BUITKiNLANDSOHE UKItlGTEN. aldaar gepleegden moord. Een landbouwer zon zijn buurman, met wien hij in onmin leefde, doodgestoken hebben. Te Meppel zijn bij den burgemeester Vrijdag avond een paar glasruiten ingeslagen door een voormalig bedelaars-kolonist uit het rijks gesticht te Veenhuizendie het feit bedreef om in de gevangenis te geraken daar hij geen middel zag om aan den kost te komen. Naar men uit Groningen meldt is men thans bezig het monument te Heiligerlee in beteren slaat te brengen. Bij gebrek aan goeden steen had men, gelijk men weet, minder goede onderdeelen aan het voetstuk aangebragt. Nabij Roermond is in den nacht van Woensdag op Donderdag een man, badende in zijn bloed, door ecnige voorbijgangers gevonden. De marechaussee heeft een persoon in hechtenis genomen, die den vorigen avond met den gewonde twist had gehad. Nadat het getuigenverhoor had plaats gev«nden, is de verdachte gevankelijk naar Roermond overgebragt. 's GRAVEN 11 AGE 22 September. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein U. Bcijerman, van den groolcn staf, toegevoegd aan Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden, tot het dragen: der versierselen van kommandeur 2« kl. van de Danebrogs- orde, hem geschonken door den koning van Denemarken; en de versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Appingedam jhr. mr. F. van Panhuys, advocaat te Gro ningen-; tot griffier bij het kantongeregt te Voorburg de heer mr. E. A. E. van der Kemp, thans griffier bjj het kantongeregt te Edam; tot notaris te Gcndringcn, arrond. Zntphcn, de heer A. C. A. F. van Veltluiyscn, cand.- uotaris te Doesburg. De kapitein C. G Zwaansdijk, plaatselijk adjudant le kl. te Deventer, is op pensioen gesteld en bjj den plaatseljjken staf is benoemd tot 2CD luit. plaatselijk adjudant 2C kl. te Deventer, de sergeant K. Schraver, van het 7' reg. infanterie. r De officier machinist 2' kl. G. B. llardcs, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Hendrik is heden middag ten 3 ure wederom naar Socstdijk vertrokken. Z. D. 11. prins I'eter van Oldenburg, halve broeder van 11. M. de koningin, heeft heden ochtend de residentie weder verlaten, tot Arnhem uitgeleid door de vorstindie ten half twaalf hier terugkeerde. De eerste kamer der staten-generaal hield heden eene zitting, onder voorzitting van den heer Fransen van de Putte, als oudste lid in jaren. Deze liet voorlezing doen van het kon besluit houdende benoeming van den beer de Vos van Stecnwijk lot voorzitter der kamer, alsmede van een brief van den graaf van Bylandt, houdende kennisgeving dat hij wegens den staat zijner gezondheid zijne betrekking heeft ncdcrgelegd en zich verder in het vriedschappelijk aandenken zijner medeleden aanbeveelt. - De ingekomen geloofsbrieven van den heer de Vos van Slcenwijk worden in banden eener commissie gesteld, die na onderzoek tot toelating conctu- deert. De heer de Vos van Steenwijk wordt daarop binnengeleid en neemt, op uitnoodiging van den tijdelijken voorzitter, plaats op den voorzitterstoel. Door den voorzitter werden de geloofsbrieven van de overige nieuw geko zen leden in handen van twee commission gesteld. Na onderzoek conclu deerden deze commission tot toelating van die ledenmet uitzondering van den heer Duymaer van Twistwegens eene onregelmatigheid in de door hem overgelegde stukken. Na eenige beraadslaging besloot de vergadering de bedoelde leden toe le latenen over de toelating van den heer Duymaer van Twist in eene volgende vergadering le beslissen. De toegelaten heeren namen daarop zitting. De kamer nu geconstitueerd zijnde, hield de voorzitter eene toespraak tot de leden, waartoe hij zich geroepen achtte bjj den aanvang van hel zitting jaar en bij zijn optreden als voorzitter. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken en had de benoeming plaats van enkele commission. Voorts werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. Na de trekking der afdcelingen begaven de leden zich in de afdceliugen om de voorzitters en onder-voorzitters en ook de commissie voor het antwoord adres le kiezen. De tweede kamer hield lieden mede eene zitting, onder voorzitting van den heer baron de Biebersteinals oudste lid in jaren. De ingekomen ge loofsbrieven van den heer van Ascli van VVyck, nieuw benoemd lid in het lioofdkiesdistrict Amersfoort, werden in handen eener commissie gesteld. Aan de orde was het opmaken van de lijst van drie candidate», die aan Z. M. zal worden aangeboden, om daaruit een voorzitter voor het tijdperk der volgende zitting te benoemen. Als eerste candidaat werd bij de lc stemming gekozen de heer Dullert, met 38 van de 71 uitgebragle stemmen. Als tweede candidaat werd bij de2e stemming gekozen de heer jhr. Storm van 'sGravesandemet 37 van de 72 uitgebragte stemmen. Als derde candidaat werd bij de 4de stemming gekozen de heer Luyben, met 31 van de 72 uitgebragle stemmen. Men verneemt dat ook leden van de staten-generaal aan het door den minister van koloniën op 1 October te geven diner zijn genoodigd. - Door de policie alhier wordt een streng onderzoek ingesteld naar eenen haar ter oore gekomen diefstal van eene groole hoeveelheid kogels, die, bewaard op het schietterrein le Waalsdorp, daar vermist worden. ËNG ËLANA. LONDEN, 21 September. liet schip Notre Uame de Fourvièreswelks aanhouding door den Spaanschen gezant tc Brussel bij de Belgische regering was aangevraagd omdat het met oorlogscontrabande voor de Carlisten zou beladen zijn, doel niet had kunnen plaats hebben, daar het schip Antwerpen reeds verlaten we had toen de vereischte bevelen aldaar aankwamenis te Southend door d< dei Britsche kustwachters in beslag genomen. In plaats van de opgegevene la- ge ding steenkolen en machinerien, bleek het schip bij visitatie 4800 gewe ren en 500 kisten scherpe patronen, voor de Carlisten bestemd, te bevat- toi ten. De bemanning, bewerende met den aard der lading onbekend te zijn, ve had het vaartuig na de inbeslagneming vrijwillig verlaten. (k Door een Engelsch oorlogsschip, de F uit ureis een groote slavenhaal- na der aangehouden en prijs verklaard. Op 11 Aug.toen het oorlogsschip lij kruisende was op de noordoostkust van Madagascar, werd een verdaclu ui vaartuig ontdekt. Er werd jagt op gemaakt en aan boord gekomen vond men 41 mannelijke en 95 vrouwelijke slaven, benevens 137 kinderen. Al be déze ongelukkigen bevonden zich in eenen deerniswaardige!! toestand, ge- pe heel uitgeput en stijf, want gedurende de reis moesten zij, bij gebrek aan te ruimte, altijd in dezelfde houding blijven. Onder de kinderen waren er die le drie dagen later nog niet in staat waren de beenen uit te strekken. De tr eigenaars van het schip waren Arabieren; zij waren 35 man sterk en goed oi gewapend. Zij zijn naar Zanzibar gebragt om aldaar teregt te staan. Ge- sc durende de reis stierven van de slaven nog 17 personen. Het slavenschip werd verbrand. Lord Ripon. de schatrijke ex-grootmeester der vrijmetselaars-orde in Engeland, wiens overgang onlangs tot de r.-k. kerk zooveel opzien baarde, wordt te Rome verwacht en is, volgens een brief van daar, voornemens van zijn jaarlijksch inkomen anderhalf millioen fr. ter beschikking van den Paus te stellen. FRAKHRUH. Le Monde, die nog onlangs een voor het seplennaat zoo gunstig arti kel bevatte, is weder geheel van zienswijze veranderd. Thans zegt het: De geestelijkheidde katholieken mogen het Septenninm alleen dan steu nen, als het werkzaam wil zijn voor hel herstel der traditionele monarchie. Het Septenninm is op die voorwaarde door ons aangenomen. De maire van Voiron (Isère) is door den prefect voor twee maanden in zijne betrekking geschorst, wegens pligtverzuim. Hij had, volgens de verklaring van den generaal Bourbakigeweigerd voor één nacht huisvesting tc vcrleenen aan een legercorps van 2000 man en eenige honderden paar den, op grond dal genoemd stadje en haar bevolking (15000 zielen) niet bij magte was het noodige te verschaffen. Wegens het uitbreken van de pest in Arabic heeft dc gouverneur, generaal van Algerië voor het loopend jaar de bedevaarten van ingezetenen dier kolonie naar Mekka verboden, en de prefecten gelast op de handha ving van dat besluit naauwleltend loc te zien. Drie loodsen van Havre en Quilleboeuf hebben in de vorige weck op eene noodlottige wijze het leven verloren. Hun kotter, la Providence, is op 14 of 15 mijlen van Fécamp, terwijl zij naar de Engelsche stoomboot Aberdeenshire stevende, om deze van een loods te voorzien, ten gevolge eener onverlioedsche wending van dit stoomvaartuig door midden gevaren, waardoor drie van de vier aan boord der kotter zijnde loodsen, Lecoq, 68. Fardelle. de vader, 61, en Jean Viel, 50 jaren, hunnen dood in de golven gevonden hebben. De 23-jarige zoon van Fardelle alleen is gered. Hij heeft een stuk drijfhout kunnen grijpen «n is door de dadelijk uitgezette boot der Aberdeenshire opgenomen. Waarschijnlijk zijn Lecoq en de oude Fardelle, die goede zwemmers waren, bij de aanvaring verpletterd of zwaar gekwetst geworden. Viel alleen is zwemmende gezien; maar hij zonk weg, voordat men hem bereiken kon. Lecoq was sedert 1852 ridder van het Legioen van Eer en was met verscheidene gouden en zilveren medailles gedecoreerd voor een tal van reddingendie hij gedaan had. De loods Marie, van Quilleboeuf, was, even vóór de aanvaring, uit de Providence op eene andere naar Rouaan bestemde stoomboot overgegaan. SPANJE. Omtrent het gevecht bij Sanguesa, waarin de Carlisten beweren de zege bebaald te hebben, berigt het officiële blad het volgende: «De opper bevelhebber van het noorderlcger doet mededeeling van eene depêche, waarin de kapitein-generaal van Navarra meldt dat dc overste Navascués met het 2' bat a i I Ion Guadalaxara. 6 compagnien vrijwilligers en 40 man cavalerie van Villaviciosa op 12 September in Sanguesa het negende Navarresche ba- taillon mitsgaders vijf vereenigde benden geslagen, die uit de position van Santa Margarita, Rocaforte en San Babil verdreven, hun een verlies van 20 dooden en 100 gekwetsten loegebragt heeft, en vijf uren in de vermeesterde positicn gebleven is." Voorts deelt genoemd blad mede. dat de brigade Esteban, welke onlangs aan de belegeraars van Puycerda twee gevoelige nederlagen toegebragt had, bij Caldas in Catalonië eene bende Carlisten verrast en met een verlies van 37 dooden, 12 gevangenen en vele ge kwetsten op de vlugt gejaagd heelt, De officieren van dc Duilsche kauonneerbooten hebben, vergezeld van den generaal Morales, dc vestingwerken van Bilbao in oogenschouw geno men. Eene Carlislische depêche uit Bayonne zegt dat de republikeinsche troepen le Bilbao de werken der Carlisten beschoten hebben, en daarbij de seinen volgden, hun van eenen berg gegeven, waar de generaal Morales zich met de bevelhebbers der Duilsche vaartuigen bevond. «IIITSCIIIiANfi. De keizer is op zijne rcize naar Kiel, om aldaar het van stapel loopen van een gepantserd fregat bij le wonen, overal, ook te Hanover, met bui tengewone geestdrift ontvangen. Door den keizer is het le Kiel af te loopen vaartuig gedoopt onder den naam van Frederik den Groote. Volgens oud gebruik werd een flesch champagne op den boeg geworpen om op den romp te breken. Keizer Willem zcide daarna: «Ik docp u met den naam des grooten konings. Draag dien naam met eere in de verre zee en vreemde wcrclddeelen!" Reeds 10 minuten na het gegeven bevel liep de bodem af.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2