eed op doen, ik heb er geen schuld aan"; aan een ander, met wien bij na het gebeurde de reis naar Delft voortzette, zeide besch. "dat iiij zoo gerust was over het voorgevallene, omdat hij Zuiderwijk niet had aangeraakt, j daar deze gestruikeld was over de "beding" (zijnde een bolder of klos, waar aan touw wordt vastgemaakt om een schip vast te leggen), waarop deze op merkte, dat dit onwaar en onmogelijk was, daar Z. niet bij de beding ge staan had. Besch. kwam eindelijk tot de bekentenis dat hij, toen Z. voor de vierde maal bezig was met de puts water te scheppen, nadat deze, of schoon besch. hem reeds bij den eersten keer gezegd had, dat hij het zou laten, nog tweemaal hem met water had gegooid, is opgestaan en uit het vooronder op dek komende, wilde grijpen naar genoemd voorwerp, maar bij die beweging met de reglcrhand naar de puts en met de linkerhand Z. bij den schouder heeft gegrepen en deze, terwijl hij hem alzoo aanraakte, voorover in de Schie is gevallen, welke opgave echter wordt tegengespro ken door twee andere personen, die verklaarden gezien te hebben, dat besch. op eens uit het vooronder te voorschijn kwam en zonder iets te zeggen Zuiderwijk. die op den kop van het vaartuig, over den rand, in bukkende houding stond alsof hij water schepte, van achteren met beide handen in de lendenen heeft gegrepen en voorover in het water heeft gegooid of ge duwd, hetgeen door een derden persoon wordt bevestigd; terwijl een spoe- lingvaardcr getuigde dat de persoon, door wien in het vooronder waterwas geworpen, door besch. bij de borst is gegrepen en achterover in het water is geworpen. Bij de acte van beschuldiging, door den procureur-generaal tegen Simon Zijdregtop opgemaakt en waarvan het bovenmedegedcelde de zakelijke in houd is, wordt hem moedwillige doodslag ten laste gelegd. Dit het getuigenverhoor bleek ter teregtzitting alleen dit, dat de schip persknecht M. thans niet met zekerheid durfde zeggen, dat de verslagenc door besch. over boord was geworpendoch wel dat hij hem met beide handen boven de heupen in de lendenen heeft aangegrepenterwijl de schipper v. E. verklaarde dat besch. niet geheel, maar ten halven lijve uit hel vooronder was gekomen toen hij Z. een duw gaf. De spoelingvaarder hield vol dat besch. Z. hij de borst gegrepen en hem achterover in de schuit heeft geworpen. Besch. bleef hij zijne vroegere opgave, dat hij Z. niet heeft gegooid, maar dat deze bij hel grijpen naar de puts over boord is gevallen. tiet requisitoir van den adv.-generaal mr. Terpslra strekte tot schuldig verklaring en veroordeeling lol tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediging van den beschuldigde werd voorgedragen door mr. vanGigli, die concludeerde lot vrijspraak en subsidiair; indien het hof anders oordeelde kon de qtialificalie van mocdwilhgcn manslag nooit opgaan en moest alleen aan een misdrijf volgens art. 319 C. P. worden gedacht. liet hof deed daarna uitspraak, achtte het ten laste gelegde niet over tuigend gebleken en sprak Simou Zijdregtop vrytcrwjjl zjjue onmiddellijke invrijheidstelling dadelijk plaats had. B li ITE N L A iM >SC 11K BKHIOTEN ENeELAm». LONDEN24 September. Nabij brogheda heeft cenc groote feniansche demonstratie plaats op het graf van den overste Leonard. Deze had zich als aanvoerder der fenians in 1867 grooten naam gemaakt, liet gelukte hem naar Amerika te ont komen van waar hij het vorige jaar terugkeerde om in Ierland te s'erven. De stoet, die op den eersten verjaardag van zijn overlijden zijn graf bezocht, was niet minder dan vier Engelsche mijlen lang. -- De kruideniers-verceniging te Londen heeft 20000 geschonken om aan het London hospital een vleugel bij te bouwenwaarin 200 lijders zullen kunnen opgenomen worden. Daarbij zal een begraafplaats worden aangelegd. FEANKBIJ li. Volgens de Palrie is uil de opgaven van de verschillende afdeelingen by hel ministerie van financiën gebleken, dat het tekort over dit jaar reeds 2U <Ai millioen bedraagt. Men gelooft dal het bij het einde van het dienst jaar minstens 39 a 40 millioen zal zijn. Sommige Belgische bladen blijven voortdurend klagen over de trage en slordige bezorging hunner nommers aan hunne abonnenteu in Frankrijk. ten gevolge van de strenge censuur, waaraan de builenlandsche pers onder worpen wordt. De builenlandsche bladen gaan eerst naar Parijs, worden daar gelezen en eerst daarna, soms zelfs 8 a 10 opvolgende nommers tege lijk. waarvan echter niet zelden ccnige ontbreken, die verloren gingen of in beslag genomen werdenaan bun adres opgezonden. ITALIË. Tc Rome is de 20sle September als de verjaardag van den inlogt der Iialiaansche troepen in de hoofdstad op de gebruikelijke wijze gevierd. Onder levendige deelneming der bevolking werd een gcdenkleeken voor de op dien dag gesneuvelde krijgslieden ingewijd en des avonds was de geheele stad schitterend verlicht. Volgens de berigtcn heeft er geenerlei wanorde lijkheid plaats gehad. Daarentegen heeft men den volgenden morgen, op de 1 plaats van den stadswal bij de Porta Piawaar den 20"'" September eene bres geschoten was, het volgende door eenen lauwerkrans omringde opschift gevonden; »Aan het vrije Rome het zijne vrijheid verbeidende Triest." liet opschrift en de krans werden terstond door de policie verwijderd. U T 8 C SS A X £1. De Pruissische Staats-Anzeiger bevat eene verordening van den cvan- gelischcn opper kerkeraad betreffende de kerkelijke inzegening der burger lijke huwelijken, die na I October e. k. in Pruissen gesloten zullen worden. De inzegening zal zooveel mogelijk onverwijld na de burgerlijke voltrekking van het huwelijk geschieden en de kerkelijke registers zullen, behoudens enkele wijzigingen, even als vroeger door de geestelijkheid gehouden worden. In de te Hamburg gehouden vergadering van het geographisch genoot schap hebben de hh. Weyprecht en Payer o. a. medegedeeld, dat de Oos- tenrijksche Noordpool-cxpeditie eene zeeëngte heeft ontdekt van 100 mijl lengte en 90 mijl breedte, in de rigting van het Noorden. Bij voortzetting van den togt op 12 April, toen de expeditie zich op 81°57'N. B. bevond, ontdekte men naar het Noorden land, hetwelk zich tot over den 80en graad noordwaarts uitstrekt. De expeditie heeft de overtuiging verkregen, dat langs dien weg de Noordpool niet kan worden bereikt en dat de meening omtrent het bestaan van een open Poolzec onhoudbaar is. Voor een schip is er geen winterhaven te vinden en een onldekkingslogt overland, zonder medewerking van schepen, is wegens de gesteldheid dier landstreken eene onmogelijkheid. Vandaar dat er huns inziens aan eene ontdekking der Noordpool langs die zijde niet te denken valt. j De keizer van Oostenrijk heeft aan de Noordpoolreizigers, de hh.' Payer en Weyprecht, ter erkenning van de door hen onder het grootste levens gevaar en met zeldzame volharding in het belang der wetenschappen bewe- zene diensten, het ridderkruis der Leopoldsorde verleend. Van de vijf Duitsche expeditiën ter waarneming van den doorgang van Venus is in Junij die naar Kerguelenlandin Julij die naar Aucklands- cilandcnin Augustus die naar Tschifu (in China)thans die naar Ispahan over Astrakan op reis gegaan. Tot deze laatste, voornamelijk belast met de astronomisch-photographische werkzaamheden, onder leiding van den hoog leeraar dr. Fritsch, behoorendr. Becker, eerste adsistent bij het Berlynsch observatorium; de photographen Slolze uit Berlijn en Buchwald uit Breslau. De vijfde Duitsche expeditie zal aanst. Zondag te Marseille naar het eiland Mauritius scheep gaan. Gedurende den tijd, dat Kullmann te Schwcinfurt in verzekerde bewa ring zich bevond, heeft men hem geen oogenblik uit het oog verloren. Sedert hij zich le Wurzburg in hechtenis bevindt, wordt met gelijke zorg over hem gewaakt. De aandacht van het publiek is nu reeds in groote mate gevestigd op het aanstaande reglsgeding. Dit heeft den president van het hof aanleiding gegeven, om de vereischte maatregelen te nemen, ten einde, bij den verwachten toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen, een grooter aantal personen ter teregtzitting te kunnen toelaten, dan in de gewone zaal van het hof zou kunnen geschieden. Ten gevolge van de onderhandelingen, deswege aangeknoopt met de stedelijke regering, zal deze aan het hof ten gebruike afstaan de groote zaal van liet zoogenaamde Schrannengebouw. Te Meiningcn zijn de werkzaamheden tot wederopbouwing der stad reeds aangevangen. Voor het met deze taak belaste comité is echter de zorg voor de winterwoningen de grootste. Tol den barakkenbouw is beslo ten en deze zal thans aan aannemers worden opgedragen. Doch er zijn sommen loc noodig, die de noodlijdenden voor den herbouw hunner wonin gen ontbreken, daar het assurantiegeld voor geen hunner voldoende is. Tot de groote verliezen, die geleden zijn, belmoren ook de registers van den burgerlijken stand. Het nieuwe bouwplan is door het ministerie aan den gemeenteraad voorgelegd en door dezen goedgekeurd. Aan de oproeping tot liefdadigheid werd ruimschoots gehoor gegeven. Binnen tien dagen ontving men 73236, dat echter nog geenszins voldoende is om het verlies te dekken. Tc Praag had dezer dagen een treurig voorval plaats. Philip Blum, de broeder van den bekenden Robert Blum, het lid var. het Frankforler parlement, die te Weenen gefusilleerd is, heeft zijn vrouw, zijn 16-jarige dochter, zijn zoon van 14 jaren en een knaap, die'bij hem in den kost was, vergiftigd, waarna hij op dezelfde wijze een einde aan zijn leven maakte. Treurige familie-omstandigheden moeten hem tot deze daad geleid hebben. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 24 September. De Standard heeft uit Dublin een telegram ont vangenwaarin bevestigd wordt, dat de associatie voor amnestie berigt ontvangen heeft, dat Disraeli eene algemeene amnestie zal aanbevelen voor de nog overblijvende wegens politieke misdrijven gevangen zittende Fenians, te verleenen bij zijn aanstaand bezoek aan Ierland. LONDEN. 25 September. De Times meldt uit Santander van gisteren "De Duitsche kanonneerbooten zijn heden van Bayonne te Santona aange komen.'' MADRID, 24 September. Moriones heeft op den weg naar Pampeluna vier Carlistische bataillons geslagen. De aanleiding tot den aanval op Andorra is geweest het weigeren van de teruggave der geweren aan de ontwapenden. j MADRID, 24 September. Generaal Pavis vervolgt prins Alfonso, die naar het gebergte de wijk neemt. ROME, 24 September. De quaestie der Zwitsersch-Ilaliaanschegrensschei ding is ten voordecle van Italië beslist. De koning heeft het besluit tot ontbinding der kamer geteekend. BERN, 24 September, liet congres heeft besloten tot de oprigting van een internationaal kantoor voor de post-unie, en tot het houden van eene conferentie om de drie jaren. De eerstvolgende conterenlie zal in 1877 te Parijs bijeenkomen. INGE20NDEIV. HET ZILVERWERK VAK HET STEDELIJK MI SEUM TE LEIDEN. Hel zilverwerk, dat zich thans in het stedelijk museum bevindt en in een glazen kast op de eerste verdieping is geplaatst, is het eigendom der gemeente. Men ziet daar: 1°. Een gedreven verguld-zilveren kop met deksel, waarop het gekroonde beeld van Elisabeth, koningin van Boheme, slaat. Deze Elisabeth was eene dochter van Jacobus I, koning van Engeland, en in 1613 gehuwd met Frederik den V, keurvorst, hertog van Bcijeren enz. (later bekend onderden naam van "Winterkoning"). Uit dankbaarheid dal zij en hare kinderen vele blijken van toegenegenheid van de regering hadden genoteno. a. het gratis bewonen van een gedeelte

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2