{874 V. 278. VRIJDAG 27 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen ni'gesontterd. De prijs 'ter Courant is per vierendeel jaars ƒ3.j ra co p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen ran dm tremerntvaad 1 3.35, fiunco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is rerk'rijgbaar voor f 2.50 's jaars, luiten de expeditiehosten. afzonderlijke nmuv-crs der Courant zijn' rei krijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. P De prijs der AdvertcntiiSn is van 1 4 regels ƒ1.-, iedere regel meer 25 cents. ka nfr-ireasregascsai ST ADS-RER IC UT EN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 2'Jslen October 1874, is vastgesteld dc volgende VEROEKKIltifi houdende wijziging der Verordening van den 4(l(" Mei 1872, bepalende de jaanvedden van de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressenvan het hulppersoneelalsmede de toelagen ten behoeve van de kweelte- lingenaan de openbare lagere scholen binnen de gemeente Leiden. De Raad der gemeente Leiden. Gelet op art. 19 der wet van den 13d™ Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103); Heeft besloten; Met wijziging in zooverre der verordening van den 4d<0 Mei 1872, bepa lende de jaarwedden van dc hoofdonderwijzers en hootdonderwijzeressen enzv., aan de openbare lagere scholen Gemeenteblad n°. 9). de jaarwedden van de hoofdonderwijzers en de hoofdonderwijzeres aan de scholen voor meer uitgebreid en voor voorbereidend lager onderwijs 2de klasse, alsmede van de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen voor 011- en minvermogenden, met ingang van den lsl™ Januari 1875, respectivelijk. met ƒ200 leverhoogen en mitsdien die jaarwedden te bepalen: Voor den hoofdonderwijzer der school voor meer uitgebreid lager onder wijs 2Je klasse, voor jongens, op zeventien honderd gulden. Voor de hoofdonderwijzeres der meisjesschool 2dc klasse, op vijftien honderd gulden. Voor den hoofdonderwijzer der school voor voorbereidend lager onderwijs en voor elk der hoofdonderwijzers van de scholen voor on- en minvermo genden, op veertien honderd gulden. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 29st™ October 1874. De Rurgemeester, v. d BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, hij hunne beschikking van den 16d™ November 1874, li. tl». 3249 (I» afd.), G. S. n°. 41L En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort, den 2tist™ November 1874. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BI N N EN LAN DSC E BE BIGT EN LEIDEN, 26 November Door Z. M. den koning van Saksen is aan den heer d'. W. N. du Kienconservator aan dc bibliotheek der Lcidsche hoogescbool. ter erken ning zijner verdiensten omtrent de bevordering der wetenschappen, het ridderkruis der Albrechl-ordc geschonken. Wij vernemen dat mej. Elize Baart,, geboortig van Middelburg, laatst woonachtig te Brussel, voornemens is op den 9,lfn December aanst. in het gebouw der maatschappij lol Nut van 't Algemeen alhier eene voordragl le houden. In de hoofdstad mogt zij dezer dagen hij de voordrag! van twee liarer novellen veel bijval verwerven. - Gisteren middag trachtte een jongen in de Bakkersteeg, aan den Vliet, door een raampje van een pakhuis te klimmendoch werd nog in tijds ontdekt en door den aldaar woonachtigen rijks-veldwachter J. Ilinken- kemper aangehouden en naar het policie bureau overgehragi. - Heden middag omstreeks uur is een schipperszoon van Woubrugge, K. Nagel genaamd, op den Rijn nabij Koudekerk over boord geslagen en, in weerwil van dc pogingen le zijner redding aangewend, verdronken. In de Staatscourant is opgenomen het verslag van den slaat der rijks instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, ■over het studiejaar 1873/74. Daarin wordt melding gemaakt van het zwaar verlies, dat de instelling onderging door den diep betreurden dood van den itoogleeraar dr. T. Roorda, den man, die de studie van het Javaansch als liet ware geschapen had en die gedurende meer dan 20 jaren, waarvan een tiental jaren aan deze instelling, met uitnemend talent en onverdroten ijver al zijne krachten aan het onderwijs in die taal wijdde. De hoogleeraar Vetli schelste in eene rede, voor zijne leerlingen gehouden en door het onderwij zend personeel aan de instelling bijgewoond, in korte trekken de loopbaan van den overledene en deed daarbij zijne groole verdiensten, zoowel ten opzigtc van de Javaanscbe taal als jegens deze instelling, op waardige wijze uitkomen. Met groole ingenomenheid was vernomen dat Z. M. de koning den hoogleeraar dr. 11. Kern tijdelijk belast had met de waarneming van de betrekking door den dood van dr. Roorda opengevallen; daardoor toch werd de band, die de instelling reeds aan dc hoogcsehool hechtte, zooveel naau- wer toegekneopl. Door den heer Grashuis, lot tijdelijk privaat-docent be noemd, was een cursus in het Soendaansch gegeven, die door een groot aantal belangstellenden gevolgd werd. Tegenover een getal van 45 studen ten in den vorigen cursus, lieten zich dit jaar 54 inschrijven; 26 hunner woonden voor het eerst de lessen hij. Boven het genoemde getal ingeschre venen woonden eenigc studenten der Leidsche hoogeschool het collegie over koloniale onderwerpen van den hoogleeraar van der Lilh bij. Van de ingeschrevenen volgden er 18 alle lessen. Aan het examen in Junij gehou den namen 22 kweekelingen der instelling deel. Van hen werden 18 toe gelaten. Daarenboven legden t3 kweekelingen der instelling het examen voor regterlijk ambtenaar af; één hunner werd afgewezen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Te Haarlem is tot leeraar in de aardrijkskunde aan de beide hoogcre burgerscholen en het gymnasium benoemd de heer A. van der Voort, 2e luit. der infanterie, te Gouda, en te Dordrecht is tot leeraar in de Iloog- duitsche en Fransehe laai- en letterkunde benoemd de heer W. de Jager, hoofdonderwijzer te Leeuwen. Door een onbekende te Utrecht is voor den hoofdonderwijzer G. G. van Holten, te Poederoyen, een bankbillet van ƒ300 geschonken. Door het gemeentebestuur van Rotterdam is nader bekend gemaakt dat het scheikundig onderzoek heeft aangetoond, dat in hel water, geschept uit de Leuvehaven en de Blaak, uiterst geringe sporen van vergiftige me taalverbindingen worden aangetroffen. Op den Bleekersvaart, onder Heemstede, is gisteren nacht de droog schuur van de bleekerij van L. van der Weyden, met een groot deel der daarin aanwezige waschgoedereneen prooi der vlammen geworden. Dezer dagen zijn twee treinen van Groningen naar Leeuwarden en van Leeuwarden naar Groningen aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Niezijl bemerkten de machinisten van heide treinen, dat zij op elkander aanreden langs dezelfde rails. Gelukkig was het helder weer, zoodat de machinist van laatstgenoemden trein kon terugrijden en op andere rails kon overgaan. »La Favorite" is eene opera, welke in de laatste jaren geregeld, soms twee maal in een saizoen, in onzen schouwburg wordt gegeven. Toch blijft deze muziek altijd friseli door hare rijke oorspronkelijkheid, al deelen wij den wenscli door velen uitgesproken, dat voorloopig een van de 30 andere opera's door Donizetti geschreven, eens aan de beurt zal komen. Natuurlijk dat er gisteren avond eene vergelijking werd gemaakt met de uitvoering van het vorige saizoenwelke die van gisteren avond zeer verre overtrof. De heer Mauge zou dan ook van den lieer Jourdan nog menige goede les kunnen velen, zoo wat spel als wat zang aangaat. Zulke leelijke standen als de heer Mauge soms namzijn voor de toeschouwers bepaald hinderlijk. Het zij echter er kend dat na de pauze Alphonse veel gelukkiger gedisponeerd scheen en dat het tweede 'deel der opera in hel geheel heler werd uitgevoerd. Het duo in de 2e acte en de bekende aria uit de 3» //Pour tant d'amour" werden met gevoel en smaak gezongen. Leonor werd door Mme Leavington verdienstelijk voorgesteld. Deze zangeres heeft een alt-geluid van een zeer laag timbre, waardoor de hoogere loonen niet altijd gelukkig slagen, maar zij zong vooral in de 4« acte goed en werd dan ook zeer toegejuicht. De heer Dulaurens, als Fer- nand, en Pother, als Balthazar, verdienen lof, evenals de danseressen. De orde in den schouwburg liet wel eens wat te wenschen over. 'sGRAVENHAGE, 26 November. Aan den heer J. A. van der Burgh is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris der Nederl. regering voor het sluiten eener over eenkomst omtrent de "regeling der rijksgrenzen Uisscben Baerle-Hertog en Baei'le Nassauen in zijne plaats is benoemd de lieer W. P. A. Mutsaers, lid van ged. staten van Noordbrabanl. - Door Z. M. is, op hun verzoekeervol ontslag verleend aan den heer mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, als president-der arrond.-reglbank te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in regler-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1