LËWSCHE COURANT. 1871. M°. 282. WOENSDAG 2 DECEMBER. li K JJe Courant verschijnt dagelijks, Zon- ei feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den (Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiékosten. rifzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 64 blad 72) der Handelinge tan den Gemeenteraad. h=- STADS-BERICIITEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 3dCD De cember 1874, 's namiddags te één unr. 1». Benoeming van een leeraar in het rechtlijnig teekencn aan de Hoogcre Burgerschool. (276) 2". Verzoek van Mr. F. 11. De Veije, om ontslag als leeraar aan voornoemde school. (277) 3°. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1874. Aanvoer van duinwater. (275 en 286) 4°. Voordracht tot ondersleuning van het verzoek van concessionarissen voor den spoorweg Leiden Woerden om subsidie van hel Rijk. (289) 5". Rapport der raadscommissie in zake de superintendence over het 11. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. f>°. Verzoek van J. Van der Wiel ter hekoming van gemeentegrond aan de Kaarsenmakersstraat. (280 'en 290) 7". Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874. 8". Voordracht tot overplaatsing van de hoofdonderwijzeres, Mej. Jesse, van de meisjesschool der 2J« naar die der lsle klasse. (282) 0". Verzoek van C C. Tielemanom hoornen te plaatsen aan den Middel weg. (283) 10". Idem van J. Ivriest en J. Zwetsloot, betrekkelijk de onderhandsche verpachting van twee stukjes teelland. (284 en 291) 11°. Idem van II. Zaalberg, betrekkelijk eene verplaatsing van de boomen aan het Gerecht. (285) 12". Voordracht betrekkelijk eene uitbreiding van de toepassing van het Liernurstelsel. (Handelingen 1873 bladz. 30 n°. 123; 33 n". 123*; 38 n°. 123**; 39 III; 42, n». 162; 49, 7; 5i n°. 194; 53 n». 194*; 55 n°. 207; 57 n°s 214 en 215; 58 n°' 2l5, 216. 217 en 218; 1874 bladz. 2 n°. 7; 4. IX; 43 n°. 195; 52 n"« 236 en 238; 62 n». 279.) Nj-iNLAiSDSCllE BE1 tlGTEN LEIDEN, 1 December. Gisteren overleed, na een langdurig lijden, de heer J. Glazemaker, pastoor der oud-katholieke gemeente alhier, aartspriester van Rijnland en Delfland enz. Gedurende een veertigjarig verblijf alhier moet, hij zich niet alleen de liefde zijner gemeente, maar ook daar builen de aïgemeene hoog achting verwerven. Gedurende de maand November 1874 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgcleverJ: 2881% portiën warme spijs, 271 porliën vlcesch, 57 porliën spek; totaal 3209% porliën. Bij den uitgever D. I'. Centen, te Amsterdam, is verschenen de Chris telijke Vo<ki-Almanak voor 1875. bevattende proza en poezy, bijeenverza meld door dr. E. Laurillard. Het is een oude bekende, die steeds eene plaats waardig is in den huiskamer. Ook deze jaargang beval een tal van lieve stukjes, die allen cenen echt Ghrislelijken geest ademen. Onder de medewerkers vindt men, behalve den verzamelaar, Herman de Ridder, llasebroek, ten Kate, van Ilcysl, alle namen die ons ten waarborg strek- keil dat de inhoud degelijk is. Hel boekske is met fraaije plaatjes versierd en de uitvoering is net. Bij genoemden uitgever ziet thans ook lel licht de complete tweede druk van de Zeven Hoofdzondendoor dr. E. Laurillard. Wij hebben reeds meermalen op dit werk gewezen en dat een tweede druk daarvan noodig was, getuigt dat onze landgenoolen het met welgevallen hebben ontvangen. Dit was dan ook wel te verwachten. De geestige schrijver is hier, bij het teekenen dier ondeugden, regt op zijne plaats; men herkent in hem den fijnen opmerker, aan wiens oog niets ontsnapt, en die de gave Dezit de keelden, uit het leven gegrepen, als geschilderd aanschouwelijk te maken. Moge de wensch van den schrijver, dat de voorspoedige verbreiding dezer "Zeven hoofdzonden" iels moge doen om de voorspoedige verbreiding der zeven hoofdzonden legen te gaan, waarheid worden. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in het begin van het jaar 1875 te 'sGravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten naar de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster, waartoe 24 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De candidaten behooren zich vóór 1 Februari) 1875, bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Na dien tijd ingekomen verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Hel stoomschip Koning der Nederlanden is den 29fn November te Napels aangekomen en denzelfden dag van daar vertrokken. Uil 's Ilage meldt men aan de Arnh. C. dat zich aldaar een comité heeft gevormd voor hel oprigten eener vereeniging tot lijkenverbranding in Nederland. Het beslaat uit de bh. M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der kon. bibliotheek; dr. L. .1. Egeling, inspecteur van het geneeskundig staats- toezigt; dr. M. P. Linuo, inspecteur van het lager onderwijs; dr. J. Rutgers, conrector van het gymnasium; W. C. A. Staring, referendaris aan finan ciën, en dr. J. E. de Vrij, oud I. ambtenaar. Het voornemen dezer hceren is eene constituerende vergadering bijeen te roepen, zoodra zich honderd deelhebbers zullen hebben aangemeld. Wij vernemen, meldt het Hbl., dat mej. Gerhardina Koning, die op het eerste concert der maatschappij Felix Meritis bij hare hoorders een zoo onverdeelden bijval vond, ten geschenke is aangeboden de vleugelpiano van Erard, die zij op dien avond ten gebruike had. Het instrument heeft een omvang van 7% octaaf en vertegenwoordigt eene waarde van 5000 fr. De personen, met het vervoer belast, konden op de natuurlijke vraag van wien het kostbaar geschenk kwam, geen ander antwoord geven, dan dat de ge ver of de geefster onbekend wenschte te blijven, Te Gouda zijn twee pijpenfabrikanlen door den kantonregter veroor deeld ieder tot eene geldboete van ƒ3, of subsid. gevangenisstraf van èén dag, en in de kosten, wegens het op hunne fabrieken in dienst hebben van een kind beneden de 10 jaren. De volgende week zal een touwslager voor gelijk feit teregtstaan. Naar wij vernemen, meldt de Haarl. C.. heeft het gereglelijk onder zoek omtrent de vermoedelijke vergiftigingen in het gezin van den heer II. te dezer stede, waarvan dezer dagen melding gemaakt is, zoodanige be zwaren tegen de 20-jarige dochter Sophia II. opgeleverd, dat zij op bevel der arrond.-regtbank in hechtenis gesteld is. De toestand van den heer 11. en zijne cchlgenoote is verbeterd, zoodat hoop beslaat op het behoud van hun leven. Op de door het gemeentebestuur van Leeuwarden uitgeschreven prijs vraag voor eene handelsbeurs zijn 13 antwoorden ingekomen. Het kwam der commissie van beoordeelaars voor, dat geen der ontwerpen lot den bouw kon worden aanbevolen, evenmin vond zij aanleiding tot be krooning van een der ontwerpen met den vollen uitgeloofden prijs a ƒ2500, maar er waren ontwerpen van bijzonder uitmuntend gehalte, en er beston den redenen te over om ten minste drie geldelijk te beloonen en daaren boven 4 a 5 als bijzonder loffelijk te vermelden en bekend te maken. Overeenkomstig hel advies der commissie heeft de raad besloten: a. Eene som van ƒ1200 te verdeelen lusschen de vervaardigers van de ontwerpen met de volgende motto's: Agorazoo ƒ500. Acht 400, Mercurius 300, on der voorwaarde, dat de ontwerpen de eigendom der gemeente zullen worden; b. Eervol te vermelden de ontwerpen, met de volgende motto's: l.Frieslands hooldstad; 2. A. P.; 3. leb sail des Ruhmcs heiige Krauze; 4 Handel; 5. Mer curius met een driehoek daarboven. Gisteren had de plegtigc onthulling plaats van het gedenkteeken voor de gesneuvelde verdedigers der citadel te Antwerpen, op het kerkplein der hervormde gemeente te Ginneken. Omstreeks 12 ure kwam Z. M. de koning te Breda aan, vergezeld van 1111. KK 11H. prins Alexander en prins Hendrik, met aanzienlijk gevolg. Z. M. en de prinsen werden door het gemeentebestuur verwelkomd en daarop zette de kleine stoel zich door de stad in beweging naar de gemeente Ginnekenonder geleide van een piket huzaren. Z. M. en de prinsen zaten in een met vier paarden bespannen open rijtuig. Overal waar de stoet zich bewoog, werden de vorstelijke personen toegejuichtniet het minst toen zij in de kom der gemeente Ginneken waren aangekomen. De gansche uitgestrekte straat, die de be bouwde kom der gemeente vormt, was met oranjemasten en guirlandes van spargroen getooid; hier en daar fraaije eereboogen. Z. M. de koning en de prinsen werden aan den ingang van het kerkplein begroet door de commissie en namen plaats aan de -voorzijde van het monument. In een breeden kring stonden er geschaard de nog overige verdedigers van de citadel van Antwerpen, de deputalien van alle wapenen van het leger en de vloot, en een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten. Graaf Schimmelpenninckvoorzitter van de citadel-commissie, nam het woord, om den koning dank te zeggen voor zijne liefdevolle zorg om eene eervolle rustplaats te bezorgen aan bet gebeente van hen, die niet werden overwonnen door den vijand, maar door den dood. Hun gebeente wordt thans gedekt door een monument, dat door het dankbare vaderland was opgerigt als hulde voor hun moed en trouw. Spreker bragt verder dank voor den ruimen steun, dien de commissie gevonden heeft bij arm en bij rijk. Het goud. het zilver en hel koper, dat zij schonken, zijn thans herschapen in arduin, dal aan het nageslacht verkondigen zal, hoe Willem de Derde en het Nederlandsche volk wisten hulde te brengen aan de vader landsliefde van hendie ons voorafgingen. Spreker besloot met den kreet: "Leve de Koning 1" die door de omstanders met geestdrift werd herhaald. Op hetzelfde oogenblik viel hel omhulsel en kon hel fraaije monument door ieder worden aanschouwd. De generaal graaf van Limburg Stirum, lid der commissie, hield daarop eene uitvoerige en schoone rede, waarin hij een blik wierp op de gebeur tenissen van 1830 en 31, hulde bragt aan de gevallenen bij de verdediging

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1