn tegenwoordig standpunt bleef innemei en de geestelijkheid bleef aanzetten om de wetten van den staat, waarin zij gevestigd is, niet te gehoorzamen, zoolang scheen een diplomatiek ver keer tusschen Duitschland en den Paus overbodig te zijn. De regering hal den strijd niet uitgelokt, hij was reeds vóór 1870 aangevangen en doot den oorlog met Frankrijk slechts aangewakkerd. Dat Rome hoopte, dal Frankrijk zou overwinnen was bekend Behalve de groote leening voor Elzas-Lolharingen zal er nog eene va» 5,100,000 fr. voor het district Lotharingen worden gesloten. Van het be drag is 2,000,000 fr. bestemd voor spoorwegen en het overzigt voor eei krankzinnigen-gesticht. Te Munster is dezer dagen de deputatie aangekomen van adellijke dames uit Engeland, Schotland en Ierland, om een adres van hulde aan te bieden aan de katholieke Westphaalsche adellijke dames, die, wegens eenige voor de openbare autoriteit beleedigende woorden in een adres aan den bisschty van Munster, door de regtbank zijn veroordeeld. De Tribune deelt mede, dat door den aannemer van publieke wer ken, dr. Strousberg, een contract gesloten is om voor ongeveer 50 million geheel Petersburg van het Liernur-systeem te voorzien. OOIT-IADIE. BATAVIA, 29 October. Uit het verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren var Atchin. in September 11., blijkt dat de gezondheidstoestand aan boordde schepen over het algemeen gunstig was. Alleen deden zich aan boord va: het stoomschip Metalen Kruis eenige koortsgevallen voor, vermoedelijk ter gevolge van de diensten door een gedcelic der equipage in de stoombarkai op de Atchinrivier verrigt. Men verzekert aan de Jara-Bode. dal de Nederl. Indische levensver zekering- en lijfrente-maatschappij, na kennis genomen te hebben van eenige opmerkingenbesloten heeft zich bereid te verklaren alsnog van het cot tract voor een lijfrente ten voordeele van den heer Comfurius af te zie» indien zulks in bet belang van dien ongelukkigen militair mogt geoordeeli worden wenschelijk te zijn. Te Singapore zijn quarantaine-maatregelen verordend voor alle vu Djedah komende schepenten gevolge van het uitbreken van de pest te Mekli Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandau den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura C. E. t. Oltenhoff', en aan den 2oe° hulponderw. aan de openb. lagere school te Tagat D. J. J. W. van Ardenne. Ontslagen: op verzoek, eervol, de pakhuism. li Wijnkoopsbaai (Preanger-Rcgentschappen) C. M. Ham; de gewezen klerk o| het resid.-kantoor te Madioen G. F. E. Portier; de gewezen vendu-afslaga bij het vendu-kantoor te Grissee (Soerabaija) W. 11. van Garling; de opzij ter 3e kl. bij het mijnwezen J. Lcnggenhager. Benoemd: tot voorzitter va den landraad te Bondowoso (Bezoeki), de ambtenaar op non-activiteit m'.t J. Godefroy; tot commies op het bureau van den adsist.-resident van Pria man (Sumatra's Westkust), de klerk op het bureau van den gouverneur va Sumatra's Westkust F. W. Lamballais Tessensohn; bij het binnenl. bes»' op Java en Madura: tot controleur le kl.de controleur 2e kl. J. D. Har ders; tot controleur 2e kl., de adspir.-conlroleur 11. F. Adriaans; tot adspit- controleur, de opziener bij de in- en uitvoerreglen J H. C. Blaauw. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, uil 's lands dienst, de bar gerl. klerk bij het algem. genie-magazijn te Samarang A. C. Voerman. Departement van marine. Vergunning verleend- om te repatriërenab overcompleet bij het eskadar in Oosl-Indie, aan den kapt. ter zee N. M l Kroef; wegens langdurig verblijl: aan de luitt. ter zee 2e kl. A. A. Escher, H. II. Hora Siccama, J. Fichet, J. Haremaker, C. Iloflman. W. F. Wessr- linghW. C. P. E. de Klopperde officieren van admin. 3' kl. J. A. So»- nenberg en P. Gallas, en den scheepsklerk S. J. A. Deyll; op ministeriële» last, builen bezwaar van den lande, aan den luit. ter zee 2e kl. A. va» Hengel den. o bron i ïlorell: BUE genade heerscl WA! gen ge zaak e Cuba i vonder boodsc en hel eenigii .te veri

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2