PER TELEGRAAF. geduurd had, wist R. een mes magtig te worden, waarmede hij zijn stief vader, behalve verschillende verwondingen in het aangezigt, twee steken in den onderbuik toebragt, die een zóó sterk bloedverlies veroorzaaktendat het slagtoffer buiten kennis geraakte. Op dat oogenblik kwam juist een naar huis keerend politieagent voorbij de woning waarbinnen het vreesse- lijk voorval plaats greep; op het gekerm opmerkzaam geworden, begaf deze beambte zich naar binnen en vond D. badende in zijn bloed op den grond liggen, terwijl de dader zich uit de voeten gemaakt had. Zooveel in zijn vermogen was, trachtte hij eerst het bloedverlies te stelpen en be gaf zich, toen hem dit gelukt was, naar buiten, waar hij R. ontdekte en in arrest nam. BülTENLANDSGHE BERIGTEN, ENeELAHDb LONDEN, 18 September. De Echo verzekert dat de vereeniging, die zich ten taak stelt de loslating der gevangen Fenians te bewerken, voornemens is een adres te rigten tot den Franschen gezant te Londen, om hem met zijn benoeming geluk té wenschen en bij hem aan te dringen, dat hij zijn invloed bij de Engelsche regering moge aanwenden om de invrijheidstelling der gevangen Fenians te verkrijgen. - Het aantal doodenten gevolge van het ongeluk op de Great-Eastern- baanis reeds tot 22 geklommen. Men verwacht dat eenigen der gekwetstten nog zullen bezwjjken. FRANKRIJK, Daar de voor eenigen tijd door de nationale vergadering aangenomen wet tot regeling van den arbeid van kinderen en minderjarige vrouwen in fabrieken en werkplaatsen algemeene regelen vereischt, opdat zij overal eene gelijkmatige werking zou kunnen hebben, heeft de minister van handel en landbouw eene administrative enquête uitgeschreven, waarbij aan de kamers van koophandel en fabrieken, aan de syndicaten van verschillende takken van nijverheid, alsmede aan de bestuurders van belangrijke indus triële ondernemingen een aantal vragen, met de zaak in verband staande, ter beantwoording worden gesteld. Deze vragen betreffen de in de bij de wet in het algemeen toegelaten uitzonderingen op het verbod om kinderen beneden de twaalf doch boven de tien jaren voor industriëlen arbeid te bezigen, ten behoeve van sommige takken van nijverheid; de bepaling dat het in sommige omstandigheden zou vrijstaan kinderen van twaalf jaren des nachts en op Zon- en feestdagen tot niet voor uitstel vatbaar fabriekmatigen arbeid te bezigen; het verbod om kinderen beneden de twaalf jaren en vrouwen tot onderaardschen mijnarbeid te bezigen, en de bepaling dat zoo danige arbeid voor knapen beneden de zestien jaren bij reglement zal wor den geregeldde bepalingen op gevaarlijken en te zwaren arbeid van kin deren; het verbod van kinderarbeid in als voor de gezondheid schadelijk of gevaarlijk erkende fabrieken en werkplaatsen. De heer Parsy, de candidaat der republikeinen bij de aanstaande ver kiezing in het dep. du Nord, heeft van den prefect aanzegging gekregen, dat hij te kiezen heeft tussclien zijne candidatuur en zjjne betrekking als maire van Kamerijk. Deze heeft daarop besloten zijne betrekking neder te leggen. Ook de adjunct-maire van die plaats heeft naar aanleiding van dit voorval zijn ontslag genomen. Op verzoek van de Bonapartisten, wie de verkoop en de expositie van portretten van den keizerlijken prins is verboden, heeft de regering eenige kunsthandelaars bevel gegeven om voor hun vensters de beeldtenissen weg te nemen van den graaf van Chambord. Het portret van den graaf was met de wapens van het huis van Bourbon gekroond. IPiSJE Het regeringsblad deelt het decreet van den president Serrano mede, waarbjj aan de stad Puycerda ter zake van hare heldhaftige verdediging tegen de Carlisten eene onderscheiding wordt toegekend. Het eerste der vier artikelen van het besluit bepaalt: »de stad Puycerda zal nevens hare andere eeretitels ook den titel van //steeds onverwinnclijk" voeren." Vol gens art. 2 zal een bronzen gedenkpenning voor de heldhaftige verdedigers der stad geslagen worden. Art. 3 beveelt het herstel van de vestingwerken van Puycerda op kosten van den staat; en bij het laatste wordt bepaald, dal de liberale ingezetenen der stadwelke gedurende het beleg schade aan hunne personen of goederen geleden hebbenten koste van de goederen der Carlisten schadeloos gesteld zullen worden. ovitsch i. airi». De prins van Asturie, zoon van de gewezen koningin van Spanje, be vindt zich thans te Berlijn. Hij onthoudt zich van alle aanraking met de hofkringen en neemt alleen de voornaamste merkwaardigheden der stad in o ogenschouw. Uit Hamburg meldt men dat Woensdag te Moelln een hevige brand is uitgebrokenwaardoor 32 woonhuizenbewoond door ruim CO huisgezin nen, benevens vele stallen en schuren eene prooi der vlammen zijn geworden. De philosophische faculteit te Göltingcn heeft aan mevr. Sophia Kowa- lewsky, geb. von Corwin-Krukowkoyte Moskou, het doctoraal diploma toegekend, wegens bare buitengewone ontwikkeling op het gebied der wis kunde, in openbaar geschrift aan den dag gelegd. Het is de tweede dame, die bij deze universiteit tot de waardigheid van //doctor philosophiae" wordt verheven. Naar men uit Wiesbaden meldt bestaat het plan aldaar eene //Hoch- schule" voor de muziek op te rigten. Jenny Lind en prof. Wilhelmy zou den reeds voor die instelling gewonnen zijn,1 BONN, 18 September. De conferentie voor de kerkelijke Unie is hede gesloten. De Bonner Zeit. bevat de verklaring van den bisschop Kerfooi van Pittsburg, over het resultaat van de conferentie. Door de conferentil *>7 is verkregen dat een aantal aanzienlijke, invloedrijke mannen, van verschil lende belijdenissen, over verscheidene punten tot overeenstemming zij gekomenen dat de mogelijkheid erkend isdat over andere punten over eenstemming tot stand zou kunnen komen. LONDEN, 18 September. Tusschen de mijnwerkers en de eigenaars va mijnen in Durham heeft eene schikking plaats gehad. Bij de hoogovéj in Staffordshire en Worcestershire zullen de werkloonen van morgen af nu 10 percent verminderd worden. LONDEN, 18 September. De Daily Telegraph meldt dat Engelsche to beambten gisteren avond een schip voor Southend hebben opgebragt, di 4100 geweren en 500 kisten patronen aan boord had. De bemanning li het schip hun over. PARIJS, 19 September. Maarschalk de Mac Mahon is gisteren avot hier teruggekomen, zeer voldaan over het onthaal hem overal ten deel g. vallen. MADRID, 17 September. De Carlisten hebben Cuen^a op nieuw aangevallei doch werden krachtig afgeslagen. KONSTANTINOPEL18 September, De gouverneur van Angora sch: het aantal menschendie ten gevolge van den hongersnood aan alles gebre hebben, op 24,500. NEW-ORLEANS, 18 September. De stad is rustig. Mac Henry en KOlloj hebben een onderhoud gehad, dat tot een schikking heeft geleid. De Unh troepen zullen vijf dagen in de stad blijven. Kellogg is als gouverneur va Louisiana hersteld. INDIK De warmte in dit land is dikwijls onuitstaanbaar, het Eau d'Anvers wori daarom door vele menschen medegenomentot verfrissching en het is hierti bizonder geschikt. Het Eau d'Anvers neemt als het ware de warmte We en verscheiden personen welke naar Indië gaan nemen een paar dozij flacons Ean d'Anvers mede, ten eerste voor de warmte en ten tweede vo; tot ziekten die in dit land zeer gevaarlijk zijn. VERBETERING. In het voorlaatste hommer dezer coiirant, bij de opga* van de heeren die tot tijdelijke adsistenten bij het geneeskundig onderwi alhier zijn benoemd is een der namen foutief opgegeven. Er staat M. 1 Mees; dit moet zijn M. P. Hus. p( INGEZONDEN. BOKALEN VAN HET STEDELIJK MUSEUM TE LEIDEN. Er zijn thans 56 bokalen of wijnglazen op het Stedelijk Museum van Leide aanwezig en tentoongesteldwaarvan de meeste keurig gesneden en ntt verschillende opschriften voorzien zijn. Niet minder dan 21 prachtige glazen zijn onlangs door de welwillendhei van het bestuur van het Heilige geest of Arme ffeesen Kinderhuis alliie aan het Museum in bruikleen afgestaan. Het raadslid Mr. P. du Rieu heeft ook zijne belangstelling in deze inricl ling betoond door drie bokalen aan het Museum ten geschenke te gevet o. a. een groot kruiderwijnglas, licht groen, waarop drie tafereelen uit lit huwelijk zijn voorgesteld, als: 1°. Man en vrouw in een vertrouwelijk gesprek, met het opschrifl Hymens bleyde boodschap; 2°. Een kind in een wieg gelegen dat door een op een stóel gezete engeltje of cupido in slaap wordt gewiegd met het opschrift: Overwinst 3°. Eene vrouw die den man een glaasje of kopje kandeel aanbiedt, mt het opschrift: Vreugde, tot erhenteniss. Op den bijna gereed zijnde catalogus zullen de namen der schenkers f die der verschillende inrichtingen, welke voorwerpen in bruikleen hebbe afgestaan, vermeld worden, opdat de herkomst van elk stuk bekend blijvi R. E. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 18 Septembet zijn de volgende vonnissen uitgesproken: J. v. d. W.huisvrouw van C. D te Leiden, wegens mishandeling en hoon, tot geldboete van 3 en 8 c subsidiaire gevangenisstraf van I dag voor iedere boete; J. H., te üegsl geest, wegens beleediging in het openbaar, tot geldboete van ƒ25 of subsi diaii' 4 dagen; J. v. d. G.te Bodegraven, wegens idem, tot gèldboeti van 8 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag; P. v. d. B.te Leiden wegens beleediging van een bedienend beambte in de waarneming zijne: bediening, tot geldboete van ƒ12 of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dageh G. II. G. v. 0., te Alphen, wegens idem, tot geldboete van ƒ25 of subsi diaire gevangenisstraf van 4 dagen; VV. v. d. M., te Noordwijk, wegei id. tot geldboete van 8 of subsidiaire gevangenisstraf Van 1 dag. bekl vooi de dem staa D art. eeiv geb D bei< ure S de vat aai de de W! rii tii Si st 885"'° Sith a ts-Lo tér Vijfde Klasse. Trekking van 19 September. Prijs van 100: N». 10827. 7012450 met premie van 3000. Prijzen van 70. 1559 2561 5522 6833 8944 9825 11603 12112 15730 17201 18083 19880 2139 2686 5556 8540 9065 11026 11658 12681 16625 17681 19181 19993 2470 4261 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6