leidsche COURANT. fkdkM 5*71 H°. 23D. DINGSDAG 6 OCTOBER. STADS-BERICHT EN. Mede-ingezetenen van Leiden! Derde Eeuwfeest van Leidens Ontzet. veel. zon- vao ;erk :ifij eo ins er- ele ke De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaarsbuiten de expeditiekosten. Af zonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ceuls. Bij «leze Courant behoort ccn Bijvoegsel. Mijne verwachting is niet teleurgesteld. Op den blijden gedenk dag van het 3de eeuwfeest van Leidens Ontzet liet de goede orde niet alleen niets te wenschen over, maar heerschte allerwegen eene waardige feestelijke stemming, die liet bewijs leverde dat het bezoek ranZ. M. den Koning, H. M. de Koningin en de Koninklijke Prinsen door U op hoogen prijs werd gesteld. Het is mij dan ook bijzonder aangenaam mij van de mij door Z. M. den Koning opgedragen last te kwijten door U, mijne mede ingezetenen, den dank van uwen Vorst over te brengen voor de hartelijke ontvangst HD. en de overige leden der Vorstelijke familie bereid. De Burgemeester van Leiden, Leiden5 October 1874. v. d BRANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN. Gezien art. 43 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16d"» October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat. bij gelegenheid der muziekuitvoering, op Woensdag den 7d,c October aanstaande in de Hooglandsche Kerk te geven, het ver voer niet rijtuig in de na te melden rigting moet geschieden De rijtuigen bestemd roor den ingang tegenover de Hartesteeg, van de zjjdc van het Kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteeg, van de zijde van de Burgsteeg langs de Nicuwstraat naar de z|jde van de Hooigracht; die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche lierkgrachtvan de zijde der Burgsteeg en Niieuwslraat langs de lVlnter- stccg en de Hooglandsche Kcrkgracht; terwijl bij hel eindigen der uitvoering in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen die met eene andere dan de bovcnaangeduidc bestemming op dien tjjd bedoelden weg passecren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd, zich naar de aanwijzingen, door de ambtenaren der politie in dien zin te geven, sliplelijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 October 1874. v. d. BRANDELER. UINNENLANRSCHE I3ERIGTEN. LEIDEN, 5 October. 3 October! Zoo angstig en bang als vóór drie eeuwen de harten klopten van hou, die met onbezweken trouw en heroisthe zelfopoffering in de be narde veste streden om het groole pleit tusschen vrijheid en dwingelandij, zoo verlangend werd gij thans tegemoet gezien, zoo blijde werd thans uw aanbreken voorbereid en toegejuicht, als de feestdag gewijd door dc herin nering aan een der belangrijkste gebeurtenissen, welke ons volksbestaan voor bereidden, als een van de hechlsle schakels gesmeed tusschen Oranje en NederlandGedenkdag van den heldenmoed van het voorgeslacht sedert het jaar, dal gij Leiden heul na strijd, zegen na beproeving boodt, met hoeveel dankbare toewijding zag thans na drie eeuwen Leidens burgerij u tegemoet! Zij had zich opgemaakt om aan die feestviering luister bij te zetten en eene streelcnde voldoening was het haar dien dag de nazaten en verwanten van den vorst, met en voor wien zij streden, in haar midden als gast te mogen toejuichen; al gaven de dagen, die waren voorafgegaan, de storm winden en de regenvlagen allczins reden tot bekommering en bezorgdheid voor den goeden uitslag van het feest Een straal van hoop gaf echter de morgen van den feestdag, toeneen vro lijk zonneschijntje dour de wolken brak en een tooverachlig licht uitgoot over den feesielyken tooi waarin de stad was gehuld. Daar kwam teeke- ning en leven in den graauwen nevel van de laatste dagen en met moed en opgewektheid werd de laatste hand aan het feest toilet gelegd. De christelijk-historische feestviering, ontworpen door de vereeniging voor Christelijke belangen, die reeds Vrijdag avond plaats had, duchtte echter regen noch wind, want zij werd gehouden in de zaal der vereeniging in het Noordeinde. Dat lokaal was voor deze gelegenheid op regt artistieke wijze versierd. Een zeer flink en goed geteckend houtskoolportret van van der Werf hing in het midden der zaal, tusschen de portretten van Boisot en Douzaallen van de hand van onzen stadgenoot den heer C. Bos. Daar hoven hing dc driekleur en het vrolijke rood en wit der stedelijke kleuren allerwege smaakvol gedrapeerd. liet Nederlandsche wapen hing achter in de zaal in een wolk van gaas en kleuren boven het orchest, waar de zang koren en orchcsiklasse achter een blocmenlaag hadden plaats genomen. Eene orgelsonate van D. Willi. Volckmar, breed en degelijk gespeeld door den heer J. A. H. van llarlrop, opende het feest. Daarna volgde de tenor-solo «Mijn Land", gecomponeerd door den heer Joh. J. Eggers alhier, met keurige woorden van Lallcman. Als tenor-zander trad de heer B. J. de Goey op, wiens schoone stem, wijd bekend en teregt geëerd, dat ver dienstelijke toonwerk vertolkte. Dit lied, al moge hel geen grootsche inspi ratie zijn van eene nieuwe gedachte tintelend vol oorspronkelijkheid, bleek echter eene hoogst zangerige lieve compositie, die, zeker evenzeer geschikt voor orchest als voor zang, niet naliet op den toehoorder een zeer aange- namen indruk te maken. Met de uitnemend schoone verzen van den dichter Lallcman maakt het een zoclvloeijend geheel, dat zeker hooger verdiensten bezit dan enkel die van gelegenheids-compositie. Vervolgens riep de president dier vereeniging, de heer A. de Mare, den aanwezigen een welkom toe. Psalm 9 met de verzen 1, 3 en 11 werden toen door de talrijke feestvierenden gezongen, waarna door de orchest- klasse der maatschappij van toonkunst en onder directie van den heer A. J. Wetrens verrassend schoon een Larghetto van v. Beethoven werd ten ge- hoore gebragt. Vervolgens zong een meisjeskoor het eerste deel eener feest-cantaledoor den heer J. M. E. Derksen gedicht. Toen betrad ds. E. C. Segers het spreekgestoelte en schetste in kloeke taal de aanleiding tot den strijd met Spanje, Leidens nood en den moed zijner edelste burgeren. Toen viel het koor weer in en zong het tweede deel der feestcantate. Dat gedeelte maakte een hoogst ernstige» indruk. De dichter schetste Leidens wanhoop in drie verzen en de koren, die liet »Daar is geen hope meer," //Daar is geen leellogt meer!" Daar zijn geen krijgers meer," met klimmende angst hadden geklaagd, zij jubelden een oogenblik later: //Wij zullen niet vertsagen Al stijgt de nood ten top en die tegenstelling, welke het eene oegenblik diepe ellende, het volgende herwonnen heldenmoed te aanschouwen gaf, zij was gelukkig gedacht en werd hier onberispelijk gezongen. Na de pause, waarin ververschingen wer den aangeboden, werd het derde deel der cantate "Leiden ontzet" gezongen en trad ds. J. D. B. Brouwer op om in toepasselijke verzen het feest te be zingen. Ook de rede van dezen spreker werd even als die van den vorigen warm toegejuicht. Tot slot zongen alle aanwezigen staande Psalm 72 vs. 11. Voor de pers was daar uitstekend gezorgd en het verwijt van exclusivisme, waar hel ook moge van toepassing zijnmag niet rusten op deze feestvie ring. Of daarentegen de bestemming der overgeschoten gelden het stich ten eener bijzondere school thans nu er enkel van dankbare feestvreugde mogt sprake zijn, te verdedigen is, daarvan rust de beoordeeling niet op den verslaggever. Zaturdag morgen ten 7 ure riepen de salvo's van het geschut en het klok kengelui de burgerij ter feestviering op, en tegelijkertijd wemelde het reeds van wandelaars op de voornaamste stralen en grachten, vooral in de omge ving van het raadhuis, alwaar ten hall acht ure een koraal-muziek voor koperinstrumenten zich liet hooren, uitgevoerd door eenige leden van het muziekcorps van het 4,,c reg. infanterie. Tlcglig en indrukwekkend klonken daar de toonen van de zoo bekende melodiën van den C6ileo en van den G8jltn Psalm. Ten acht ure werd eeu dank- en bedestond gehouden in de Hooglandsche en Mare-kerken, waarin de predikanten de WoltJ en Koopmans

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1