5IJT0EGSELbeboerende tot de Leidsohe Courant van Maandag ó6 -November J874, ff0. 266'. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangh ebbenden gebragt, dat, ter uitvoering van art. 4 der wet van 19 Junij »87I, op 16 December van dit jaar, in het gebouw der polytechnische "chool te Delft, een vergelijkend examen zal worden afgenomen van hen, ie voor de betrekking van adjunct-ijker der matengewigten en weeg- ierktuigen in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is ver tinden eene jaarwedde van 1000. Wie aan dit examen wenscht deel te Hnen, moet zich vóór 25 November 1874 schriftelijk bij het dep. van innenl. zaken aanmelden. De candidaat moet op 16 December 1874 den !s jlderdom van achttien jaren bereikt hebben. In het tijdperk van vier wekenbeginnende 4 October en eindigende 1 October jL, zijn, blijkens bij het ministerie van binnenlandsche zaken lajgekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 8 anderen, in Zuidholland 49, in Noordholland 4, in Friesland 55, totaal in =iet rijk 116 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 anderen door die ziekte aangetast. f\— Te Amsterdam is, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer =f. L. S. P. Meyboom, predikant bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Tet predikant bij de hervormde gemeente te Ingen is beroepen de =»ndidaat C. G. Menzel. De burgemeester van Heemskerk heeft aangehouden een guldenstuk qjaartal 1860), dat nagemaakt is en weinig verschilt van den echten; alleen _j de kleur eenigzins loodachtig, het randschrift onduidelijk, het gewigt imgeveer 1/5 te ligt. Men moet echter zeer toezien, want de beeldenaar les koning en het wapen zjjn zeer juist nagebootst. Ook te Alkmaar en te Zijpe zijn valsche guldens uitgegeven; in eerstge- ioemde plaats ook een valsch 25-cenlstuk. Naar men uil Delft aan de Standaard, meldt heeft er Dingsdag 11. aan Ie pyrotechnische werkplaats eene ontploffing plaats gehad in eene der iuisjes, waar men bezig was met het vullen van slaghoedjes, liet huisje s geheel uit elkander geslagenen de vier personendie er werkzaam iarenzijn allen min of meer gekwetst. 1 Onder het rundvee te Haarlemmermeer van J. Suydgeest, aan den Slo- 7ërweg, is weder een rund lijdende bevonden aan besmettelijke longziekte. Glet laatste geval werd waargenomen op 27 Sept. 1874. g1 ~- Op Terschelling is gestrand het brikschip Hollander, kapt. Dijker, jlan Riga met hout naar Harlingen. De equipage is gered. 3> Te Harderwijk vierde dezer dagen de heer de Mol, sedert 25 jaren velhouder dier gemeente, oud-notaris en oud-lid der staten van Gelderland, fijn 40-jarig lidmaatschap van den stedelijken raad. Uit Zwolle meldt men: Donderdag avond, toen de trein uit Kampen iaat' Utrecht over de jjzeren draaibrug over de Willemsvaart alhier kwam, jijirak de ijzeren opzetstang en viel van het excentriek der brug, gelukkig tonder dat de trein cenig letsel bekwam. Met balken heeft men voorloopig jfe brug derwijze gesteund, dat de treinen er over kunnen blijven rijden, 'je goederentrein uit Friesland heeft nabij deze stad eene pink overreden, 'jivaardoor de voorste bagagewagen, waarin 2 conducteurs zaten, derailleerde; jle bagagewagen en een goederen-wagen bekwamen belangrijke schade; de conducteurs kwamen met den schrik vrij. 0) Naar men uit Almelo meldt is men aldaar tot de ontdekking van het Zonderlinge feit gekomen dat men bij het opmaken der kohieren voor den "lioofdelijken omslag steeds vergeten heeft de aldaar woonachtige ongehuwde dames, een 50-tal, aan te slaan; te meer trekt dit verzuim de aandacht omdat er onder die dames ook zusters zijn van raadsledendie bij het vast- stellen van het kohier daarop hadden kunnen letten. - Sommige landbouwers in Drenthe en naburige streken, die een massa 'aardappelen hebben gekuild, met het doel ze in hel voorjaar legen hooge "prijzen te kunnen verkoopenzijn nu reeds in hunne verwachting teleur- _gestcld, vermits na onderzoek is gebleken, dat het grootste gedeelte dier !l liaardappelen verrot is, en dientengevolge naar de mesthoop moest worden -gebragt. Te Breda zal in Julij van het volgende jaar, van wege de vereeniging van industriëlen en werkbazen aldaar, eene provinciale tentoonstelling van - nijverheid plaats hebben. Z. K. H. prins Frederikbeschermheer der ver- -eeniging, heeft, als blijk van ingenomenheid met deze onderneming, reeds 3feene som van 500 voor het doei beschikbaar gesteld, terwijl Z. K. II. Hendrik een gelijk bedrag tot bestrijding der onkosten heeft doen |jj prins iiGiiuiiiv ecu q toekomen. Jj - In de Goessche Cour. deelt de heer 11. J. Marlijn, ambtenaar bij de - staatsspoorwegen te Goes, het volgende mede omtrent het ongeluk met een revolver; Om 11 ure 's morgens van mijne bezigheden te huis komende, j werd ik door mijn oom en tante opmerkzaam gemaakt, dat de geladen revolver, die op de kast lag, zoo erg begon te roesten, dat het zonde was, j j| waarop zij mij aanraadden den revolver op te poetsen. Mijne tante ver- strekte mij zoete olie, waarmede ik den loop insmeerde, en voor ik verder 'j wilde gaan, wilde ik den revolver ontladen, en haalde den haan over om den trommel er uit te nemen, maar door.de gladheid mijner vingers, door i; de zoete olie veroorzaakt, ontsnapte de haan mijne vingers en vloog af op liet oogenblik dat mijne tante er juist voor liep, zood.it het schot haar in den onderbuik ging en op een been afschampte, waardoor bet een schuin- 3/ sclie rigling nam. !ij 's GRAVENHAGE 14 November. ZM. heeft vergunning verleend aan den heer m1'. R. J. graaf Schim- melpenninck, grootmeester van 11 Ds. huis, tot het dragen der versierselen li! van ridder grootkruis met het groote lint van de orde der Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Z. M, heeft den heer jhr. mr. F. P. van der Hoeven, HD». minister- resident bij het hof van Italië, teruggeroepen, en hem benoemd tol HD'. buitengewoon gezant en gevolmagligd minister bij het hof van Rusland, Aan den heer dr. II. van Ilall is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar bij de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en als zoodanig is in zijne plaats benoemd de heer II. L. Gerth van Wijk, dusver tijdelijk leeraar aan die school. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde kleine ontwerpen aangenomen, alsmede de conclusie van het rap port op het adres van handelaren uit Amsterdam tot betere postgemeen- schap. Tegen Maandag is de muntwet aan de orde gesteld. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag 24 November. Door burg. en weth. alhier is aan de goedkeuring van den gemeente raad onderworpen een leenings-voorstel van 550,000, tot kwijting van de prijs der overneming van de particuliere gasfabriek met 1° Januarij en ter betaling van eenige spoed eischende buitengewone werken. Is eenmaal de prijs der overneming bepaald en eene beslissing gevallen nopens een vroeger gasvoorstel, waaromtrent nu spoedig het advies van den nieuw benoemden directeur der gemeentelijke fabriek wordt tegemoet gezien, dan zal het be drag eener tweede leening worden bepaald. De geldleening 5% ton wordt voorgesteld tegen 4% pCt, aan te gaan tegen 1 Januarij a. s. De deelneming zal geschieden in ronde sommen van f 1000. Van de halfjarige coupons, waarop de rente wordt voldaan, vervalt de eerste op 1 Julij 1875. Valsch getuigenis, afgelegd in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van een beklaagde, was het misdrijf, ten laste gelegd aan eene waschvrouw uit Rotterdam en waarvan zij gisteren voor het hof in Zuidholland reken schap moest geven. Zij had ter teregtzitting van de Rotterdamsclie regt- bank ontkend te weten, dat een zakje, waarin eene hoeveelheid ontvreemde koffijboonen, toebehoorde aan zeker persoon, die van diefstal daarvan werd verdacht en met wien zij in goede verstandhouding leefde, terwijl zij in de instructie van die zaak had opgegevendat de beklaagde het zakje toebe hoorde en tot gebruik voor zijn boterham diende. Zij beleed thans, onder eede onwaarheid te hebben gesproken en riep het medelijden met haar in, daar de betrokken persoon haar had bedreigd. Mr. van Maanen eischte hare vcroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—10 jaren en mr. Betz beval haar in de clementie van het hof aan, dat bij zijne uitspraak de vrouw tot zes maanden eenzame opsluiting veroordeelde. Het hof behandelde vervolgens de valschheid in een onderhandsch geschrift, aan een sjouwerman uit Rotterdam geïmputeerd. waardoor hij ƒ1.50 aan de regthebbenden onttrok. Voor een paar menschen, waar hij uit goedheid was in huis genomen, had hij op zich genomen eenige goederen te belee- nen, daar zij wegens ziekte om geld verlegen waren. Hij ontving ƒ6, maar gaf slechts ƒ4.50 en veranderde in het lombardbriefje het geldcijlcr, dat daarop was gesteld. Ook voor dezen persoon eischte het openb. min. tuchthuisstraf en nadat mr. Horch op eenige verzachtende omstandigheden had gewezen, legde het hof den ondankbare eene gevangenisstraf van drie jaren en twee boelen, elk van 50, op. De zaak van den policie-agent llendricus Werson zal, gelijk reeds bekend is, den 3den December aanst. voor het prov. geregtshof van Zuidhol land in behandeling komen. De acte van beschuldiging tegen dien 46-jarigen policie-dienaar en buitengewoon onbezoldigd rijks-veldwachter is thans op gemaakt, waardoor men in staat is gesteld de voornaamste feiten dezer droevige gebeurtenis en de resultaten uit de instructie der procedure mede te deelen. Hoofdzakelijk komt zij op het volgende neder: Woensdag 29 Julij 11., des avonds ten 1154 ure, gaf de koopman D. M. Jansen, wonende in de Koningstraat, aan het policiebureau op de Groen markt, aan den inspecteur der nachtdienst kennis, dat nabij zijne woning een burger door den beschuldigde was gewond geworden, waarna eenige policie-beambten zich naar genoemde woning hebben begeven, waarin zij vonden den 25-jarigeu voermansknecht Johannes Cornelis Hansen, hevig bloedende, in bewusteloozen toestand, ontdaan van zijne boven kleederen, verpleegd wordende door den geneesheer Rup, op wiens last vervolgens de gewonde met een draagbaar is vervoerd naar het gasthuis. De genoemde geneesheer heeft na zjjnc komst ten huize van Jansen al dadelijk eene be langrijke bloedstorting bij den verwonde waargenomen, zoodat hij na zijne ontkleeding bevond dat de man zwaar verwond was aan den reglerarm op twee plaatsen en reeds zoozeer aan bloedledigheid leed dat men hem reeds dood waandemaar door het ingeven van rum en het wasschen rüet bran dewijn de levensgeesten nog cenigermate werden opgewekt, zoodat de patiënt nog heeft gesproken, echter zonder eenigen zamenhang. Die bewus- telooze staal bleef den verwonde in het gasthuis bij, waardoor niets anders is kunnen geconstateerd worden dan de onmogelijkheid om hem eenigerlei mededeeling te ontlokken. Den volgenden dag, 31 Julij. gaf II. den geest en nog denzelfden dag ten half twee ure, werd door deskundigen, in tegen woordigheid van den officier van justitie, het lijk van dezen persoon gereg- telijk geschouwd en is o. a. bevonden een gesneden wond ter lengte van 6 3A centimeter van de binnenzijde van het bovenste derde gedeelte van den reglerarm; een gestoken wond van 2 centimers lengte in het onderste derde gedeelie van den regtervoorarmvoorts eene wonde in de linkerzijde. Werson nu was op den bcwusten avond met bovenbedoelden Hansen in aanraking gekomendie hem o. a. de woorden toevoegde van »luijc timmer man" en //luije vent". De bijzonderheden van den daaruit ontstanen twist zjjn reeds vroeger medegedeeld. De besch. is ten slotte hard weggeloopen door eene nabijgelegen poort om zich naar zijne woning te begeven, maar is achtervolgd en ingehaald door v. D. en den verslagenebewerende hij dat hij vervolgens hevig is mishan deld. Tegenover die opgaven staan de verklaringen van andere getuigen, die in hoofdzaak verklaren dat, nadat Werson het eerst Hansen had geslagen, een wreedaardige vechtpartij tusschen die twee is ontstaan en

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5