ruim ƒ70000, waarvan in 1875 ƒ40000 zullen noodig zijn. Ook voor hel botanisch laboratorium wordt ƒ14500 gebragt, waartegen de voor 1874 toegestane, doch niet gebruikte komen vrij te vallen. Ten slotte om op ruimer schaal de restauratie van oude gebouwen, die, uit het oogpunt van oud heidkunde, geschied- en kunstwaarde hebben, te bevorderen, is de som van ƒ25650 verhoogd met ƒ20000. Thans liggen aan de beurt de St. Bavo-kerk te llaarlcm, de llooglandsche kerk te Leiden, de Bovenkerk le Kampen, de kerk to Brouwershaven en de Ooslerpoort te Hoorn. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 27e" te Batavia aan gekomen en het stoomschip Prins van Oranje is op dien dag van daar naar Nederland vertrokken. Voor de aanstaande acten-examens hebben zich in de provincie Zuid- holland 385 candidaten aangemeld. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat er in de vorige week bij den boomkweeker Verkaden te Boskoop twee peren geplukt zijndie te zamen 0,94 kilogr. wegen. Te Schiedam had gisteren een treurig ongeval plaats. Een driejarig kind werd door een volgeladen molenwagen omvergeworpen en verpletterd. Te Rotterdam is gisteren morgen een huis, dat men bezig was te bou wen aan den Rollerdamschcn straatweg in de gemeente Vrijenban, ingestort. Van zes werklieden, die zich in het gebouw bevonden, heeft er een zulke ernstige verwondingen aan borst en rug bekomen, dat zijn leven in groot gevaar verkeert. Een tweede heeft eene belangrijke verwonding aan het hoofd bekomen. De vier anderen hebben zich nog tijdig in veiligheid kun nen stellen. Te Dordrecht is een blcekersknecht gevangen genomen, onder verden king van aldaar brand te hebben gesticht in eene bleekerij, waarvan het waschhuis werd vernield. Hij was sedert den brand plotseling verdwenen, doch vertoonde zich voor ecnige dagen weder in de stad en werd toen aangehouden. Voor het prov. gereglshof in Noordholland stond gisteren teregt Aukje Maria Klcinvogel, huisvrouw van J. L. Hersman, oud 38 jaren, geboren te Harlingen, laatst verblijf houdende te Amsterdam. Zij wordt beschuldigd, in den nacht van 18 op 19 Mei 11. opzettelijk in brand te hebben gestoken het haar en haren echtgenoot toebehoorendein het duin bij Velsen gelegen huis, verhuurd aan en bewoond door de echtelieden Zwart en gezin. Vol gens de acte van beschuldiging was bij dien brand gevaar voor menschen- hevens te voorzien, daar de bewoners zich met hun kind ter naauwernood konden redden. Beschuldigdedie reeds tweemaal ter zake van bedriege- lijke opligting lot cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld geweest, ont kende de haar ten laste gelegde feiten. Na afloop van het getuigenverhoor requireerde de advocaat-generaal tegen de beschuldigde eene tuchthuisstraf van 10 jaren. De II. C. meldt dat eergisteren aan liet station van den Ooster-spoorweg t.' Amsterdam een ter verzending aangeboden paket, ter waarde van ƒ2000, werd vermist. Door den stationschef, bijgestaan door de policie, is het spoedig teruggevonden bjj eencn arbeider, die het tusschen zjjn goed ver borgen had. Te Maastricht is eergisteren nacht een soldaat, die bij de kazerne te Maastricht op wacht stond, door drie of vier personen aangevallen, die hem niet alleen slagen toebragten, maar ook de bajonet van zijn geweer mede namen. Het geroep om lmlp baatte niet; de wacht kwam niet buken. waarschijnlijk onder den invloed van Morpheus slaapbollen of van Bacchus dampenzegt de Courr. de la Meuse. 'sGRAVENIIAGE, 30 September. Z. M. heeft, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken de herbenoeming van den heer T. A. Knapen lol plaatsvervangend kantonregter le Weert en als zoodanig benoemd den heer G. H. V. Bongaerls, notaris aldaar. Volgens een bij het depart, van marine ontvangen telegram is het op nemingsvaartuig llijdrograaf. onder bevel van den luit. ter zee le kl. jhr. de Brauw, den 28en dezer te Batavia aangekomen. BlüTikM.AiNDSCIlE BËMGTËN. K X «i E ij i n. LONDEN. 29 September. In eene correspondentie aan de Times uit Calcutta wordt een besluit van den onderkoning van Britsch Indie medegedeeld betreffende het afzenden ecner expeditie naar den vijandig gezinden stam der Duitla's, aan de noord westelijke grenzen van Britsch Indie gevestigd: De onderkoning, tolde overtuiging gekomen zijnde dal hel zenden eener kleine expeditie naar het land van Duffla onvermijdelijk is geworden, heeft aan het dep. van oorlog opgedragen met den opperbevelhebber van het leger in overleg te treden tot het regelen van de bijzonderheden dezer expeditie. De bevelhebber der expeditionaire troepen zal zich ten doel moeten stellen de bevrijding van de door den genoemden stam gevankelijk weggevoerde Britsche onderdanen, het toedienen van eene matige tuchtiging aan den stamen het ten toon spreiden eener genoegzame magt om de Duflla's voor het vervolg van der gelijke invallen af te schrikken. Z. E. drukt den wensch uit dat tot maat regelen van wedervergelding niet worde overgegaan, wanneer het doel der expeditie op eene andere wjjze te bereiken is. Bijaldien de gevangenen terstond worden uitgeleverd, komt het den onderkoning als eene voldoende tuchtiging van den stam voor, dat dezen eene zoodanige boete worde opgelegd, welke de gevangenen volledig kan schadeloos stellen voor de opofferingen en materiele nadeden, welke zij moglen geleden hebben. FRANKHIJH. De uitslag der jongste verkiezing geeft de Siècle aanleiding om op nieuw te betoogen dat de republiek de eenig mogelijke regeringsvorm voor Frankrijk is. Haar magt, zegt dat blad, is thans onwederslaanbaar. Van haar, van haar alleen, verwacht Frankrijk nu orde, vrede, rust, en mèt deze onwaardeerbare, onmisbare zegeningen, een ander, niet minder nood zakelijke weldaad: de vrijheid. Naar men verneemt is Bazaine voornemens zich voor eenigen lijd te Madrid te vestigen. Zijne echtgenoote is aldaar reeds aangekomen. SPANJE. Volgens de officiële bladen heeft de regering door de jongste ligling 60000 recruten verkregen, die thans geoefend worden om talrijke bezettin gen in de bedreigde grootc sleden te gaan aflossenopdat deze zich bij het noorderlcger zouden kunnen voegen. Deze gunstige uitslag heeft de Carlis- ten verschrikt: en om hem thans nog zooveel mogelijk le neutraliseren heeft de broeder van den pretendent een decreet uitgevaardigdwaarbij de recru ten der nieuwe ligling, zoo zij werkelijk in het leger treden, even als hunne familiën, met dc gestrengstc straffen bedreigd worden; terwijl beloofd wordt, dat aan alle soldalen van het republikeinsche leger, wanneer zj met wapenen en bagage tot het koninklijke leger overloopen, eene premii van vijf harde piasters en, zoo zij zulks wenschen, volledige vrijstelling van de dienst gegeven zal worden. DITITSCHLANS. Nu de wet op het burgerlijk huwelijk in Pruissen den 1 October ig werking treedt, zijn er in de laatste maanden meer huwelijken gesloten dan anders in den tijd van een jaar. In eene protestantsche kerk ti Berlijn zijn laatstleden Zondag niet minder dan 76 bruidsparen ingezegend. Te Koningsbergen is het reglsgeding tegen de 37 personen, die let i zake van de onlusten le Quednau als belhamels vervolgd werden, afgeloo- pen. De gezworenen hebben eenen der beschuldigden vrijgesproken en dt 36 overigen schuldig verklaard. Van dezen zijn 20 tot tuchthuisstraf voori tol 5 jaren, en 16 tot gevangenisstraf voor 4 maanden tot 3jaren veroordeeld, De Ostsee-Zeit. vestigt er de aandacht op dat in Engeland afgekeurdt^i schepen in het buitenland worden verkocht en dat reeds dergelijke schepen onder Duitsche vlag varen. De policie is eene bende valsche munters op het spoor gekomen. Hei hoofd dezer bende, zekere Liihrs, een der voornaamste socialisten te Horde in Westfalen. is aangehouden; een aantal werktuigen en eene groote hoe veelheid valsche munt zijn bij hem in beslag genomen. Berigten uit Weenen melden dat de Noordpoolreizigers, de hh. Payer IT en Weyprecht, aldaar zijn aangekomen. Zelden werd een vorst met zooveel 1 geestdrift en eerbetoon door de bevolking ontvangen, als deze beide heeren. leder tracht op zijne wijze die heeren en ook de manschappen, die aan de expeditie hebben deelgenomen, het doorgestane leed te doen vergeten. Zoo heeft een kapper aangeboden om hen een jaar lang kosteloos te kappen en te scheren; een restaurateur wil hen om niet laten eten; de eigenaar van een Russisch dampbad wil al de koude verdrijven, die zij gedurende hun 2%-jarig verblijf in het Noorden zijns inziens moeten hebben opgedaan, en alle ondernemers van publieke vermakelijkheden organiseren hun ter cere feesten van meer of minder omvang. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 29 September. Het Journal de St. Pél. sluit zich ten opzigte van des keizers schrijven aan don Carlos geheel bij de beschouwin gen van den Brusselschen Nord aan. Het blad betoogt, dat het slechts de wensch is om eiken schijn van inmenging in de aangelegenheden van Spanje te vermijden, die de onthouding van Rusland in zake de erkenning van Serrano's gouvernement heeft gemotiveerd, voorts, dal door die onthouding in gcencn dccle de op maglige belangen gebouwde overeenstemming tusschcH de drie groote mogendheden kan geacht worden verstoord te zijn. daar alle drie die mogendheden op de bedoelde overeenstemming evenveel prijs stellen. WEENEN, 29 September. In eene buitengewone zitting van het geogra- pliisch genootschap, welke door den kroonprins en alle ministers werd bij gewoond, bragtcn de leiders der Noordpool-cxpeditie Payer en Weyprecht verslag uit. De voorzitter las een brief van den president der Londensche /'Geographical Society" voorwaarin in vleijende bewoordingen gezegd wordt, dat Payer en Weyprecht een eerste plaats onder de natuurvorschers der Poolstriken toekomt. LONDEN, 29 September. Den 7 October zal te Glasgow eene volksver gadering gehouden worden ter bevordering van de burgerljjke en de gods dienstvrijheid. PARIJS, 29 September. Aan de deputatie, welke Thiers jf. Zondag le Vizillc ontving, werd door hem zijne gedragslijn ter gelegenheid van zijne benoeming te Bordeaux tot president der republiek uiteengezet. Hij eindigde met de woorden: »Nu gij toch de monarchie niet herstellen kunt, helpt dan eerlijk en opregt de republiek tot stand brengen." ünrgcrlijfcc SJanb. Van 21 tot en met 30 September 1874. BEVALLEN M. C. Verhoeven, geb. van der Hart, D. A. C. Ramb, geb. Nat- termann, D. L. S. Willemsom, geb. Leroi, D. J. R. Zaalberg, geb. Kesseler, Z. C. van Leeuwen, geb. van Wijk, Z. A van Bemmel, geb. Maleys, Z. -- S. I. C. A. Hartevelt, geb. Bijvank, Z. A. Calien, geb. Kaufmann, Z. E. Neute boom, geb. Lardé, J. Ouwcrkerk. geb. Lardé, Z. 11. J. Ilensing, geb. Roups, J. Crcyghton, geb. Jongmans, D. J. A. van der Made, geb. Middel koop, D. M. J. Blansjaar, geb. van den Bosch, Z. J. Lipse, geb. de Vroede, D. G. Sirag. geb. Huge, D. J. Planjer, geb. van den Berg, Z. - C. Paulissë, geb. van der Kamp, Z. A. van Beek, geb. Simonis, Z. C. Siteur, geb. van Rooijen, D. J. 11. Boon, geb. Cinjee, D. J. P. Derogee, geb. Bard, Z. - J. C. Yavier, geb. Taffijn. E. M. Kooien, geb. van Kampen, Z. H.C. van den Puil, geb. Zweistra, GEHUWD: J. Pret, jm. en P. van den Iloek, jd. K. de Jong, jm. en J. van der Waals, jd. J. van der Nat, jm. en W. van der Post, jd. P. S. van Dorp, jm. en J. J. Korbee, jd. J. P. van Dooren, jm. en 11. P. Werst. jd. OVERLEDENJ. II. de la Rivière, D„ 2 j. H. Overdijk geb. Verhoog, 60 j. J. van Heine, V., 49 j. J. Tegelaar, D., 1 j. C. Persoon, 42 j. N.Schouten, geb. Stol, Z. levenl. G. llansclaar, Z„ 10 m. M. Smit, D., 15 m. J. Verbrug- gen, wede. 11. G. Blass, 73 j, J J. van der Blij, Z., 4 m. J. Gerritsen, geb. Los, D. levenl. C. A. Sasburg, geb. Roman, D. levenl. S. II. van Ilerson, 39 j. M. van der Glas, 17 m. ll> V jttKTUNTIXSft. Getrouwd: PIETER SIMON VAN DORP en JACOBA JOHANNA KORBEE, die, ook namens wederzijdsche familiebetrekkingen, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 30 September 1874. Bevallen van een Zoon J. C. VAN OORDT ARNOLD. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. J. P. QUANT DE BRUYN. Leiden, 30 September 1874. Volstrekt ecnige kennisgeving. Voor de bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende mijne ziekte, betuig ik, ook namens mijne Echtgenoote, mijnen welmeencnden dank. P. J. W. KNAAP.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2