LEIDSCDE COURANT. PROGRAMMA ISM. m°. 2m, WOENSDAG 23 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. Van de viering van het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet op 3 October 1874 en volgende dagen. Zaterdag 3 October. Zondag 4 October. Maandag 5 October. Dinsdag 6 October. Woensdag 7 October. 0NINE NL A N DSCH E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen bij 1 deze ter algemeene kennis dat door de Feestcommissie is vastgesteld f het navolgend Het begin van het feest wordt des morgens te zeveil uren aan gekondigd door salvo's uit het geschut en klokkengelui. Half acht uur. Koraalmuziek voor koper-instrumenten op den toren van het Raadhuis. Negen uren. Dank- en bedestond in onderscheidene kerken. Twaalf uren. Bespeling van het Carillon in den Stadhuistoren. Aankomst van Z,. M. den Koning en de leden van het Vorstelijk Huis. Aanvang van den gecostumeerden bistorischen en allegorischen optocht, te houden door werklieden behoorende tot de fabrieks- en handwerksnijverheid, begeleid door muziekkorpsen. Half een. Feestrede in de Pieterskerk, te houden door den Hoogleeraar Dr. C. P. Tiele. De Feestrede wordt afgewisseld door de uitvoering, met begelei ding van koper-instrumenten, van drie koralen van Joh. Seb. Bach, waarvoor de text is bewerkt door den heer D. F. van Heyst. Des avonds algemeene illuminatie en muziekuitvoeringen op de Beestenmarkt, de Koombeurs en de Haven. Godsdienstige viering. Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum van schilde rijen en oudheden in de Lakenhal, van tien tot vier uren. Volksspelen op de Ruïne van een tot vier uren. Des avonds Vauxhall en Bal op het terrein van Musis Sacrum en een gedeelte van het Plantsoen, alsmede Vuurwerk en Verlich ting van den Singel. Orchest van den heer W. Stumpff te Am sterdam. Matinee musicale op Zomerzorg van twee tot vijf urendoor het Muziekkorps der Leidsche Schutterij, onder directie van den heer F. Blumentritt. Schietwedstrijd te Katwijk aan Zee, uitgeschreven door de Leid sche Scherpschutters-vereeniging. De deelnemers aan den wedstrijd zullen des morgens ten onge veer negen uren naar Katwijk vertrekkenterwijl op Donderdag den Ssten October, des avonds te negen uren, op Zomerzorg de prijzen zullen worden uitgereikt. Des avonds te zeven uren. Muziekuitvoering in de Hoogland- sche kerk door een koor en orchest van ruim 450 leden, onder leiding van den heer A. J. Wetrens. Uitgevoerd worden: Friedens Feier, Feestouverture van C. Reinecke. Leidens Ontzet van Richard Hol. Dettinger Te Deum van G. F. Handel. Gedurende de feestdagen zal het model van het gedenkteeken voor Leidens ontzet ter bezichtiging worden gesteld in de Teeken- school op de Breêstraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 21 September 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 22 September. De minister van binncnlandsehe zaken, overwegende, dat ten gevolge van bet aannemen der benoeming tot lid van de eerste kamer der staten- generaal door jbr. mr. D. van Akerlaken, de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschieden op Dingsdag 13 October 1874, en dat, zoo eene herstemming noodig is, die zal plaats hebben op Dingsdag 27 October daaraanvolgende. Heden morgen ten 11% ure is uit het water nabjj de broodfabriek opgehaald hel lijk van eene alhier wonende 65-jarige vrouw, die gisteren avond ten gevolge der hcerschende duisternis in verband met hare kort- zigtigheid aldaar in het water moet zijn geloopen. De koninklijke goedkeuring is verleend op de besluiten der staten van deze provincie: tot wijziging van het reglement van policie op de vaart door de schutsluis en brug aan de Gouwe onder Alphen, alsmede tot rege ling der heffing en invordering van doorvaartgeldenten behoeve der pro vincie Zuidholland, aan die sluis. In de algemeene vergadering der Iloll. maatschappij van landbouw, in de vorige week te Dordrecht gehouden, is besloten aan de regering een sub sidie van ƒ1000 te vragen voor wandelleeraars en ook steun van de provin ciale besturen van Holland te vragen; een prijsvraag over kaasbereiding uit te schrijven; den wensch uit te spreken, dat de regten op den overgang van onroerend goed onder de levenden en de hypotheekregten allengs wor den opgeheven en door een equivalent uit den grondeigendom vervangen en dat te gelegener tjjd aan de regering te kennen te geven; een prijsvraag uit te schrijven voor het bewerken van grienthout in Nederland en Vlaanderen en twee voor lees- en leerboeken voor de hoogste klasse der lagere scholen over akkerbouw en veeteelt. De opperbevelhebber der legerplaats bij Milligen heeft, tot afscheid aan de troepen, uitgevaardigd de volgende buitengewone dagorder: Alvo rens de onder mijne bevelen gestelde troepen de legerplaats verlaten, is het mij een hoogst aangename taak, het geheele kamperend personeel dank te zeggen voor de belangstelling en den ijver, die zij aan den dag hebben gelegd om aan het doel te beantwoorden, waarmede Z. M. onze geëerbie digde koning deze troepenvereeniging heeft bevolen. De goede versland houding en de uitnemende geest, welke onder de verschillende wapenen voortdurend heelt bestaan, schenken mij de overtuiging, dat koning en va derland op u zullen kunnen rekenen, wanneer gjj eenmaal geroepen mogt worden, om in de ure des gevaars de krijgsmansdeugden, welke u bezielen, in toepassing te brengen. Leve de koning!' Te Grool-Ammers heeft een driejarig kind in een onbewaakt oogen- blik middel weten te vinden op het vlak van een korenmolen te komen. Het werd door een der wieken dood geslagen. Zondag morgen is een trein van den staatsspoorweg nabij de brug ever de Vreeswijksche vaart uit het spoor geraakt. De locomolicl en een bagage wagen zakten in het zand. De reizigers hebben alleen een langdurig opont houd ondervonden, want er moest een trein van Boxtel komen om hen over te nemen. Te Wageningen werd dezer dagen een oppassend huisvader vermist, die zich meermalen naar Opheusden begaf om aldaar haring te verkoopen. Aan het Kleine Veer, in de nabijheid dier stad, vond men, in een schuitje op den Itijn, de haring welke hij medegenomen had. Na lang zoeken slaagde men er in, zijn lijk te vinden. Daar hjj de pet nog in zijn hand geklemd hield, vermoedt men dal hij zichzelf, als naar gewoonte, naar de overzijde heeft willen roeijendat toen zijn pet te water geraakt en hjj, er naar willende grijpen, uit het schuitje in de rivier gevallen is. Eene vrouw en 8 jonge kinderen laat hij in hulpbehoevende omstandigheden achter. Te llcteren zijn twee boerenhuizen, een schuur en twee hooibergen afgebrand. Er zijn ernige varkens, veel Iruil. hooi, tabak en koren ver brand. Hel onheil is ontstaan door een petroleumlamp, dienende als nacht licht, die den zolder aanstak. De justitie te Zwolle heeft zich eergisteren naar de buurtschap Baarlo, onder Zwartsluis, begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar een

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1