Men schrijft uit de Lier aan De St.: Bij het lievige onwedcrdat alhier Zalurdag nacht woedde, had iets plaats, dat wel als een bijzonder heid mag aangemerkt worden. De zoon van G. K., op zolder bezig zijnde een kleed voor het venster te hangen, ten einde eenige stalen voorwerpen voor den bliksem te bedekkenwerd door het weerlicht getroffen. Het sloeg in door een glasruit, zonder die evenwel te breken, drong door zijn half open overhemd, scheurde hem de kleederen van het lijf, en wierp hem vervolgens in het op den zolder geborgen vlas, waar hij gedurende 20 minuten bewusteloos bleef liggen. De bliksem nam vervolgens zijn weg door een kleine opening in den zolder langs den schoorsteen, verpletterde een gedeelte van den schoorsteenmantel en eenige der zich daarop bevindende voorwerpen, doofde het op tafel staande licht uit, en verliet eindelijk dooi de openstaande deur de woning. De toestand van den getroflene is zeer wel, zoodat hij reeds weder zijn bezigheden hervat heeft. Te Amsterdam is dezer dagen in een kelder, in de eerste Bataviers- dwarsslraat, een halfjarig kind door een ral dermate in het aangezigt ge heten, dat hel den volgenden nacht is bezweken. De bewoners van ge noemden kelder hebben voor cenigen tijd nog een kind verloren, dat uit angst voor het groot aantal ratten, dat zich daar vertoonde, ziek werd en overleed. Omtrent den brand, die te Calantsoog beeft plaats gehad, wordt nog het volgende medegedeeld: De bliksem is geslagen in het huis van den tim merman, dat spoedig in brand stond; onmiddellijk daarop deelden de vlam men zich mede aan de herv. pastorie, de broodbakkerij, het raadhuis, twee herbergen enz., zoodat in een oogenblik 14 huizen en 4 loodsen of berg plaatsen totaal afbrandden; de wind was zeer hevig, doch gelukkig dat hij in dezelfde rigting hield, noordwest; zoo niet, dan was geheel Calantsoog afgebrand. Dit dorpje, op p. m. twee uren afstand van Schagen, is zonder water en bezit geen enkel brandbluschmiddel, zoodat de bewoners naauwe- lijks tijd hadden zich uit de brandende buizen te verwijderen, zonder noe menswaardigs van hunne roerende goederen te kunnen redden. 0. a. bleven de nieuw gebouwde school en onderwijzerswoning, de kerk, het magazijn, waarin de reddingsboot en veel materieel, vuurpijlen enz. behouden. De ge- liecle bibliotheek van den predikant en hel kerkelijk archief, dat zich ook by hem in huis bevond, zijn een prooi der vlammen geworden. Te Meppel is een zeer klein stukje gemeentegrond, liet voorwerp der begeerte van menig gegoed ingezetene. Toen het nu dezer dagen door het gemeentebestuur in veiling gebragt werd, bragt het stukje, groot I centiare, bij inzet 1080 op, of met de kosten ruim 1200. Een bunder zou dus, op die wijze, op ƒ120,000 te slaan komen. De toewjjzing moet nog plaats hebben. 's GRAVENIIAGE11 September. De heer J. van Reyerdamreferendaris bij het dep. van binn'enlandsche zaken, is eervol ontheven van het toezigt op de inrigling ia den gang van het werk ter algemeene landsdrukkerij. Aan den beer C. 11 Smits is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregier te Lemmer. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Edam, de heer J. Muus, thans directeur van het postkantoor te Medemblik; tot ontvanger der directe belastingen te Dirksland de heer J. A. Vlug, thans te Midwoud. Voorts is aan den heer J. Hulst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Driel. De luit. ter zee le kl. M. F. llecringh, de luit. ter zee 2e kl. II. A. Schippers en de officier van administratie 3e kl. J. W. Groeneyk, uil G. I. teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Alexander, vergezeld van den hofraad Camp en den ordonnancc-officier de Ranitzis heden ochtend ten 1V u. 30 m. met het Rijnspoor van zijne builenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De prins werd aan het slation afgewacht door II. M, de koningin, vergezeld van HDs. secretaris en een hofdame. 11. M. omhelsde haar jongsten zoon op regt hartelijke wijze. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, na discussie, met 16 tegen 14 stemmen besloten tot de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke op de Plaats alhier, en zulks na verwerping, met 16 legen 14 stemmen, van ccu voorstel van den heer Mockom aan de hoofdcommissie ken baar te maken dal de Plaats daartoe ongeschikt is en haar, bij volharding, voor de plaatsing van het standbeeld in de residentie het Iluygenspark aan te wijzen. BUI ÏKN LAN DSC iE BI i IG i KN LONDEN14 September. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld dat er overvloedige regen in geheel Britsch lndie gevallen is, zoodat de vrees dat er een tweede jaar van hongersnood aanstaande was, is opgeheven geworden. Hier en daar mag nu misgewas plaats hebben, doch de algemeene toestand kan daarvan geen nadeel ondervinden, daar dergelijke voorvallen zich telken jare in ver schillende oorden voordoen. Hier te lande worden fabelachtige prijzen besteed voor uitmuntend rundvee. Zoo zijn voor eenige dagen op het buitengoed van den hertog van Devonshire in Lancaster verkocht een kalf genaamd Darones Oxford (derde) voor 1100 een kalf //Groothertogin van Oxford" (elfde) voor 1000 en de zuster van het laatste, de twaalfde van dien naam, voor 1010 Kooper van deze n°. 12 was de heer Brogden, de concessionaris van den spoorweg Tilburg- 's Bosch- Nijmegen. Uit New-York wordt gemeld dat volgens opgave van het dep. van land bouw de verwachtingen van den katoen-oogst, ten gevolge van de buiten gewone hitte en droogte, sedert de vorige maand aanmerkelijk zijn ver minderd en dat de opbrengst vermoedelijk niet meer zal bedragen dan twee derden van een gemiddelden oogst. FRANKRIJK. De prefect van Vaucluse heeft besloten lot de opheffing der zoogenaamde //chambrées", vrije bijeenkomsten van landlieden op bepaalde avondgn welke in dal departement, en voornamelijk in de kantons Apt, Pertuis en Cadenet in zwang waren. Van dit besluit is aan de onderprefecten en de maires van het departement kennis gegeven door eene circulaire, waarin de prefect te kennen geeft dat hij gedurende de vijftien maanden van zyn be stuur in de gelegenheid is geweest den nadeeligen invloed dier //chambrées" waar te nemen. Er zijn gemeentenzegt bijwaarvan de mannelijke bevolking bijna geheel in die //chambrées" ingelijfd is. De eigen haard wordt verlaten, vrouwen en kinderen blijven alleen en het familieleven wordt verwaarloosd. In de //chambrées" wordt veel gespeeld. Men raakt daar geld en tijd, niet zelden ook vrijheid en onafhankelijkheid kwijt. De //chambrées" zijn gewoonlijk politieke vereenigingen, te gevaarlijker omdat tegenspraak er niet gevonden wordt, alle leden tot dezelfde meening behooren de invloed van eenige weinigen er geldt, en in den regel het eenige dag blad, hetwelk de leden lezen een oppositieblad is, dat zich aankant tegen de regering <n zelfs niet zelden legen de beginselen der maatschappelijke orde. Men kan dus gerust zeggen dat bijna overal de voorwaarde, onder welke deze soort van vereenigingen toegelaten is, de onthouding van poli tieke discussiën, voortdurend geschonden wordt. Koffijhuizen en herbergen bestaan in de gemeenten, waar de //chambrées" gevonden worden, en zij, welke de laatstgenoemde bezochtenkunnen met hunne medeburgers in de koffijhuizen en herbergen zamenkomen om zich aldaar op eene fatsoenlijke wijze te ontspannen, en over hunne aangelegenheden van gedachten te wis selen in het openbaar en onder het toezigt der overheid. Bij de in het dep. Maine-et-Loire gehouden verkiezing heeft de beer Maille, de door den hertog de Broglie afgezette burgemeester van Angers, de republikeinsche candidaat, 36408 stemmen ontvingen. Bruas. een Orlea- nisl, die zich voor het Septennium verklaart, ontving 22212 stemmen, en Berger, de Bonapartist, verkreeg 19172 stemmen. Eene herslemming zal dus noodig zijn. De heer Guizot is, gelijk reeds gemeld werd, Zaturdag avond le Val- Rieher in den ouderdom van 87 jaren overleden. Hij was een van de man nen, waarop Frankrijk trolsch mogt zijn. Hij heeft gewild, dat zijne be grafenis zoo eenvoudig mogelijk zal zijn. Geen zijner vereerders zal eene uitnoodiging ontvangen om die bij te wonen, en bij de groeve zal door niemand eene rede worden gehouden. De directeur van het museum van de Louvre te Parijs, dc hecrReisel, en de conservator der schilderijzalen, de heer de Tauzia, hebben een aan vang gemaakt met de inrigling der nieuwe galerijen van de Louvre. In die galerijen, alsmede in de //Nieuwe Galerij", zullen worden vereenigd de groote schilderwerken van Rubens, al de nu in het museum verspreide werken van oude Hollandsche meesters, en die der Vlaamsche school. SPANJE. Het regeringsblad bevat eene verordening, volgens welke de op 1 July vervallen coupons der schalkistbons betaald, of wel bij de stortingen voor de leening van 75 millioen pesetas voor de helit van het ingeschreven be drag in betaling genomen zullen worden. Hetzelfde blad berigt dat de Car- listen Cantavieja bij Teruel ontruimd en een aantal gevangenen medege voerd hebben. Naar men verneemt komen de door den vroegeren opperbevelhebber van het noorderleger. maarschalk Zabalomet zoo veel aandrang gevraagde versterkingen gaande weg bij dat leger aan. liet plan zou bestaan om het leger in drie afdeelingen te splitsen; dc eerste zou, onder bevel van Mo- riones in Navarre, de tweede, onder bevel van Geballos in Alava tegen de Carlisten optreden, terwijl de generaal Lorna, aan het hoofd der derde af- deeling, Logrono zou blijven bezetten en de Ebrolinic zou verdedigen. Vrij algemeen wordt gewenscht dat de maarschalk Serrano zelf hel opperbevel bij de operatien tegen de Carlisten moge op zich nemen. 5» It B T S C 15 L, A Ni Jö. De keizer heeft zijne genecsheeren over de reeds zoo dikwijls bei sproken reis naai' Italië ondervraagd. Deze hebben haar eenstemmig afge raden. Hierop heeft de keizer aan koning Victor Emanuel een brief ge schreven, waarin hij zijne gehechtheid aan den koning en de koninklijke lamilie betuigt en zijn leedwezen le kennen geeft, dal hij dc ingeving van zijn hart niet kan volgen, maar den raad zijner geneeshecren moet gehoorzamen. De JIJagdcb. Zeit. deelt het volgende berigt mede uil Homburg: Dings- dag jl. werd den bisschop van York, in Engeland, die gedurende geruimen tijd te dezer stede heeft vertoeld om de baden te gebruiken, een bevel van den landraad ter hand gesteld, om Pruissen binnen eenige dagen te verla ten. In geval hij aan het toegezonden bevel geen gehoor gaf, zou hij dooi den sterken arm over de grenzen worden gebragt. Ten einde opzien te vermijden, is de bisschop onverwijld vertrokken. Onderscheidene bladen, dit berigt overnemende, vermoeden dat het onjuist is en zien nadere inlich tingen te gemoet. Spen. Zeit. is de bisschop van Paderborn van regerings- Volgens de wege aangemaand woord is binnen niet voldoet, zal ontzetten. zijn ambt neder te leggen. De termijn voor zijn anl- weinigc dagen afgeloop^n; indien hij aan de sommatie er een eisch worden ingesteld om hem uit zijn ambt te PER TKLKGKAAF. BERLIJN, 14 September. De Nordd. .4. Zeit. deelt bel officiëel berigt mede van kapitein Zembsch, kommandant der Duitsche kanonneerbooten in dc Spaansche wateren, omtrent het gebeurde bij Guateria. Hij zegt dat er

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2