PER TELEGRAAF. z regering aan dr. Pasqua een onderzoek opgedragen omtrent den gezond heidstoestand in lledjaz. De uitslag van dat onderzoek is geweest, dat de pestziekte aldaar als geweken kan worden beschouwd. In de zitting van de tweede kamer van hedenbij de voortzetting der behandeling van het hoofdstuk Ëinnenlandsche zaken, heeft de minister, op vragen van den lieer de Roo van Alderwereld geantwoord dat de regering geen legerorganisatie bij de wet kan toezeggen. De militiewet zal in het voorjaar worden ingediend. Militie- en schutterij-wet gelijktijdig te herzien, j daarvan is de minister geen voorstander. De discussiën zijn gevorderd tot de afdeeling Waterstaat. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is o. a. ingekomen een kon. besluit, waarbij ongegrond worden verklaard 'sraads bezwaren tegen het hevel van Ged. staten tot oprigling eener derde open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Eene belangrijke discussie werd gevoerd over het praeadvies van bnrg. en weth. om met betrekking tot het minerval van het gymnasium, in den loop van dit jaar van ƒ100 op ƒ150 gebragt, aan ged. staten te antwoorden, dat de raad na de door het hooger bestuur medegedeelde bedenkingen geen reden heelt kunnen vinden tot wijziging van zijn besluit. Van verschillende zjjden werd, ook waar men tegen het verhoogd minerval in beginsel was, met instemming nogtans met dat praeadvies, zeer bestreden de aandrang van het hooger bestuur in deze; en meende men. dat men zich verzetten moest tegen dien aandrangdie beschouwd werd als een ingrijpen op de autonomie van het gemeentebestuur. Dit laatste beweren werd aan den anderen kant tegengesproken, omdat, waar naar de tegenwoordige wette lijke bepalingen schier op ieder besluit van den gemeenteraad de goedkeu ring van het hooger gezag moet worden gevraagd, van eene inbreuk op die autonomie wel minder sprake is. In verband hiermede is niet onbe langrijk hierbij te vermelden, dat in den loop der discussie door den voorzitter is medegedeeld dat van gedep. staten is ingekomen eene nota met aanmerkingen op de gemeentcbegrooting voor 1875: in de eerste plaats, voor zoover daarin niet voorkomen de posten betrekkelijk de oprigling eener derde openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs en ten andere, onder de inkomsten niet een mindere post is opge nomen dan volgens het minerval van ƒ150 voor opbrengst van het gym nasium. De begrooting zou alsnu moeten gewijzigd worden in den geest als door het hooger bestuur wordt verlangd, voorloopig het minerval weer moeten worden gesteld op 100: zullende in de volgende vergadering dienaangaande de vereischtc voorstellen worden gedaan. Hel praeadvies is niettemin aangenomen met 20 tegen 10 stemmen. Het heeft Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden behaagd in te tee kenen op de bjj Gebr. Belinfante. te dezer stede, verschenen Collins-editle, waarin al de meesterstukken van den gevierden Engelschen schrijver VVilkie Collins zullen worden opgenomen. BLTfKNLAMlSCHE BE BI G T E N V EKGELANB. LONDEN 1 December. In llydepark is eene meeting van omstreeks 6000 Fenians gehouden, om op de vrijlating der gevangene Fenians aan te dringen. Bisschop Colenso, uit Natal, bèvindt zich weder hier te lande. Hij ondervindt nog denzeifden tegenstand als vroeger. Hij was voornemens in eene der kerken van Oxford op te treden, maar men wist den bisschop van Oxford te bewegen dit te verbieden. De predikant, voor wien Colenso de beurt zou vervuld hebben, las toen eenvoudig Colenso's predikatie aan zijne gemeente voor. Een hevige storm uil het zuid-oosten heelt Zondag in Engeland gewoed eu groole schade aangerigt. Tal van schepen zijn vergaan. Hel barkschip Veteranmet steenkolen van South-Shields, leed schipbreuk toen het de ha ven van Fraserburgh poogde in te zeilen. Elf man verdronken, terwijl tien werden gered. Over de havenhoofden van de Tyne sloegen de golven heen. De brik Larima, van Guernsey, werd tegen het linker havenhoofd geslagen, doch de bemanning met reddingsboeien in veiligheid gebragt. De schoener Scijlla van Londen strandde tegen het zuidelijk havenhoofd. Terwijl de schoener St. Albans van Rotterdam de haven van Shields poogde te berei ken, werd zij tegen dc rotsen achter het noordelijk havenhoofd geslagen, en de vrouw van kapt. Smyth met den stuurman Masters werden door den schok over boord geworpen en verdronken. FIUX K IS E«ï K. Het Journ. des Deb. geeft het volgende verslag van den uitslag der gemeentelijke verkiezingen te Parijs op Zondag 11. Parijs had 80 leden van den gemeenteraad, in elke wijk c'én, te verkiezen. De verkiezingen hebben een eindresultaat gehad in 74 wijken; in 03 daarvan hebben candidaten van allerlei schakeringen der republikeinsche partij, in 11 candidaten van andere rigtingen de overwinning behaald. Van de gekozenen behoorden er 42 tot den ouden gemeenteraad, waaronder 34 van de linkerzijde; van de nieuwgekozen leden behoorden er 29 tot die partij en 3 lot de conservativen. De verkiezingen zijn zonder de geringste rustverstoring afgeloopen. Naar men verneemt hebben de prinsen van het huis Orleans hunne betrekking met het Journal de Paris en de Soleil afgebroken. - De Courr. d'Etat meldt, dat de nieuwe wet op de drukpers gereed is en in de eerste dagen der zitting bij de vertegenwoordiging zal worden ingediend. Vergrijpen, vallende onder de categorie van ophitsing tot haat en tot verachting van de regering, aanvallen op de publieke moraliteit, aanrandingen van de godsdienst, en in het algemeen alle misdaden, die een staalkundig karakter hebbenzullen aan de uitspraak van de regtbank van gezworenen worden onderworpen. Vergrijpen van anderen aard zullen daarentegen voor de correctionele regtbank worden gebragt. Naar men verneemt hebben de erfgenamen van Guizot besloten ht bekende proces legen de ex-keizerin niet voort te zetten. DllITSCSiLAlSffi. Bij de vaststelling der matriculaire bijdragen voor 1875 in den Dui; schen bondsraadverklaarde de groothertogelijk Saksische gevolmagtigde last te hebben om, uit aanmerking van de uit een politiek en financial oogpunt bedenkelijke opdrijving der matriculaire omslagen, den dringendr wensch te kennen te geven, dat nog voor het opmaken der begrooting vor 1876 de aandacht ernstig gevestigd zou worden op het openen van nieu» financiële hulpbronnen voor het rijk. Als zoodanig noemde hij de belastin op den tabak en de minerale oliën, de verhooging der belasting op het bit; eene rijksbelasting op de uiloefening van bedrijven, en een algemeen rijt zegelregt. in den rijksraad is het voorstel gedaan om, wegens de groote verwoe tingen door de Phylloxera vestalrix in de Fransche wijnbergen aangerigi en ter bestrijding van het daarvan gevreesde gevaar voor Duilschland, i|t rijkskansclaar te magtigen. tegen schadeloosstelling uit 's rijks kas de k smette wijnstokken te doen uitroeijen en den bodem te doen desinfecteri Het schijnt echter geen bijval te vinden. Over het algemeen kan men z« meer vereenigen met een voorstel om alle wijnbergen door eene commis van deskundigen te doen onderzoeken en overigens de zaak voorloopig te houden. Naar men uit Parijs aan de Köln. Zeit. meldt, hebben de militai' attachés bij de Duilsche ambassade aldaar dezer dagen ontdekt, dat h, bediende dagelijks een rapport omtrent hun doen en laten aan den directe der geheime policie van de Fransche hoofdstad toezond. Natuurlijk hebli zij allereerst dezen bediende, een Franschen Zwitser, weggezonden, mi daarna ook bij den minister van buitenlandsche zaken een ernstig bekl ingediend over zoodanige bespieding van leden van het corps diplomatique In de Weser-Zeit. worden niet minder dan 148 jongelieden ingedas door het hoogste regterlijke college in hel groothertogdom Oldenburg, i te Vechta zitting houdende Obergericht. Allen hebben zij zich door heit lijke verwijdering uit het land onttrokken aan den op hen rustenden li omhetzij bij het staande leger of op de vlootgedurende den bij de bepaalden tijd te dienen. Zij hehooren allen tot den ligting van 1874. Het Journ. de Genève deelt het volgende mede: In eenige buita landsche dagbladen is gezegd dat de Russische regering eene nadere cirt laire n ta had gezonden aan de regeringen, die op de laatste conferei! gedelegeerden afgevaardigd hadden. Dit berigt is onjuist. De Russist regering heeft in den laatsten tijd geen anderen slap bjj de regering gedaan dan dat zij de processen-verbaal der zittingen van de Brussels couferentie aan de betrokken mogendheden heeft toegezonden. Bij gelegenheid noodigde de Russische regering de mogendheden uit te wil opgeven, welke bepalingen van het te Brussel vastgestelde programma verlangden aangenomen, gewijzigd of geschrapt te zien, cn voegde er dat zij St. Petersburg de meest geschikte plaats achtte voor het houd der nieuwe conferentie, welke dat programma in den vorm van et internationale overeenkomst zou te brengen hebben. Sedert deze nota is zaak blijven rusten, want lot heden heeft geene enkele mogendheid lu den officielen weg haar oordeel over hel te Brussel vastgestelde program; te kennen gegeven. lieke kaïlu VERSAILLES, 1 December. De nationale vergadering heeft den heer tot voorzitter herkozen. Het gerucht wil, dat, ingevolge de houding n de uiterste regterzijde. de ministerraad besloten heeft dat in de boodsck over de constitutionele wetten zal gesproken worden, doch dat er gee regerings-quacstie van zou worden gemaakt. De boodschap zou Dondert gelezen worden. VERSAILLES, 1 December. De nationale vergadering koos tot onde voorzitters de hceren Martel, Benoit-d'Azy, de Kerdrel en d'Audillret-Pi quier, den laatste bij tweede stemming. Daarna ging zij tot de benoemii van 6 secretarissen over. ROME, 1 December. In de kamer werd voorlezing gedaan van een vo« stel van eenige afgevaardigden, strekkende om aan Garibaldi van staalswq een jaarlijksche rente toe te kennen. Dc minister-president Minghetti klaarde, dat de regering voornemens was met hetzelfde doel een wet ontwerp in te dienen. LONDEN, 1 December. Volgens de Pall Mall Gaz. heeft de Engelsel regering den Sultan van Zanzibar tot een bezoek uitgenoodigden hem zekerd dat hij ontvangen zal worden met de eerbewijzen, welke aan zij' waardigheid toekomen. De Sultan wordt in de aanstaande lente verwach PARIJS, 2 December. Dc Soleil zegt dat het ontwerp der boodschap teren door de ministers onderzocht is. In dit stuk wordt gezinspeeld opf mogelijkheid der opheffing van den staat van beleg. De radicaal uitgeval! verkiezingen voor de gemeenteraden van Parijs en elders hebben ten gevoli gehad, dat de meerderheid der ministers bedenkingen opperden met belrd king lot de wijze, waarop in het ontwerp over de constitutionnele wetlt gesproken wordt. BERLIJN, 1 December. De Russische grootvorst-troonopvolger gisteren de opera-voorstelling bijgewoond. Bij zijn vertrek van hier wen hij door den kroonprins tot aan het spoorwegstation vergezeld, alwaari Russische gezant, generaal Reuter (de Russische militair gevolmagtigde)a het personeel der legatie tegenwoordig waren. NEW-YORK. 1 December. Blijkens de maandelijksche opgave van J staatsschuld is deze in November verminderd met 123,000 dollars, en zij heden in de schatkist voorhanden: 83,043,000 dollars in specie en 16,699,011 dollars in muntpapier.. KARLSRUHE, 1 December. Bij de verkiezing op gisteren van drie lede der «katholieke stiehtingscommissic" werden de candidaten der oud-katl» Mf retn, schei te v< wen: wem laat raad wil zood pogi: 01Xtl er n eiget tege deel zulk groi raat schi een De te 1 I M. va ii get Z. der Jar gel brt Ba G. W rit va Be Z. iA ei V J. 8 L c 1 2 J I I

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2