nommer aankondigden, door het bestuur der vereeniging van fabriek- en trafiek-arbeiders, onder de zinspreuk «Eendracht maakt macht" (president R. Broesterhuizen, secretaris D. van Zonneveld), het bij den optogt gebezigde hoold- en slotvaandel op plegtige wijze aan het gemeentebestuur overhan digd. Daarbij waren tegenwoordig de leden der vereeniging van heeren fabrikanten der Leidsche wol-industrie, de hh. EigemanH. J. P. van Wensen, T. van Wijk, Vervoort Cranenburg en Wassenaar. De heer Eigeman, president dier vereeniging, rig lie bij die gelegenheid een woord tot de leden der commissie voor den optogt, om hun de tevredenheid der fabrikanten te betuigen over hetgeen zij hadden vcrrigt, en over de goede orde waarin alles had plaats gehad. Ook bragt hij dank aan de leden van hel dagelijksch bestuur der gemeente voor de hulp hun daarbij geschonken en beval de belangen der nijverheid in hunne bescherming aan. De vaandels zijn in plegtigen optogt, voorafgegaan door muziek, overgebragt naar het museum in de Lakenhal, om aldaar bewaard te worden. Hel door de smeden-vereeniging bij den optogt gebezigde vaandel, waarop Tubal-Kain was voorgesteld, is gisteren avond door de leden dier vereeni ging ter bewaring overgebragt naar hunnen beschermheerden heer J. van der Drift. Deze sprak bij die gelegenheid de werklieden op eene gepaste wjjze toe, waarna zij op eene gulle wijze door hem werden onthaald. In het Minnehuis werd gisteren avond een zeer eigenaardig leest ge vierd. Nadat in den morgen de bewoners van het gesticht hel museum in den Lakenhal hadden bezocht en het model van het gedenkteeken van Lci- dens ontzet hadden bezigtigdwaren zij des middags feestelijk onthaald. In den avond nu had er eene godsdienstige viering plaats van het eeuwfeest, waarbij d». Koopmans van Boekercn en d'. Beman Brouwer de verpleegden hartelijk en toepasselijk toespraken. Daarna werden zij onthaald op de tra ditionele haring en wittebrood met bier. Overal waar men in het gebouw den blik sloeg zag men licht en vlaggenversiering. Zelfs was er een aar dig chassinet in den tuin, welke ook was verlicht. In den avond werd er nog vuurwerk afgestoken. De sociëteit Amicitia gaf gisteren middag in haar buitenlokaal eene matinee mnsicale. die zeer druk bezocht werd en waarop het park-orchest van den heer Slumpfï een keurig programma ten gehoore bragt. Op dat programma kwamen twee nominees voor, t. w. Fantaisie aus der Oper «Der Tcmpler mid die Jüdin" von Marschner, en Fantaisie de l'opéra «Stradella" de Flo- tow, gearrangeerd door den lieer Blumcntritt, kapelmeester der dd. schut terij alhier. De heer Stumpfl had de beleefdheid den heer Blumentrilt uit te noodigen bij de uitvoering dier stukken als dirigent op te treden, waaraan deze, onder goedkeuring van hh. commissarissen, bereidvaardig voldeed. Des avonds ten 9 ure werd terzelfder plaatse door hh. commissarissen aan de leden met geïnlroduceerden eene soirée dansante aangeboden. Ook deze soire'e, voor velen eene surprise, werd druk bezocht en de dans was zeer geanimeerd. Gisteren avond werd de Zaiurdag II. grootendeels mislukte illuminatie in het Noordeinde, op het Rapenburg, de Breedestraat, de Papengracht en op vele andere punten op nieuw ontstoken ook de ingezetenen, wier illuminatie toen niet van den invloed van wind of weder had te lijden gehad, sloten zich meerendcels daarbij aan, zoodat men weder een flink geheel verkreeg. Thans eerst schitterde de «hulde door de bewoners van het Rapenburg en den Vliet aan het dappere voorgeslacht gebragt" in haren vollen glans. De verlichting van de bruggen aan de Houtstraat, Kloksteeg en Cellebroersgracht in verband met die van de op het water geplaatste naalden en de breede verlichting van hel akademiegebouwmaakte, op een afstand gezien, een tooverachtig effect. Zoowel daar alsook op vele andere plaatsen waren de binnen 'shuis, onder bloemenversieringen, aangebragte verlichtingen opnieuw ontstoken. Ook de magazijnen van den heer Wilhelmy Damste' aan de Visch- brug en het fabriekgebouw van de lib. Gebr. van Wijk op de Iloogewoerd stonden weder in cenen schoonen lichtglans te prjjken. Hier en daar schit terde Bengaalsch vuur. werden eereschoten gelost en werd vuurwerk afge stoken. Eene groote menigte bewoog zich gedurende den geheelen avond door de verlichte straten. Gisteren werden te 's llage de examens der 16 candidate!) voor de hulponderwijzers-acte, eergisteren aangevangen, voortgezet, met den vol genden uitslag. Algewezen werden 10 en toegelaten 6, te weten: G. W. C. de Haas, J, R. G. Ysbrüeker en VV. W. Keizer, uit 'silage, J. B. Meer kerk uit Giessendam, J. A. Schellekens uit Delft, en K. Ch. van Waalwijk, uit Leiden. De commissie voor het geneeskundig staatsexamenzitting houdende te Utrecht, heeft bevorderd lot arts den medic, doctorandus H. J. Planten. De hh. II. A. van Oostrum Soede. P. A. Riedel en J. Jansonitis zijn door het prov. kerkbestuur van Overijssel tot de Evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten. Naar men uit 's Hage aan de Midd. C. meldt zou de minister van marine voornemens zijn voor te stellen het pensioen van zeeofficieren te verhoogen met ƒ75 voor elk jaar Indische dienst. Hel hoofd-comité van de vereeniging het Roodc Kruis heeft onder dag- teekening van 25 September aan de comite's en correspondenten eene circu laire gerigt houdende mededeeling uit Indie, waaruit blijkt dat van 28 Mei jl. tot 6 Augustus aan de zieken en gewonden belangrijke partjjen van allerlei zeer gewenschlc artikelen zijn toegezonden. Daartoe behoorde verschillende soort van versnaperingentabaksigarenlectuur enz. Voorts blijkt daar uit, dat de gouverneur-generaal, de heer Loudon, den 31«" Jnlij 11. met zijne echtgenoote een bezoek bragt in het onlangs nabij Buitenzorg opgerigl nieuw convalescenten-etablissement te Batoe-toelis. Zij trollen daar een groot aan tal reconvalescenten der land- en zecmagt aan, die nagenoeg allen te Atchin geweest waren. Hun verblijf had in korten tijd reeds blijkbaar het beste effect op hunnen gezondheidstoestand. Door het hoofd-comite' werd dezer dagen op nieuw 10000 voor hel centraal-comilc beschikbaar gesteld. Ook werd 1000 uit de algemeene kas bestemd voor het aankoopen van lectuur. Van verschillende plaatsen is reeds eene groote hoeveelheid zeer geschikte^ officiet lectuur ontvangen. Deze boekwerken worden bij partijen naar Indie gezon- zou he den. De edele gevers kunnen verzekerd zijn van innigen dank van hetrukkelijk hoofd-comité en de erkentelijkheid onzer strijders in Indie. „gen ou De coalitiewet is dezer dagen door de regtbank te Arnhem toegepast.„pesche Twee personen zijn tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij 1(jensche op eens anders vrijheid in de uiloefening van zijn arbeid of nijverheid, door oogmerl gewelddadige bedreigingen met strafbare feiten, inbreuk hadden gemaakt, .„over bi Te Amsterdam is gisteren namiddag ten half 5 ure de heer Godard_ Het v< dpgestegen met zijn reusachtigen ballon «l'Union des Peuples." Vijf reizi- aan dei zigers hebben de luchtreis mede aanvaard. De ballon is in noordoostelijke nen was rigting afgedreven. Duizenden nieuwsgierigen woonden het schouwspel bjj._ pe li De ballon is, na eene prachtige reis over de Zuiderzee, des avonds te 8 u.,t: Vol| 10 m. te Kamperveen bij Kampen nedergedaald. :ten gen Uit Winterswijk meldt men dal een treurig voorval ditmaal de jaar-JOpen vt lijksche kermis aldaar heeft gekenmerkt. Die kermis bepaalt zich tot een (t het soort van gecostumeerden optogt, waarin knapen en jonge mannen, gedeel-,jehhe lelijk in allerlei versleten militaire pakken gedost en onder een afgrijselijke deze v muziek, ergens naar buiten trekken om naar den vogel te schieten. Na*eval va afloop van den jongsten wedstrijd, een dag of tien geleden, kregen twee( dijk 1 der «schutters", een jongeling van 25 en een van 18 a 19 jaren, twist, j katoei ten gevolge waarvan de laatste in drift zijn geweer opnam en met de kolfa den c den ander een slag op hel hoofd toebragt, die hem door den pet heen zoo geruch ernstig verwondde, dat hij thans na een smartelijk lijden bezweken is. De tbloot. omstandigheid dat de verslagene, een oppassend fabrieksarbeider, doofstom orbraak en de eenige zoon van arme, bejaarde ouders was, maakt den indruk, door het voorval hier teweeggebragt, dubbel treurig. Aan g 'sGRAVENHAGE, 9 October. »t zijne Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Win- talie ah scholen de heer mr. J. Rutgers, thans subst.-griffier bij de arrond.-regtbank maakt te Haarlem; tot kantonregter te Hoorn de heer mr. P. G. ten Zeldam Gans- e beschi wijk, thans regter in de arrond.-regtbank aldaar; tot notaris te Opheusden, Görlilz arr. Tie!, de heer W. M. J. Arendls, cand.-notaris aldaar Voorts is, op iworden zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. W. P. Steenhoff, als ordt op plaatsvervangend kantonregter te Leiden. Bij besluit van 6 Oct. jl. heeft Z. M. goedgevonden de volgende onder scheidingen toe te kennen ter zake van den oorlog tegen Atchin. FervolgBRUSS Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol te doen atvange vermelden, den luit. ter zee le kl. C. F. T. van Woelderen, de luilt. ter paansch zee 2' kl. R. D. Crommelin, J. A. Snoek, J. Dalen, H. van der Meer, L. elangrij A. 11. Lamie en A. E. J. W. Juta, den matroos 1« kl. H. A. l'idoux en den atvangt marinier le kl. C. van Wijck. L0ND1 Ter zake der le expeditie: 1°. te bevorderen tot ridder der Militaire Wil- hangay lemsorde 3« kl., den majoor der infanterie F. P. Cavaljé; 2'. te benoemen evestigi tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl., a. van de zeemagt: den luit. ter PARL zee te kl. C. J. Marinkelle, den luit. ter zee 2e kl. R. C. A. L. Jansen, den eclnem adelborst 1< kl. (thans luit. ter zee 2kl.) J. Cardinaal, den matroos 1« kl. MADE W. A. van der Bilt, en de matrozen 2' kl. H. T. Koning en J. Njjs; b. van ROME de landmagt: den majoor der infanterie van den barissan van Bangkallang, amcrai Radhen Mayang Koro, de kapiteins der infanterie J. P. van Lier (sinds be- iij ziel vorderd tot majoor), J. II. Iluijer (sinds gepensioneerd) en F. von Balluseck iruikn (chef der brigade lerreinopnemers), de 2' luitt. der infanterie J. G. Blan- PARI ken, II. Kuhn, J. H. Berks en P. D. W. Wilken, den ziekenvader A. Gerz- le dio< ner, de korporaals der infanterie K. F. Bonger en S. W. van der Velde, den ziekenoppasser H. J. Poolman, den fuselier J. Mieres, den kanonnier le kl. W. Brinkerink, den trompetter der artillerie L. Muller Kanter, enden mineur 2' kl. J. L. van Toledo; 3». te benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den dirigerenden officier van gez. 2' kl. P. G. Neeb. Bij het personeel van de militaire veterinaire dienst zijn benoemd: tot paardenarts 3e kl.bij het 2' reg. huzaren de veearts II. C. Itlmarm, en bij het reg. rijdende artillerie de veearts J. N. Ballangée. Morgen ochtend vertrekt Z. K. II. de prins van Oranje naar Ede, ten einde wederom aan eene jagtparlij in de omstreken aldaar deel te nemen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn onderscheidene aan de orde zijnde wets-onlwerpen, meest met algemeene stemmenaangenomen. Vervolgens is overgegaan tot het opmaken ccner lijst van vijf candidaten, voor het lidmaatschap van den hoogen raad. Daarop werden geplaatst: 1". mr. N. F. Lantshecr, raadsheer in het prov. geregtshof van Zeeland; 2°. mr. J. Telling, raadsheer iu het prov. geregtshof van Friesland; 3°. mr. A. A. Pinlo, raad-adviseur bij het dep. van justitie; 4». 11. Machielsen, pro cureur-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel; 5". mr. W. B. E. Boeles, raadsheer in het prov. geregtshof van Drenthe. Het hoofdbestuur van de registratie en domeinen in het bijzonder en over het algemeen deze géhcele tak van dienst leden gisteren een treffend verlies door het overlijden alhier van den inspecteur-generaal van dat vak, den heer William Lee, in den leeftijd van 68 jaren. Tot de vervulling van die betrekking werd de overledene ruim een jaar geleden geroepen als op volger van den heer Stam, benoemd lot inspecteur der staals-loierijen. landscl tnagtig P0S1 consist onder IH lTEi\EAl\l)SCilE BEUK) i EfN KNGELAN tl. LONDEN 8 October. In het jaar 1872 is eene commissie benoemd door de regering, om zich te vergewissen van de inkomsten der Engelsche akademiën Oxford en Cambridge. Uit de Times blijkt thans hoe groot die inkomsten zijn. Het inkomen der universiteit van Oxford is ƒ385,812, en dat der colleges, waarin de akademie verdeeld is3,970,032. De universiteit van Cambridge geniet een inkomen van ƒ283,704, en haar colleges ƒ3,347,640. Het steld ling v waart echtei behoo Er is gegev fraai eenig den. degei hij. degei ding dege beho kens hart beef vols zoo onw wol en herr ach1

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2