BKHIGlKtN. PER TELEGRAAF. Zwolle, en d". de Keyzer, van Arnhem. De eerste sprak over Sailer en de vrome rigting door hem vertegenwoordigd in de r. k. kerk. de tweede wees op de lichtpunten der beweging in deze dagen in de r. k. ontslaan, en de laatste beantwoordde de vraag: Wat wil de Evangelische maatschappij? In de legerplaats te Milligen is aan de troepen het volgende bekend gemaakt: Op bevel des konings zal het morgenschot gedaan worden om 4 uur. Om 6 uur uitrukken voor de oeleningen; ten 10 ure in hel kamp terug en soep eten. Bij de rapporten, de oefeningen steeds te omschrijven en zich niet meer bepalen tot de formules der voorschriften. 'Alle oefeningen zullen plaats hebben in marschtenue. De officieren zullen de sjerp dragen bjj manoenvre in het vuur en bij de kerkparaden. Verder bij de parade des Zondags en den geheelen dag zal de troep gekleed zijn in groot tenue. De troep zal dagelijks de kapotjas dragen; alle officieren de politiemuts met sabel, lederen dag zal zich een officier van den staf bij 's konings adjudant van dienst op hel Loo, en wel ten 4 uur, vervoegen om hem de dagorders voor den volgenden dag over te brengen. Woensdag zijn dc troepen op het boven bepaalde uur uitgerukt en briga- gadesgewijze in het vuur gemanoeuvreerd. Te Nijmegen is een brievenbesteller in verzekerde bewaring genomen, beschuldigd van zich meester gemaakt te hebben van een bankbillet van ƒ40, in een niet aangcleekcnden brief vervat. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop stonden van de diamant- I velden niet minder dan 150 claims onder water en gevolgelijk konden zij niet bewerkt worden. De handel bevond zich onder die omstandigheden in gedrukten staat. Uit den Oranje-Vrijstaat meldt men dat het zachter weder was geworden, na eene koude, die in Afrika wel zeldzaam mag ge- j heelen worden (eenige dagen 18 a 20 graden Fahrenh.). Ook in verscheiden streken van de Kaapkolonie heeft buitengewone koude geheerscht, met een lellen zuidoostenwind. Men vreest voor zeerampendaar de zee hoog op dc kusten stond, bij ruw weder. 's G11AVEN1IAGE11 September. Door Z. II. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de officier van gezondheid 2de klasse van Koetsveld van Anke- ren te Amsterdam. Dc heer 11. W. van Sandick, thans ontvanger der directe belastingen enz. te Bergeijk c. a., is benoemd tol ontvanger der dir. belastingen te G roesbeek. Aan den onderdirecteur lc kl. bij den rijkstelegraaf jhr. C. P. II. Tjarda van SlarUcnborgh is, opzijn verzoekeervol ontslag uit s rijks dienst verleend. De generaal majoor de Haes, van dc derde divisie, is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld Dc luilt. ter zee le kl. M. J. C. Lucardie en I'. E. Winkelman, de officier van gezondheid le kl. II. L. Koning, de luilt. ter zee 2e kl. jhr. A. (t. J. M. de Casembroot, J. J. Poortman en G. J. G. de Booyde adel borsten le kl. jhr. S. B. Ortt, C. Moll en II. G. J. Wolterbeek en de scheeps- klerken J. C. Vos en J. de Visser, uit 0. 1. teruggekeerd, worden op non activiteit gesteld. Het schrocfstoomschip 3d* kl. Prinses Marialiggende te Hellevoet- sluis, wordt met 4 October in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee H. van Goens, die in zijne betrek king van chef der afdeeling materieel bij het dep. van marine tijdelijk ver vangen wordt door den bjj dat dep. gedetachcerden luitenant ter zee l8le kl. i W. M. Visser. Z. K. II. prins Alexander is Dingsdagmorgen te Berlijn aangekomen en heeft in den namiddag bij den keizer een bezoek afgelegd, die te zijner ecre een diner gaf, dat o. a. door den heer Rochussen, Ned. gezant te Ber lijn, prins August van Wurlemberg en graaf Moltke werd bijgewoond. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal op Zalurdag 19 September, in eene vcreenigde zitting dc beide kamers, door den minister van binnenlandsclie zaken, in naam des konings. worden gesloten. Gisteren avond ten half 9 ure arriveerde te dezer stede de gewezen opperbevelhebber der tweede expeditie tegen Alchin, Z. Exc. de luit.-gene- raal J. van Swieten, vergezeld van den hem gedurende dc reis van Indië naar Nederland loegevoegden adjudant kapitein de Bock. Slechts de gewe zen kolonel Staring was ter verwelkoming van den grijzen krijgsman aan het station van den Iloll. spoorweg aanwezig. Dc generaal verkeerde blijk- baar onder den treurigen indrukdien het berigt van het afsterven van een zijner dochters, hem bij het aan wal stappen te Marseille medegedeeld, op 1 hem had gemaakt. Op de vlakte van Waalsdorp zijn lieden door infanterie, cavalerie en artillerie groote manoeuvres in het vuur uitgevoerd. ENGELAV». LONDEN, 10 September. Te Kingston is dezer dagen te water gelaten de nieuwgebouwde boot, waarmede de heer Stanley zijn togt naar de binnenlanden van Afrika zal j doen. De boot is van cederhout, 40 voet lang en G voet breed. Zij is in vijf afdeelingen verdeeld, en kan gemakkelijk over land worden vervoerd; voor ieder deel zijn slechts twee man noodig. Zoodra dc boot gebruikt moet worden, wordt zij door een mechanisme in elkander gezet. Veertien r euien stellen den reiziger in staat daarmede snel over het water te gaan. j FRANKRIJK. Bij besluit van den president der republiek is een nieuw model-geweer voor de infanterie, cavalerie en artillerie vastgesteld. Eene onder voorzit ting van den maarschalk Canrobert ingestelde commissie van hoofdofficieren had de keuze van dit geweer aanbevolennadat daarmede en met een ander vuurwapen langdurige en naauwkctirige proefnemingen waren verrigt. !IIet gekozen geweer is een verbeterd Chassepot-wapen. afkomstig van den Franseben kapitein der artillerie Gras; het andere geweer was het door den Nederlandschen ingenieur de Beaumont verbeterde, en naar hem genoemde Chasscpot-geweer. De keuze kwam aan de commissie moeijelijk voor, omdat het haar gebleken was dat de beide geweren volkomen gelijk stonden in draagkracht, trefvermogen, wijze en snelheid van lading, veiligheid van den schutter en doelmatige inrigting van de patroon. Alleen kwam haar het geweer-Gras voor meer duurzaamheid te bezitten dan het geweer-de Beaumont. In den Mon. Univ. wordt gezegd dat het door den president der repu bliek aan eenige steden in het noorden des lands en aan de legerkampen gebragte bezoek niet aldus behoort te worden opgevat dat het reisplan naar het zuiden des lands zou zijn opgegeven, uit vrees, gelijk gezegd was, voor de republikeinschgezinde betooningenwelke aldaar le verwachten zijn. Het reisplan naar het zuiden zal later worden volvoerd, doch de volvoering is thans uitgesteld om militaire redenen, omdat de president zich met eigen oogen wilde overtuigen van de juistheid der herfstmanoeuvres en van de goede werking der nieuwe legerorganisatie. Voor den krijgsraad te Marseille is op 7 Sept. het proces begonnen tegen de personen, die onlangs aangehouden zijn ter zake van de gebeurle- tenissen aldaar in September 1870. De krijgsraad heeft reeds uitspraak ge daan in dc zaak van drie personen: Barthélemy, Louis Brand en Bosc. De eerste is wegens onwettige gevangenneming, onder verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot eene boete van 16 Ir. De beide anderen zijn vrij gesproken. In zake de ontvlugting van Bazaine zullen negen personen teregl staan. - Van die negen worden vier personen beschuldigd van de ontvlugting in de hand gewerkt en gemakkelijk gemaakt te hebben, en de vijf anderen, de directeur der gevangenissen, de eerste gevangenbewaarder en drie andere gevangenbewaardersvan nalatigheid in het vervullen van hun ambt. De directeur van de disconto-bank te Caen is gevangen genomen. Het bedrjjf-kapitaal van 2 millioen fr. en de reservekas van 8U000 Ir. zjjn weg. ITALIË. Uit Napels wordt geklaagd over de weinige veiligheid in de Abruzzen. Bij lsernia is eene rooverbende verschenenwelke bij den naderenden wijn oogst schrik en ontzetting verspreidt. Op 28 Augustus hebben acht tot de tanden gewapende bandieten, op den straatweg van Prata Sannita naar Venafro, drie reizigers uilgeschud. onder anderen een goudsmid, wien zij 2500 ducateu afnamen. Deze bende moet voornamelijk bestaan uit misdadi gers, die uit het bagno van Orbetello zijn gevlugt. Eene andere bende van i 15 tot 20 man is gezien op den berg van San Vendilto, tusschen Pesco- i lanciano en Carpinone; zij beroofden op den 25'lt verscheidene personen, die van de markt te Civitanova kwamen. DUITSE II LAN». De Nat. Zeit. wijst op een eervol getuigenis voor het Duilsche leger, i dat Parijs heeft belegerd afgelegd door een Franschman. In het werk van den beroemden bouwkundige Viollet-le-Duc, getiteld: /-Mënioire sur la defense de Paris," zegt deze het volgende: «De barbaarsche verwoestingen, aangerigt in de omstreken van Parijs, worden door de Franschen in het algemeen op rekening gesteld van de Duitsche barbaren. Het is echter een feit, dat toen de Duitschers Parijs naderden, om de stad in te sluiten, bijna al die schromelijke verwoestingen reeds hadden plaats gehad. Het zijn de Franschen zeiven, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt. Die plunde ringen, een schandvlek op het tafereel van het groote treurspel, hebben niet weinig bijgedragen om het leger te demoraliseren. De ergste vijand had het niet slimmer kunnen maken. Degenen die zich daaraan hebben schuldig gemaakt behoorden beurtelings tot de linietroepen, de mobiele garde, dè nationale garde en de franctireurs; allen hebben zjj daartoe bijgedragen. Door acht vleeschhouwers te Berlijn wordt thans het vleesch aan de vleeschhal voor 60 a 90 cenls het kilogram verkocht, door de overige slagers wordt de prijs nog op 100 a 140 cents het kilogram gehouden. Deze heb ben bij den directeur der vleeschhal er op aangedrongen, dat de bedoelde verkoop verboden zou worden, maar eenvoudig ten antwoord ontvangen, dat die verkoop ook hun vergund zal worden, wanneer zjj zich daartoe aanmelden. Uithoofde er zich thans in Saksen vele ploegen handswerklieden uit Italië bevinden, die arbeid zoeken öf aan de openbare werken óf bij parti culieren, hebben de sociaal-democraten aldaar, hunne leer uit het oog ver liezende, een adres bij de regering ingediend, waarbij verzocht wordt deze personen, des noods met geweld, uit het land te verwijderen. In het Russisch-Poolsch gouvernement Suwalki is de runderpest uitge broken. In twee districten is een duizendtal stuks vee gedood. BERLIJN. 10 September. De Nordd. Zeit. noemt het telegramafkomstig van Carlistischc zijde en medegedeeld door de Gaz. de France, dat de be velhebber der Duitsche kanonneerbooten op de Spaansche kust eene landing had willen beproeven, een tastbare en belagchelijke leugen. PARIJS, 10 September. Het Journ. off. bevat het decreet van den presi dent der republiek, waarbij graaf d'Harcourt tot gezant van Frankrijk in Zwitserland benoemd is. Volgens de laatste berigten betreffende den toestand van Guizot is het waarschijnlijk dat hij heden zal sterven. PARIJS. 13 September. De heer Guerard is tot 500 fr. en Walbalin tot 100 fr. geldboete veroordeeld ter zake van het uitgeven en verkoopen van photografische portretten van den zoon van Napoleon III. Moreau, kruidkundige te St. Denis, is schuldig verklaard aan moord ge pleegd op zijne twee vrouwen en ter dood veroordeeld.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2