a 1) kend worden tot de buitengewone werken te belmoren, waardoor kapitaal moet worden verkocht. Het was ecne gewone uitgaaf, die uit de gewone inkomsten moest worden bestreden. Burg. en welh. zeggen in hunne me morie van beantwoording dat zij dit gevoelen niet deelen. Het is niet eene eenvoudige herstelling, maar een werk dat zeer zeker onder de buitenge wone mag worden gerangschikt, vooral op grond dat in het belang der scheepvaart eene aanmerkelijke verwijding der doorvaartbreedte zal worden verkregen. De kosten mogen alzoo niet worden gebragt alleen ten laste van de in 1875 belastingschuldigen. Onder bepaling dat die gelden over ceu tijdsverloop van 25 jaren in de gemeentekas zullen worden leruggebragt, kan verkoop van inschrijving worden gelijk gesteld met het sluiten eener leening, en vroeger was door den raail die weg ingeslagen hij het leggen van de nieuwe llavcnbrug. In twee sectiën trok het hooge cijfer, voor het vernieuwen der brug uit-, getrokken, de aandacht. Men vroeg of die vernieuwing zoo noodzakelijk was, en of niet welligt het denkbeeld van verfraaijing te zeer op den voor grond had geslaan. om die brug in overeenstemming te brengen met de overige bruggen over den Ouden Singel. Ook waren de geraamde kosten hoog in verhouding van andere bruggen. Men vroeg ook of niet eene op haalbrug, in plaats van eene draaibrug, kon worden voorgesteld, waarvan de kosten aanzienlijk minder zouden zijn. Burg. en weth. zeggen dat zij, niet dan 11a zich volkomen verzekerd te hebben van den slechten toestand der brug, de vrijheid hebben gehad de voor het leggen eener nieuwe brug vereischte gelden op de begrooting te brengen. De aanzienlijke kosten vin den verklaring in onderbouw, doorvaartwijdle, afdamming enz. N11 bijna de geheele Oude Vest van draaibruggen is voorzien, achten zij een ophaal brug in het middengedeelte niet wenschelijk. De voorgestelde vernieuwing van de brug aan het Leiderdorpsche hek vond bij enkele leden bezwaar: men vroeg 0. a. ol het thans wel het ge schikte oogenblik was om tot eene kapitale herstelling der brug over te gaan, nu men pogingen aanwendt om zich van het onderhoud van het Ulrechtsche jaagpad te ontslaan. Burg. en weth. verklaren dat na herhaalde inspectiën met het herstellen der brug niet langer kan worden gewacht. In eene sectie gaf men bevreemding te kennen dat er geen gelden uitgetrok ken waren om verbetering te brengen in de riolering van de Marcndorps- achtergracht, maar men wees daar ook op de aanhangige onderzoekingen omtrent het Liernurstelsel. Daartegen werd aangevoerd dal, in afwachting van het onderzoek, de gelegenheid moest opengelaten worden om verbete ring in den slechten toestand aldaar te brengen, hetzij door een post voor memorie of wel eene som van b. v. iOOO daarvoor uit te trekken. Dit laatste wordt door burg. en welh. niet raadzaam geacht, aangezien eene radicale verbetering in die buurt eene hoogst aanzienlijke uitgave zon vor deren. In plaats van het uitdiepen van een gedeelte van het Levendaal hadden sommige leden liever gelden uitgetrokken gezien voor de geheele uitdieping dier gracht, als zijnde dit noodzakelijk en het uitdiepen van een gedeelte als half werk te beschouwen. Dit laatste achten burg. en weth. ongegrond. In écne sectie werd de raming van den aanvoer van 10000 kub. meters duinwater te hoog geacht, daar er thans, volgens de laatste opga ven. niet meer dan 12 kub. meters per dag noodig waren. Burg. en welh. achten hel niet raadzaam, ofschoon de aanvoer thans, nu de aflevering tegen betaling plaats heeft, niet onbelangrijk is verminderd, in de raming veran dering te brengen. De gelegenheid otn zich het duinwater aan hnis te laten bezorgen wordt aangeboden tegen 3 ets. per emmer. In, eene der seclicn toonde men zich weinig ingenomen met de voorgestelde demping der Celle- broersgrachtwaarvoor ƒ5200 is uitgetrokken, en men wenschte de over wegende redenen te kennen die tot dit voorstel hadden geleid. Burg. en weth. antwoorden hierop dat ecne kapitale verbetering van dit gedeelte der ge meente van die demping is te wachten, terwijl vermoedelijk daarvan eene niet onbelangrijke vermeerdering der huurwaarde liet gevolg zal wezen, even als zulks na de demping der Koepoortsgracht plaats had. Bovendien is de gracht zeer naauw en vuil. In eene sectie vond men de som van ƒ1000 voor de herstelling der Zijlpoort uitgetrokken, en die van Z3000 voor uitwendig herstellingen aan het voormalig Nosocomium, te hoog. Burg. en welh. houden vol, dat die sommen daartoe worden vereischt. In twee sectiën verklaarden cenige leden zich legen de voorgestelde verbooging van de jaarwedden van den algemeenen marktmeester, den commissaris der aardappelenmarkt en den waagmeestcr. Burg. en weth. verklaren over tuigd te zijn dat die tractementen te laag zijn in verhouding met hunne werk zaamheden. In twee sectien werdop eene daartoe betrekkelijke vraag, medegedeeld dat burg. en welh. eerlang gereed zullen zijn met hun berigt omtrent den uitslag van hun onderzoek, in hoeverre de oprigting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren wenschelijk en uilvoerbaar is te achten. Belreflende het vcrieenen van subsidie aan den schouwburg werd in deze sectie geklaasd over de heerschende misbruiken bij het reserveeren van plaatsen in den schouwburg. Wanneer de schouwburg subsidie van de gemeente ontvangt, moeten er voor ieder gelijke regten bestaan. I11 eene andere sectie was ecu lid van meening dat tot het vcrieenen van subsidie inzage moest gevorderd worden van begrooting en rekening. Deze aanmer kingen zijn door burg. en weth. ter kennis van hh. commissarissen van den schouwburg gebragt. Ten opzigte van liet voorstel van den schoolopziener tot verhooging der jaarwedden van de hoofdonderwijzers der scholen van 011- en minvermogenden en die der 2' kl., zeggen burg. en welh. dat zij geen vrijheid hebben hel over te nemen, en tot ecne zoo aanzienlijke ver hooging van de uitgaven voor liet onderwijs te radenechter wat aangaat den hoofdonderwijzer en de hooldonderwijzeres der scholen 2" kl. onder steunen zij het, op grond van hel verlies in inkomsten door de oprigting der tiisschenschool. Omtrent liet verzoek om subsidie voor de bewaarschool van het depart, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen adviseren burg. en weth. lot afwijzing. 's GIUVENH AGE, 23 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in O. 1. be stemden soldaat 11. llauser, tot het dragen der Duitsche medaille voor niet- strijdeudeningesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten tijdens den oorlog in 187071. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Harder wijk de heer mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans griffier bij het kanton geregt te Waalwijk; tot subst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Haarlem de heer mr. W. II. baron van Lyndenadvokaat te Nijmegentot subst.- griffier bij de arrond.-regtbank te Leeuwarden de heer mr. II. M. de Wendt, thans griffier bij het kantongeregt te Woerden. Voorts is aan den heer mr. G. van Rossem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Hoorn. De heer J. Buys thans ontvanger der directe belastingen te Leerdam, is als zoodanig benoemd te Sleenwijk c. a. Door Z. M. zijn aan den luit. ter zee lf kl. W. baron van Hogen- dorp lijdelijk opgedragen de functiën van adjudant van Z. K. H. r corr Hendrik der Nederlanden. ctobcr, Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nl D1IS Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de heer P. J. L. Döj^" jag civiel geneeskundige. Voorts is bepaald dat in den'loop van het jaar j=== voor den tijd van vijf jaren zullen worden gedetacheerd: bij het leg, Ned. Indië, de kapitein J. P. Jonxis, van het 8e, de le luitt. T. A. deL en W. J. L. Wijmans, van het 7' reg. iufantcric, benevens de kaj G. A. Ramaer, van het 2e reg. vesting-artillerie; en bij het leger hit lande, bij het 8e reg. infanterie, de kapitein W. A. Schmilau, van het pen der infanterie in Ned. Indië; bij hel 7e reg. iufanterie, de 1° lui,DEN1 F. D. Bruinsma en E. E. E. Otkcn, mede van het wapen der infanici ^ecc*' Ned. Indië, en bij het 2e reg. vesting-artillerie, de kapitein J. C. F. ti van Heerdt, van het wapen der artillerie in Ned. Indië. ®^°c' Z. K. H. prins Hendrik heeft op nieuw een blijk van gehechtheid _v O11 1DEN de zijde der Luxemburgers ontvangen. Naar men verneemt is den p stedehouder een prachtige reissalonwagen aangebodendie in fraaihei!_ doelmatigheid van inrigting den koninklijken salonwagen van de Rijnsp venn< weg-maatschappij evenaart. De waggon is reeds aan liet Rijnspoorsta^iLLE alhier aangebragt en zal door eene deputatie den prins-stedehouder in ei; jen dom worden overgedragen. as en Naar men met zekerheid verneemt is de directie van den kon. Fiwerjt< sehen schouwburg met toestemming van hecren burg. en weth. in haiaangi van den heer medicinae doctor J. F. T. Campbell overgegaan en zaautc acte van afstand nog heden door den heer A. Defossez, wiens gezondhoc vei toestand steeds zeer veel te wenschcn laat, worden geteekend. :(|e a| Vo Rl:ITKi\;L.\:M>SCilE MKKIG ÏKiN ER M reke FRANKR IJ Si. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken der advertentiën<1 zekere Engelschen in alle groolere dagbladen geplaatst en waarbij onfeilb groote winsten werden bëloofdindien men door hunne tusschenkomst weddenschappen bij de wedrennen wilde deelnemen. Te Parijs heelt justitie, ten einde val op deze lieden te krijgen, gedurende drie dagen j het postkantoor alle brieven laten aanhouden, die aan het adres van Arcl v O., te Glasgow, werden verzonden. Men vond in drie dagen tijds 11 minder dan 20000 fr. in de aangehouden brieven. liet geredde geld is a* de afzenders teruggegeven. ie Uit la Nievre schrijft men aan l JJmvers: Pruissische agenten loop onder den naam van Zwilsersche agenten onze dorpen af en koopen vi)iss'u' hun leger al onze paarden op. Ziedaar hoe zij te werk gaan: Overal wa zij paarden vinden, zeggen zij: //Wij betalen contant en geven 50 fr. Komen nu de Franschendan is alles li' n kir irzoer Prijz /Oges van dan de Fransche officieren." voor den neus weggenomen. Daaruit volgt dat, als het tot een oorl, komt, de Prnissen op enze beste paarden zitten en de Fransche cavalerie 1 voet kan uitrukken. Zoo iets is ongehoord. Mevr. Razaine is te Parjjs aangekomen en heelt haar intrek genom^a,sc bjj haren schoonbroeder. D U 1 T 3 C II L A IV II. De Reichs-Anz. bevat het keiz. besluit, waarbij de rijksdag tegen dij 29'" te Berlijn wordt bijeengeroepen De Prov. Corr. berigt dat de zilliit door den keizer in persoon geopend zal worden. Het Wcencr Neuc Fremdenblait meldt: Volgens hel requisitoir, doe het Berlijnsche stadsgeregt aan de Weeuer regtbank gezonden is het aa graaf Arnim ten laste gelegde feit«verduistering van officiële, aan hei toevertrouwde en voor hem toegankelijke bescheiden". De uitgever en d verantwoordelijke redacteur van het Neue Fremdenblait hebben voor d. Weener regtbank onder eede verklaard, dat Lang op 14 April aan het noemde blad diplomatieke stukken als bijdrase lol de geschiedenis van deiyjnt kerkelijken strijd in Pruissen ter openbaarmaking heeft aangeboden. De veertien kisten, die bij de nasporing iu het koetshuis van graa'as' Arnim in beslag genomen en naar het politiebureau overgebragt waren, zijever teruggezonden. Naar het schijntheeft men er niets in gevonden wat me zijne zaak in betrekking staat. Ook is de wacht bij het koetshuis opgeheven Het Zwilsersche dorp reist, in Graauwbunderland, is dezer dagen dooi- brand vérnield. Het bestaat uit 41 woonhuizen, met de daartoe behoorendc schuren, stallen en nevengebouwen, welke alle, op een 6-tal 11a, zijn afgel brand. Ongeveer een G0-tal huisgezinnen zjjn daardior van have en dak beroofd. 1 dooi rende afgel I PER TELEGRAAF. BERLIJN, 22 October. De door graaf Arnim ingediende aanldagt wegens aanranding der eer, bij welke hij vorderde dat de rijksfiscus het regt van het rijk op de documenten in quaeslie bewijzen zou, is door het stadsgeregt als niet ontvankelijk afgewezen. AUGSBURG, 22 October. De Aagsb. Allg. Zig. bevat het volgende par-, ticuliere telegram uil Weenen: Luidens een zooeven door ons ontvangen telegram uit Cellinje, is aldaar gisteren een Turk uit Podgoricza vermoordt»! geworden. De moordenaar is een Turksch onderdaan. Desniettemin vielen»,,, de aanwezige Turken op de ter marktplaats aanwezige Montenegrijnen aan/" en riglten onder hen een bloedbad aan. Vermoord werden de archimandrietUl van het klooster Piperi, zeventien Montenegrijnen cn eenige vrouwen. Dess, Montenegrijnen waren ongewapend. De regering heeft alles gedaan om een/, opstand te voorkomen; doch de verbittering der christenen is heftig. De LI regering zal van Turkije een streng onderzoek vorderen. LONDEN, 22 October. De Times beval een telegram uit Gwalior, dd. 20 October, meldende dat de door zijne wreedheid beruchte Nana-Sahib gevan- W gen is genomen. I BERLIJN, 22 October. De bcgrooling van het departement van oorlog y voor 1875 is aan den bondsraad medegedeeld. Ilct totale bedrag der uit- /jl gaven is 320 millioen rijksmark, tegen 269 millioen ten vorigen jare. Van 1 de vermeerdering ten lieloopc van 51 millioen zijn 6Tsff millioen als builen- .,lr gewone uitgaven aan te merken. MADRID, 22 October. De Carlisten hebben de provinciën Alicante en A Murcia verlaten. Don Alfonso heeft te vergeefs getracht de Ebro over te trekken; na hierin te zijn verhinderd wordt hij heftig vervolgd.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2