Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. I" BUiTKNLAINDSCilE BEK1GTËN. PER TELEGRAAF. A l> VKKTBNTI BS. TIJDELIJKE WIJZIGING DEIS DIENSTREGELING. jjnsl. Maandag ten 1 ure is de staatsbegrooting aan de orde gesteld. De aldeelingen der tweede kamer hebben lieden, na afloop der open- zitting, in de aldeelingen verschillende wets-ontwerpen onderzocht. KMCELAKB, 1 LONDEN. 18 November. eior de Times worden bij voortduring brieven ontvangen en opgeno- g over het bekende geschrift van den lieer Gladstone. De heer Henry je, een oud-katholiek, vereenigt zich met de conclusion waartoe de heer estone gekomen is. De hh. Oakely, r. k. geestelijke, en Langdale, ,.rton en lord Herries, r. k. leeken, komen daartegen op. De laatsten elen vol dat hunne pligten als onderdanen niet lijden bij de aanne- der Vatikaansehe decreten. De heer Oakeley zegt o. a. dat de katho- (n geen bezwaar maken tegen de civile lijst; dat Hr M» gezondheid „ipenbare zamenkomsten van katholieken altijd met geestdrift gedronken j; jlt, en dat de Ieren zeer goede soldalen zijn. Overigens verklaart hij, „hij wel voor het oogenblik den maatschappelijken en staatkundigen toe- j ij van Engeland aanneemt, maar dat zijne beginselen in het afgelrok- .j met dien toestand in strijd zijn. Onbeperkte vrijheid van drukpers Jnrt hij, en ofschoon hij zich voor zich zeiven verheugt, van de gewe- „irijheid gebruik te kunnen maken, acht hij haar in strijd met de leer Jierk. De regering heelt het besluit genomen, om eene Noordpool-expeditie ltle zenden. Zij zal beslaan uit twee stoomschepen, waarvan hel eene t.r liet gezag van kapitein Markham zal staan en in de maand Mei a. s. aanvaarden. ij De hertogin van Edinburgh heeft eene deputatie ten gehoore ontvangen dames, aan wier hoofd mevr. Kinnaird stond, die haar uit naam van jonge vrouwen in Engeland een bijbel en een adres kwamen aanbieden. ,j Aan de Times wordt gemeld dat het gerucht omtrent het verblijf van Carlos op Fransch grondgebied is voortgekomen uit de omstandigheid Been Nederlandsch consul op de grenzen, die in gelaatstrekken op don rjs gelijkt, onlangs gelegenheid had Bayonnc te bezoeken. I, FftAXHRMH. ti de aanspraak, waarmede de minister van onderwijs de jaarlijksche nadering van den hoogen raad voor onderwijs opende, heeft hij ook Reeling gedaan van de verbeteringen welke sedert de laatste vergade- tl van dien raad in het lager onderwijs waren gebragt. Vooral van het lang verzuimde onderwijs in de aardrijkskunde was in den laatsten lijd t werk gemaakt. De regering moedigde zooveel mogelijk het uilgeven nip de scholen verspreiden van naauwkeurige kaarten der departementen en had de daartoe door de nationale vergadering toegestane gelden trjr anderen gebezigd om 10169 lagere scholen van 50845 kaarten en ilglobes te voorzien. Ook waren thans de landbouw en tuinbouw als r-ien van onderwijs in het kader der openbare scholen ten platten lande slnomen, en als verpligte vakken toegevoegd aan hel examen voor het ïcaal van openbaar onderwijzer. Om dit besluit volledig uit te kunnen teil waren bij elke normaalschool in de departementen leeraars in die Uien aangesteld. Ook getuigde de minister dat, ten gevolge der ver ging van de traclementen van de horfd- en hulponderwijzers, waarvan it minimum voor de laalstbedoelden thans op 500 Ir. was gebragt, hel f-'ek aan onderwijzend personeel, waarover zoo lang en met zoo veel ;«id geklaagd was, thans een weinig verholpen was. 4 De gemagtigden der vrijzinnige protestantsche consistoriën hebben, i«at zij een onderhoud met den minister van eeredienst hadden gehad, es bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over hetgeen hun verder te I-a stond. Men erkende, meldt het Journ. des Déb., dat de minister ;«zich had genomen hun welwillende woordvoerder bij den president der Mbliek te zijn maar vond dat de beloften van onpartijdigheid en wcl- niendlieid te algemeente onbestemd warenom de liberalen gerust te itlen. De vergadering heeft toen besloten vast te houden aan hetgeen deger was overeengekomen, alzoo haar besluit, om de liberale protcstan- aan te manen gehoorzaamheid aan de algemeene synode te weigeren, te nidhavengeen nieuwe verkiezingen uit te schrijven, en zich zoo krachtig gelijk te organiseren, ten einde de gevaren, die hun over hel hoold han- ip, te kunnen afwenden. Ongelukkig, zegt genoemd blad, dreigt het hnsclie protestantisme, dat met zooveel luister heeft geschitterd, te mid- aj van al die oneenigheden in eigen boezem, in diep verval te gerakcu. ids had het verlies van den Elzas en Lotharingen het een geduchten slag ijebragt, en de kerk wordt van jaar tot jaar armer. Zij telt thans niet ter dan 685 predikanten; 32 predikantsplaatsen zijn onbezet. De ouders uien hunne zonen niet meer voor het ambt van herder laten opleiden. De itplogische school te Montauban, die in 1865 85 studenten telde, had er E1873 niet meer dan 54. [- Volgens la France is prins Alfonsus van Asturie, zoon van koningin bella, voornemens op den dag, waarop hij zijne wettelijke meerderjarig- id bereikt, een manifest aan de Spaansche natie uit te vaardigen. Met t opstellen van dat manifest zou zich tegenwoordig het te Madrid geves te centrale Alfonsislische comité bezig honden. U U I T 11 L, A NT I». «Na eene beraadslaging van vier dagen heeft de eerste kamer van het roothertogdom Hessen de door de regering voorgedragen kerkelijke wetten ingenomen, wat de hoofdzaak betreft in overeenstemming met de voorslel- i der commissie, en, met uitzondering van slechts weinige punten, in den ijst der besluiten van de tweede kamer. Bij sommige gewigtige artikelen fd de beslissing slechts met eene meerderheid van enkele stemmen geno- i-h, maar bij de stemming over de wetten in haar geheel was de meerder- id niet onbelangrijk. De Duitsche marine heeft een groot verlies geleden door het vergaan van de Borussia, die bij Jershöft is verongelukt. Slechts een tiental man schappen moet men hebben kunnen redden. 'sGRAVENHAGE, 19 November. Regeringstelegram van Atchin, 14 Nov.: Gezondheidstoestand was zeer ongunstig; er viel veel regen; den vorigen dag had men een cholerageval gehad. Te Kolla Alam was eene batterij opgerigt die de rivier tot Longbalta bestrijkt. Gewond luitenant van den Brandeler (aan regterarm) en 15 minderen, waarvan 4 ernstig, gesneuveld 1 militair en 1 koelie. De oorlogspartij had twee invloedrijke hoofden afgezet, omdat zjj weigerden te vechten. Het volk wil niet meer vechten als het niet door de hoeloebalangs wordt aangevoerd. Imam Longbatla wil vechten tol het laatst. BERLIJN, 18 November. De rijksdag besloot met 158 tegen 127 slemmen tot verzending van het ontwerp der bankwet aan eene commissie. Vóór de stemming ontstond een debat over den zin van het reglement van orde, namelijk of het voorstel van Lasker, om het besluit, tot het renvoyeren van het ontwerp aan eene commissie, met motiven te omkleeden, in over eenstemming was met het reglement van orde, dan of, overeenkomstig het advies van Windthorst, dergelijk voorstel moest worden afgewezen. Deze vraag werd met 148 tegen 138 stemmen ontkennend beantwoord. Forken- beck verklaarde ten gevolge van deze beslissing het voorzitterschap neder te leggen Tegen morgen is de keuze van een nieuwen president aan de orde gesteld. LONDEN, 18 November. Heden werd alhier eene talrijk bezochte verga dering der verceniging van Engelsche katholieken gehouden. Bij afwezigheid van lord Norfolk die naar Rome is vertrokkenpresideerde Henry Petre. Met algemeene stemmen werden resoluties aangenomen, strekkende om te verklaren dat het leerstuk der onfeilbaarheid van den Paus in geen enkel opzigt aan de getrouwheid der katholieken perken stelt. De discussie over de brochure van Gladstone was uiterst levendig. LONDEN, 18 November. Lord Derby verklaarde aan eene deputatie, welke haar beklag deed over de vervolging van Christenen in Syrië, dat, hoewel de Sultan bij het tractaat van Parijs beloofd had zijne Christelijke onderda nen te beschermen, en de mogendheden door dit tractaat verhinderd wor den telkens lusschenbeiden te komen, de regering steeds zal voortgaan vriendschappelijke vertoogen lot de Porte te riglen, en zij slechts tusschen- beiden kan komen wanneer het leven van Engelsche onderdanen in gevaar verkeert. MADRID, 18 November. Bazaine is hier aangekomen. LONDEN, 18 November. De heer Disraeli heeft aan sir H.* Rawlinson een brief geschrevenhoudende berigt dat de regering weldra zal overgaan tot het organiseren eener Noordpool-expeditie. ipRLIJN, 18 November. De Russische rijkskanselier, prins Gortschakoff, heeft gisteren voormiddag een bezoek afgelegd bij den Duitsche.il rijkskan selier, prins Bismarck, die des namiddags hem een tegenbezoek bragt; daarna had GortschakoH audiëntie bij den keizer. BRESLAU, 18 November. Tc Neurode zijn de katholieke jongelingsver- ccniging en het katholieke casino plotseling door de policie gesloten geworden. ROME, 18 November. Van 500 verkiezingen is de definitive uitslag bekend; nog acht zijn onzeker. Gekozen zijn 280 candidalen der regterzijde en 216 van de linkerzijde. 51 kiesdistricten, welke vroeger door afgevaardigden der linkerzijde waren vertegenwoordigdhebben thans candidalen der reg terzijde gekozen; in 43 kiesdistricten deed zich het tegendeel voor. Het HOOFDBESTUUR DER LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WEL DADIGHEID brengt bij deze ter kennisse van belanghebbenden, dat de Rekeningen van het afgeloopen boekjaar met liet Verslag daaromtrent uitgebragt door de Commissie, welke de jongste Algemeene Vergadering met het onderzoek dier Rekeningen belastte, op Vrijdag. Zaturdag en Maan dag, 20, 21 en 23 November, van 12 tot 1 uur, ter inzage zullen liggen voor 11H. Medewerkers en bijdragende Leden, in een der lokalen van het Caeciiia-Gasthuis. Ten gevolge van stremming der Spoorgemeenschap tusschen ROTTERDAM en SCHIEDAM zullen, aanvangende op 20 Wovember, tot nadere aankondiging, alle van ROTTERDAM vertrekkende Treinen van daar ver- trekken twintig minuten vóór de op groolc en kleine dienslbiljelten aangekondigde uren. Hiervan zijn alleen uitgezonderd de Treinen 28 en 32, welke blijven ver trekken des avonds te ff u. 30 m. en 11 uur. De aankomst der Treinen te ROTTERDAM zalten gevolge der bedoelde stremming, ongeveer twintig minuten vertraagd worden, waarop het publiek gelieve te rekenen bij hel doorgaande verkeer over Botterdam DE ADMINISTRATEUR.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3