LEIDSC11E COURANT, 1874. N0. 287. BINGSDAG 8 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BIN N EN L A N DSCHK BEI1IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Contant is per vierendeel jaais ƒ3.franco p. p. 3.50; met het herslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van i 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 10den De cember 1874, 'snamiddags te twee uren. LEIDEN, 7 December. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51, 25.50, ƒ5.40 en ƒ2.70 en de laagste prijzen ƒ51, ƒ25.50, ƒ5.10 en ƒ2.00. Wjj vestigen hier nogmaals de aandacht op de lezing, die Woensdag aanst. alhier in het Nulsgebouw zal gehouden worden door mej. Elize Baart, van Middelburg. Naar hetgeen men omtrent hare elders gehouden voor dragten verneemt, moeten die zich door degelijkheid van inhoud en gekuisch- ten vorm onderscheiden. Gisteren morgen is de stuurman D. K., van de stoomboot Volharding liggende in de Haven alhier, in zijne kooi levenloos gevonden. Eenige doove kooien in een bak waren geheel vergaanzoodat men in deze aan ver stikking moet gelooven. Naar men verneemt zijn de hecren m". de Stoppelaar, voorzitter der arrond.-regtbank te Middelburg, Haakman, subst.-officier van justitie te Haarlem, en van Bemmelen, regter in de arrond.-regtbank te Leiden, door de Nederlandsche regering aanbevolen voor het lidmaatschap der gemengde internationale regtbanken in Egypte, thans werkelijk door den Khedive tot leden dier regtbanken benoemd, en zullen zij zich binnen kort naar de plaats hunner bestemming begeven. De gratificatiën van officieren van het leger hier te lande, bjj de land- magt in Oost- en West-Indië overgeplaatst wordende, zijn bepaald voor een kapitein op ƒ800, voor een lsle° of 2den luitenant op ƒ600, zijnde deze gratificatiën ecne tegemoetkoming in de kosten hunner uitrusting vóór hun vertrek naar Indië. In de Ie Amsterdam gehouden vergadering der aldaar gevestigde af- deeling van het "Ned. Tooneelverbond" heeft het bestuur medegedeeld, dat zich voor de tooneelschool elf deelnemers hebben aangemeld, waarvan vier werden afgewezen: twee omdat zij te oud en twee omdat zij te jong waren. Na aflegging der gevorderde proeve werden zes meisjes en één knaap toegelaten. Het stoomschip Java, van Batavia naar Nieuwe Diep, is den 4de" Dec. te Suez aangekomen. Naar men verneemt heeft de heer J. Kouwenhovente Warmond, ten wiens huize de bij het spoorwegongeluk van 14 Aug. 11. gekwetste weduwe Klein en haar kleindochter werden verpleegd, van de Holl. spoorwegmaat schappij een zilveren koffijkan ten geschenke ontvangen. Van de premien toegekend aan de inzenders van ontwerpen voor ecne handelsbeurs te Leeuwarden is de eerste, ad ƒ500, behaald door den heer J. Gosschallt, te Amsterdam, en de tweede, ad ƒ400, door don heer A. J. van Beek JOz. te Utrecht. De hoogleeraar L. C. van Goudoever, te Utrecht, herdacht Zaturdag 11. zijn 25-jarige loopbaan als hoogleeraar in de geneeskunde aan de hooge- sehool aldaar. Als aandenken aan dezen dag werd hem door zijne leerlingen en oud-leerlingen een salon-ameublement aangeboden. Voor eene serenade had de hoogleeraar bedankt. Te Beverwijk is een kindje van anderhalf jaar verbrand. De moeder, die eenigen tijd voor zaken uit moest, liet het kind aan de zorg van haar 8-of 9-jarig dochtertje over, dat, om broertje te verwarmen, vuur ging halen, het in den kinderstoel plaatste en daarna zelf ging spelen. Dezer dagen is de vrouw van een arbeider te Nieuw-Appelscha het slagtoffer geworden van een ongepaste grap. Terwijl haar man afwezig was, werd zij des nachts eensklaps opgeklopt en werd haar toegeroepen, dat zij moest opslaan, omdat haar man dood te huis gebragt zou worden. De vrouw schrikte van die tijding zóó geweldig, dat zij eenige dagen later overleed. Veertien kweekelingen der rijkskweekschool voor onderwijzers te 'sBosch lijden aan de oogziekte, waaraan ook verleden jaar omstreeks dezen lp een 20-tal geleden hebben. De ziekte is niet gevaarlijk, evenwel epide misch en veroorzaakt den lijders veel last. Omtrent de werkelijke oorzaak dezer ziekte bestaat geen zekerheid. Wel kan vermeld worden, dat alle noodige maatregelen tegen verspreiding en toeneming der kwaal genomen zijn. Voor het prov. geregtshof in Zeeland stonden Vrjjdag 11. leregt S. Bobbe, oud 70 jaar, koopman, en zijne dochter, oud 32 jaar, beide wonende te Neuzenbeschuldigd van het desbewust uitgeven van valsche bankbilletten van 1000 fr. van de Belgische nationale bank, vermoedelijk vervaardigd door den schoonzoon van den eersten beschuldigde, die echter sinds eenige dagen is overleden. Uit de processtukken bleek, dat er een 60-tal van IÜ00 fr. zouden zijn vervaardigd, waarvan bij de personen, die thans teregtstaan, 24 stuks zijn gevonden, terwijl zij er reeds vijl' aan verschil lende personen hadden uitgegeven. De beschuldigden ontkennen hardnekkig dat zij bewust waren van de valschheid der billetlen. De procureur-generaal heeft de schuldigverklaring volgehouden en de veroordeeling gerequireerd tot de bij de arlt. 147 en 148 van het wetb. van strafr. bepaalde straffen, wat den eersten besch. betreft, met inachtneming van art. 70 van genoemd wetboek, en wat de tweede aangaat, lot toepassing van eene ligtere straf, met het oog op hare naauwe betrekking tot den eersten beschuldigde, alsmede op haren jeugdigen leef tijd. De beschuldigden werden verdedigd door de hh. in", van Deinse en Fokker. 'sGRAVENHAGE, 7 December. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer J. Boissevaindirecteur der stoomvaart-maatschappij "Nederland" te Amsterdam. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroon, tot groot-officier, den generaal Collignon, militair kommandant der provincie Antwerpen; tot ridder, den kapitein Jansen, adjudant van voor noemden generaal, alsmede den heer R. Buysen, burgemeester van Ginneken en Baval. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk van H. M. de koningin, tot het dragen der versierselen van kommandeur ls,e kl. der Frederiksorde, en aan den heer F. Botgorschek, te 'sllage, tot het dragen der versierselen van ridder J,te kl. der genoemde orde, hun door den koning van Wurtembcrggeschonken. Z. M. heeft den heer mr. B. O, T. H. Westenberg, dusver minister resident van Nederland b(j de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, thans met verlof hier te lande, benoemd tot Hü. minister-resident bij het hof van Italië, te Rome. De nieuw benoemde is lieden middag uit Amsterdam, waar Z. Exc. een groot deel van zijn verloftijd doorbragt, te deze stede aangekomen. Tot burgemeester der gemeente Diever is benoemd de heer L. W. van Os, en lot burgemeester der gemeenten Nisse, Ovezande en Driewegen jhr. M. J. de Marees van Swinderen. Aan een groot aantal opper-, hoofd- en andere officieren is magliging verleend om het cijfer in het vroeger aan hen uitgereikt onderscheidings- teeken voor langdurige dienst als officier met een hooger cijler te verwis selen; ook is het onderscheidingsteeken voor 15-jarige dienst aan onder scheidene officieren toegekend: o. a. bij het 4" reg. infanterie, aan de kaptt. L. E. Gerdessen, J. Lamracrse, N. II. A. Camp, J. F. Roels en M. H. J. M. van Son, en bij het reg. vcld-artillerie, aan de kaptt. L. II. f. van der Sluys Lehr, M. A. Luyken Glashorsl en J. A. Vrieswijk. Door den minister van koloniën zijn de hh. C. J. Schotel Jr., P. Dor- land, J. L. P. Lapra, K. J. Prakken, J. Wilhelmus, J. Pasman, J. B. Lont, A. J. Beaudoux, F. W. van Gulden, P. Elenbaas, J. E. Schefifer, A. A. Lammers en G. D. van der Swaagh, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot opzigter 3e kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De zitting van de tweede kamer van lieden was geheel gewijd aan de discussiën over het onderwijs. Alleen de heer Messchert van Vollenhoven had vele grieven tegen de te weinig practische rigting van alle takken van onderwijs, en kwam op tegen het programma van den heer Kappeyne, dat moest uitloopen op verpligt onderwijs. Niemand heeft daarover verder gesproken. De minister hoopt dal de plannen voor liet nieuwe akademie- gebouw te Leiden met het derde eeuwfeest, op 8 February aanst., geheel gereed zullen zijn. Over het lager onderwijs heeft de heer Kuyper eene

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1