LEIMCISË COURANT. 275. BINGSDAG 24 NOVEMBER. 1 juwlmbf.. der Courant is per vierendeel jams J 3.franco p. p. 3.50; De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs met het Persing der Handelingen van den (lemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtuers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van i 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cehls. srasaRnsw/By ci-ti aszzxs-x m deze Courant vjordt verzouden N°. 62 (bind 70) dor Handelingen den Gemeenteraad. STADS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet e weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter and gesteld twee op den 208teD dezer maand invorderbaar verklaarde kohie ren toor de belasting op het personeel, dienstjaar 1874/5; houdende aansla gen voor een voljaar en voor negen maanden; terwijl ieder verplicht is -zijn aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd v. d. BRANDELER. Leiden, 23 November j'174. HINNISNLAiNDSCllE BER1GTEN. LEIDEN, 23 November. De /Verf. Spectator bevat eene beschrijving, van de hand des hóóg- leeraars Kern, van eenige Javaansche handschriilendoor den heer de Jong aan de verzameling van Oostersche handschriften te Leiden ten geschenke afgestaan. Deze beschrijving is aan genoemd weekblad toegezonden door den hoogleeraar de Goeje, die haar de volgende regelen, onder het op schrift: /'Aanwinsten der verzameling van Oostersche handschriften te Lci- 4 ii". doet voorafgaan: /<llet is nog maar weinige weken geleden, dat de Oost-Indische afdeeling jler verzameling verrijkt werd door den aankoop der handschriften door wijlen prof. Roorda nagelalen, en door een geschenk van Maleische handschriften van den heer Tromp, resident der Zuider- en Oostcr- afdeeling van Borneo. Thans weder heelt de heer W. H. de Jong, contro leur hij 't binnenlandsch bestuur op Java, een achttal Javaansche hand- schrilten geschonken, door hem te Banjoemaas verzameld. Ik heb mijn ambtgenoot Kern verzocht, deze te onderzoeken en van hem onderstaande beschrijving ontvangen, die mij te belangrijk voorkomt, om enkel in de catalogus-portefeuille eene plaats te ontvangen. Men ziet daaruit, welke diensten de geschriften van Insulinde's bewoners ook voor onze kennis van het volk zelf kunnen bewijzen. En dit moge voor hen, die gelegenheid hebben handschriften te bekomeneen prikkel zijnom het voorbeeld van de heeren Tromp en de Jong te volgen, en zoo liet hunne bij te dragen tot uitbreiding onzer verzameling, die op weg is belangrijk te worden, maar het ook behoort te zijn voor de eer onzer natie en tot steun der wetenschap." De vele klaglen over de slechte bezoldiging der onderwijzers hebben het natuurlijk gevolg gehad, dat vele ouders het niet wagen durfden, hunne kinderen voor deze betrekking op te leiden, zoodat er reeds gebrek aan hulponderwijzers gekomen is. Maar, deels wegens die klaglen, deels wegens dit gebrek, worden inden laatsten lijd overal de tractementen verhoogd, en dit zal vooreerst nog niet ophouden. Daardoor is de stand van zaken ver anderd. Zij die zich nu op liet onderwijs gaan toeleggen en tot bekwame onderwijzers gevormd worden, hebben eene goede toekomst voor zich. Dit mogen onze stadgenooten wel eens bedenken, vooral omdat hier zoo'n uit muntende gelegenheid is om opleiding en onderrigt te ontvangen. Wij be doelen de vormschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, waar men gratis onderwijs kan krijgen in al de vakken van hel gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs, terwijl er op de scholen gelegenheid is tot practi- sche oefening De kwcekelingen ontvangen van gemeentewege, eene toelage. Die op de vormschool wenscht geplaatst te wordenheeft zich aan te mel den bij den directeur J. A. van Dijk. Rij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, van partijen van 10050 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 51.— ƒ26.— 5.50 en ƒ2.65 en de laagste prijzen ƒ51. f 25.50, ƒ5.10 en ƒ2.60. Heden morgen is Jan Jansen, oud 15 jaar, wonende in de Prinsen- steeg, werkzaam op de fabriek van de firma van Ileitkelom G°.met zijn been in aanraking gekomen met een pees eener machine, waardoor het in een gat dier machine geraakte en ernstig werd gekneusd; hij is, na door d'. van Iperen geneeskundig behandeld te zijn, naar zijne woning vervoerd. Volgens kennisgeving van den minister van financiën is de vermoede lijke belooning voor de betrekking van deurwaarder der belastingen te Lei den geraamd op ƒ1000 'sjaars. -- Bij de onthulling van het monument te Gimieken zal hel leger ver tegenwoordigd worden door den oudsten officier, den oudsten onder-officier, den oudstenkorporaal en den oudsten soldaat van elk regiment. De Staatscourant bevat de nominative slaat (4^ vervolg) van de Eu- t'opesche officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgsver- rigtingen tegen het rijk van Atchin gesneuveld, gewond of ten gevolge van die krijgsverriglingen overleden zijn, voor zooverre daaromtrent tot op den 8sl™ September i«74 hij het dep. van oorlog in Nederl. Indië kennisgave is ■bekomen; Gesneuveld of overleden zijn: A. W. Bezold, C. J. Verhijen, J. Cramer, J. VV. Gijsberii Hodenpijl, J. Hihohan, .1. 11. Leker, H. Kool, J. Mijntjes, E. Heysters, M. van den Bosch, D. Zttiderhaan, V. Verplancke, S. Kuipers, C. Waser, J. L. Roupcinky, P. Vrcedeveld, C. Zwahlen, P. Kruisman, B. H. Daemen, 11 Wicgersma, M. A. van Nicuwcnborg. J. G. Raals, J. Brust, J. Batir, C. Wendelspies, Y. Stoffels, C. van Ham, J. Helfenstein, E. J. C. Kiersch, J. G. Baumgartner, K. Graattw, J. Schillilz, G. SuyverL. van Oosten, J. Gofer, G. Blankvoort, F. Benink, E. Hendriks, L. Scholier, A. Paauw, J. H. Pruis, S. van Zomeren, H. Christen, E. C. van der Heyden, .1. Kleiner, J. Koehein, L. Petersen, E. Tigchelaar, P. Kuysten, J. B. Bouvie, S. A. de Boos, P. Jongencel, M. S. Cats, J. Ulfie (Uljee), P. Olivier, II. Pos- sardl, B. Vandamme, T. Vijzelaar, H. C. Kalverboer, W. Brammer, W. Zee- german, L. Geebing, F. Hiifliger, L. van Rosmalen, P J. C. Beckers, M. H. Brassenr, L. Harmenzon, P. Menges. M. Lenoir, J. D. Kithlemeier, H. J. C. D. Krtiger, A. Vontenie, A. F. J. Spijkman, W. F.Schneider, E. J. Haast, A. A. Legras, J. Rietveld, J. H. Schook. J. Balk, J. Brunner, H. Verver, P. Eisman, F. W. Blomme, K. O. Heinrich, II. Wilhelmus, C. L. Sloves, H, Velders. K. F. W. Engelhardt, J. A. Meijer, J. Eijer, J. E. Weslerveld, W. Smit, P. J. van KerkholF, A. Lttyslerborg, W. van der Ka, J. L. P. Heroe, J. H. Burgers, J. N. de Bruyn. J. A. V. Dhellin, J. Schouten, J. C. Sweys, M. de Bolster, G. Neuenschwander. L. A. Mekker, P. A. Fischer. A. Schouw, C. A. Tack, L. B. A. J. Vorstenbos, J. Sneep, J. V. Lavigerie, U. F. Saner, 11. C. Krijgsman, M. de liaan, J. van Blokland, P. Diepenhaeh, C Marthc- rus, J. Stoler, A. C. van Os, H. Gooselink, J. Pielersen, Z. J. Envain, A. Breuker, J. Taanman, T. den Roer, E. Spekschol, A. G. Kempen, P. Wijma, A. Atbiez, D. Gieling, J. Rijmers, B. Morgenroodt, L. Pluyin. S. Metzier, T. Oomsen, J. Soeter, P. Keyzer, G. Steers, F. B. Sellenraad, C, Jansen, C. Grabou, C. de Goede, J. W. C. Meyer, L. J. S. Abbet. E. A Messcaen, T. W. Akkerman, J. Vilmar, R. Muller, C. Joor, H. Wanbert de Puiseau, J. Leuverman, G. P. Ivieckens, 11. Siegfrid, W. van Konijnenburg, P. H. Hommes, L. Wietsma, P. KesselsA. MensinkJ. Dessauvages, J. Hoppen brouwer, J. Lepoutre, K. Abt, W. Kijzer, R. G. van Aalderen, G. J. Engels, J. J. Brandt, E. W. O. Ziegler, J. J. Vinju, C. J. E. Gilsoe, J. A. Demeule- naere, J. Enuma, J. Klaverveld, G. J. Steensma, J. Versteeg, 14. Wouters, II. Boertje, K. Pijper, P. A. Houdijk, J. C. van Hee, J. Zaugg, J. Scheffer, A. II. Wijnands, W. L. E. V. von Massow, R. Faber, D. Briel. J. M. Zage- kuil. A. Olthuis, J. C. Peeters. II. G. M. ten Pas, J. Obermeijer, J. Baars, J. Blank, D. Bourgonjen, J. A. Breukels, A. Geboers, J. H. Kater, A. J. Verhey, S, Kogcr, II. C. Robijns, K. Buys. II. Mulder, J. S. Oosterhuis, K. G. Oerlel, C. Klunder, A. Schipper, F. Maijer, J. van der Wonde, II. J. A. LoonenE. van Loon, A. Blankevoort. G. J. RuygrockJ. Zimmerman, G. Hoedemakers. H. J. P. Geerts, A. A. Huyslerman, II. Mulder, C. J. Zwager, C. van Dijk, J van der Schoor, J. J. Leep, II. Kraan, E. van 'tVeld, B. C._ Luslcnouwer, J. L. van Toledo, G. J. Bekveld, K. 11. de l'oer, F. C. P. M. Walrin, J. R. Ilofmann, L. Pais, M. Meerteiis, M. Reis, F. W. Tweehuizen, J. Quithoven, J. E. Cruzet dit Berlin. Gewond zijn: A. W. II. Perelaer, J. van Wijk, T. van der Zee, B. van Weenen. J. Schilder, E. G. Pieper, G. Koning, J. M. Langer, J. F. Becker. F. Knobel, T. Scherrenberg, W. Kollhofl, 1'. A. Versteeg, 11. C. R. van der Horst, J. F. T. Major, J. C. Beekman, W. Bakker, J. II. T. Wiegand, F. Krol, C. M. Nieuwveen, W. F. G. L. Brocard, J. J. Meijer, C. J. de Blank, A. A. J. L. de Jongh, II. C. van Stappcrshoef, A, Lolkema, F. Krijgsman, C. Taiss, M. van de Weg, F. Ros, P. P. Knevel, E. J. Luring, J. Raak, II. F. Trier, J. II. Schouten, L. A. van den Boogaard, C. Tafel. In eene der vorige opgaven is abusivelijk als overleden gemeld C. Nelson. De hoofdcommissaris van policie te 's Gravenhage heeft de aandacht op twee vreemdelingen gevestigd die zich in België en in den Haag moeten hebben schuldig gemaakt aan afzetterijen en zich vermoedelijk nog hier te lande ophouden. Zij doen zich valschelijk voor als agenten van het huis Le'on Saull C°. te Parijs, nemen als zoodanig intcekeningen aan op een modejournaal, dal door deze firma wordt uitgegeven, en doen zich een deel der abonnementsgelden afgeven. De schroefstoomschepen Cornells Dirks en Prinses Maria, onder bevel van de kapitein-Iuilt. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, zijn den 20slen van Brouwershaven naar zee vertrokken tot het doen van een oefeningstogt en het bezoeken van de West-lndiën en eenige havens van Venezuela en Columbia. Te Rotterdam is gisteren morgen ten half zes een hevige brand uitge barsten in het perceel n°. 9 aan de Korte Wijnstraat, een paar huizen voorbij de Lulhersche kerk. liet gebouw werd gebezigd tot allerlei berg plaatsenbeneden eene bergplaats van verfwaren hoven, zolders met koloniale waren, tabak, enz, nog hooger een zolder niet antiquiteiten, en eindelijk onder het dak eene timmermanswerkplaats. Hoe en waar de brand is aangekomen, is onbekend. Twee dier aan het Wolfshoek uitko mende percelen werden zeer zwaar beschadigd: n°. 12. bewoond door de heer G. van Gordt en vooral n°. 6, bewoond door mevrouw Labouchére, dat voor de hellt is uitgebrand. De handbrandspuiten, later geholpen door de stoomspuiten, slaagden er in, de vlammen te sluiten, die reeds tot op het hordes van hot perceel n°. 6 (Wolfshoek) waren doorgedrongen. Het

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1