LËIP8CIIE COURANT. aedl_ W°. 234, WOENSDAG 7 OCTOBER. =H STADS-BERICHTEN. 131N N EN LAN DSCHE BERIGTEN. Derde Eeuwfeest van Heidens Ontzet. aarke(l ,v^ por tion ali geve,-, C. 0, igren» ras. jh'. le reno. en i Je K van s mi Ian c s inca De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaors, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. de De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, i I, Gezien art. 48 der Algeineene Politieverordening, vastgesteld den 16deB Pel October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Ie, Bepaalt dat, bij gelegenheid der muziekuitvoering, op Woensdag inj den 7d™ October aanslaande in de Hooglandsche Kerk te geven, het ver ing! voer met rjjluig in de na te melden rigting moet geschieden De rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Hartesteegvan zijde van het Kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteegvan de zijde van de llurgstccg langs de Nieuustraat naar de zijde van de llooigraeht; die bestemd voor den ingang aan de Booglandsche Kerkgrachtvan de zijde der Burgsteeg en Uüieuwstraat langs de Winter- steeg en de Hooglandsche Kerkgracht; terwijl bij het eindigen der uitvoering in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen die met cene andere dan de bovenaangeduide bestemming op dien tjjd bedoelden weg passeeren. Een ieder wordt dringend uilgenoodigdzich naar de aanwijzingen, door de ambtenaren der politie in dien zin te gevenstiptclijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 5 October 1874. v. d. BRANDELER. trli LEIDEN, 6 October. V ervolg.) De regenwolken begonnen tegen den avond als dreigende gestalten langs het zwerk te drijven en naauwelijks was met het ontsteken van het feest licht een aanvang gemaakt of het zwerk ontlastte nu en dan hevige buijen boven de stad. De illuminatie viel alzoo in het water, "omdat het water in de illuminatie viel", zooals een natgeregende feestganger snedig opmerkte. Jammer dat het weèrzoo weinig meewerkte, want veel, zéér veel schoons was er voorbereid. De verlichting van het stadhuis, van de akademie en van het Rapenburg kon niet naar waarde worden beoordeeld en toch be wees hetgeen er van te zien was dat het effect bij gelukken prachtig zou zijn geweest. Het gebouw van Rijnland schitterde met ccr.e heerlijke gas- illuminatie, waarbij het wapen van het hoogheemraadschap was aangebragt. Zij die binnenshuis eene verlichting hadden aangebragt, meest van was kaarsen en gas, slaagden natuurlijk het gelukkigst. De kostbaarste en meest uitgebreide verlichting was zeker die van de magazijnen van den heer Wilhelmy Damslé, waarvan het front over de Vischbrug alleen slaagde en nog een verrassend schoon effect maakte. Daarnaast roemen wij de verlich ting, hetzij met of zonder decoratief, van de woning van den rector mag nificus der akademie Heynsius, die van mr. C. Cock, die van den burge meester, die van het magazijn der firma Ewijk en Groen, die van de wo ning van den heer van Beeten. die van de fabriek der firma Gebr. van Wjjk, die van de woning van den heer Driessendie van den heer Das, het gebouw der firma van Gend en Loos, van de woning van mevr. Virnly van Pou- derojjen. van de heeren dr. Zaalberg, T. M. Cornelissen, Sonders, Molenbroek, Spema Weiland, Corts enz. enz.; het is niet mogelijk allen op te sommen. Op de Botermarkt, waar even als aan de Beestenmarkt en aan de Haven een muziekcorps zich afwissend hooren liet en vuurwerk werd afgestoken, was cene vrolijke woelige menigte, die de gas-illuminatie van de Karne- melksbrug bewonderde, nevens de verlichting in en aan de magazijnen van de heeren Wille, Remmers, Iloelen, Feendersen Wed. Kaldenberg. Ook de socië teiten Amicitia en Concordia, alsmede het hotel de la Posle, het hotel des Pays-Bas en liet hotel Rijnland slippen wij aan, terwijl voor de in aanbouw zijnde studenten-societeit een chassinet was gesteld, voorstellende de sociëteit zooals zij vroeger was en zooals zij thans verrijzen zal. De hoofdpoort van den Burg binnentredende,naderde men langs eene alle'e van groen en bloemen, waartusschen sierlijke Chinesche lantaarns waren opgehangen, tot een zeer fraai geschilderde eerepoort, de wapens der provinciën voorstellende, met het Leidsche wapen in het fronton, omgeven van rozen. Door de bewoners van het Rapenburg en den Vliet waren eerebogen op- gerigt op de bruggen aan de CellebroêrsgrachtKloksteeg en Houtstraat, in verband met de van stadswege op de Vlietsbrug geplaatste, waarop de bekende regels te lezen waren//Men was in groot verdriet, enz." De geest drift om eene schitterende illuminatie tot stand te brengen, was daar alge meen, en daarom de teleurstelling niet gering, toen wind- en regenvlagen iedere poging om het licht te ontsteken vruchteloos bleken te maken. Hier en daar hield de verlichting stand, doch toen de regenvlagen verdubbelden, dreigden ook de laatste lichten uitgebluscht te worden. De Breêstraat, die anders eene zee van licht had verspreid, was bijna in duisternis gehuld. Eu de wind zweepte het groen, speelde met de ballons, schudde de tropeën eu scheurde wimpels, vaandels en vlaggen. Eerepoorten waren opgcrigt op de Hooigracht, Iloogewoerd, den Ouden Singel, de Galgstraat, aan de beide einden der Janvossensteeg en op andere plaatsen. Gelegenheids-gedichten konden èn om het ongunstige weêr èn om het onvoldoende licht moeijclijk worden afgeschreven. Zeer aardig was dal voor het huis van den heer du Rieu op de Hooigracht, luidende: </Aan Heer Claes Dirkszoon van Monlfoort Heeft in 'l beleg dit huis behoord, Die naarstelijk, bjj dag en nacht. Als schutter steeds was op de wacht, Courage gaf aan zwakken en aan kranken. Aan hem, getuigt van Hout, had Leiden veel te danken." Men weet dat Claes Dirksz. was kapitein der schutterij. Vermelding verdient nog de fraaije vlag, waarmede onder andere versierin gen de woning van den heer Emeis op het Rapenburg prijkte. Daarop zag men het Hollandsche en het Leidsche wapen, waarboven in Gothische let ters: //lleere onlbermt Hollandt", en daaronder: //Ende salicht Leyden." Voorts mogen wij nog wijzen op »de Haverzak" aan den stationsweg, die versierd was met groen en vlaggendoek, waartusschen medaillons waren aangebragt. Daar las men: Juicht, fceslgenootenjuicht dat 't daver, Nu gulden tijd: drie eeuw hier voor Werd d' omtrek ver tot over 't spoor Verkocht voor een (Hieronder stond een zak met haver). Zondagavond had de feest-tooneelvoorstelling plaals van de vereeniging Harmonie in den schouwburg. Een geschiedkundig tafereel in 3 bedrijven; //Het ontzet der stad Leiden", door M. Westerman, werd daar opgevoerd. De schouwburg was eivol; zoo zelf» dat tal van personen aan den ingang vernemen moesten //geen plaats meer." Hel tafereel, dat gespeeld werd, was genomen naar de betwiste opvatting van sommige geschiedschrijvers, dat Magdalena Moons den be velhebber Valdez op gezag van de liefdewelke hen zamenbond smeekte de stad, welke zoovele harer verwanten en vrienden bevatte, voor bestorming te bewaren enz. Natuurlijk komen in dit stuk alle histo rische personen voor en het eigenaardige was dan ook dat alle costumes zuiver en getrouw nagevolgd zijn van de teckening der beste schilderijen, waardoor sommige groepen een zeer gelukkig effect maakten en de slot scène in dat talereelgeheel geordonneerd volgens het groote schilderij v<ri van Bree, op de Lakenhal alhier berustende, was een gelukkige gedachte, welke niet naliet op de toeschouwers door waarheid van voorstelling een aangrijpenden indruk te weeg te brengen. Magdalena Moons speelde inderdaad allerliefst en bewees ook in liet nasttik //de Militaire Willemsorde", van Faassen, veel dramatisch talent te bezitten, mèèr dan genoeg om zich met succes aan het tooneel geheel te wijden. Haar natuurlijk spel in het nastukje. toen zij als een echte jongen stotte rend den brief las en de moeijelijke woorden verminkte, was geestig en haar mimiek niet minder. Ook het spel van van der Laan, van der Werf en Valdez verdiende toejuiching. In het nastukje, dat over het geheel uitmuntend gespeeld werd, zóó, dat men vergat hier dilettanten voor zich te zien, schitterde van Balen in de rol van den ouden militair. Gedurende de pauze noodigden de bestuurderen der vereeniging de auto-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1