LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 14 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. m W\ 240, vit ré i v - De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; iet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adrerlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. tb= jf LEIDEN, 13 October. jj de heden gehouden verkiezing van ée'n lid van den gemeenteraad ingekomen: in de I« afdceling van de 724 kiesgeregtigden 250 stcm- ifjes, in de lle afdeeling van de 864 kiesgeregtigden 237 stembriefjes; liet geheel van de 1588 kiesgeregtigden 487 stembriefjes. - Gisteren avond heeft in het gebouw tot Nut van 't Algemeen de ver- iging van bh. fabrikanten der Lcidsche wol-industrie eene zamenkomst ouden met de feest-commissie voor den optogt der fabriekarbeiders en is |,'jr haar aan de deelnemers aan dien optogt uitgereikt een metalen lauwer- J,hs, ten einde te worden gehecht aan het vaandel «Eendracht maakt Mtht". In dezen krans is aangebragt een schild van witte zjjde, waarop ïlïier het Leidsche wapen staat: «Hulde aan de Deelnemers aan den docht op 3 October 1874 onder de zinspreuk van «Eendracht maakt icht", toegebracht door Hil. Fabrikanten der Leidsche Wol-Industrie" geheel is verbonden door eenen strik met afhangende linten van roode c,|wilte zijde (l - De minister van justitie heeft den 3(h,eD September jl. aan heeren pro- jurs-generaalfungerende directeuren van policie in de provinciënde vol- 'llde circulaire doen toekomen: ®1n hel Staatsblad n". 130 is afgekondigd de wet van 19 dezer, houdende tregelen tot hel tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing ist kinderen. Ik acht het niet geheel overbodig op deze wet meer in het chonder uwe aandacht te vestigen en daarbij uwe gewaardeerde medewer- evg in Ie roepen, ten einde aan hare naauwkeurige uitvoering de hand te den. Daartoe is het noodig al dadelijk te onderzoekenof en in hoever feitelijke toestand op dit oogenblik in overeenstemming is met de artt. n 2, in verband met de overgangsbepaling van art. 5 der wet. Tot dit erzoek zal door u de medewerking kunnen worden gevraagd van de =|emeesters binnen uw ressort, terwijl het mjj aangenaam zal zijn de :omstenmet uwe beschouwingen dienaangaande, zoo spoedig mogelijk te lemen." De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat de -tmissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, 9fens art. 2 der wet van 8 Julij 1874, zitting zal houden op Donderdag October en volgende dagen te Amsterdam. Te 's llage vingen gisteren aan, om volgende dagen te worden voortge- de examina voor de acte van hoofdonderwijzer. Ook werden gisteren - taminccrd voor de acte in de Iloogdiiitsclie taal 7 candidaten; 5 werden jüwezen en 2 toegelaten, te weten: de hh. A. A. Waldorp en M. van ^trienen, beiden uit 's llage. Voor de betrekking van rector aan de Latfjnsche school te Zalt-Bom- zijn door curatoren aan den gemeenteraad aanbevolen de hh. dr. J. van Vliet en R. T. F. Rendier, doctorandus, beide te Leiden. - De commissie door de departementen der maatschappij tot Nut van %emeen gekozen, ingevolge het besluit van de algemeene vergadering, einde de werking der wet van 1857, den tegenwoordigen staat van het 'bereidend onderwijs en in het bijzonder het verband tusschen lager en %lclbaar te onderzoeken, zal aanstaanden Zaturdag hare eerste vergadc- houden. 1 Naar men ons mededeelt, meldt het Bbl.is aan de diamantslijperij firma R. S. van Emden CA, te Amsterdam, een groote steen gekloofd 181% karaat, en wel, wat een bjjzondcrheid is, in het midden, zoo- Si er een steen van ongeveer 100 karaat uit is voortgekomen zuiver en het schoonste water. Daar het hierbij zeer op bekwaamheid van den er aankomt, zal men begrijpen hoe groot ook zijn verantwoordelijkheid De roem van de hoofdstad, wat het diamantvak aangaat, wordt door feit verhoogd. Eergisteren is te Lekkerkerk een aanslag gepleegd op het leven van [0 notaris W. A. Meyboom aldaar. De dader is aangehouden en ter be cking der justitie gesteld. Bijzonderheden zijn ons nog niet bekend, is zullen eerst bij de instructie, waarmede een aanvang wordt gemaakt, "■ten. (Dl. R. C.) p' Tusschen Kampen en Elburg is gestrand het beurtschip van Heerenveen -Rotterdam, toebehoorende aan 11. Zwart. De kostbare lading is bijna geheel verloren. Met levensgevaar hebben de schepelingen zich in de boot gered. Voor de arrond -regtbank te Heerenveen stond Donderdag II. teregt een huisgezin uit den fatsoenlijken boerenstand, woonachtig te Rottum, alsmede een arbeider, aldaar vroeger gediend hebbende. Zij waren allen in staat van beschuldiging gesteld, wegens het mishandelen van een ouderloozen knaap, die aan hun toezigt was toevertrouwd. Uit het verhoor ter teregt- zitting, dat nagenoeg 5 uren duurde, bleek, dat zij genoemden knaap een reeks van jaren van tijd tot tijd hadden mishandeld. De regtbank veroor deelde den man des huizes, diens vrouw, zijne dochter, zjjn beide zoons en den arbeider elk tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, in eenzame opslui ting te ondergaanen elk lot eene geldboete van 8. Te Prinsenhage is aan het station van den spoorweg een kind, ander half jaar oudin aanraking gekomen met een waggon en zoodanig gewond dat het weinig tijds daarna overleed. Te Boxtel is Vrijdag 11. brand ontstaan in eene bouwmanshoeve, waar schijnlijk ten gevolge van hel broeijen van graan. In korten tjjd was huis, inboedel en de geheele oogst een prooi der vlammen. 's GRAVENHAGE13 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer H. T. G. N. Camp, hof raad, lot het dragen der versierselen van commandeur le kl. der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Stad Hardenberg is benoemd de heer W. baron van Itlersum, rijksontvanger te Ambt-Hardenberg, tot burge meester der gemeenten Wijk en Veen de heer J. van Doveren, en tot bur- meester der gemeente Scherpenisse de heer J. Luyk, ten einde die betrek king gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Sr'. Maartensdijk. Tol ontvanger der directie belastingen enz. te Numansdorp is benoemd de heer II. de Wal, thans ontvanger te Wijk bij Duurstede. Tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Limburg is be noemd de heer J. Graaf, te Maastricht. Bij besluit van 6 Oct. jl. heeft Z. M. goedgevonden de volgende onder scheidingen toe te kennen ter zake van den oorlog tegen Atchin. (Vervolg.) Ter zake der 2e expeditie tegen Atchin: 1°. te bevorderen tot ridder 3«kL der Militaire Willemsorde, den kapitein-luit. Ier zee W. II. F. van Oordt, den gcneraal-majoor G. P. de Neve, de kolonels der infanterie C. L. St. A. M. de Roy van Zuydewijn, J. L. J. II. Pel en K. F. Schultze en den ma joor der infanterie J. A. Romswinckel; 2°. te benoemen tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde, den gedelegeerde van de vereeniging «het Roode Kruis" G. von Btiltzingslówen en voorts: a. van de zeemagt: den kapitein- luit. ter zee (sinds bevorderd tot kapitein ter zee) W. F. L. de Vriese, de luilt. ter zee le kl. jhr. C. C. Six, W. A. Arriëns. G. J. Buyskes, H. J. van der Mandele en II. van Broekluiyzen, de luilt. ter zee 2e kl. J. Hare maker, H. J. J. Kempe, W. G. van Nes, D. Hordijk en C. J. de Jong P.Azn., den kapitein bij het corps mariniers D. C. W. Sutherland, den officier van gez. I' kl. II. J. Nieuwkerk, den officier van gez. 2' kl. W. Schoonder- mark, den bootsmansmaat I. 11. Heymans, den matroos 1' kl. (thans kwar tiermeester) N. H. de la Bie, den matroos 2e kl. T. C. U. de Wit en den sergeant der mariniers G. Slooff; b. van de landmagl: den kolonel der in fanterie G. B. T. Wiggers van Kerchemde luit.-kolonels der infanterie F. T. Engel en J. G. van Thiel, den lnit.-kolonel der artillerie II. G. Boumeester, de majoors der infanterie C. Schafer en F. A. Gits, den majoor der genie G. E. V. L. van Zuylen, de officieren van gez. le kl. J. A. Eïnthoven, N. P. van der Stok en II. C. J. T. van Hardenbergb, de kapiteins der infanterie Pangeran Ario Gondo Sisworo, Radhen Ario Pratali Kromo, W. J. Vervloei, J. A. Vetter, C. Deykcrhofï, C. A. van Randwijk, J. B. Mack, T. C. V. R.' de Steenhuyscn, L. F. Nix. G. Lamers. J. L. Le Bron de Vcxela. F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol en A. J. F. Rochcll (de drie laatstvermel- den gedetacheerd van hel leger hier te lande), den ridmeester Pangeran Prawiro Adie Negoro, de kapiteins der artillerie J. L. van Wijhe en J. Schneither, den kapitein der genie C. A. Rombouts, de officieren van gez. 2e kl. W. J. Ooslerhoff, G. Sinia en E. C. van Minkelen. II. M. de koningin zal eerstdaags de residentie veriaten lot ihet doen ecner buitenlandsche reis, waarvan Stuttgart als einddoel wordt genoemd. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen verhoor verkenen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1