LEIDSCHE VRIJDAG 13 NOVEMBER. 'BI N N EN'L AN DSOH E BERIGTËN. 73° er| ijsn 2ÖG. IX mh7- jjTj D« Courant verschijnt dagelijks, Zon- era Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; 1 wet het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaarsbuilen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 12 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft het nieuw enoemde lid, de heer dr. J. E. van Iterson Az.na het afleggen der ge vorderde eeden, zitting genomen. De voorzitter uitte daarbij den wenseh at hij dc betrekking met zelfvoldoening en tot heil en zegen der gemeente jogt waarnemen. Pi; Ingekomen zijn o. a. cene missive van den heer dr. van der Mey, hott ende dankbetuiging voor de hem door den raad, in zijne vorige zitting, erleende personele toelage van 200; een adres van de hh. van Lith en 1 Xykbetreflende het bebouwen van de zoogenaamde stads-boomkweekerij en rapport van het bestuur van het H. Geest ol arme wees- en kinderhuis, nitrent het in zijne handen gestelde advies van de raadscommissie in zake iet weeshuis; en een adres van A. Kucnen en een aantal andere ingeze- enen waarbij deze hunne adhaesic te kennen geven aan het voorstel van de com- '0l^iissie van financiën ter zake van het aan mej. Renssen te verleenen pen- loen. Dit laatste werd behandeld bij het onder n°. 19 aan de orde gestelde gjunt. Achtereenvolgens hadden de voigende benoemingen plaats: tot regent van e"icl gereformeerde minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis dc lieer J. Uubrccht; tot hulponderwijzer aan de jongensschool 2(le kl. J. W. Segaar; %t onderwijzeres 2Je klasse aan de meisjesschool 2de kl. mej. J. J. van der **Veyde jjjlot onderwijzeres 2ie klasse aan de tusschenschoolmej.C. 51. J. Schrij ver; lot hulponderwijzer aan laatstgenoemde school G. A. van der Ileyde, a,ian 51onnikendam; tot hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minvermo genden J. Snijder, van 51onnikendamtot hulponderwijzer aan de school i°. 2 voor onvermogenden B. van der Wiel, van Rijnsburg; tot hulponderwij- B ieres aan dc school n°. 1 voor onvermogenden mej. 51. E. Guiot, van Amsterdam. De voordragt om, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan I. van der Togt Jz. als kassier der bank van leening met toekenning van _[>eusioen of wachtgeld, waarbij dat pensioen was voorgesteld tot een bedrag tan 1400gaf tot eene uitvoerige discussie aanleiding. De heer Goudsmit verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het eervol ontslag, maar het hooge bedrag van het pensioen had hem verbaasd; zoo iets kon alleen ge- regtvaardigd worden door buitengewone omstandighedenzooals langen diensttijd of bijzondere verdiensten, ilij kon niet begrijpen op welk prin cipe dit voorstel rustte; noch de diensttijd, noch de bijzondere verdiensten, ütoch de gezondheidstoestand van den adressant gaven daartoe aanleiding 'd)e heer Buys gaf toe dat het pensioen hoog was, maar toch het was maar zoo niet uit de lucht gegrepen. Van der Togt genoot aan tractemcnt en "emolumenten thans ƒ2100, en nu was het wel geen regt, maar toch eene Iraditie, na 40-jarige dienst 2/3 van het tractement als pensioen toe te !kcnnen. liet eenige onderscheid hier was dat hij nu na 37% jaar dienst verkreeg wat bij eerst over 2% jaar zou krijgen. Er waren hier wel dege lijk buitengewone omstandigheden aanwezig. Gedurende eenen diensttijd (Van 37 jaren bij de bank had hij zich onderscheiden door probiteit en acti viteit. Thans echter was van der Togt ongeschikt voor de nieuwe organi satie die bij de bank zou worden ingevoerd, niet op de hoogte van de ■Boekhouding die de tegenwoordige commissarissen wilden invoeren, en niet ijjn slaat aan de bank de leiding te geven die thans gevorderd werd. Hij jizou nog wel 2% jaar aan hel hoofd der bank kunnen staanmaar dan -zou men zich met een minder geschikt persoon moeten behelpen. Deze ïhuilengewone omstandigheden hadden er toe geleid hem thans reeds 8het pensioen toe te kennen waarop hij over 2 jaren regt zou hebben. jDe heer Goudsmit zeide dat dan de zaak hierop nederkwamcommissarissen Iwillen een ander persoon, en van der Togt stelt het dilemma: geef mij Ipensioen of ik blijf. Zijn standpunt zou zijn: gij zijl voor het werk dat Swij eischen ongeschikt, daarom verleenen wij u ontslag. De heer Buys "zeide daarop dat er tusschen commissarissen en van der Togt geen sprake 5 was van een dilemma. Er was geen quaestie van dat dc laatste een zooda- g'tiiigen eisch had gesteld. Commissarissen waren zeer wel bekend met bet s' geen tot hunne bevoegdheid behoorde. Hij verwachtte dat de heer Goudsmit - een ander cijfer voor het pensioen zou voorstellen. De heer van Heukeiom Cl kon zich wel eenigzins vereenigen met de zienswijze van den heer Goudsmitwant zoo iets bleek ook uit het adres. Gaarne geloofde hij dat het niet de bedoeling was geweest, maar dan was het onvoorzigtig gesteld. Ilij was van meening dat het pensioen niet moest berekend worden naar de betrekking die van der Togt slechts zoo korten tijd had vervuld, maar naar die welke hij vroeger had vervuld, en daarom stelde hij voor de voordragt te renvoyeren naar burg. en weth. om die in dien zin te wijzigen. De heer Cock kwam op tegen hetgeen gezegd was be treflende een dilemma, dat ook niet uit de woorden van het adres kon op gemaakt worden. Daartoe was de man te bescheiden. Hij was nu echter het slagtoffer van een besluit door den raad genomen. Hij wees als voor beeld op hetgeen vroeger had plaats gehad bij de reorganisatie van het onderwijs, toen men aan de onderwijzers van Leeuwen en van der Veen, die toen niet meer van dienst konden zijnwachtgeld verleende. De heer Dercksen kon niet toegeven dat bij het berekenen van het pensioen een andere maatstaf kon worden gebruikt dan de betrekking waarin van der Togt thans werkzaam was en die andere berekening, waarop de heer van Ileukelom doelde, zou slechts een verschil van ƒ80 a ƒ90 opleveren. Dc heer Goudsmit had vroeger gezegd dat men wel een goed ambtenaar kon zijn en toch geen organiserend hoofd, en dat was hier ook het geval. De voorzitter verklaarde dat alleen het exceptionele geval burg. en weth. geleid had om het aanhangige voorstel te doen. Na verdere discussie, waarbij van de zijde van commissarissen der bank, op eene vraag van den heer Goudsmit, werd te kennen gegeven dat de zaak niet langer kon worden uitgesteld, werd het voorstel vaR den heer van Ileukelom, om de voordragt te renvoyeren aan burg. en weth., verworpen met 15 tegen 5 stem men en de voordragt van burg. en weth. aangenomen met 15 tegen 6 stemmen, met dien verstande dat de toegekende ƒ1400 als wachtgeld zal beschouwd worden. Tot kassier der bank van leening werd vervolgens benoemd W. de Jongh, kassier der bank van leening te Schiedam. Vervolgens werden goedgekeurd de voordragt betrekkelijk de regeling der lessen in de nieuwe talen aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en afwijzend beschikt op het verzoek van J. Vermey. ter bekoming van de slads-waterpoort aan de Garrenmarkt, en op dat van P. van der Waais, ter bekoming van gemeentegrond. Toegestaan werd liet verzoek van D. 51. Speijer, tot het leggen van een duiker, en dat van mr. van Sandicktot het rooijen van drie boomen voor zijne woning aan het Geregt. Een voorstel van den heer Bijlevcld, om slechts twee in plaats van drie boomen te rooijenwerd verworpen. Omtrent het verzoek van mej. 51ulder en andere dames, betrekkelijk de vaststelling van bepalingen tegen het mishandelen van dieren, werd overeenkomstig het advies van burg. en weth. besloten, zullende de zaak in overweging gegeven worden aan de commissie voor de strafverordeningen. Aan mej. A. J. VV. Renssen werd, op haar verzoek een eervol ontslag verleend als hoofdonderwijzeres der meisjesschool le kl. De voordragt tot het verleenen van cene jaarlijksche toelage aan deze hoofdonderwijzeres ad ƒ300, door de commissie van financiën gebragt op ƒ850, vond bedenking bij den heer Bijleveld; ofschoon baar pensioen laag was, achtte hjj het een verkeerd beginsel dat de gemeente hier zou bijpassen. Zijns inziens was het pensioen ook te laag berekend, want daarbij kon ook in rekening gebragt worden hetgeen de onderwijzeres genoten had van de opbrengst der schoolgelden, blijkens het kon. besluit van 1858. De voorzitter merkte hierop aan dat bedoeld kon. besluit in 1861 was ingetrokken. De heer Buys wees op de verdiensten der eervol ontslagen hoofdonderwijzeresse, die de voordragt wettigde. De toelage, zooals die door de commissie van finan ciën was voorgesteld, werd toegestaan met 11 tegen 9 stemmen. Ten slotte werden goedgekeurd de voordragt betrekkelijk den afstand in gebruik aan het rijk van het Schuttersveld en de begrooting van het 11. G. of arme wees- en kinderhuis; toegestaan het verzoek van de Leidsche Bonw- vereeniging tot het leggen van stoepen en aangenomen de voordragt lot het verbouwen van de lokalen van de bank van leening. Tegen deze laatste verklaarde zich de lieer Goudsmit, die. in de bank eene verderfelijke instel ling ziende, de lokalen, in plaats van die le verbeterenliever in puin zag vallen. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nedcrl, lndie, door middel van bet stoomschip Prinses Anialin, van de maal-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1