IS l»IJ VOEGSEL behoor ende lot de Leiusehe üouram van Maandag 2d September ;bS74, ft'0. 227. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de Kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni J851 Staatsblad ii°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den heer B. W. Wttewaall, die in 1875 moest altreden, zal plaais hebben op Dinsdag den 13den October aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 September 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week twee personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 September 1874. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 1 October 1874. MINNENLANDSCIIE BEKIGTEIN. LEIDEN, 26 September. Z. K. 11. prins Alexander, eerevoorzitter der commissie tot oprigling van een gedenkteeken voor Leidens ontzet, heelt lieden, vergezeld van zijnen adjudant, den kapitein II. Beijerman, een bez iele gebragt aan hel atelier van den heer Bruining alhier, ten einde hel model van het gedenkteeken te bezigligen. Z. K. 11. heeft zijne hooge ingenomenheid betuigd met het kunstgewrocht van de heeren Koelman en Vogel, en ook den heer Braining zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over de door hem vervaar digde pbotographische afbeeldingen. Z. M. de koning zal zich bij zijne komst alhier, op Zattirdag 3 October, van de Wiltepoorlsbrug door het Noordeinde, langs het Rapenburg (oostzijde) en door de Houtstraat naar de Pieterskerk begeven, en bij het verlaten der kerk door de Klokstccg, langs Rapenburg (oostzijde), Steen- schuur en Breedcslraat naar het stadhuis gaan. Bij Ilds. vertrek van daar zal Z. M. zich langs Breedcslraat, Kort Rapenburg, Paardensteeg en Bees tenmarkt naar het station begeven. Wij vernemen dat gisteren avond uit heeren studenten eene ecrewachi is geconstitueerdten einde als zoodanig tc fungeren bij de komst van Z. M. den koning alhier op 3 October aanst. Bij de uitgevers de Breuk en Smits alhier ziet thans het licht de «Officiële Feestwijzer voor het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, 2—7 October aanst." Ecne vlnglige inzage overtuigde ons dat in dien feestwijzer alles is opgenomen wat op het te vieren feest betrekking heeft, en dat hij, zoo verre dit thans mogelijk was, met de meeste naauwkeurigheid is za- mengestcld. Dit boekje heeft ook, meer nog dan een gewone feestwijzer, blijvende waarde, omdat daarin zijn opgenomen de feest-cantate van den heer Dercksen, uit te voeren bij de feestviering op den avond vau 2 Octo ber in de Zaal der Verecniging voor Christelijke belangen, de koralen woorden van den heer van llcystbij het houden der feestrede in de Pie terskerk uit te voeren, een Zeemans-liedeke te zingen door dc kwcekeliu- gen van de school voor zeevaart bij den inlogt der Zeeuwen en twee liede ren (van den heer Dercksen), die bij den optogt zullen gezongenjworden. Wij vernemen dat het Z. SI. den koning heelt behaagd de uitgave, door de firma E. J. Brill alhier, van het werk «Leiden voor 300 jaren en thans", in ons voorlaatste nommer vermeld, met HDs. inteekening tc vereeren. Ook II. SI. de koningin, Z. K. II. prins Frederik en II. K. II. prinses Slari- anne bebbcn op dit werk ingeleekend. Ten behoeve der Koninklijke Biblio theek is mede voor een exemplaar ingeteckcnd. Door den boekhandelaar J. van der Schouw alhier is verkrijgbaar ge steld een llerinnerings-SIedaillon, portret van P. Az. van der Werf, in bas- relief, naar het origineel van Verhulst gemodelleerd door A. SI. Biegman. liet portret is omgeven door een fraaijen rand met toepasselijke symbolen. In eene zwarte lijst gezet is dit medaillon een sierlijk stuk voor de huis kamer, dat menigeen zich, ter nagedachtenis aan den in de geschiedenis onzer stad zoo beroemden man, gaarne zal aansehaflen. Ecne nadere ken nismaking met dit portret zij ieder aanbevolen. W(j vernemen dat de arrond.-regtbank alhier voor de opengevallen betrekking van deurwaarder bij die regtbank op de voordragt heeft geplaatst de hh. Jan Frederik Walbrink, te Haarlem, Cornelis van der Valck, te's Gra- venhage en Jean Paul Franchimon jr., te Leiderdorp. lieden morgen ten 8 ure kwamen twee jongensdie bij de hh. Gcbr. van Wijk werkzaam zijn, met een wagen met kousen de Heerengracht af rijden, waarbij de wagen het evenwigt verloor en een dier jongens met den wagen in het water viel; een man, die daar voorbijkwam en niet zwemmen kon, sprong in het water om den jongen te redden, maar moest door de daarbij komende menigte gered worden, daar hij anders het leven er bij zou hebben ingeschoten. Ook de jongen werd behouden aan wal ge bragt; de goederen zijn later uit het water opgevischt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 lot 89 volwassen personen en 22 tot 31 kinderen. Het HM. bevat het volgende berigt uit Leiden: Misschien zal het velen onbekend zijn, dat van den burgemeester van der Werfl nog een mannelijke afstammeling bestaat. Het is de heer N. J. van den Worm, burgemeester van Schiermonnikoog, die van moederszijde van Leidens bur gervader afstamt. Hij is door de feestcommissie tot viering van het beleg en ontzet van Leiden uitgenoodigd lot bijwoning der op 3 October te hou den feesten. De gouden gedenkpenning, indertijd aan den burgemeester van der Werd uitgereikt en in het bezit van den heer van den Worm, zal dan mede bij de andere voorwerpen, tot het beleg betrekking hebbende, worden tentoongesteld. De commissaris des konings in Zuidholland is gemagtigd tot eene bui tengewone bijeenroeping der stalen op 13 October, ter verkiezing van een lid van gedeputeerden en van een lid voor de eerste kamer der staten-gencraal. Bij kon. besluit van 17 Sept. jl. is bepaald dat er een postkantoor zal gevestigd worden te Sappemeer, prov. Groningen; bel tijdstip, waarop dit kantoor in werking zal komen, zal nader door den minister van financiën worden bepaald. Dc minister van koloniën heeft, ten vervolge op de bekendmakingen van 14 Febr. 1874 en 11 April 1874, ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat het examen voorgeschreven bjj art. 1 van het kon. besluit van 12 Februarij 1874, houdende vaststelling van een tijdelijken maatregel van voorziening, betreffende de benoembaarheid tot regterlijk ambtenaar in Nc- derl. Indië, is uitgesteld tot de maand December aanst.; en dat zij die van deze gelegenheid wenschcn gebiuik tc maken, zich alsnu tot 20 November te voren, bij request op zegel, kunnen aanmelden bij het dep. van koloniën. Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan de officieren, drie per bataillon, verlof kan worden verleend voor den tijd van vier dagen, om op 25 en 26 dezer dc forten aan de Bildt om en bjj Utrecht, die in staat van verdediging zijn gesteld, te bezigligen. Naar men verneemt heeft de afgetreden minister van justitie, mr. G. de Vries, door eene liberale kiesverccniging te Hoorn aangezocht voor dc 'candidaluur als lid der tweede kamer in dat kiesdistrict, het verlangen te kennen gegeven voor deze verkiezing niet in aanmerking te komen. Men verneemt dat de minister van binnenlaudsche zaken het doorzijn voorganger ingediend wetsontwerp tot liet vcrleenen van subsidie aan het consortium van bankiers voor den verderen aanleg van spoorwegen hier te lande eerstdaags zal intrekken. De commissie voor het geneeskundig staatsexamen, zitting houdende te Utrecht, heeft bevorderd tot arts: den heer J. Schut, med. doctorandus. Geslaagd is voor het eerste of geneeskundig gedeelte de heer J. Mastboom med. doctorandus. Voorts zijn bevorderd tot artsen de hh.: W. Hamaker, med. doctorandus, en A. T. van der Starp, idem. Geslaagd zijn voor het eerste of geneeskundig gedeelte de hh.W. 11. L. BorgcrhoH Mulder, ntilit. student, en G. K. Rombouts, med. doctorandus. Tc Dordrecht is gisteren dc 74c algemeene vergadering gehouden der llollandschc maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen. De voor zitter opende deze vergadering met eene rede, waarin hij hulde bragt aan de nagedachtenis der afgestorven leden en voorts eene schels gaf van het leven en de werkzaamheden van Heinrich Schliemanndoor zijne archeolo gische onderzoekingen in den laatsten tijd zoozeer bekend geworden. Dc algemeene secretaris, de heer S. Essenius Greeff, bragt hel verslag uit, waaruit bleek dat de maatschappij met hare 4 afdcclingcn, Amsterdam, Rotter dam Leiden en Dordrecht, in steeds bloejjenden toestand verkeert en 925 leden telt. Hierna was aan dc orde dc bekrooning van mevrouw Bosboom Toussaint. als hulde aan hare talenten in 't algemeen en naar aanleiding van haren laatsten roman De Delftsc/ie H'onderdoctor. Tot aller leedwezen was de gevierde schrijfster verhinderd de vergadering bij te wonen om uit de hand des voorzitters de gouden medaille te ontvangen. Na gedane rekening en verantwoording van den algcmeenen penning meester, werd door den afgevaardigde uit Leiden verslag uigebragt ten aanzien van den staal der boekerij van de maatschappijdie op kleine aan winsten na in dcnzelfden toestand was gebleven. Uil een drietal onderwerpen door het algemeen bestuur voorgesteldwerd als prijsstof gekozen: «Wat zijn de kenmerken van ware volkspoëzie?" De andere onderworpen waren: «Critische beschouwing van Vondel als treurspeldichter" en «de vereischlen van het melodrama, door voorbeelden toegelicht." Op de uitgeschreven prijsvraag: «Opgave en toelichting van spreuken en gezegden in de volkstaal, aan den Bijbel ontleend" waren 6 antwoorden ingekomen. Met de gouden medaille ter waarde van ƒ300 is bekroond de verhandeling, geteekend met de spreuk: «Hij stelde vele spreuken in orde" en bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn: E. Laurillard. Men besloot dc zilveren medaille van gelijke grootte en stempel den schrijver aan te bieden der verhandeling gemerkt: «Waar hoort men zooveel spreek woordelijke bijbeltaal" enz. Den schrijver zou verzocht worden zijn naam bekend te maken. Voor de volgende algemeene vergadering, die te Amsterdam zal gehouden worden, werd als voorzitter gekozen ds. J. P. Hasebroek. terwijl de Amslerdamsche afdeeling den heer P. 11. Bruyn als algemeenen secretaris had aangewezen. Dc luchtreiziger Godard is gisteren bij zijne terugkomst te Amsterdam aan het station door een aantal vrienden en belangstellenden begroet. In «Onze club", welke sociëteit gehouden wordt in een der hoven-lokalen van het Café Suisse, werd Godard des avonds vorstelijk ontvangen. Hij verscheen op het balkon onder het herhaald gejuich van dc groote menigte, die vóór het huis post had gevat. Voor een deel met lucht gevuld lag de Météore alweder in het Paleis voor Volksvlijt, waar Godard heden aan de belang stellenden bijzonderheden over zijne reis zou mededeelen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5