LEIPSCIIE COURANT. J m W. 242, U •STEMPELING VAN GASMETERS. JSÉsiSMst VRIJDAG 16 OCTOBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; jnet het Ferslag der handelingen ran den Gemeenteraad t 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 IV 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcnliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. 1L - ---..IJl la( ST ADS-BER ICIITEN. fD BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad n". 96), «palende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 880 van den ijk zijn vrijgesteld, miis vóór 1 Januari 1876 voorzien van «n door den Minister van Rinnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder nerk, ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8«e0 Septem- jer jl.houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wets-artikel .jedoeld, zal zijn de Esculaap-Staf Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt s.gehoudcn in het lokaal van den lJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- ~apotheek, en wel: Voor Wijk I, op 20, 21 en 22 October, II. 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, n IV, 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, e VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, e VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, 1 VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, 1 ol wel belanghebbenden verzoeken datter vereenvoudiging van de werk zaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich be vindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zjjn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 October 1874. E. KIST, Secretaris. BlNNENLAtMkSCIIE BBIUGTEN. LEIDEN, 15 October. Heden morgen is uit den singel lusschen de voormalige Rijnsburgsche en de Morsch-poort het lijk opgehaald van zekeren B. v. R die gisteren avond aldaar in het water moet zijn geraakt. Van de 17 candidatengisteren te 's llage geëxamineerd voor de acte als hoofdonderwijzer, werden afgewezen 5 en toegelaten 12. als: F. W. Beltcrman, uit Leiden; J. W. Francken, uit 's llage; W. Groot, uit Wad- dmxveenJ. P. van der Haas en J. F. Haverman, uit 's llage; J. Heiman, uit Moordrecht; L. van Ingen, uit Gouda; J. Jansen, uit Voorschoten; C. Kooyman, F. P. P. Lazarom en J. W. Ronda, uit 'sHage, en A. S. Wolsak, uit Zevenhuizen. Door de commissie voor het geneeskundig slaats-examcn te Utrecht is het diploma van arts uitgereikt aan den heer J. G. A. Batenburg, mcd. doc torandus en zijn toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de hh. A. H. de Boer, med. doctorandus, en T. N. Kramer. liet laatst verschenen nommer van Ons Streven, weekblad voor vrouwen en meisjes, bevat een berigt van den uitgever J. Odé, te Schiedam, waarin deze de vrees uitdrukt dat hij genoodzaakt zal worden de uitgave van dat blad te staken, uithoofde de uitgaven en de inkomsten in geen juiste ver houding tot elkander staan. Het zou hem veel leed doen indien hij daartoe moest overgaan en hij vleit zich dat het niet noodig zal zijn. Als ieder, die het blad wenscht te behouden, in den kring harer vrienden en bekenden slechts enkele inteekenaars wil winnenzal de uitgave stellig worden voort gezeten daarom vraagt hij dringend die hulp; hij doel dit te geruster om dat velen in den lande hem hare instemming met deze uitgave hebben betuigd en omdat het blad meer en meer is geworden het orgaan voor de belangen der vrouwenwereld. De hooglceraar ter Haar, te Utrecht, heeft Dingsdag 11. aan zijne leer lingen medegedeeld, dat hij zich, wegens den ongunstigen toestand zijner gezondheid genoodzaakt had gezien tegen het einde dezes jaars zijn emeri taat aan te vragen. Te Groningen is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d*. E. B. Gunningpred. te Alkmaar. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding van den jjzeren en stalen bovenbouw enz. der brug over de Koningshaven op Feijenoord zijn ingekomen de volgende inschrijvingen: J. Verwaaijen, te Arnhem, en J. Kooy, te Amslerdam, ieder ƒ250,700; T. Kloos Zonen, te Alblasserdam, 233,000; L. J. Enthoven C'.te 's Hage, 226,669; Maatschappij f Ijzergieterij de Prins van Oranje", te 's llage235,000Acliën-Gesellschaft fiir Eisen-Industrie und Brttckenbau, te Duisburg, ƒ223,000; E. Rolin C0., te Braine-le-Comte, ƒ296,000. Voor het prov. gereglshof in Noordholland stond gisteren teregt de stoker bij de Iloll. spoorwegmaatschappij, die op 14 Juljj 11. een ijzeren spoorslaaf, tusschen Bussum en Hilversum, op de rails van den Oosterspoor weg had gelegden toen de waarschuwing had gedaan dat de weg onveilig was. De hoop dat hij eene belooning zou erlangen voor de gedane waar schuwing had hem tot die daad gebragt. Met aanneming van verzachtende omstandigheden is hij veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stond gisteren teregt T. Ilcin- rich, beambte bij den Oosterspoorweg, beschuldigd van diefstal door een loonbediende ten nadecle van zijnen meester gepleegd. Hij had zich schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een pakket inhoudende eene geldswaarde van 2000, en dat pakket was op het bloote lijl bij hem gevonden. ll(j werd veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden. Te Utrecht werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Ned. verecniging tot afschaffing van sterken drank. Des avonds te voren had weder eene openbare bijeenkomst plaats, die geopend werd door den voorzitter van het hoofdbestuur, jhr. de Jonge, met eene rede, waarin de zelfde toon heerschte als in het verslag: leedwezen over de treurige cijfers, die van toenemend drankverbruik en afnemend ledental der vereeniging sprekenmaar moed om voort te gaan op den ingeslagen weg met de over blijvende strijders, die in gehalte mogen vergoeden, wat zij in aantal ver liezen. Met ingenomenheid maakte de voorzitter gewag van een vergadering van de «United Kingdom Alliance", die hetzelfde doel beoogt als de Ned. vereeniging en op hetzelfde oogenblik te Manchester bijeen was. Daaraan is een telegram lot betuiging van sympathie gezonden. Na het opwekkend woord van den voorzitter werden eenige stellingen behandeld. Er waren er 8 aan de orde gesteld, maar slechts 3 werden er in de meeting besproken. Na afloop der bijeenkomst bleef men nog vriendschappelijk bijeenbjj welke gelegenheid de heer d'Engelbronner nog de stelling toelichtte: «Het patent van lapper geelt den gepatenteerde geen regt tot verkoop van sterke dranken." Uit de toelichting bleek, dat hier eene aardigheid bedoeld werd, gegrond op eene onduidelijkheid in de patentwet. Gisteren morgen werd de algemeene vergadering door den voorzitter geopend, met een warme toespraak, waarin hij op het groole gewigt dezer vergadering wees, en de afgevaardigden opwekte om met allen ijver de werkzaamheden naar hunne krachten te steunen en tot zegen te maken. Het getal afgevaardigden, enz. bedroeg ruim 50 uit alle oorden des rijks. Te Utrecht is gisteren namiddag de heer Godard met den Météore uit het park Tivoli opgestegen met drie reizigers. De primitive rigling van den ballon was regt op Amsterdam. Er waren zeer veel menschen op de been; ook op den Dom hadden velen plaats genomen, om met kijkers den ballon te volgen. Te Amersfoort was sedert cenigen tijd het gerucht verspreid, dat des avonds in de omstreken der stad eeu of meer naaktloopers gezien waren, die het de voorbijgaande vrouwen en kinderen lastig maakten, maar de man nen met rust lieten, ja zelfs voor hen vlugtten door somtijds het waterover te zwemmen. Langen tijd bleef elke nasporing der policie vruchteloos; nie mand kon met zekerheid verklaren hen met eigen oogen gezien te hebben. Dingsdag 11. echter zijn twee manspersonen met behulp van boeren en bur gers door de policie opgepakt, verdacht de gevreesde spoken te zijn. Door het prov. gereglshof in Gelderland is Dingsdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van het duel te Berg en Dal. Het heeft het vonnis van de regtbank vernietigd, den lieer J. A. aan moedwillige verwon ding, den heer A. II. S. (luit. der infanterie) aan moedwillige mishandeling, den geneesheer en de vier secondanten aan raedepligtiglieid aan de misdrjj-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1