PER TELEGRAAF. ot het voorgevallene geene aanleiding zou geven tot represailles van de zijde van Duitscliland tegen de Carlisten. Velen achtten dit niet onwaarschijnlijk; er waren er zelfs die beweerden, dat de eer der Duitsche wapenen eene tuchtiging der Carlisten vordert. Achter zulke beweringen, zegt een der officieuse bladen, verbergt zich blijkbaar de door de ultramontanen gekoes terde wensch om Duitschland in buitenlandschc moeijelijkheden verwikkeld te zien. Men kan echter veilig aannemen, dat het voorgevallene te Guetaria even min tot versterking der Duitsche zeemagt in de Spaansche wateren als tot vijandelijkheden van de beide kanonneerbooten tegen de Carlisten zal leiden. Omtrent den gezondheidstoestand van vorst von Bismarck wordt uit Varzin gemeld dat die vrij gunstig is. Hij is thans in staat tot het onder teekenen van brieven en stukken; maar voorloopig moet hij zich nog ont houden van het voeren der pen. Hij is echter niet in staat zich aan de be handeling van zaken te wijden; zijn toestand vordert, dat hij zich voorloo pig geheel daarvan blijft onthouden, want men vreest, dat zijn gewone |j kwaal, namelijk zenuwzwakte, weder de overhand zal nemen, indien hij zijne gewone werkzaamheid gaat hervallen. Van een der aanvoerders der Ooslenrijksche Noordpool-expeditie wordt het volgende medegedeeld omtrent de lotgevallen dier expeditie: Op in het gezigt van Nova-Zembla, werden wij door het ijs ingesloten, waren gedurende twee achtereenvolgende jaren niet daaruit te bevrijden en werden tegen wil en dank tusschen groote ijsschollen in noordelijke rigting gestuwd. Den 13dtn Oct. begonnen dé eerste vreeselijke. bijna dagelijks toenemende persingen van het ijs. In den zomer van 1873 beproefden wij te vergeefs de schollen door zagen en het springen van mijnen te breken. In den herfst naderden wij geheel onverwacht een onbekend bergachtig land, 200 zeemijlen noordelijk van Nova-Zembla. Tot de tweede overwintering wer den wij, drie zeemijlen van dit land verwijderd, op 79°51' noorderbreedte en 59' oosterlengte, genoodzaakt. Van 9 Maart tot 4 Mei 1874 ondernamen wij sledetogten tot opneming van het land tusschen 79° 54' en 83° noorder breedte. Daar hebben wij de meest noordelijk gelegen bekende punt kaap Wcenen gedoopt; de hoogste door ons bereikte noorderbreedte was 82°5'. Hier vonden wij geen landijs meer, maar slechts kustwater en drijfljs; daardoor konden wij ten laatste slechts nog met hondensleden over de groote gletschers, tot dat wij eindelijk door den gevaarhjken toestand dezer glet- schers tot terugkeeren werden genoodzaakt, liet land strekt zich minstens over 15 graden uit, doch zelfs van de bergen konden wij de grenzeu niet zien. Gedurende twee achtereenvolgende winters doorleefden wij eencn nacht van 7 maanden; het laagste punt, hetwelk de thermometer bereikte, was 40 graden Reaumur, op het schip 37 graden onder het vriespunt! In Mei werd het onvermijdelijk het schip te verlatende machinist Krisch stierf aan tuberculosa en scheurbuik. Het schip werd door het persen van het ijs in de hoogte geheven, wrak en geheel onhoudbaar. Daarom en overeen komstig het advies van den militairen doctor Kepes over den algemeenen gezondheidstoestand, moesten wij den 20sleD Mei de Tegetthoff verlaten. De teruglogt met booten en sleden duurde 96 dagen70 mijlen van kaap Nassau op 77° 40' noorderbreedte verlieten wij het pakijs. Den 15den Augustus voe ren wij op open zee langs de kust van Nova-Zembla. Den 24stco Augustus volgde onze redding, terwijl wij door den Russischen schipper Feoder Bo- ronin op de schoener Mikolaj op de hartelijkste wijze werden opgenomen. PARIJS, 11 September. In plegtige audiëntie ontving maarschalk Mac Mahon heden den Spaanschen gezant bij de Fransche republiek, den heer Vega Armyo, die, bij het overhandigen zijner geloofsbrieven, zijne levendige voldoening te kennen gaf over het herstel der officiële betrekkingen tus schen de beide landen, Hij hoopte, dat dit herstel zou bijdragen om den oorlog te doen eindigen. Mac Mahon verzekerde, dat het ook zijn wensch was, de goede betrekkingen bevestigd te zien, die tusschen beide landen een band vormen moeten. LONDEN, 11 September. Graaf de Jarnac heeft bij de opening van een landbouwtentoonstelling te Tipperary (Ierland), als voorzitter, geantwoord op een adres en op een toast, met de voorlezing van een brief van lord Derby, waarin deze verklaart zich gelukkig te gevoelen, dat hij met een oud vriend in diplomatieke betrekkingen staat. Ook las graaf de Jarnac een brief van Disraeli voor, waarin de laatste betuigt, dat nooit eene tijding hem meer verheugd heeft, dan die der benoeming van graaf de Jarnac tot gezant van Frankrijk in Engeland. De graaf zeide dat hij tot zijne nieuwe betrekking geroepen is geworden door een man, wiens edele inborst ner gens beter dan in Ierland gewaardeerd kan worden. Ten slotte sprak hij: /'God alleen weet of mijne hulk zal kenteren boven de afgronden der diplo matie of omslaan ten gevolge aan een nieuwe politieke ramp". LONDEN, 11 September. Eene botsing met verschrikkelijke gevolgen is gisteren op den Great-Eastern-spoorweg bij Thorpe, in de nabijheid van Norwich, voorgevallen. Men telt 15 dooden en 30 gekwetsten. ROMÉ, !0 September. De Voce delta Verita meldt dat de Paus Maandag de kweekelingen der Romeinsche seminariën bij zich ontvangen en een toe spraak tot hen gehouden heeft, waarin hij hen wees op Romes tcgenwoor- digen toestand: de ligting voor de militaire dienst, de heersehende zede loosheid, den druk der belastingen, en deed uitkomen hoe diep onder dit alles geleden wordt. Hij vermaande de kweekelingen tot boetedoening, standvastigheid en voorbereiding om nieuwe worstelingen te kunnen door staan. H o o f (1 p ij ii. Er is geen produkt dat zooveel kracht bezit en de hoofdpijn spoediger kan doen verdwijnen dan het Eau d'Anvers van den Heer AUG. DEMARBAIX, te Antwerpen. Gestookt op geurige kruiden, planten, wortels, enz. kan deze parfumerie zeer veel kracht uitoefenen op hoofdpijn en migraine, nl. door sterke ophalingen en kompressen op het voorhoofd en de slapen. Het wordt door de gansche geneeskundige faculteit aanbevolen. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, van 11 September, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: P. W. v. B., zonder vaste woon plaats, wegens bedelarij, tot gevangenisstraf van 8 dagen en opzending naar de bedelaarskolonie; L. J., idem, wegens idem, tot gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar de bedelaarskolonie; J. v. D.te Leiden, wegens verbreking van afsluiting, tot cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en geldboete van ƒ25 of subsidiair 1 dag cellulaire gevangenisstraf; P. C., te Leiden, wegens mishandeling en verbreking van afsluiting, tot cellulaire ge vangenisstraf van 2 maanden en geldboeten van 8 en 25 of subsidiair 1 dag voor de eerste boete en 2 dagen voor de tweede boete, mede cellulair; P. 11., te Leiden, wegens ontduiking der plaatselijke belasting op de hon den, tot geldboete van ƒ1 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; E. 0., te Alphen, wegens beleediging van bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, tot geldboete van 8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; W. M., te Alpheu, wegens rebellie door een persoon zonder wapenen, tot j gevangenisstraf van 6 dagen; A. v. D.te Aarlanderveenwegens geweld dadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot cellulaire gevangenisstraf van i5 dagen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DBABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6