LEIDSCHE COURANT. 1874. 215. MAANDAG 14 SEPTEMBER. STA DS-BER ICIITEN. BINNEiNLAiNDSCHE BERiGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de espialitiekosten. jifzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEHEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wel van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan de mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 12 September 1874. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 17 September 1874, 's namiddags te twee uren. LEIDEN, 12 September. Wij vernemen dat bij de feestviering in de Zaal-Noordeinde op Vrijdag 2 October, sprekers de hh. Brouwer en Segers, behalve de uitvoering der feest-cantaie van den heer Dereksen, door leerlingen der Burger-zangschool met de orchesl-klasse der Maatschappij voor Toonkunstdirecteur de heer Wetrens, nog als inleiding een lied voor tenor-solo met koor gezongen zal worden door den heer B. J. de Gocy, getiteld /.Mijn land", op muziek ge- bragt voor piano door den heer Joh. J. Eggers. Voor de orgelbespeling is doör den heer J. A. H. van llartrop gekozen eene orgel-sonate van dr. Willi. Volkmar. Den deelnemers aan dit voorbereidend feest wacht dus een avond rijk aan afwisseling en genot. Tegen het welhaast aanstaande derde eeuwfeest van Leidens gedenk waardig Ontzet op 3 October 1574, zal hel niet ongepast noch overbodig zijn de aandacht van allendie in de geschiedenis van hunne stad en vader land belang stellen, te vestigen op het zeldzame en lezenswaardige werkje, in 1630 voor het eerst in druk verschenen, onder den titel van: Denouden Leytschen Patroon, ofte Derden Octobers liancket. enz. bevattende een verhaal van Leidens beleg en ontzet, in den vorm eener eenvoudige harte lijke toespraak van een hoogbejaarden grijsaard, die het beleg bijgewoond had, aan zijne ten zijnent bijeengekomen kinderen en kindskinderen. Van dit werkje, doorgaans aan Passchier de Fijne toegeschreven en onder diens Tractalen opgenomen, gaf weleer de Remonstrantsche predikant J. Roemer alhier een herdruk, die echter in getrouwheid en naauwkeurigheid nog al iets te wenschcn overliet. Eene nieuwe uitgave, naar den oorspronkelijken druk herzien en verbeterd, met inleiding (waarin een beknopt overzigt van de vroegere gedachtenisvieringen) en aanteekeningenwerd voor weinige jaren in 1867 door den heer J. T. Bergman geleverd; van welke nog een aanzien lijk getal exemplaren, thans verrijkt met een Naschrift, voorde vroegere bezitters gratis verkrijgbaar, bij de Gebroeders van der lloek alhier te bekomen is. (Zie achterstaande aankondiging.) Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 79 tot 87 volwassen personen en 30 tot 35 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadermg houden. Men schrijft ons: Ten gevolge van veelvuldige donderbutien is de luchtgesteldheid ontstemd, zoodat zware regenvlagen en wind nu met den zomer, die fraai geweest is. schijnen af te rekenen. Heden nacht heeft het, bij een hooge temperatuur, geweldig gestormd. Er is hier en daar schade gewaaid, vooral zijn er eene menigte vruchten van de boomen ge slingerd. Het is dan ook met sommige tuingewassen, zooals de snijboonen, gedaan. De poldermolens malen nu eenig overtollig water uit, doch de wei landen zijn overal nog goed in het gras gekomen. De zeevisscherij treft het ook nu sedert een paar weken slecht. Behalve dat is de vangst van stcurharing ongunstig. Het is bijna niets dan pekel haring wat de eigenlijk te lang in zee verbleven schuiten van boord afzet ten. Van daar is dan ook de verkoop van //nieuwe haring" aan de orde van den dag. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in de maand November aanst.in het locaal Van het dep. van financieneen vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bjj het vak der posterijenwaartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den l8len November aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De minister van koloniën heeft voorloopig berigt dat vermoedelijk in het volgende jaar voor de opleiding te Utrecht voor de pharmaceutische dienst in Nederl. Indie vijf jongelingen zullen gevraagd worden, waarom trent in het begin des volgenden jaars eene nadere oproeping zal plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, lettende op art. 38 der wet van 7 April 1869, laatstelijk gewijzigd bij art. 8 der wet van 8 Julij 1874, luidende als volgt: Nieuwe gasmeters en gasmeters vallende in de termen van art. 15, b en c, van deze wet, zijn, te rekenen van 1 Januarij 1876, aan den ijk onder worpen. De gasmeters, in gebruik gedurende het tijdperk van de afkondi ging dezer wet tot 1 Januarij 1876, zijn tot 1 Januarij 1880 vrijgesteld van den ijk, mits vóór 1 Jannarij 1876 voorzien van een door onzen minister van binnenlandsche zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangsbepaling daarop van toepassing is; heeft beepaald: dat het merk, in het aangehaald wetsartikel bedoeld, zal zijn de esculaap-stafwaarvan de stempels aan de ijkkantoren zijn ver strekt, en de afslag vóór die kantoren ter bezigtiging wordt gesteld. De minister van oorlog heeft de chels der verschillende corpsen gemag- tigd om aan de miliciens der ligting van 1871 (plaatsvervangers en nummer- verwisselaars daaronder begrepen) die daartoe aanzoek mogten doen de toestemming te verleenen tot aangaan van een huwelijk. De miliciens der verschillende ligtingen, die den 12deI1 der vorige maand tot deelneming aan de oefeningen in de- legerplaats te Miliigen bij hunne corpsen ir. activiteit zijn opgetredenzullen den 17dcn dezer weder in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. De Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal hare alge- meene vergadering houden te Utrecht op Dingsdag 13 en Woensdag 14 Oc tober aanst. Op Dingsdag 13 October, des avonds ten half zeven ure, bijeen komst van afgevaardigden en correspondenten in het gebouw voor kunsten en wetenschappen op de Mariaplaats. Ten zeven ure aldaar openbare ver gadering, waarin door leden en niet-leden eenige stellingen zullen worden besproken; zij die aan het debat over die stellingen willen deelnemen, moe ten zich voor 8 October schriftelijk aanmelden bij den secretaris, den heer mr. C. C. E. d'Engelbronner, te 's Hagc. Ten negen ure vriendschappelijke zamensprektng terzelfder plaatse. Woensdag 14 October, 's morgens half tien, huishoudelijke vergadering in een der lokalen van genoemd gebouw, waarin, behalve de voorziening in de vacaturen bij het hoofdbestuur ont staan eenige voorstellen van dat bestuur en van afdeelingen en correspon denten zullen behandeld worden. liet lltr. Dbl. meldt, dat naar alle waarschijnlijkheid de station van den staatsspoorweg te Utrecht voortaan alleen voor het goederenvervoer zal worden ingerigt. Het verdere vervoer over den staatsspoorweg zou dan regtstreeks geschieden naar den Rijnspoorweg of Oosterspoorweg, naar verkiezing der reizigers en belanghebbenden. Naar men verzekert bestaat er plan om den 2-jarigen cursus aan de kon. militaire academie te Breda reeds in het volgende jaar door een 4-jarigen, als vroeger, te vervangen. Bij het 1' natuurkundig-examen, op 10 September te Amsterdam ge houden is toegelaten de heer J. Ponnegeboren te Sneek. Afgewezen zijn 4 candidaten. Aan het letterkundig en wiskundig toelatingsexamen, op 10 September, hebben voldaan de hh. B. II. Roufïaer, geb. te Amsterdam, en L. Gips Pz.geb. te Dordrecht. Afgewezen 6 candidaten. Vóór of ge durende het examen hebben eenige adspiranten voor beide examens zich te ruggetrokken. Volgens berigten van de justitie zijn in het laatst van Augustus wederom tal van valsche muntstukken in circulatie gebragt, als: te Rotterdam een van valschheid verdachte gulden met de beeldlenis van koning Willem III [Zie verder het Bijvoegsel)

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1