LGIDSCIIE 1874. 219. VRIJDAG 18 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jdars f 3.franco p. p. f 3J5ÖV met hetVerslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. builen-, de expeditiekosten. Afzonderlijke nmurnen der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. De prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHTEN. F AT EITB1.A9E1. De BURGEMEESTER, llöofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet Ie weten dat de ingevulde patentbladen over het jaar 1874/5, voor de wijken Vil, VIII en IX. alsmede de restanten van de wijken III, IV, V en VI bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeentedoor de belanghebbenden zeiven kunnen worden afge haald, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 19d"> September e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladcn van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 September 1874. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN. Gezien art. 15 der wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad n°. 116); Brengt bjj deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eerst daags met hare werkzaamheden binnen deze Gemeente een aanvang zal ma- keu; terwijl tevens een ieder wordt uitgenoodigd om de leden der Commissie, zijnde de heeren N. GLINDERMAN, Voorzitter, J. P. RIETBERGEN en J. VAN L1TH, dagelijks, de Zon- en algemeene erkende Christelijke leestdagen uit gezonderd, van des voormiddags acht uren tot zonsondergang toegang tot liunne gebouwen te verleenen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant De Burgemeester voornoemd, Leiden, 10 September 1874. v. d. BRANDELER. 131NNENLAMDSU1E IfKKIGTEN. LEIDEN, 17 September. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede dal Z. M. de koning zjjne goedkeuring had geschonken aan het programma voor de feestviering op 3 October aanst. en tevens verlof had gegeven tot het doen van uitnoodigingenter bijwoning van de feest viering, aan de leden van het koninklijk huis. Voorts deelde de voorzitter mede dat II. M. de koningin, bijaldien er geene verhindering opkwam, naar Leiden zou konten om de feestviering bij te wonen. De voorzitter deelde vervolgens mede dat was ingekomen een adres van van der Waalslot het bekomen van gemeentegrond aan den vestwal bij den Vliet; een verzoek van de agenten van policie 2e kl. om verhooging van jaarwedde; een verzoek van den heer T. Hooiberg, om ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool, en een verzoek van het depart, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen om eene toelage van f 500 ten be hoeve der bewaarschool. Voorts werd door hem cvcrgelcgd eene voordragt tot het verleenen eener personele toelage aan de hh. dr. Brongersma en dr. van der Mey, leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwjjs. De voorzitter' deelde voorts mede dat Maandag II. was gehouden het ver gelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogende» en dat dientengevolge de volgende voordragt was opgemaakt: 1°. J. Wuyster, te Hendrik-Ido-Ambacht2°. G. Noël, te Am sterdam; 3*. C. de Gast, te 's Gravenhage. Ook deelde hij mede dat bij de gehouden aanbesteding van het hooger optrekken der school op de Aal markt de minste inschrijving was geweest 15580, welke som hooger was •dan de raming. Ilij verzocht tevens magtiging om het werk te gunnen, welke magtiging terstond werd verleend. Van de interimaire commissie in zake de bank van leeuing was eene mis- •sive ingekomen, waarbij deze, met hel oog op zekere eventualiteiten, die zich zouden kunneu voordoen, verzocht haar van haar mandaat te onthef fen, en eene commissie van twee leden te benoemen, die, met den burge meester, de overname van de bank zullen bewerkstelligen. Na eenige dis cussie werd besloten .de commissie reeds nu van haar mandaat te ontheffen en verder de missive in handen te stellen van de tegenwoordige commissa rissen der bank, ten einde de noodige voordragten te doen voor eene nader te doene keuze van de bedoelde twee leden Overgaande lot de aan de örde gestelde onderwerpen werd de voordragt betrekkelijk de uitbreiding van het hulppersoneel aan de scholen der 2e klasse met algemeene stemmen aangenomen. Dientengevolge zullen nog aangesteld worden drie onderwijzers of onderwijzeressen der 2de klasse. Vervolgens werden benoemd: tot onderwijzeres 2' kl. aan de meisjesschool le kl. mejj L. J. van der Hoeven, lijdelijk aan die school werkzaam; tot onderwijzer 2e klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden J. G. J. Mallée, te 's HagC; lot onderwijzer 2' kl. aan de jongensschool 2e kl. J. Blackstone, te Gouda; lot onderwjjzcr 2' kl. aan de school n°. 1 voör onvermogenden P. M. Iloyffians, alhier. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt tol splitsing der meisjes school op de Boommafkt in twee scholen. Het advies van den heer school opziener, tot splitsing dier school, werd door burg. en vvelh. ondersteund, maar de commissie van financien verklaarde zich daartegen. Zjj stelde voor 1'. het raadsbesluit van 19 Maart in té trekken (bij dat raadsbesluit was besloten aan die school eene onderwijzeres aan te stellen belast met het toezigt op de zes laagste klassen) en 2». niet over te gaan tol de splitsing der school en de aanstelling eener tweede schoolonderwijzeres, maar al te wachten het eindigen van den verloftijd, op nieuw aan mej. Rcnssen ver leend; als wanneer het zal blijken of zij weder in staat is als vroeger hare betrekking in haar geheel waar le nemen. De heer Cock was van gevoelen dat men bij al de voordragten betrekkelijk deze school gedaan uit het oog had verloren dat bjj de wet op het lager onderwjjs was voorzien in de moeijelijkheden die zich hadden voorgedaan. Al die voorstellen waren het gevolg van de voortdurende ongesteldheid van mej. Renssen, en bij art. 25 en v. der genoemde wet was voorzien in de gevallen, waarin men"ten gevolge van ligchaams- of ziefsljjden tot pensione ring. met hoeveel leedwezen ook moestj overgaan. Dien weg zou men dan ook moeten inslaan en dat zou voor de financiën der gemeente voordeeliger zijn dan de voorgestelde maatregel. De heer Ilartevelt verdé digde de zienswijze der commissie van financiën, die meende dat men than* het verstrijken van liet verleende verlof moest afwachten. De voorzitter meende er tegen te moeten opkomen dat men de voordragt een opportuni- teits-voorslel zou achten. De meest bevoegde personen waren van oordeel dat de taak voor ééne hoofdonderwijzeres te zwaar was en alleen de onge steldheid van mej. Renssen had den stoot gegeven tot het doen van het voorstel. Er bestond geen voornemen om het verlof te verlengen, maar men was overtuigd dat de taak voor eene directrice te zwaar was.. De heer de Fremery was mede van meening dal, wie er later mogt worden benoemd, het steeds zou blijken, dat al de vakken in die school geleerd, niet kunnen worden overzien door één persoon. De heer Goudsmit was overtuigd dat de schoolopziener dit voorstel niet gedaan had uit luim, maar uit overtuiging dat het noodzakelijk was voor het onderwijs. Zou de raad nu zeggen: wij weten het beter dan de man die van het onderwijs zijne levenstaak maakt? Niet het getal leerlingen, maar de aard van het onder wijs moest hier beslissen, Nadat nog enkele leden iets over de zaak in het midden hadden gebragt werd de conclusie van het rapport der commissie van financiën in stemming gebragt. Het eerste punt werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Bij het tweede punt stelde de heer Buys, naar aan leiding eener opmerking van den heer Goudsmit, voor te lezen: «vooralsnog niet over te gaan" enz. Wegens de strekking door den heer Goudsmit aan liet woord vooralsnog gegeven, als zoude daarin eene beslissing van het beginsel liggen opgesloten, konden eenige leden zich met dit amendement niet vercenigen. liet werd echter met 10 legen 9 stemmen aangenomen en daarna ook punt 2 met algemeene stemmen. Daarna werd nog eene gunstige beschikking genomen op het verzoek van J. Dondorp, om ontslag als hulponderwijzer aan de jongensschool 2ckl., en goedgekeurd de voordragtom, in afwijking van het reglement, het museum in de Lakenhal thans op Maandag 5 October, in plaats van op 3 October, open te stellen, alsmede de rekening van de plaatselijke schoolcommissie over 1873. Gelijk men weel zal bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Lei- dens ontzet de hoogleeraar Tiele als feestredenaar in de Pieterskerk optre den. Die feestrede zal. blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging, bij den boekhandelaar A. H. Adriani alhier het licht zien, en na hel uit spreken bij hem en alle boekhandelaren verkrijgbaar zijn. Wjj gelooven dat eene zoo spoedige uitgave velen welkom zal zijn. Alle belangstellénden zul-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1