Aan dé Rijp is eergisteren avond ecne woning met pakhuis afgebrand. Ofschoon reeds twee belendende percelen vlam hadden gevat, heeft men die nog kunnen behouden. Ook in 1872 werd bedoelde woning door brand vernield, die liet gevolg was van moedwil; thans schrijft men den brand toe aan het onweder. Door den heer J. W. Loggers, in leven geneesheer te Barneveld en aldaar overleden, is hij uiterste wilsbeschikking aan het Evang. Luth. weeshuis te Amslcrdam, waarin hij is opgevoed, gelegateerd ƒ5000, en verder te Barneveld aan de armen der r. k. ƒ500, aan de kerk der Israëlieten ƒ200, aan het dep. der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" ƒ300, aan de bewaarschool ƒ500, aan de armen der r. k. te Achterveld ƒ300, aan de maatschappij van weldadigheid ƒ500, aan het weduwenfonds voor genees-, heel- en verloskundigen ƒ500, aan hel Ned. gasthuis voor behoeftige oog lijders te Utrecht ƒ300, en aan de-verecniging voor ziekenverpleging te Amsterdam ƒ500. Verder heeft hij tot zijne erfgenamen benoemd de herv. gemeente te Barneveld voor 2/3 gedeelte en het proveniers-armengeslicht voor het overige t/3 gedeelie. Te Murmerwoude is door een arbeider, die op het land bezig was met aardappelrooijenhet lijk van een pasgeboren kind gevonden. Hoewel de politie ijverig onderzoek doet. is de daderes tot nog toe niet bekend. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder hel rundvee in deze provincie ondergaat steeds meerdere uitbreiding en men vreest, dat, wanneer het vee gestald zal zijn, die ziekte nog meer in omvang zal toenemen. In de maand Augustus jl. zijn 17 nieuwe beslagen door die ziekte aangetast, in onderscheidene oorden van dit gewest. In die maand is slechts één rund (in Wijnbridseradcel) aan de longziekte gestorvendoch zijn 42 afgemaakt. Sedert 1° Januarij1» September jl. heeft deze ziekte in dit gewest niet minder dan 1148 offers geëischt. De schietbaan alhier, die voor en na veilig en onvelig werd verklaard, schijnt thans aan het oogmerk te voldoen|; althans, er wordt heden ruim schoots gebruik van gemaakt. De onveiligheid van die baan is, naar men zegt, voornamelijk te zoeken bij de boeren, die in den omtrek daarvan wonen en het gedurig schieten minder aangenaam vinden. De prijs der boter is klimmende;' aan de waag alhier was hjj gisteren als volgt, 1« soort ƒ64.— ƒ62.50; 2soort ƒ58.— per ton. Voor het provinciaal gcreglshof in Limburg stonden Donderdag 11. te- regt de arbeiders Beyers, Kuikens, Massa en Trienckens, de laatste tevens tapper, allen aangeklaagd van het, in den avond van 14 April II., te Venlo aan Gust. Jahon, Pruissisch gendarme, gestationeerd te Straelen, moedwillig toebrengen van slagenstooten en schoppeneen werkbelelsel van minder dan twintig dagen ten gevolge gehad hebbende. Genoemde gendarme, die verdwaald geraakt was en in zijne militaire kleeding Venlo kwam binnen rijden, was, op zijne vraag naar den regtcn weg. door een menigte volks, waaronder de vier beklaagden, omringd, mishandeld en bewusteloos ter aarde geworpen. Reeds op 12 Aug. 11. hadden de vier beklaagden voer de arrond.-regtbank te Roermond te dezer zake teregtgestaandoch zijn als- toen, bjj gebrek aan wettig bewijs, op requisitoir van het O. M. bij die regtbank, van net hun ten laste gelegde feit vrijgesproken. Niettegenstaande alzoo de cisch van den officier van justitie te Roermond door de regtbank aldaar was ingewilligd, heeft deze zich, op last van den procureur-generaal in Limburg, van het gewezen arrest in appel begeven. Bij de hernieuwde behandeling dezer zaak, had het O. M.] 34 getuigen, onder welke eenige in eerste instantie niet gehoorde, voor het prov. hof doen verschijnen. Van de tot dusverre niet gehoorde getuigen had er een. zekere J. P. Pistorius, oud 26 jaren, te Venlo wonende, aan den commissaris van policie aldaar verklaard met de toedragt der zaak bekend te zijn, en voor het hof in Limburg de daders te zullen aanwijzen. In deze zitting op zijne afgelegde verklaring terugkomende, verklaarde bedoelde getuige van het voorgevallene niets te weten, waarop de advocaat-generaal, ingevolge art. 195 wetb. van strafv., zjjne voorloopige inhechtenisneming, als verdacht van het afleggen van valsclie getuigenis, requireerde. liet geregishof bewilligde in dieneisch. 's GRAVEN1IAGE26 September. Tot burgemeester der gemeenten Westmaas en Mijnsheerenland is be noemd de heer M. W. de Kat, en tot burgemeester der gemeente Zes Ge huchten de heer J. Smulders, Aan den heer II. van Zegwaard is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Voorburg. Z. M. de koning is in den algeloopen nacht ten 4 ure met een extra- trein van den rijnspoorweg naar het Loo vertrokken, vergezeld van lIDs. adjudant, majoor Du Monceau en een ordonnance-officier. Den ltn October wordt Z, M. hier terugverwacht. 's Konings weder-antwoord aan de commissie van de eerste kamer, welke gisteren het adres van antwoord op de troonrede Z. M. heeft aange boden, luidde: //Mijne heeren! Ik verzoek u aan de eerste kamer der staten-generaal mijnen dank te willen overbrengen voor haar adres van antwoord en haar tevens de verzekering te geven dat ik daardoor met genoegen bij vernieu wing de verzekering heb verkregen van hare ernstige begeerte om mede te werken tot alles wat tot welzijn van ons dierbaar vaderland kan strekken." In de heden ten 3 ure gehouden zitting der tweede kamer heeft de minister van financiën de begrooting-wetten ingediend. (De door den minis ter bij die gelegenheid gehouden rede deelen wij hierachter, eenigzins ver kort, mede.) Tegen aanst. Maandag ten 11 ure is aan de orde gesteld de beraadslaging over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. BUITENEAÏNDSCIIE BEI'fGTEN EMGELANB. LONDEN25 September. In den Standard wordt uit particuliere berigten medegedeeld dat de slavenhandel op Afrika's Oostkust nog even levendig is als voorheen, ofschoon het erkend wordt dat de Sultan van Zanzibar, volkomen ter goeder trouw, pogingen doet om, ingevolge de bij hei tractaat met Groot-Britannic op zich genomen verpligtingen, dien uit te roeijen. Zoo werden verscheiden traos. porten slaven, welke naar de eilanden van Zanzibar bestemd waren, door dc ambtenaren van den Sultan aangehouden en de slaven in vrijheid gesteld, doch de handel was het levendigst lusschen dc Portugeschc havens op de kust van Mozambique en Madagascar, en de slavenhalers voor Arabie en Perzie zouden, volgens dieberigten, voornemens zijn de slaven niet meer te vervoeren over de havens tegenover Zanzibar, maar uit de Portugeschc be zittingen en Madagascar. FRANKRIJK. In hel Jouni. off. wordt een besluit afgekondigd van den president der republiek, waarbij de kiezers in de departementen Alpes-Maritimes, Pas-de-Galais en Seine et Oise tegen 18 October worden opgeroepen tot liet vervullen van vier voor die departementen in de nationale vergadering be slaande vacaturen. Deze plaatsen zijn opengevallen door het overlijden van drie afgevaardigden en door de nederlegging van het mandaat van een hun ner. den afgevaardigde Piecon uit het dep. Alpes-Maritimes, die zich in het openbaar ten gunste eener afscheiding van Nizza en omstreken van Klank rijk had verklaard. La France deelt, naar aanleiding van een vroeger medegedeeld ge rucht, onder voorbehond mede dat de ek-maarschalk Bazaine reeds voor eenigen Ijjd zijne diensten aan dc Spaansche regering zou hebben aangebo den. liet blad voegt er echter bij dat uit de na zijne ontvlugling in beslag genomen papieren bleek dat noch de vorige noch de tegenwoordige minister van oorlog dat aanbod zeer gunstig ontvangen had. Dlf ITSCULAND. Dc justitie te Breslau is er in geslaagd den persoon iu handen te krijgen, die zich heeft schuldig gemaakt aan den moordaanslag op den heer Bode, diocesaan-praeses der Silezesehe katholieke gezcllen-vereenigingen. Dc dader noemde zich August Griiger, doch volgens verklaring van den leeraar Seppclt bij dc wcesinrigting Mater dolorosa licet hij August Tschöcke en is hij van 1862 tot 1869 in dat gesticht geweest. Door den proost Knbeczak te Xions is bij liet Poscner domkapittel de verklaring ingezonden, dat hij zijne excommunicatie nietig acht. omdat zij is uitgesproken namens cene onbekende en mitsdien onbevoegde kerkelijke overheid. Daar hij in die uitspraak in zijne burgerlijke eer is aanzerand, zal hij bij de reglerljjke magt eenc aanklagt indienen tegen den dekeu Rzezniewski. Er zal te Metz eerlang een begin worden gemaakt met het leggen der grondslagen voor den bouw eener prolestanlschc kerk. Het daarvoor ont worpen plan is door de lioogc regering goedgekeurd. Er is een milliocn fr. beschikbaar gesteld voor de verwezenlijking van bedoeld ontwerp. Dc kerk zal, onder de leiding van den architect Buchmannin zuiver Golhischen stjjl worden opgetrokken. De wijze, waarop de theologische faculteit der hoogeschool te Straats burg is bezet, heeft de goedkeuring der orthodoxen onder dc Proteslantsche geestelijken niet weggedragen. Door 75 predikanten bij de protestanlsche gemeenten in Elzas-Lotharingen werkzaam, is aan den rijkskanselier een brief toegezondenwaarin zij daartegen opkomen. Zij verklaren daarin dat zij bij deze gelegenheid hunne smart niet kunnen verhelen over de benoe ming, die dezer dagen heeft plaats gehad; zij druischt geheel en al in tegen de regtmalige wenschen van alle leden der kerkdie aan hare leer getrouw zjjn gebleven. De benoeming waarop de briefschrijvers doelen is die van den heer Holtzmann, tot hoogleeraar bjj de theologische faculteit. Met aan t in de dcdeel bijzor over t Bij ambts PER TELEGR \AF. WEENEN, 25 September. De Noordpoolreizigcrs zijn hier aangekomen. Zij werden door deputatiën van militairen en burgers, door talrijke corpo ral iën en door een onafzienbare menschcnmassa met geestdrift ontvangen. Bij hun stapvoetschcn togt in rijtuigen door de versierde straten juichte de menigte hnn onophoudelijk toe. Morgen zal een feestelijke zitting van het geographisch genootschap plaats hebben. De kroonprins zal daarop als be schermheer tegenwoordig zjjn. BERLIJN, 25 September. De Berl. Post betoogt, dat de gedragslijn van de regering ten opzigte van art. 5 van het Prager vredesverdrag volkomen duidelijk is. De regering heeft genoegzaam hare bereidwilligheid tot het ten uitvoer leggen van bedoeld artikel bewezen; daartoe werden immers met Denemarken onderhandelingen aangeknoopt. Wanneer men echter spreekt i van Denemarkens grieven, mag men niet vergeten dat het Prager vredes verdrag gesloten werd tusschen Oostenrijk en Pruissen. LONDEN25 September. De Times verklaart met leedwezente moeten berigten dat het bezoek van Disraeli aan Ierland voor het oogenblik opge geven is, omdat de keelziekte, waardoor de minister is aangetast, volgens verklaring van de geneesheerennog al van bedenkelijken aard is. Dc salon-stoomboot van Bessemer is gisteren te IIull met goed gevolg van stapel geloopen. Naar het schjjnt zal de verwachting van den ontwerper vervuld worden. LONDEN, 26 September. Dc prins van Wales heeft het grootmeester schap der vrijmetselarij aangenomen. PARIJS, 25 September. De bevolking van Vizille (depart. Isérc) heeft Thiers feestelijk ontvangen. Hij zeide o. a.: //Met de medewerking van Casimir Pe'rier zullen wij de republiek grondvesten." PUENTE-LA-REINA, 24 September. Eene depêche uit Carlistische bron meldt dat dc republikeinen de posiliën van Muro verlaten hebben. Door dc Carlislen nagezet, hebben zij zich verschanst in Baraosain, waar zij inge sloten en ontmoedigd zijn.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6