LMDSCHË CO UlAlf. 187 L WOENSDAG 18 NOVEMBER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. IU i'i Kt\LAM>SCIIE UGliiGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ei LEIDEN, 17 November. De heer C. C. van Rijsbergen alhier is door den gemeenteraad van Harlingen benoemd tot gemeente-architect aldaar. Gisteren is een der van 's Hage naar Gouda vertrokken spoortreinen ]van den Rijnspoorweg aan liet slation in laatstgemelde plaats op een ver keerd spoor geloopenzonder dat daarbij echter ongevallen plaats vonden. nDe Rotterdamsc'ne trein stond juist op datzelfde spoor, liet kwam echter gelukkig tot geen botsing. liet stoomschip Sumatra, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 14 _November te Port-Saïd aangekomen. In eeue te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaal-maatschappij, waarin een kapitaal van 1,565,500 aan aandeden, uitbrengende 389 stemmen, ver tegenwoordigd was, is het volgende voorstel bij acclamatie aangenomen: De vergadering, kennis genomen hebbende van de acte van overeenkomst op 27/28 October jl. door de regering met de Amsterdamsche kanaal-maat schappij, keurt goed het sluiten door de directie van eene overeenkomst f.met de regering, waarbij de in de concessie bepaalde eindtermijn van de volloojjing van het werk wordt verlengd, en waarbij de vervallenverklaring ''■kan de concessie voor het geval van niet-naleving van de met de regering "'Vast te stellen tusschentermjjnen van de oplevering van onderdcelen van het Stfc'erk afhankelijk wordt gemaakt van overmagt bij de wet te erkennen." Het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft 1°. bc- "Wpcn uit het vroeger vermelde drietal predikanten dr. G. J. Vos Az.te il11iddelburg; 2°. gevormd een drietal, ter voorziening in de vacature, ont slaan door het emeritaat van ds. Posthumus Meyjes, en wel: G. Doedes, te Velsen; dr. P. J. Iloedemaker, te Rotterdam, en D. S. M. Huet, te Dirksland. =4 De kleine schoener Maroni Packet, slechts twaalf lasten groot en bemand met vier personenheeft na eene reis van 66 dagen van Nieuwediep Suriname bereikt. De kapitein was vergezeld van zijne vrouw en twee kinderen. Nabij Terschelling is, gelijk reeds gemeld werd, op den ll,lfD dezer gestrand het Ned. brikschip Hollander, kapt. P. Dijker, komende van Riga met eene lading balken. Een hevige storm verijdelde alle pogingen om van strand af te houden, ook door het aan flarden scheuren van het meerendeel zeilen. Daar men van den wal het onvermijdelijke der stranding had gemerkt, werd met allen spoed de reddingboot der N.-en Zuidhollandsche ireddingmaatschappij naar de kust vervoerd en in zee gebragt, terwijl inmid- lels het schip werkelijk was gestrand. Met de reddingboot, bestuurd door schipper Bakker en bemand met 8 roeijers, was bedaarde moed en meer dan gewoon beleid noodig om de in nood verkeerenden te bereiken. Toch mogt jjset waagstukna veel doorgestane gevarengelukken. De kapitein en zijne "lit 7 personen beslaande equipage werden behouden aan wal gebragt. Een paar uren later verbrijzelde het schip en spoedig was het strand bezaaid Biet wrakhout, balken, gebroken zeemanskisten, enz. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten, aan jhr. mr. de Kuyper, gewezen burgemeester, thans commissaris des konings in Limburg, llit erkentenis voor de door hem in een tijdvak van 18 jaren aan industrie, handel, kunsten en wetenschappen bewezen diensten, van gemeentewege ten gedreven kunststuk in zilver aan te bieden. Uit Maastricht wordt gemeld dal de notaris II., ter standplaats Wittem, »p bevel van den officier van justitie bij de arrond.-regtbank aldaar, door Ie gendarmerie van Gulpen in zijne woning in hechtenis genomen en naar het huis van burgerlijke verzekering overgebragt is. De gevangenneming (leeft plaats gehad ten gevolge van eene legen hem ingediende klagt, als jtoude hij zich in de uitoefening van zijn ambt aan het vcrvalschcn eener handteekening hebben schuldig gemaakt. Te Heerlenin Limburg, is weder een kolenmijn ontdekt. Ditmaal Sneeft de boring, volgens eene nieuwe methode, slechts 16 dagen geduurd, l'Wwijl men anders maanden noodig had om tot hetzelfde resultaat te gera- y.W De thans gevonden kool schijnt vet- of gaskool te zijn en dus tot de ictbesie soort te behooren. j Men meldt uit Vlissingen aan liet U. D.: Binnen ecnige maanden zal ^=hvaarschijH#jk de stilte, die tot lieden in de havens alhier heerschle, ecnig- zins worden verbroken door het geregeld aankomen en vertrekken van mail en paketboolen. Het is althans vrij zeker, dat dezen winter twee groote maatschappijen van de Vlissingsche havens gebruik zullen maken als punt van uilgang voor eene vaart op Oost-Indifc en de andere op Shecrncss. Voor de vaart op Indië zullen waarschijnlijk 6, voor die op Engeland 2 groote booten in de vaart worden gebragt. Te Leipzig is dezer dagen overleden de heer II. Brockliaus, chef der beroemde boekhandelaarsfirma Brockhaus aldaar. IIjj was in het jaar 1804 te Amsterdam geboren. 's GRAVENHAGE 17 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. O. VV. J. Berg van Mid- delburgh, 11 Ds kamerheer en gevolmagtigd minister op non-activiteit, tot het aannemen der orde van St. Anna le kl., hem door den keizer aller Russen geschonken, en aan den heer d'. M. VV. C. Gori, le Amsterdam, tot het dragen der herinnerings-mc-daille van den veldtogt 1870/71 voor niet- strijdenden, hem door den Duitschen keizer, koning van Prnissen, geschonken. Tot burgemeester der gemeente Nede is benoemd de heer G. J. Clant, en aan den heer mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Groesbeek. Aan den adspirant-ingenieur der marine D. van Vliet is, op zijn ver zoek, met 31 Dec. eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Aan het departement van buitenlandsche zaken zijn door wederzrjdsche gevolmagiigden onderteekend een handelstractaat en eene overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat. In de zitting van de tweede kamer van heden is na verdediging door den minister van financiën van dezen geheel tijdclijken maatregel en na langdurige discussie art. 1 van het ontwerp tot schorsing der aanmunting van zilveren standpenningen aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. De heer van Houten heeft een nieuw art. 2 voorgesteld, bepalende de rijksaanmunling gedurende den duur der schorsing. Morgen voortzetting. Z. Exc. de minister van koloniën, mr. W. baron van Goltstein, geeft heden een diner. Onder de gasten behooren onderscheidene leden van de tweede kamer. Woensdag 25 dezer zal een diner bij den minister van financiën plaats hebben. Van het stadhuis en den toren wapperde heden de Oranjevlag, ter herinnering aan den 61e" gedenkdag van Neèrlands onafhankelijkheid. In stille herdacht Zaturdag 11. een geacht ingezeten alhier een zeld zaam feest. De heer mr. G. Delprat heeft zijn 50-jarige loopbaan als advo caat herdacht. De heer Delprat, thans advocaat bij den hoogen raad, was adjunct-rijksadvocaat, tijdens wijlen de heer van de Kasteeie die betrekking bekleeddelater rijksadvocaatadvocaat bij de houtvesterjj en nu nog advocaat der koninklijke familie. ENGSIiAKB. LONDEN16 November. De Iersche bladen hebben niet gewacht, tot dat zij Gladstone's bro chure ontvangen hebben, om hem aan te vallen. Zij verweten hem, dat hij drie jaren zijne meening over het Valicaansche concilie achtergehou den en vriendschap voor de katholieken gehuicheld heelt, zoo lang hij hun hulp noodig had, maar zich nu tegen hen verklaart, om de stemmen hun ner tegenstanders te winnen. Te Newcastle vreest men dat de stoomboot King-Leopold, met 20 koppen bemandis vergaan. Die stoomboot verliet de plaats even voor den jongsten storm en men heeft niets meer van haar vernomen. Een ander vaartuig zou na dien storm een ontredderd schip gezien hebbendat veel overeenkomst had met bedoelde boot. De zee liet niet toe hel wrak te naderen. F ei 34 K IJ K. Volgens de dagbladen wordt er met grooien ijver voortgewerkt aan het aanleggen van nieuwe verdedigingswerken in verschillende oorden des lands. Aangaande de werken om Lyon wordt gezegd "dal zij de tweede stad van Frankrijk zullen verheffen tol eene vesting van den eersten rang, en de plaats, waar Rhone en Saone zamenvlocijende sleutel van het zui-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1