I BUlTKKLAiNDSCllK HKKIGTBK. want die plaatsen mogen dan dadelijk handel drijven over zee, terwijl de rest van de kust steeds geblokkeerd blijft. Op Grool-Atchin wordt van tijd tot tijd nog gevochten; een tiental dagen geleden nog hebben wij, zooals gij zeker weet, een benting genomen; 68 kerels daar binnen wilden zich niet overgeven en moesten tot den laatste worden neergeschotende toena dering wordt dus niet grooter. Een derde expeditie zal niet gezonden wor den maar alleen meer troepen, waarschijnlijk tegen October, en die moeten dan een eind aan de zaak maken. Generaal van Swietcn heeft idee dat de Atchinezen langzamerhand zullen bjjkomen, als zij zien dat wij geen plan hebben meer weg te gaandat is te hopenDe troepen in Kotta-Radja (den kraton) zijn in veel betere conditie dan een paar maanden geleden het logies is veel verbeterdde aanvoer van levensmiddelen gaat geregeld langs een goeden weg van liet strand, meer westwaarts dan de kali (rivier), die nu met harden wind niet meer te genaken is, door de hevige branding aan den ingang of monding; de gezondheidstoestand is veel verbeterd. 'sGRAVENHAGE, 16 September. Tot regter-plaatsvcrvanger in de arrond.-regtbank te Gorinchem is be noemd de heer mr. P. A. Tukker, advocaat aldaar. De minister van binnentandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. - II. K. II. prinses Marianne vertrok lieden ochtend ten 9 ure naar Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de bc- ecdiging en installatie van het nieuw gekozen raadslid, prof. Evers, plaats gehad. Een levendig debat had er plaats over de vraag, wat wenschelijk ware ten aanzien van een schilderstuk van Jan van Ravesteyneigendom der gemeente, een kostbaar stuk, doch hetwelk in zeer ongunstigen toe stand verkeert, zoo ongunstig, dat van de gehoorde deskundigen het gevoe len uiteenloopt over de mogelijkheid van het stuk te verdoeken. Aangezien de meerderheid dier deskundigen was voor de verdoeking en verdere restau ratie, was door burg. en weth. voorgesteld daartoe over te gaan. Doch dat voorstel lokte bij sommige leden nog al tegenstand uit, waarbij ook het denkbeeld weid aangegeven om achtei\ hel schilderstuk de ergste plekken met olie in Ie smeren. Dat denkbeeld echter vond niet genoegzaam ingang; en ten slotte werd ingevolge het voorstel van den voorzitter nog het meest geraden geoordeeld de verdere discussie te staken en inmiddels nieuwe des kundigen te raadplegen, hl zake hel standbeeld van Thorbeckc werd, ge lijk reeds gemeld is, besloten de Plaats als plaats van oprigting aan te wjjzen. Nopens de verordening van den gemeenteraad op de heffing van het minerval is den raad cenc missive van gedep. staten dezer provincie ge worden. Daarin ontwikkelen zjj de bezwarenwelke ook bij den minister van binnen), zaken hebben gewogen, legen het bedrag van ƒ150 in verhou ding tot het cjjfer van 60, dat als schoolgeld aan de hoogere burgerschool wordt geheven. Een cjjfer van ƒ100 ol ƒ120 zou bij den minister minder bedenking hebben ontmoet dan het voor velen bezwarende van 150. Gedep. staten hebben derhalve namens .len minister den raad verzocht op liet voor melde besluit terug te komen. EHeELAND. LONDEN, 15 September. De haringvangst in Schotland, die in de laatste jaren zeer gelukkig was, heeft in dit jaargetijde nog alle vroegere jaren overtroffen. Sedert 1870 is de vangst telken jare gestegen; die van 1874 overtreft de vangst van 1870, reeds een voordeelig jaar, met bijna de helft. In het kamp bij Aldersholt heeft een huzaar, die door zijn ridmeester met 7 dagen straf-cxerceren was gestraft, dezen bij gelegenheid der schiet oefeningen door het hoofd geschoten. Onmiddellijk daarop gaf hij zich ge vangen. Rerigten uit de Verecnigde Stalen melden dat Ie New-Orleans een ernstig voorval heeft plaats gehad. Te middernacht werd in eene bijeenkomst van de blanken verklaard, dat gouverneur Kellogg zich wederregtelijk van liet gezag heeft meester gemaakt; liet volk werd onder de wapenen geroepen, het stadhuis bezet en barricades werden opgeworpen. Het hoofd der onge veer 500 man sterke politiemagtmeerendcels uit negers bestaande, heeft de blanken opgceischt uiteen te gaan, waarna men slaags raakte. Zes blanken en dertig politie agenten zijn gedood. De politie agenten hebben zich naar Jackson-square teruggetrokken. De regeringstroepen hebben zich onzijdig gehouden. De heer Kellogg heeft de tusschcnkomst van president Grant in geroepen. F It A X K II IJ K. De ofïïcieusc Frangais is ingenomen met den uitslag der Zondag 11. ge houden verkiezing. Voor de eerste maal, zegt dit blad, is in den verkie zingsstrijd de candidaluur van eenen «seplennalist" duidelijk en onafhankelijk van andere partijen gesteld geworden. De verkiezing van Zondag zag, om het zoo uit te drukken, de eerste oplrcdiiig van eene nieuwe partij. Men zal erkennen dat deze partij voor hare eerste optreding eene betrekkelijk zeer groote overwinning heeft behaald, zoo men in het oog houdt dat zij zicli geplaatst vond tegenover twee gevestigde, en over alle mogelijke kansen van slagen beschikkende partijen. De uitslag der stemming, verre van ons af te schrikken, komt ons dus als een gunstig voorleeken voor. Ook de republikeinen zijn tevredenomdat hun candidaat de meeste stem men verkreeg en dus bij de herstemming een goeden kans heeft. liet Journ. des Déb. heeft van de regering een //communiqué" ont vangen, op grond, dat in het nommer van 12 Sept. de volgende uitdruk kingen voorkomen: //Wie niet voor de republiek is, is voor het keizerrijk", en «de politiek, welke 24 Mei een aanvang nam, heeft geen ander resultaat gehad dan dat zij verwarring in het land teweegbragt." De wijze waarop de rabbijnen bij de inwjjding der nieuwe synagoge te Parijs het woord hebben gevoerdt. w. in bepaald republikeinschen geest, moet bij de regering afkeuring hebben gevonden. Men was zelfs ge neigd van dat misnoegen opeutlijk een blijk te geven, op grond dat de be dienaars der godsdienst zich niet met staatkunde mogen bemoeijen, maar men heeft daarvan afgezien, daar de gehouden redevoeringen bij de invloed rijke Israëliten een goeden indruk hadden gemaakt en ook omdat men de r. k. geestelijkheid in dergelijke gevallen ongemoeid laat. Hel Journ. off., den dood vermeldende van den heer Guizot, zegt: Hij is, te midden der zijnen, bezweken, na eene kortstondige ongesteldheid, waarvan de aard zich niet wel laat bepalen, maar die in een plotseling en snel verval zijner lot dusver opmerkelijke ligchaamskrachlen bestond, zon der dat het zijne voortreffelijke geestvermogens aantastte, die, ondanks den hoogen ouderdom des lijders en de nadering des doodstot het laatste oogenblik toe eene zeldzame mate van helderheid behielden. De staatkundige rol, die de iieer Guizot vervulde, de plaats, die hij in de geschiedenis van zijn land inneemt, het gewigt der gebeurtenissen, waarin hij betrokken was, de waarde zijner geschiedkundige en letterkundige geschriften, het gezag zijner ervaring, de regtschapenhcid en standvastigheid van zijn karak ter, dit alles droeg bij om hem eene dier groote persoonlijkheden te doen zijn. die de eer eener natie uitmaken en niet uit haar midden kunnen ver dwijnen zonder eene aanmerkelijke leemte na te laten. Het oogenblik om een zoo welbesteed en arbeidzaam leven te verhalen en een oordeel over de daden en werken, waaruit het bestond, uit te brengen, schijnt ons loc nog niet gekomen te zijn. Wij bepalen ons in dezen stond dan ook enkel tot de opmerking, dat al de handelingen van Guizot, hoeveel harlstoglelijkheid zij vroeger ook mogten opwekken, al zijne werken, welk eene crilick zij ook uitlokten, ingegeven werden door eene opregte en vurige liefde voor* zijn vaderland. Die lielde was steeds en bleef lot het laatste toe de drijf veer van zijn gedrag. Guizot nam reeds sedert lang geen regtstreeksch aan deel meer aan de siaatsaangelegenhcdenmaar toch bleven zij zijne belang stelling in de hoogste mate opwekken, en het strekte ons tot eene ware vertroosting, te weten, dat zij, die met de leiding dier aangelegenheden belast zijn, op zijne raadgevingen konden rekenen. Zijn verlies valt ons dus in eene dubbele mate smartelijk, en zonder overdrijving kan verklaard worden, dat zijn dood een nationale rouw is. Het zal zijner nagedachtenis niet aan bewondering ontbreken. Europa benijdde hem ons. Frankrijk zal hem bcweenen; liet zal zijn aandenken bewaren en zijnen naam plaatsen naast de grootste, de geëerdste, naast die, welke hel waardigst zyn om tot hel nageslacht te worden overgebragt. Te Parijs is dezer dagen een laaghartig misdrijf gepleegd. In de Champs Elysc'es waren, ter uitspanning van de jeugd, behalve carotissels, poppekas- tenenz., ook cenige geiten, die, voor kleine rijtuigen gespannen, veel ge noegen gaven aan de kinderen. Zatnrdag II. bemerkte vrouw Grandchamp, eigenares van die geiten, dat die dieren niet zoo dartel waren als anders en dat sommige de gewone dienst zelfs zeer moejjelijk verrigtten. De zeven geilen werden uit den stal gehaald en voor den geheelcn dag op een grasplein gezet, in plaats van voor enkele uren. zooals men gewoon was te doen. Zondag norgen stierf de eerste geit; Dingsdag vond men twee andere dood en later bezweken ook de vier laatste. Een veearts ver klaarde dal de geiten door phosphorus vergiftigd waren. In cenc ijzersmelterij te Commentry, dep. der Allier, is in het begin der vorige week een stoomketel gesprongen, ten gevolge waarvan 14 per sonen gedood en 41 gekwetst zijn, onder welke verscheidene in een liopc- loozen toestand verkeeren. De fabriek heeft zooveel door de uitbarsting geleden, dat de werkzaamheden zijn moeten worden gestaakt. De minister van binnenlandsche zaken heeft onmiddellijk eene som ter beschikking van den prefect van de Allier gesteld om in den dringendsten nood der nablijveil den van de omgekomen werklieden te voorzien, en de directie der fiftrick laat van hare zijde niets na om de door deze ramp ontstane ellende zooveel mogeljjk te verzachten. SPASJ E. Onder de gruwelen door de Carlisten hier en daar bedreven, waarvan de dagbladen melding maken, komt ook het volgende voor: Toen het bekend werd dat het hoofdcorps der Carlisten onder Don Alphonsus en Donna Dlanca naar Vinaros in Castellon zoude terugkeeren, had eene vrouw tot haar buurvrouw gezegd: Ik wcnsclite dat Donna Blanca voor hare euveldaden op weg hierheen gekruisigd werd". Dit gezegde werd Donna Blanca overgebragt, die daarop dit vonnis velde: «Die vrouw moet geve derd door de hooldstraten van de stad worden gevoerd; haar man zal achter haar aanloopen en zijne vrouw 50 stokslagen toedienen: hij moet deze slagen met alle kracht toebrengen, daar hij anders gefusilleerd zal worden. Na afloop van den logt zullen den man de 50 stokslagen, die hij aan zijne vrouw gegeven heeft, teruggegeven worden." De vrouw werd daarop ont kleed, met honig en teer bestreken en met kleine en groote vederen be strooid; daarop werd zij op een ezel gezet en door de straten gevoerd; de man liep met een slok achter haar aan en werd door de Carlistenwanneer hij naar hun oordeel niet hard genoeg sloeg, met bajonetsteken bedreigd. «Op deze wijze zullen zij leeren ontzag voor ons te hebben", zeide Donna Blanca. Men vreest voor het leven van beide rampzaligen. Dit feit wordt bevestigd door de ofïïcieusc Correspondencia. PER TELEGRAAF. WEENEN, 15 September. De landdagen zijn heden geopend. In den Bo- heemschen landdag zijn 7 Czechische afgevaardigden verschenen, die cenc gemeenschappelijke verklaring indienden, volgens welke zij aan het Boheem- sche slaatsrcgt vasthouden, doch overtuigd zijn, dat slechts door eendragtig zamenwerken van alle liberale elementen een duurzame vrijheid voor alle volken kan worden gewaarborgd. In den landdag te Innspriick zijn de

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2