LEIMCBIE COURANT. 1874. 276. WOENSDAG 25 NOVEMBER. JM'ITENEANDSCUE BEHIGTEN. 'i De Courant verschijnt dagelijksZonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p. p. 3.50; met het f erslag der Handelingen van den Cemeenieraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I)e prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels I.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN24 November. Gisteren avond omstreeks acht uren had er ecne gas-ontploffmg Pplaats in de Molenstecg. ten gevolge van een lek in de pijp, midden in de straat, ontslaan. De werking van den hevigen schok deed zich tot in de nabij gelegen huizen gevoelen; bij den heer van der Heyden werd de vloer opgeligt en scheurde het kleed, bij den heer de Vink werd de daklantaarn verbrijzeld. De minister van binnenlandsche zaken, lettende op de talrijke aan vragen, die voortdurend bij zijn departement inkomen, tot beproeving van stoomketels in bet buitenland, en in aanmerking nemende dat, blijkens de ondervinding, het toestaan van die aanvragen strekt ten nadeele van de dienst der ambtenaren van liet stoomwezen en mitsdien lot ongerief van de fabriekanten binnen 's lands, terwijl hel niet billijk zoude zijn, enkele Hèelanghebbenden te gerieven met onverpligte diensten van ambtenaren, en -idie aan anderen te weigeren heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in het vervolg dergelijke verzoeken niet meer kunnen worden inge willigd. - De Staatscourant berigt dat in de gisteren medegedeelde nominative opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, die ge durende de krijgsverrigtingen tegen het rijk van Atchin gesneuveld, gewond !of ten gevolge van die krijgsverrigtingen overleden zijn, abusivelijk als «overleden" zijn vermeld; de 2de luit. H. C. Krijgsman, en de korporaal G. J. Rekveld. De commissie voor het gedenktecken te Ginneken heeft nader bekend gemaakt dat de plegtige onthulling op 30 Nov. zal aanvangen tusschen 12 cn 12% ure. Men moet voor 11% ure op het Kerkplein aanwezig zijn. Te lleinenoord kwam men Zondag avond omstreeks tien ure tot de J ontdekking daL er brand was in de kerk der hervormde gemeente. Door spoedig aangebragte hulp is het mogen gelukken, de vlammen in haren voortgang te stuiten. De dikke wolken rook hadden reeds door het dak van het kerkgebouw en de verschillende openingen van den toren een uit weg gezocht. Eenige banken zijn bijna geheel verbrand; cr is bovendien nog al aanzienlijke schade toegebragt aan het plafond en het orgel. Te Terwispel heeft men, volgens het N. v. d. D., een jonge koe, van zekeren W. D., de tong uit de keel gesneden. j Te Arnhem is Zaturdag avond in de manége ccne treurige gebeurtenis voorgevallen. Een der heeren commissarissen, de heer Anton Verwaayen, stierf, een oogenblik vóór dat hel quadrille-rijden zou aanvangen, op zijn paard zittende, plotseling teil gevolge eener uitstorting in de hersenen. Hij was een man in de kracht des levens. I ~- Aan de Pr. Zw. Cour. wordt medegedeeld, dat de procureur-generaal bij den hoogen raad geconcludeerd heeft tot verwerping van het door j Scheurleer en WollT ingesteld beroep in cassatie tegen het arrest in raad- i kaïner van het hof in Overijssel, waarbij hunne openbare teregtstelling is be- 'i volen wegens valschheid in geschriften en gebruikmaking daarvan. Naar men uit Groningen meldt zal aldaar het plan tot oprigting eener cooperative slagterij geen uitvoering erlangen, en wel omdat dezer dagen gebleken isdat het vleesch der voor rekening van enkele particulieren geslagle koeijen bijna even duur is, als thans de slagers voor hun vleesch vragen. De prijs van het vleesch is thans aldaar gemiddeld 85 cent per kilo. Het wets-ontwerp tot nadere wijziging der wetten op dc militaire pensioenen van de zeemagt, thans bij de tweede kamer ingekomen, gaat uit van de gedachte der noodzakelijkheid om betere vooruitzigten te openen voor het verkrijgen van pensioenwaardoor het personeel der zeemagt meer blijvend aan de zeedienst zoude worden verbonden. Van die gelegenheid is tevens gebruik gemaakt, om te voorzien in de mede uitgedrukte noodza kelijkheid om ook in de pensioenen der officieren verbetering te brengen, in verband met hunne diensten in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën, en om eenige wenschelijk geoordeelde wijzigingen in de bestaande wet op de pensioenen te brengen. De geldelijke gevolgen van dit wets-ontwerp zullen zich langzaam doen gevoelen, en. na verloop van 20 jaren hoogstens ƒ250,000 'sjaars be dragen, waaronder reeds begrepen is de ƒ40000. welke thans den officieren wordt toegekend krachlens de wel van 20 Augustus 1859 (Sibl. n». 90). 'sGIIAVENHAGE, 24 November, Aan den heer A. .1. baron Schimmelpenninck van der Oyc is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nijkerk. Ook is eervol ontslag verleend aan A. K. de Koning, als kapitein-komman- dant der dienstd. schutterij te Katwijk. Door Z. M. zijn bij den waterstaat benoemd: tot ingenieur le kl.de ingenieur 2e kl. W. F. Leemans; tot ingenieur 2e kl., de ingenieur 3e kl. A. A. Bekaai1; tot ingenieur 3' kl., de adspirant-ingenieur K. J. Caslen- dijk Jz.tot adspirant-ingenieur, de civiel-ingenieur N. A. M. van den Thoorn. De 2e luit. J. C, P. Mossel, van het 8C reg. infanterie, is overgeplaatst bjj hel wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië. Z. M. de koning is gister avond van het Loo in de residentie terug gekeerd. Z. K. H. prins Alexander, die na zijne buitenlandsche reis eenigen tijd op voormeld buitenverblijf heeft vertoefd, kwam tegelijkertijd alhier aan. Z. K. H. prins Frederik wordt aanstaanden Donderdag met zijne kinderen uit Neuwied alhier verwacht. Z. K. H. de prins van Oranje is heden morgen ten half twaalf ure, vergezeld van zijn adjudant, luit.-kolonel Roosmale Nepveu, naar Amsterdam vertrokken en is heden middag alhier teruggekeerd. De minister van justitie zal morgen en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van hedenbij de voortzetting der algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting, heeft dc heer Kappeyne van de Coppello een uitvoerig programma ontwikkeld en is hij in beschou wingen gelreden over het standpunt der katholieken tegenover de grond wet en de leerstellingen hunner kerk. Die rede heeft bestrijding uitgelokt van de hh. Heydenrijck, van Zuylcn, van der Does en van den minister van binnenlandsche zaken. Vooral de heer van der Does heeft uitdrukkelijk verklaard dal de katholieke leer niet den pligt oplegt te reageren tegen de grondwet en dat de katholieken niet streven naar eén ideaaldat dwang zou opleggen aan het land of onbestaanbaar zou zijn met onze grondwet tige vrijheid. Na nog eenige discussie zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Hoofdstuk 1 is aangenomen zonder algemeene beraadslagingen. Die over hoofdstuk 11 zijn geëindigd. Morgen voortzetting. De motie van Eek Bre- dius zal behandeld worden na afloop der algemeene beraadslagingen over hoofdstuk III. De verkiezing voor drie leden van de kamer van koophandel en fabrie ken te dezer stede, welke heden alhier plaats had, heeft ten uitslag gehad, dat een van de twee altredende leden onmiddellijk herkozen is, nl. de heer L. Sillevis Jz. met 227 van de 304 geldige stembilletten. Eene herstemming moet geschieden tusschen de hh. dr. J. Th. Mouton, aftredend lid cn voor zitter der kamer, die 150; D. Boer Jr., die 143; H. B. A. Lans, die 112, en L. S. Enthoven, die 102 stemmen erlangden. De drie laatste zijn nieuwe candidaten. lieden werd aan het depart, van marine aanbesteed het uitvoeren van de hierna omschreven werken te Scheveningenals: het afbreken van den kustlichttoren met het gelijk maken van het omgevend terreinhet maken van eene fundering voor een jjzeren kustlichltoren cn het bouwen van drie woningen voor de dienst der verlichting. Er waren acht billenen van in schrijving ontvangen. De heer de Bruine, te Kralingen, was minste in schrijver voor f 25097. De hoogste inschrijvingssom bedroeg 34291. 85 W K I. A W S3. LONDEN 23 November. Aan den zoon van den hertog van Edinburgh is heden de doop toe gediend. In de mijnen van Warren, in de nabijheid van Rotherham, heeft een hevige onlptoffing plaats gehad. Tusschen half zes en zes uur daalden 138 mannen en 38 jongens in de mijn al. Tusschen zeven en acht uur deed de opzigtcr zijn gewone ronde, en verklaarde hij dat alles in orde was. Een half uur later had in een der gangen de ontploffing plaats, waardoor 23 personen het leven verloren en 4 zwaar gewond werden. De ramp is ont staan ten gevolge van het instorten van een gedeelte der zoldering, waar door het gas lol ongedekt licht kon doordringen, Daar de mijn algemeen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1