BIJVOEGSELbehoorende tot de Lcidseke Vourxcnt van Maandag 64 September 74, /V°. en het jaartal 1865, te Briellc een guldenstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, te Hoorn een 25-cent stuk, alle welke stuk ken door 's rijks muntcollegie zijn verklaard te zijn vatsch en nagebootst. Omtrent den brand, die gisteren nacht te Rotterdam plaatshad, wordt nog gemeld dat hij ontstaan is ten huize van den koek- en banketbakker Houtma in de Lamsleeg, naar het schijnt in den voorraad spaanders, die zich in het benedenste gedeelte van het huis bevond. De huizen in de kam steeg belenden aan de achterzijde van de huizen aan de Hoogstraat en aan de Kaasmarkt. In de Hoogstraat is het huis van den schoenmaker Möller Theys en aan de Kaasmarkt dat van den kapper van der Hout mede een prooi der vlammen geworden. De wind joeg de vonken en allerlei bran dende voorwerpen hoog in de lucht op, over hel hooge bureau van politie en het nog hoogere stadhuis. De koepelvormige toren van het stadhuis had lang de vonken, die hij ontving, van zijne lei-bedekking laten afglijden, totdat een brandend stuk hout zich hechtte aan het bovenste gedeelte van den koepel, aan den voet van den grooten metalen stangwaaraan de wind- wijzer was bevestigd. Met schrik zag men hoe het hout bleef glimmen, door de volle kracht van den wind opflikkerde en het houtwerk begon aan te tasten, waaraan de leien waren bevestigd. Voor de brandspuiten was het onmogelijk met den spoed, dien het gevaar vereischte, hulp te bieden; de hoogte waar het gevaar dreigde was niet te bereiken, en zoo was men er getuige van hoe het vuur in den toren voortwoekerde, totdat hij geheel in brand stond. Het was een oogenblik van grooten angstmaar niettemin een indrukwekkend schouwspel. Het was alsof het geheele stadhuis ten vure was gedoemd. Honderden banden waren dan ook in de weer om de registers van den burgerlijken stand en andere boeken en bescheiden te bergen. Toen de toren uitgebrand was en de windwijzer daardoor zijn steun verloren had, Sloeg het zware gevaarte met een geweldigen slag naar bene den. Het gloeijende ijzer kwam gelukkig bezijden den koepel van de rotonde te land, waar het snel onschadelijk werd gemaakt. Het vuur en de vlammen hadden middelerwijl ook de bevloering van den toren aangetast, die, ook onder den ongewonen last van neervallend gruis, gedeeltelijk doorbrandde, gedeeltelijk bezweek, yvaardoor de vlammen toegang verwierven tot het inwen dige van het gebouw. De tweede bevloering bleek hier echter van stevig metselwerk te zijn en de brandweer had daar bereids zóóveel water weten in te werpen, dat vuur en vlammen als in een vijver te recht kwamen. En zoo mogt men er in slagen verder onheil te voorkomen, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zjjn geweest. Sommige gedeelten van het stadhuis hebben inwendig door de massa water, die de brandspuiten opwier pen, nog al geleden. In de legerplaats te Milligen was het Donderdag zeer stil. De troepen zjjn vroegtijdig opgestaan en hielden zich den ganschen dag bezig met de zoogenaamde Donderdagsche bezighedenbestaande in het nazien van klee ding en wapenen. De koning heeft het kamp nog niet bezocht. De vreemde officieren, die zich sinds eenige dagen aldaar bevinden, maken een zeer gun- sligen indruk en schijnen bijzonder tevreden over de ontvangst. Gisteren zou er weder eene manoeuvre in het vuur plaats hebben. Te Buurmalsem is Donderdag II. ten huize van een fruithandelaar, terwijl daar een bruiloftsfeest gevierd werd, brand ontstaan. Toen men het onheil ontdekte, werd reeds het rieten dak en het geheele achterhuis door de vlammen verteerd. Aan het redden van huisraad viel zelfs niet meer te denken; ternaauwernood konden alle bruiloftsgasten worden gered, daar velen het bewustzijn verloren. Het huis was tegen brandschade verzekerd, de inboedel cJhtcr niet. De oorzaak van den brand wordt toegescheven aan het aldaar bij huwelijken gebruikelijke geweer- of pistoolschieten. Te Brakel is Dingsdag avond brand ontstaan in een hooimijt van den landman Klop. Er is van den daarin aanwezigen voorraad, p. m. 20000 kilo, die reeds verkocht was, niets behouden gebleven. Te Rouveen hebben Maandag nacht twee groole trekhonden, aldaar tehuis behoorende, vijftien schapen in de weide doodgebeten. Een dezer honden is doodgeschoten, de andere is ontsnapt. Uit Vlijmen meldt men dat uit die gemeente dit jaar voor buiten- en binnenlandsche verzendingen zijn uitgevoerd p. m. 30000 hectoliters kruis bessen, p. m. 180,000 kilo's frambozen, en eene ontzettende massa zwarte en roode of witte aalbessen. 'sGRAVENHAGE, 12 September. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan J. W. Mar tens, agent van policie le kl. te Haarlem, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Putlershoek is benoemd de heer G. A. van Dricl, thans burgemeeeter der gemeenten Westmaas en Mijnsheerenland onder toekenning van eervol ontslag uit laalstgemelde betrekkingen. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Nijkerk de heer mr. J. van Binsbergen. thans griffier bij het kantongeregt te Hulst; tot griffier bij het kantongeregt te Schiedam de heer mr. C. P. A. Knijff, thans substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Amersfoort; tot plaatsver- vervangend kantonregter te Tiel de heer mr. Pijnacker Hordijk, advocaat aldaar; tot notaris te Appingadam de heer mr. W. F. Werumeus Buning, thans regter in de arrond.-reglbank aldaar. 11. M. de koningin, die heden morgen ten 9 u, 15 m. per Rijnspoor naar Gouda en omstreken vertrok, werd begeleid door haren hofmaarschalk jhr. Gevaerts van Simonshaven en baronnesse van Dedem, staatsdame. Z. K. H. prins Frederik, die H. M. vergezelde, had majoor Barre tot adjudant. Aan het besluit van den gemeenteraad om, alvorens definitief te ver gunnen de oprigting op de Plaats van een standbeeld van Thorbecke, door hel stellen van een mal te onderzoeken in hoever die oprigting belemmering voor de passage zou opleveren, is heden uitvoering gegeven. Heden nacht woedde alhier een vrèessélijke stormdie vooral te Sche- veningen nog al schade heeft aangerigt. Zoo is op het badhuisterras een gedeelte van de kap der muziektent afgerukt en teregtgekomen op de in de nabijheid staande branchelantaarn, die daardoor werd stuk geslagen. De gevallen regen had de Keizerstraat aldaar als in een vaarwater herschapen. In het Haagsche Bosch zijn verschillende boomen ontworteld. Hot saizoen van braak en inklimming schijnt heden nacht weder ge opend te zijn. In een laarzenwinkel op den hoek van de Herdcrinnestraat en Paveljoensgracht bevond men heden ochtend een glasruit uitgesneden en eenige schoenen werden vermist, waaraan de dader of daders weinig voor deel zullen hebben, vermits het oneven paren zijn; terwijl op den hoèkvan de Boekhorststraal en in 't Oog in 't Zeilstraatje bij den daar wonenden horo- logiemaker P. een koperen horologie en twee klokken waren verdwenen waarschijnlijk door het opschuiven van het winkelraam. BUITEN LA NDSCÜE BE RIG TEN KWSJEEASfll. 'LONDEN11 September. Volgens the World, heeft de koningin de schulden van den prins van Wales betaald. De aanleiding tot de overmaat van uitgaven waartoe de kroonprins gedwongen schijnt te zijn ligt, naar men uit den zin van het berigi opmaken kan, iii de onkosten die voor rekening van den prins van Walis komen, ten gevolge van de afzondering waaraan de koningin zich steeds overgeeft, zoodat hare plaats in het openbaar door den prins vervuld wordt. Een onweder, te Northampton losgebarsten, veroorzaakte den dood van een man, die door den bliksem getroH'en werd terwjjl hij bezig was aan een schoorsteen te werken. F li A K K IJ H. Het Journ. de Paris berigt dat de prefect van Parijs bij het gemeen tebestuur van de hoofdstad een voorstel heeft aanhangig gemaakt betrekkelijk het sluiten eener geldleening van 200 millioen francs. Behalve 25 millioen bestemd voor verschillende werken van openbaar nut, aanleggen en verbete ren van straten en wegen enz. zal de opbrengst dezer leening strekken om de tekorten van vorige dienstjaren te dekken. Volgens het Journ. de Lyon heeft de prefect van het departement Rhone de leden van den voormaligen gemeenteraad van Lyon, waaronder twee leden van de nationale vergadering, voor de regtbank gedagvaard, ten einde zich solidair le hooren veroordeelen tot hel vergoeden aan de ge- 1 meente Lyon van eene schade van 1,200,000 fr.geleden door de tijdelijke opheffing van de stedelijke accijnsen, waartoe de gemeenteraad, waarvan zij deel Uitmaakten, besloten had. De krijgsraad te Marseille heeft uitspraak gedaan over vier andere per sonen, die betrokken waren bij de gebeurtenissen aldaar in September 1870. Drie hunner, Chaix, Présol en Converset, zijn veroordeeld, de een tot drie jaren en de beide anderen tot twee jaren gevangenisstraf. De vierde, zekere Roman, is vrijgesproken. Hiermede is het proces tegen de eerste reeks der beschuldigden afgeloopen. In België worden thans vijf-francs-stukken ingevoerd met de beeldtenis van Napoleon IV. Aan de keerzijde leest men «Empire francais, 1874" onder het wapen van Frankrijk, De Russische grootvorst Constantijn, die thans te Parijs vertoeftheeft een bezoek gebragt aan den heer Thiers. Volgens een dagblad liep het onderhoud meest over politieke onderwerpen en zou de grootvorst o. a. ge zegd hebben dat Rusland iedere regering in Frankrijk zou erkennen, uitge zonderd dan wanneer prins Napoleon aan het hoofd van den staat kwam. De toestand van den heer Guizot is steeds zorgelijk. Hij ligt steeds in eene diepe sluimering, waaruit hij slechts voor enkele oogenblikken ontwaakt. De inschrijving, te Calais voor den luchtreiziger Durnof geopend, heeft reeds meer dan 10000 fr. opgebragt. In Engeland heeft het echtpaar zoo veel ovaties ontvangendat het volgens een schrijven van Duruof er van vermoeid is geworden. Een ondernemend Engelschman heeft den luchtrei ziger voorgesteld hem in een schouwburg ten toon te stellen. Durnof heelt echter voor dit aanbod bedankt. SPANJE. Van het oorlogslooneel wordt het volgende uit Barcelona gemeld: Een gevecht, waaraan 6000 Carlisten deelnamen, liecfL te Castella de Nucli plaats gehad. De strijdende partijen waren in een dikken mist gehuld. De ko- lonnc van Saballs, die zich tusscheu twee vuren bevond, heeft zeer sterk geleden. De Carlisten, die uit elkander gedreven waren, hebben zich te Ripoll hereenigd onder bevel van Saballs, nadat zij hunne artillerie verloren hadden. De republikcinsche troepen hadden 12 dooden en een 100-tal ge kwetsten, 76 lijkeu van Carlisten zijn den volgenden morgen op het slag veld gevonden. In zijne woede over deze nederlaag zou Saballs hebben ver klaard dat hij Puyeerda in asch zou leggen. De generaal Laserna is thans definitief tol opperbevelhebber van het noorder-leger benoemd. Aan den generaal Loma is het bevel over den linker-, aan den generaal Ceballos dat over den regler-vleugel van dat leger opgedragen. U a T 9 C H E A Ni Ï9. De aanval der Carlisten op de Duitsche kononeerbooten bij Guetaria heeft in Duitsche bladen aanleiding gegeven tot de behandeling der vraag

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5