LEIPSCHE CODE AIT. V. 1874, VRIJDAG 20 NOVEMBER. RINNKNLANDSQ1E BKRfGTKN De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. IV prijs der Courant is per vierendeel janrs 3.franco p. p. 3.50; met het t erstag der Handt hingen van den ilemeeuteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.Hf». Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nnrnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverleniiën is van i—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden V". 60 blad 68) der Handelingen van den Gemeenteraad LEIDEN, 19 November. Op morgen middag van twaalf tot twee ure zal de verkiezing plaats hebben van vier leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter vervanging van de leden die met bet einde des jaars moeien altrede», üc aftredende leden, de bh. J. C. Zaalberg, J. van Heukclom Jr.II. 0. Uarlevelt en 1). A. Schreden zijn op nieuw verkiesbaar. Naar wij vernemen is bet Florentine!' Quartelt voornemens bij zijne komst in Nederland, ook Leiden in de maand Februari) weder met een be zoek te vereeren. Heden morgen is uit de Heerengracht, nabij een aldaar liggend vaartuig bel lijk opgehaald van een schippersknecht. Uit den toestandwaarin dat lijk werd gevonden, was op Ie maken dat de man bij ongeluk over boord is gevallen. Men schrijft ons: Sedert 14 dagen zijn er veel hagel- en regenbuijen gevallenten gevolge waarvan het zomersclie van den herfst geheel verdwe nen is. Het is in de kweekerijen en tuinen buiten gedaan met het groen en de bloemen terwijl het geboomte zijn laatste gebladerde door hevigen wind heelt verloren. Kort geleden waren de hoeven van het vee op de weilanden nog in eene dikke laag gras verborgen, thans is er nagenoeg niets meer lot voedsel over. Niet alleen dat het gras door hagel en regen verminderd is, maar wat er nog op de drassige weilanden overig bleef, wordt vertreden. De koeijen vreten met vijf bekken, zegt de landman, bij zulk een toesland. Er zullen dan ook toebereidselen gemaakt worden om het vee naar stal te halen en, daar toch langzamerhand December nadert, heeft men geen reden van klagen. Er begint overlast van water te komen. De poldermolens malen wat zij kunnen met het aanhoudende buijige weer, en de boezem, die laag was, is bijna 154 Rijnl. voet gerezen. Weldra staat hjj tot maalpeil, want de bijna onveranderlijke noordwestenwind belet den afvoer van water naar zee. De ontstemde lucht dreigt voortdurend met wind en regenbuijen. Uit een staat der afgelegde examens in de verschillende provinciën blijkt, dat van de 328 candidaten voor de akte van hoofdonderwijzer 159 zjjn toegelaten; voor hoofdonderwijzeresse 31 aangegeven, 24 toegelaten voor huisonderwijzer 2 aang. en loegel.huisonderwijzeresse 12 aang.9 toegel.; hulponderwijzer 247 aang. en 131 toegel.hulponderwijzeresse 136 aangeg. en 96 toegel.; voor Fransch aangeg. 158 onderwijzers, 65 locgcl. 126 onderwijzeressen en 75 loegel.; 6 huisondervvijzeressen en 4 toegel.; voor Engclsch mannen: 38 aang. en 23 tocgel.vrouwen, 78 aangeg., 50 tocgel.; voor Hoogduitsch: mannen, 46 aangeg., 26 toegel.; vrouwen, 45 aangeg. en 37 toegel.; voor wiskunde: mannen, 82 aangeg., 50 toegel. henevens 3 voor huisonderw.; vrouwen, 2 aangeg. toegel.; voor teeltenen: mannen, 38 aangeg. en 21 loegel.; benevens 6 voor huisonderw.; vrouwen, 7 aangeg., 4 toegel.; voor landbouwkunde: 20 aangeg., 15 loegel.; voor gymnastiek: mannen, 31 aangeg., 26 toegel., vrouwen, 2 aangeg. en toegel. en wel een voor huisonderw.; voor handwerken van nut 1)2 aangeg 89 toegel.; voor smaak 67 aangeg. en 50 toegel.; voor nut en smaak 27 aangeg. en 25 toegelaten. De llaagsche correspondent van de /V. Midd. Cour. heeft vernomen dat de gewijzigde wet op het hoogcr onderwijs bijkans voltooid is, en de opheffing van de theologische faculteit aan de akademiën zal worden voor gesteld. Aan den raad van state is ter beoordeeling gezonden een ontwerp tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851houdende regeling der pensioenen der landmagt. Een der voornaamste beginselen daarvan is de verbetering van het pensioenbedrag der onderofficieren en mindere militairen. De groote staf van het leger is moeten worden vermeerderddoordien het den koning behaagd heeft 11a de indiening der thans in behandeling zijnde begrooting, ten gevolge der meerderjarigheid van Z. K. H. prins Alexander, aan 11D. persoon als prins van den bloede twee adjudanten toe te voegen. De traetementcn voor die stafofficieren zijn thans bij eene nola van wijziging aan de begrooting van oorlog toegevoegd. Op 1". October van dit jaar lelde het leger 48 milicien-onderofficieren en 1694 milicien-korporaals, tegen 4 milicien-sergeanten en 1353 milicien korporaals op 1°. October 1873. De krachtige pogingen van den minister van oorlog, om uit de gewone miliciens kader tc vormen, hebben dus goede vruchten gedragen. Aan de procureurs-generaalofficieren van justitie bij de arrond.-regt- banken en ambtenaren van liet openbaar ministerie bij de kantongeregten in Nederland heeft de procureur-generaal bij den hoogen raad de volgende circulaire gerigt: "Het is bekend, dat ten aanzien van de regterlijke magtiging, te verlec- nen voor den verkoop van onroerende goederen, aan meerderjarigen en minderjarigen gezamenlijk, toebehoorende, vooral na de wet van 18 April 1874, verschil van opvatting omtrent de bevoegdheid bij regtbanken en kanlon- regters in ruime mate zich heelt geopenbaard. Vermils eene meer vaste re geling omtrent die bevoegdheid, vooral in hel belang der regtzoekenden, mij hoogst wenschelijk voorkwamheb ik gemeendin het belang der wel, eene beslisssing van den hoogen raad te moeten uitlokken op dit regts- punt, in eene zaak, waarin eene arrond.-regtbank zich onbevoegd had ver klaard van een zoodanig verzoek kennis te nemen, doch welke zaak in kracht van gewijsde was gegaan, doordien door de verzoekers in die regl- spraak was berust en door hen eene beschikking van den plaatselijken kantonregter, ter zake van denzelfden boedel en hetzelfde onroerend goed, ten gunste was verkregen. De hooge raad beeft op mijn requisitoir in deze beslist en was met mij van oordeel, dat in die zaak de bevoegdheid tot kennisneming en beschik king, door de wet van 18 April 1874, niet geacht kon worden te zijn over gegaan op de kantongeregten. Ik heb de eer, ter bevordering zooveel mogelijk van eene in deze hoogst wenschelijke eenheid van jurisprudentie, u hierbij te doen toekomen een hieronder vermeld afschrift van 'shoogen raads arrest, met verzoek om de colleges, waarbij gij fungeert, met dat afschrift in kennis te willen stellen en daardoor de eenheid van jurisprudentie op dit punt te willen helpen bevorderen." Aan het Fad. meldt men, dat uit een groot aantal sollicitanten mr. J. II. de Stoppelaar, president van de arrond.-regtbank te Middelburg, mr. J. H. Haakman, substituut-officier te Haarlem, en mr. P. van Bemmelen, regter te Leiden, zijn voorgedragen door den minister van buitenlandsche zaken, in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, aan de Egyptische rege ring, om te worden benoemd tot leden der gemengde regtbanken te Alexandrië, Caïro en Zagazig. Wij waren, meldt het IV. v. d. D., in de gelegenheid het model van het kindergeschenk aan Z. M. onzen koning, zooals het nu door den heer Stracké voor het afgieten in zilver gereed gemaakt is, te bezigtigen. Het verdient ten volle den naatn van een lioogstverdienstelrjk kunstwerk, dat, naar wij hopen, binnenkort aan de beoordeeling van het publiek zal onder worpen worden. Het oorspronkelijk model heeft, ofschoon in zijn geheel behouden, in enkele ondcrdcelen belangrijke wijzigingen ondergaan, waar door het zeer gewonnen heeft in bevalligheid en sierlijkheid niet alleen, maar ook de grondgedachte meer tot haar regt komt. De oranjeboom, die het middelpunt vormt, is uitvoeriger van bewerking, en de kindergroep, die het geschenk in miniatuur gaat aanbieden, beweegt zich vrijer en on- gedwongener. Op het voetstuk zijn twee nieuwe keurig bewerkte figuren aangebragt, die de symbolische beteekenis van de vier reliefs nog beter doen uitkomen. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot het aangaan eencr lee ning van ƒ20000 a 5 pCt. Naar wij met zekerheid vernemen, meldt de N.R.C., zijn te Soulh- Shields, nabij Ncw-Casllc, gearresteerd de twee Italiaansche matrozen, die verdacht worden in de vorige week Ie Rotterdam den manslag op zekeren van der Wiel te hebben gepleegd. Het is de justilie gelukt hun spoor te volgen over Antwerpen naar de plaats hunner aanhouding, waar zij waar schijnlijk weder zonden worden opgenomen door het schip, dat zij hier had den verlaten en welk schip, zonder dat dc bemanning was aangevuld, Zon dag ochtend met bestemming naar South-Shields het anker had geligt. Een inspecteur van politie, van de ncodige stukken voorzien, was echter den kapitein van het schip vóór. Ten gevolge van hel bestaande traclaat zal I

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1